LEGO > Vlastné recenzie

6289 - Red Beards Runner

(1/2) > >>

lukas:
6289 Red Beards Runner

Charakteristika
675 dielikov
7 figúriek
Rok 1996

Rozhodol som sa zrecenzovať starý set zo série Pirates – Red Beards Runner (RBR). Keď som pátral po internete, tak existuje kvantum recenzii na tento set, ale viacmenej kopírujú jeden základný message. A to je kritika pohyblivých prvkov a farebnosť. Ja sa pokúsim dať trošku subjektívny a iný pohľad na celý set.

Set pochádza z druhej vlny klasických Pirates, z roku 1996. Prvý krát sa táto séria objavila v roku 1989 s vlajkovou loďou 6285 Black Seas Barracuda (BSB).

Minifigs
Čo sa týka figúriek, tak tých je celkovo 7, pričom kapitán Red Beard je 1:1 kópiou kapitána z o 7 rokov staršej lode BSB. Ostatné minifigúrky – posádka, sú do detailu premakané a vyzerajú fantasticky. Je vidieť, že je použitá modernejšia technika tlače, než to bolo u BSB. Tam sa nachádzalo tiež väčšie množstvo figúriek, avšak väčšina bola rovnaká. V prípade tohto setu sú všetky jedinečné. V sete sa nachádza jedna vzácnosť, a to je biely minifig s čiernou hlavou a pirátskou čiapkou. Jedná sa o torzo umiestnené na prove.


Stavba
Dať dokopy tento set v mojom prípade znamenalo 2 hodinky času. Kvôli porovnaniu som postavil pred pár dňami aj BSB a stavebné techniky sú citeľne odlišné. U BSB sa kládol dôraz na kajuty a interiér, v prípade RBR sa kladie dôraz na stabilitu. Loď neobsahuje žiadne kajuty. Toto je často kritizovaná vec, avšak na vzhľade neubudlo, nakoľko v konečnom dôsledku kajuty navonok nevidno. Samotná stavba je priamočiara, avšak návodu by som vytkol v niekoľkých bodoch neprehľadnosť. Na troch stranách sa mi stalo, že aj napriek plánu som nevedel presne určiť pozíciu dielika. To sa mi pri inom sete ešte nestalo.

Hodnotenie setu a dieliky
Na lodi je použitých niekoľko veľmi vzácnych prvkov. V prvom rade sú to červené boat hulls, ktoré som inde použité nevidel. Lodné stožiare využívajú inú techniku uchytenia, ako to bolo u BSB a pôsobia menej stabilne. Ďalším vzácnym prvkom sú samotné plachty. Tie sú schválne deravé a veľmi výrazné. K lodi sa hodia a uchytené sú iba v hornej polovici stožiarov. Tým pádom celá loď pôsobí prehľadne a sviežo. Je to skrátka iný typ lode, takže by som ju v tomto smere príliš neporovnával s kvalitne vybavenou BSB s jej 5-timi plachtami. Lodi chýba kotva, čo je negatívum, keďže toto by na žiadnej lodi chýbať nemalo. Čo sa týka fauny, tak na lodi sa nachádza papagáj a opica.


Zaujímavosti O0
Z použitých dielikov je vidieť, že loď bola vydaná v období, kedy sa menili spôsoby výroby dielikov. Na jednej z fotiek uvádzam rôznorodosť 3x1 plochých dielikov. Červený dielik ma duté a biely dielik má plné oddeľovače. Napríklad na BSB sú používané staré diely s plnými oddeľovačmi. Momentálne sa vyrábajú dieliky len s dutými.
V sete sú použité modernejšie spevnené úchytky (na fotke sú dve čierne). V BSB boli použité rovnaké dieliky, avšak s podstatne tenšími úchytkami, ktoré mali tendenciu sa zlomiť. Tieto úchytky, v rovnakej konštrukcii ako na RBR, sa používajú dodnes.
Počas stavby som zistil, že mi v balení chýbalo jedno lanko. Po kontrole počtu voči oficiálnemu zoznamu dielikov, bol počet laniek v balení naozaj menší. Reklamovať to už asi aj tak nemám kde  ^-^


- Chýbajúca kotva
- Menej stabilné stožiare
- Chýbajúca mapa
+ Niekoľko vzácnych prvkov, ktoré nenájdete v inom sete
+ Detailné minifigs
+ Veľkosť
+ Opica a papagáj  :))

KLF:
Tak ak si odMISBoval tento set kvoli recenzii, tak respect! :o Osobne sa mi ale BSB paci ovela viac ako tato lod. Dojem u mna kazia hlavne plachty, ktore su len hore a prave ten cerveny trup lode. Ale inak - ano, bola to este ta era peknych beznych LEGO setov. >:D (to whom it may concern)
Ale v par bodoch Ta trochu poopravim:


--- Citácia od: lukas  27. Jún 2018, 20:01:57 ---V sete sa nachádza jedna vzácnosť, a to je biely minifig s čiernou hlavou a pirátskou čiapkou. Jedná sa o torzo umiestnené na prove.

--- End quote ---

Nie je to vzacnost - vsetky casti boli pouzite aj v inych setoch.


--- Citácia od: lukas  27. Jún 2018, 20:01:57 ---Samotná stavba je priamočiara, avšak návodu by som vytkol v niekoľkých bodoch neprehľadnosť. Na troch stranách sa mi stalo, že aj napriek plánu som nevedel presne určiť pozíciu dielika. To sa mi pri inom sete ešte nestalo.

--- End quote ---

Cim starsi set, tym beznejsia vec. ;) Ale je pravda, ze u takto - relativne noveho setu, by som to uz necakal.


--- Citácia od: lukas  27. Jún 2018, 20:01:57 ---Na lodi je použitých niekoľko veľmi vzácnych prvkov. V prvom rade sú to červené boat hulls, ktoré som inde použité nevidel.

--- End quote ---

Su sice unikatne iba v tomto sete, ale paradoxne najmenej hodnotne. A to asi prave vdaka farbe.


--- Citácia od: lukas  27. Jún 2018, 20:01:57 ---Z použitých dielikov je vidieť, že loď bola vydaná v období, kedy sa menili spôsoby výroby dielikov. Na jednej z fotiek uvádzam rôznorodosť 3x1 plochých dielikov. Červený dielik ma duté a biely dielik má plné oddeľovače. Napríklad na BSB sú používané staré diely s plnými oddeľovačmi. Momentálne sa vyrábajú dieliky len s dutými.

--- End quote ---

Tak tu som sa prezmenu poucil ja - bol som v tom, ze tie "derave oddelovace" sa pouzivali uz podstatne skor - v 80. rokoch. :o


--- Citácia od: lukas  27. Jún 2018, 20:01:57 ---V sete sú použité modernejšie spevnené úchytky (na fotke sú dve čierne). V BSB boli použité rovnaké dieliky, avšak s podstatne tenšími úchytkami, ktoré mali tendenciu sa zlomiť. Tieto úchytky, v rovnakej konštrukcii ako na RBR, sa používajú dodnes.

--- End quote ---

Pouzivali sa do roku 2013. :P  Dnes sa uz pouzivaju zase novsie.

Inak pekna recenzia! (y)

lukas:
Dakujem za doplnenie  :oldman:
Akurát pre mňa sú hodnotné aj tieto červené hulls. Je to ale asi skorej vec vkusu  (y)

Inak s tými dielikmi s plnými / dutými oddeľovačmi by som rád počul aj názor iných, lebo ja to mám odsledované, že v setoch pred 1996 sa používali len plné.

MiKeL:

--- Citácia od: lukas  28. Jún 2018, 19:00:35 ---Inak s tými dielikmi s plnými / dutými oddeľovačmi by som rád počul aj názor iných, lebo ja to mám odsledované, že v setoch pred 1996 sa používali len plné.

--- End quote ---

Urcite skor. Ja som s legom skoncil niekde okolo roku 1993 a urcite som mal niektore diely uz s dutymi oddelovacmi. Moj odhad je, ze sa zacali objavovat niekde okolo roku 1992.

frantoka:
Super recenzia, pekný závan nostalgie, teším sa na ďalšiu.  (y)

Navigácia

[0] Index správ

[#] Ďalšia strana

Go to full version