Main Menu

Vitajte vo fanklube TatraLUG!

Čo nás spája

Sme komunita fanúšikov stavebnice LEGO® s cieľom spájať členov, zdieľať spoločnú vášeň, skúsenosti a nápady, organizovať výstavy či stretnutia a spoločne tvoriť. Nezáleží na tom, aký máš k tejto stavebnici vzťah – či si staviteľ, zberateľ, alebo jednoducho nadšenec, u nás si určite nájdeš svoje miesto.


Dôležité informácie pre nových návštevníkov:

Ready to join the conversation? Log In or Create a Free Account to start posting and access member-only boards!

Hry

Started by papluh, 02. December 2020, 10:03:05

« predchádzajúce - ďalšie »

mesje

kedze som bol amigista, k princovi som sa dostal neskor na skole na PC, kde sa o to vsetci bili...
pamatam si, ze upgrade RAM na amige z 512KB na 1MB bol neskutocny technologicky skok... dnes sa bavime v gigabajtoch, a aj tak je stale malo kapacity, pamate, atd atd... a mozno tie starsie hry a najma ich duch boli predtym lepsie...

papluh

Tak 486/DX2 sme mali až niekedy okolo 94 keď som sa dostal cez príjmačky na gympel s programovaním, tož to posledné leto po ZŠ bolo zábavné  >:D

Dovtedy doma ZX Spectrum (gumák aj plasťák), u otca v robote monochrom (zelené ala Fallout) a 4 farebné terminály. Potom dostal 386 Toshibu laptop, akurát s pasívnym monochrom displejom. Keď som potom spustil Qbasic Gorillas na CRT tak som bol sklamaný že to sú nejaké rotujúce banány a nie "blikajúce plazmové gule" (pre neznalých, prvé displeje mali ghosting meraný v centimetroch pri pohybujúcich sa grafikách)

Ešte mám niekde odložené prvé čísla SCORE a LEVEL a slovenský sa tuším volal Bonus.


Paliason

Quote from: Anupew on 26. Január 2021, 17:53:16
šlo to vôbec spustit na 286ke? ;D On to programoval na novšom stroji Macu, ale aj ten už bol zastaralý v dobe vydania hry. A to tú hru až priam kúzelnícky musel optimalizovať.

Spustiť išiel, ale ten pohyb toho princa bol sekaný, nebolo to ideálne, čo si tak letmo spomínam. Ja som mal 386, mne behal dobre.

A spolužiak, ktorý mal vtedy už 486, to už bol king. Tam už šlapal prvý DOOM alebo dokonca Duke Nukem3D.  O Dukovi som mohol len snívať ale DOOM som spustil aj ja na mojom, aj keď len v zmenšenom okne a na minimum detailov. Ale aj s tým som bol spokojný a proste tam človek nevyberal, hral všetko čo mu prišlo pod ruku.

Jo, a prvú hru, čo som pustil na tom svojom kompjútri 386 bol SYNDICATE. Neskutočne dobré intro, to som čumel aj s bráchom že TY VOLEEE!!!  ;D


Praetor

Možno pre mladších treba spomenúť že všetko šlo pod DOSom a hry som mal len na čierno stiahnuté od kamošov na 5¼ a 3½ disketach...  ;) Ako bolo zaujímavé pozorovať ten vývoj v podstate od nuly až do dnes...  :)

sylmer

Quote from: Praetor on 26. Január 2021, 21:40:25
Možno pre mladších treba spomenúť že všetko šlo pod DOSom a hry som mal len na čierno stiahnuté od kamošov na 5¼ a 3½ disketach...  ;) Ako bolo zaujímavé pozorovať ten vývoj v podstate od nuly až do dnes...  :)

na disketách !:) To som tu snáď najstaršia ? Ste nenahrávali so zatajeným dychom z kazety Raid over Moscow, s výsledkom LOAD ERROR ?  C:-)

Paliason

jasné, to som tiež zažil, tie nahrávania cez audio-kazety... nejakí kamoši, bratranec to mali...vybavujem si aj vizuál nejakých tých bludiskových hopsačiek ktoré som hrával, ale konkrétne názvy už netuším.

Quote from: Praetor on 26. Január 2021, 21:40:25
Možno pre mladších treba spomenúť že všetko šlo pod DOSom a hry som mal len na čierno stiahnuté od kamošov na 5¼ a 3½ disketach...  ;) Ako bolo zaujímavé pozorovať ten vývoj v podstate od nuly až do dnes...  :)

By ma zaújimalo, či tu má niekto nejakú velmi starú hru ORIGINÁLKU, alebo dokonca zbierku?... to by som sa rád pozrel.
Ja som si kupoval až ked prišlo do módy CD, krabicové obaly boli ale ešte stále papierové, to sa mi velmi páčilo. Stále ich mám doma.

duroduro

Quote from: papluh on 26. Január 2021, 18:23:44
Tak 486/DX2 sme mali až niekedy okolo 94 keď som sa dostal cez príjmačky na gympel s programovaním, tož to posledné leto po ZŠ bolo zábavné  >:D

Dovtedy doma ZX Spectrum (gumák aj plasťák), u otca v robote monochrom (zelené ala Fallout) a 4 farebné terminály. Potom dostal 386 Toshibu laptop, akurát s pasívnym monochrom displejom. Keď som potom spustil Qbasic Gorillas na CRT tak som bol sklamaný že to sú nejaké rotujúce banány a nie "blikajúce plazmové gule" (pre neznalých, prvé displeje mali ghosting meraný v centimetroch pri pohybujúcich sa grafikách)

Ešte mám niekde odložené prvé čísla SCORE a LEVEL a slovenský sa tuším volal Bonus.
CZ : Excalibur od cca 1990/91 , Score 1994? , Level 1995?,  potom este nejaky casak
SK : BIT 1990,  ? 1994(vydavatel bol nejaky Rici ? ...
Bonus nebol..

Paliason

ešte bol český Gamestar...

A Level som mal od nejakého čisla z r. 1996 až po nejak 2006/2007 komplet všetky ročníky

papluh

Quote from: sylmer on 26. Január 2021, 21:57:50
na disketách !:) To som tu snáď najstaršia ? Ste nenahrávali so zatajeným dychom z kazety Raid over Moscow, s výsledkom LOAD ERROR ?  C:-)

Tak keď poviem ZX Spectrum tak je to snáď jasné, nie :D  Tam tuším ani nebol load error, len to prestalo ukazovať pásiky po okraji nahrávacej obrazovky.
A klasika páska s popisom kde začína program, takže pretočiť na začiatok, vynulovať počítadlo a pretočiť na pozíciu. Ten Panasonic magneťák ešte snáď aj niekde je.
No a v čase detských diskoték na ZŠ som mal nápad na super "prank" a premazal niekde stred slaďáku nejakou hrou - nuž geekova pomsta  >:D

Quote from: duroduro on 27. Január 2021, 13:51:40
CZ : Excalibur od cca 1990/91 , Score 1994? , Level 1995?,  potom este nejaky casak
SK : BIT 1990,  ? 1994(vydavatel bol nejaky Rici ? ...
Bonus nebol..
jj BiT to bol keď som si vyhladal predné stránky, Bonus bol diskmag a aj to s krátkym životom ale mal som tiež minimálne jeden.
A Riki bol taký divný pokus.
https://www.oldgames.sk/casopisy/

MiKeL

Kazety jasne, to muselo byt. Ja som mal atari 130 XE, ale predtym obcas mama doniesla z roboty domov pmd 85, kde bola jedna hra auticko iduce po rozne sa vlniacej trati ale dalo sa to okaslat a hned na starte vyjst za okraj a potom uz len plnou rychlosatou rovno a samozrejme top cas ;) Kedze prve pc som mal az od '96, tak posledne roky som s tym atari uz robil kadejake divociny ako samplovanie zvuku cez joystick porty + som si napisal vlastny soft na robenie hudby a podobne. A samozrejme pamatam aj Raid Over Moscow ;)

sylmer

Ešte mám super spomienku na joystick otcom doma spájkovačkou vyrobený z medenej doštičky, dielikov z merkuru, tlačítka a krabičky od mydla, plus drôtiky a káblik. Strašne to škrípalo, ale hral. O Legu sme nechyrovali v 1988  ;)
Po taký ten tuzexový sme nejak tiež prišli z druhej ruky, ale už bol vymletý od hrania.

martinn

Quote from: Paliason on 26. Január 2021, 11:08:39
najmä tí skoršie narodení si spomenú...

[attach=1]

Tak so mnou je to už beznádejné, ja som myslel že som skôr narodený, ale toto mi nič nehovorí, takže asi som veľmi skôr narodený... skrátka starý :-(

papluh

niečo k téme  >:D
Na Ideas je súťaž sprav si svoju hru v LEGO Minigame engine (Unity) a aj sa niečo dá vyhrať
https://ideas.lego.com/blogs/a4ae09b6-0d4c-4307-9da8-3ee9f3d368d6/post/d82d4bfe-12af-4498-a25d-12b118a6d718

Anupew

Hravate niekto Fortnite?
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Paliason

Quote from: papluh on 28. Január 2021, 14:26:45
niečo k téme  >:D
Na Ideas je súťaž sprav si svoju hru v LEGO Minigame engine (Unity) a aj sa niečo dá vyhrať
https://ideas.lego.com/blogs/a4ae09b6-0d4c-4307-9da8-3ee9f3d368d6/post/d82d4bfe-12af-4498-a25d-12b118a6d718

Pustil som si včera ten inštalátor, ono to potom potrebuje stiahnuť dalších 10GB , tak sa mi už nechcelo čakať. Ale najbližšie to vyskúšam, može to byť zaújimavé.

Quote from: Paliason on 27. Január 2021, 11:08:16
By ma zaújimalo, či tu má niekto nejakú velmi starú hru ORIGINÁLKU, alebo dokonca zbierku?

Nikto nič? ...tak dám ja:

Najstaršie PC hry (podla roku vydania) ,ktoré mám originálky: SYSTEM SHOCK, TIME COMMANDO a REALMS OF THE HAUNTING (RotH bez krabice)
Neboli to ale prvé hry, ktoré som si kúpil v dobe vydania. Kúpil som ich až neskôr.

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

Úplne prvá hra,ktorú som si kúpil (nerátam teraz plné hry ako príloha časopisu) bola SPELLCROSS: Poslední bitva.
Som zároveň podporil našu domáce herné štúdio z Bratislavy - Cauldron.  :oldman:

[attach=5]

Perfektná strategická hra, na ťahy. A dosť originálna na tú dobu, kde na jednej strane stála moderná bojová technika a na druhej všeliakí démoni, orkovia, nekromanceri a magické bytosti. Z intra sa mi ježili chlpy na rukách, taživá depresívna nálada, to malo fakt atmosféru.

To štúdio už ale neexistuje, neviem kolko rokov dozadu ich kúpila česká Bohemia interactive, takže už sú tam niekde roztrúsení všetci tí pôvodní vývojári.

Čo si pamätám, niekedy dávno som, asi v časáku, čítal rozhovor s jedným Cauldroňákom. Že keď hladali zahraničného vydavatela pre anglickú verziu Spellcrossu, tak so všetkých stretnutí mala druhá strana velmi zlé pocity - lebo došiel tým z východnej európy. Nakoniec nejakého našli a ked prišiel ich človek za nimi na SK, mal seriózny strach ísť po ulici, či ho netrafí nejaký odstrelovač na streche...  ;D ::)

Tu mám zvyšné STARÉ hry, čo mi vtedy ešte pribudli. Na konci je DOOM3 a BOILING POINT, to už sú síce DVD verzie, ale mali ešte ten starý formát papierového obalu. Pekné boli tie krabice, aj keď zaberali zasa dosť miesta. Tá éra krabíc skončila pozvolne s nástupom DVD.

[attach=6]

[attach=7]

[attach=8]