Nejakú tú dobu dozadu som na Kickstarter-i podporil projekt LIGHT STAX, ktorý mal vyprodukovať LEGO kompatibilné kocky s integrovaným LED svetlom.
https://www.kickstarter.com/projects/brandtraders/light-stax-toy-bricks-meet-ledhttps://lightstax.com/Chvíľu mi to tu ležalo pod stolom a konečne som sa dokopal k tomu o tom niečo napísať.
Kickstart objednávkaMôj Kickstarter príspevok mi za 29Eur plus poštovné priniesol
- mix 50 brickov 2x2 a 2x4 farieb podľa môjho výberu viď foto (plus jeden bonus žltej nepriehľadnej 2x4) z možných farieb (Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Brown, Purple, Pink, White, Black) v oboch veľkostiach a priehľadnej/nepriahľadnej variante
- "brick" 4x4 s LiPo batériou
- 2x 50cm predlžovací kábel
- kábel s micro USB koncovkou

Z možností ktoré som si nevybral:
- "brick" 2x4 bez batérie len na USB
- lampy
Bricky, diely- Narozdiel od originálov majú "dno" takže viac ako study na miestach na to určených sa tam nezmestí.
- Sú zložené z dvoch dielov, teoreticky by mali byť rozoberateľné, ale zatiaľ som nenašiel dodatočne tenký a pevný nastroj (šrobovák zanecháva stopu na plaste)
- Spodná stena obsahuje LED diódu, bohužial len jednu pri oboch veľkostiach 2x2 aj 2x4.
- Podobne ako u LEGO dielov je rozdielny plast pri transparentných a pri netransparentných. Tak isto je trans plast náchylnejší na zobrazenie škrabancov.
- Každý stud zvrchu má dva pružné kontakty, takmer bodové čo sa veľkosti týka. Taktiež každá priehlbeň zdola, tam sú to sústredné kružnice, pričom vonkajšia je na jednom mieste prerušená.

- Predlžovacie káble majú koncovky v tvare 2x2 bricku a konektory zhora aj zdola.
- Základňa s akumulátorom má tiež výšku bricku a rozmer 4x4, konektory na všetkých pozíciach. Tlačidlo ktoré vystupuje dostrany a micro USB konektor na nabíjanie sú z jednej strany.
Funkcia- Základňa s akumulátorom má možnosť troch módov indikovaných aj podsvietením tlačítka - stále svetlo (zelená), blikanie (modrá) a postupné zhášanie/rozsvecovanie (červená). Video pod odstavcom. Kompakt mal problém s automatickou expozíciou a tiež zachytil pulznú reguláciu (blikanie), ktorá voľným okom nieje vidieť (možno pre niekoho kto rozpozná blikanie LCD áno)
- Pri dobrom kontakte stačí na vodivé prepojenie aj jeden stud. Dokonca sa dajú pri tom aj natočiť (okrem úzkeho miesta prerušenia na spodnom kontakte)
- Rôzne farby a priehľadnosti majú rôzny prepust svetla. Pri transparentných je viac vidieť konštrukcia a mikroškrabance. Pri neprihľadných tmavých je to slabé. Na 2x2 je rozdiel ktorá strana má vodiče na kontakty, tá je tmavšia.
- Napätie je 3.7V z LiPo bloku, predpokladám že USB diel ktorý nemám bude max 5V. To znamená, že je to nekompatibilné s 9V u PF aj keby sa to prepojilo.
- Čerstvo vybitý blok je možné zároveň nabíjať aj používať. Z PC USB, tj 5V to svieti viac ako z akumulátora, tj káblové pripojenie bude as tiež svietivejšie (čierne kocky nie sú už úplne tragické, ale len nič moc )
- Vydrž batérie je cca 50-70 minút svietenia 50 LEDiek
Plusy/mínusy+ Došlo to / spravili to (čo nieje u KickStarter projektov 100% zaručené)
+ Funguje to
+ Je to kompatibilné s LEGO dielmi
+ Tie základné farby - priehľadná, transparentná žltá/oranžová/červená/zelená sa určite budú dať využiť. Svetlejšie plné farby tiež.
+ Samotný dizajn dielov vyzerá byť ok (viď výnimky kvality nižšie), kontakty fungujú aj pri maličkej veľkosti, ...
- Niektoré farby, najmä tmavšie nepriehľadné budú asi zbytočné, sú príliš tmavé. Jedna LED na 2x4 tiež nepomáha. (viď prvé obrázky)
- Kvalita spracovania nieje 100%, niektoré kocky sa rozostupujú (viď foto ), asi tie dva diely z ktorých sú zložené, nie sú uplne rovné. Z 50 ks sú asi 3-4 pri ktorých je to problém pri zabudovaní do konštrukcie. Momentálne to riešim z výrobcom. Ak sa nájde spôsob ako to šetrne rozobrať pôjde to dopracovať doma

+/- Nadpájanie : predlžovací kábel by si zaslúžil o len 2 plate a nie 3 plate (tj 1 brick) výšku konektora, pri podstave lampy to dokázali (aj keď vznika neskôr). Tak isto napájanie len zhora/zdola môže obmedzovať zabudovanie. Chýba aj predlžovací plate, na všetko treba káble.
+/- Nepriehľadné farby čo mám - čierna, žltá, biela, červená, oranžová, zelená - nie sú úplne rovnakého odtieňa ako originál, podobnosť v zostupnom poradí. Žltá je v rámci veľkej variácie originálu, na bielej vidieť tenkosť steny kvôli presvieteniu. Ale aj zvyšné sa dajú rozoznať až zblízka.
ZáverZobral som tom skôr zo zaujímavosti ako s nejakým plánom použitia.

Kvôli potrebe káblov to vidím skôr na podsvietenie lokálnych väčších celkov ako rozvod bodových svetiel.
Tak isto na príklade tohoto nemeckého
staviteľa mám pocit, že sa to hodí skôr na
podsvietenie ako na
ako na priamy pohľad.Aj napriek drobným kvalitatívnym nedokonalostiam to ako celok funguje.