Autor Téma: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!  (Prečítané 21084 krát)

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« : 25. Máj 2017, 20:52:17 »
Kolegové a kolegyně - já - pamětník starých dobrých LEGO časů, narozený v roce 80. století 20. se ptám  :oldman: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?! Kde jsou ty skvělé stavebnice v klasických řadách pro děti (nikoliv pro AFOLy), kde jsou ty veselé usměvavé postavičky ? Copak jsou dnešní děti tak jiné ? Proč se klasické LEGO for Kids proměnilo v nekonečnou řadu akčních setů ze kterých  má možná radost sběratel minifigů ale ze kterých už nelze postavit vůbec nic ? Ba díky tomu že sety jsou vesměs licencované, zasazené do toho či onoho univerza si s nimi už nelze volně hrát, protože dětem jsou překládány komixy, filmy a seriály a chybí prostor pro imaginaci. Někdo neustále někoho bije, tluče, hází a bojuje. Naštěstí město se poněkud uklidnilo a už tam jsou i jiné sety nežli věčná Policie (Ano to říkám já - dávno už ne PoliceCollector) a hasiči. Nicméně některé fakt pěkné sety (jako škola, nemocnice a tak) jsou jen ve Friends což je pro děvčata (kdyby to bylo jako Paradisa s minifigy, ne s mini dolls) co mají prsa.... Ach kolegové a kolegyně, jak mi chybí beztarostný svět Fabuland, s fabulujícími zvířátky ! Ano měli jsme chimu ale tam se zvířata jen prala a zase něčím mlátila po hlavě. Máme tu Star Wars, které jsou už na jedno brdo a potěší jen fanatiky do Star Wars, za sebe stopadesátého X-winga nepotřebuju. TLC nechce dělat modely z reálných konfliktů ale dělá samé akční akční a opět akční sety. Jako by dnešní děti neznaly nic jiného než násilí. Kde je prosto pro imaginaci, pro vlastní tvořivost ? Navíc když se podívám na konkurenční "igráčky" Playmobil, chce se mi brečet, co Playmobil umí a LEGO ne. (Historii, živější město, rodinný život). V TLC historii zabili, nahradili ji Nexo fujtaxlem a edukativní karakter se zcela vytratil. Pro nás dospělé tu jsou ideas a collectors sety na různá thémata, evokující ony zlaté časy LEGA, ale to nejsou stavebnice pro děti, jsou moc drahé a většinou je rodiče potomkům nekoupí, kdepak toto jsou modely pro rodiče, jedeš pryč ! Dnešní děti jsou děsně akční, děsně digitální a děsně mají svou hru nalajkovanou. TLC nechce vrátit classic space, classic castle, classic pirates, aspoň že to město je už normálnější. Už je to nějaký čas, kdy já AFOL, přestal čekat na katalogy, už si je ani neberu, tomu co tam prezentují (ač fanda Batmana a tak.) nerozumím. Ano jako dítě bych chtěl Ninja korytnačky a tak, byl bych nadšený, ale toho násilí je tam tak moc, najednou není z čeho stavět, z těch pár ubohých kostek ? Když někdo kupuje jen akční sety asi těžko postaví něco pěkného. Pif paf puc. Ó jaký to byl povyk po 911 když se City změnilo ve World City ale ono se změnilo celé TLC. Akčním směrem pro naše nejmenší, bezstarostný svět bezstarostných usměvavých minifigů zmizel téměř v nenávratno. Tu máš facku fracku a ještě tě kopnu do zadnice - více ! Vyjevené a ječící postavičky rvačky a pračky. Málo hezkého, mírového, nenásilného. Jak je mi smutno. Jak se mi stýská ! Jednoho dne se zblázním vyrabuji konto a nakoupím si všechny modulary a postavím si vlastní bezstarostný svět plný veselých minifigů. Je mi smutno, je mi moc smutno z toho jak je LEGO násilné a násilnické. Moc.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #1 : 25. Máj 2017, 21:29:15 »
Tiež mám podobný názor!

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #2 : 25. Máj 2017, 22:17:13 »
Já se tak těším na Saturn V - protože mě vrátí zase na chvíli do dětství, četby Neznajky na Luně (já vím je to agitka ale mne to bavilo) a snů o tom že budu kosmonautem. Je dobře že LEGO dělá takový sety.... To je právě zpátky ona Schola Ludus dle J.A. Komenského. Jak jsem napsal přítelkyni - jsem rád že místo Spidermana jsem měl Čtyřlístek, Rychlé šípy, Káťu a Škubánka, Poldu a Oldu, Barbánka...veselé bezstarostné komixy, často trošku edukativní (ostatně animovaný "Štvorlístok" jsem viděl i na vaší TV. )

LEGO je fakt děsně trendy, jenže ono je trendy dneska všecko, třeba já měl hodně dlouho rád časopis ABC (byly a jsou tam vystřihovánky) ale zatímco dřív to bylo ABC mladých techniků a přírodovědců tak dneska to je trendy časák pro děti. (já už to dlouho neviděl, ale bylo to tak když sem se tam koukal.) Já najednou zjišťuju že toužím zase po mobilu co je mobil, co mě nešmíruje, jen volá a posílá SMSky, že jsem rád že naše desetiletá Toyotka (s 80 000Km na kontě - takže zánovní) není chytrá ale úplně blbá (a vypadá jako hatchback a ne rozteklá zmrzlina)a jsem z těch technologii úplně blbej, teď potřebuju novej telefon a nevím co koupit, si snad fakt koupím Nokiii 3310 ´17 a nechám si svůj starší ťamťung. Jestli to je tím jak se blíží čtyřicítka, nějaká krize nebo fakt dřív byl ten svět hezčí. Když vidím ty tváře zabitých dětí, teenagerů a dospělých v Manchesteru tak se mi fakt stýská... a nejen po Fabulandu.... 


Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #3 : 25. Máj 2017, 22:57:22 »
...Když vidím ty tváře zabitých dětí, teenagerů a dospělých v Manchesteru tak se mi fakt stýská... a nejen po Fabulandu....

nechcem zdĺhavo komentovať tieto historické ružovo zahmlené okuliare, ale aspoň u nás tí usmievaví kozmonauti pilotovali kamikadze vesmírne lode ktoré sa rozlietali po celej izbe, myslím že aj Fabuland lietadlo skončilo bez vrtule a pod ... LEGO sa len prispôsobilo časťou produkcie. Ak sa pozreš na regále či ročnú produkciu setov možno tak 20% spadá pod tvoju kritiku. Že to zodpovedá oveľa väčšiemu % predaja ukazuje na chybu niekde inde ...

No a k tomu poslednému faktu , za tých 10 rokov trvania Fabulandu si taká ETA pripísala cez 100 zárezov, IRA cca polovicu, nejakí tí ďalší separatisti,nacionalisti,ultrapravičiari,mafia,džihádisti,Líbijci ... atď v priemere aspoň 60 ľudí ročne a násobok zranených ... jednoducho zlaté časy   :-X

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #4 : 25. Máj 2017, 23:25:34 »
Teroristy nechme teroristy to je trošku off topics. Jen jsem si chtěl povzdechnout nad nehumánním světem.

Takže:
1)Super heroes:
2)Marvel
3)DC
4)DC Super hero girls   
Batman Movie
Angry Birds
Star Wars
Nexo Knights
Ninjago
BrickHeadz
Juniors
Elves
Minecraft
 
Klasické dětské LEGO System sady. Takže tu máš přes deset akčních témat (exkluzivní sety jako Silent Mary z Pirátů nebo Ghostbusters a Simpsony tam nepočítám, bo ty jsou evidentně spíš pro dospělé.)

Z toho co je klasické LEGO(System) ti zbude:
City (přičemž tam jsou pořád policajti a zloději, ale ne tak moc ale furt dost.)
Creator
Speed Champions
Friends

Plus duplo a technics ale to jsou specifické záležitosti mimo LEGO System.... (Technics už moc LEGO není, dřív to byly kostky, to už x-let neplatí.)
         
Takže akční témata dvacet procent produkce ? Já teda vidím z LEGO Systemu spíš 50-75%.

« Posledná zmena: 25. Máj 2017, 23:40:25 od PC CZ »

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #5 : 26. Máj 2017, 00:25:51 »
ty si začal s porovnávaním aj takých vecí na staré dobré časy, tak som ti rovno vyvrátil, že ružové vôbec neboli. Ani ten svet moc humánny nebol ani vtedy a čím ďalej do minulosti tým menej.

Porovnávať podľa tém nieje dobré, keďže to dá rovnakú váhu téme s 4 aj 40 setmi za rok, ideálne je to podľa počtu setov.
Keďže 2017 ešte nieje uzavreté zobral som z Bricksetu zoznam z 2016 cca 800 položiek, vyrazil všetky doplnky, darčeky, CMF a nechal len to čo bolo v predaji tj skoro 360 setov.
Tak isto treba ponechať celú ponuku tém a nie vyhadzovať čo mi nesedí.
Takže po započítaní tvojho výberu to vyšlo na 46%, čo uznávam že som podstrelil. Odhadol som to chybne cca podľa podielu na regáloch.
Lenže sa potom ešte rozchádzame v zahrnutí napr Juniors, Elves a Minecraft medzi "závadné" témy. Bez nich to je cca 38% ponuky, z čoho tretina je SW!
« Posledná zmena: 26. Máj 2017, 00:35:43 od papluh »

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #6 : 26. Máj 2017, 11:31:00 »
V juniors máš Super Heroes sety.
Elves jsou taky akční. Záchrana ze skřetí vesnice, útěk od krále Trolů.
Minecraft je akční a navíc strašidelný. Nejošklivější a nejdepresivnější LEGO série.

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #7 : 07. September 2017, 22:29:23 »
a prave preto som si v LUGBULKu objednal klasicke usmievave hlavy aby som ich vsade vymenil =) .. :D .. tiez sa mi nepaci smer LEGA diverzifikacia sewtov uz je jasne dane co je pre koho vacsina figuriek je zlych zakernych .. smutne mi nevadia :) ale nahnevane trosku  hej ..  + myslim si , ze uz to lego s tymi vaznami prehana :D su vsade a su ich tisicky
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený STARHAWK

  • Príspevkov: 1043
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #8 : 08. September 2017, 08:04:37 »
V juniors máš Super Heroes sety.
Elves jsou taky akční. Záchrana ze skřetí vesnice, útěk od krále Trolů.
Minecraft je akční a navíc strašidelný. Nejošklivější a nejdepresivnější LEGO série.

Elves su tak jemnejsie akcne.
1 seria bola o hladani cesty domov pre Emily - hladali kluce, to bolo menej akcne
2. seria zachranovali dracie vajicka a mladata
3. seria zachranuju Emilinu sestru od krala trolov

Inak akcnost mas potom v kazdej druhej detskej rozpravke, boj dobra proti zlu.

Ale inak trochu viac rozvijat mierove temy / rodinny a socialny zivot v City by sa hodilo. Policajti a zlodusi na X variaci ma uz strasne nudia. Uz len taku nemocnicu / lekarsku starostlivost a vsetko s tym spojene nejak zanedbavaju. O sluzbach ani nehovorim, setko sa presunulo do Friends.

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #9 : 09. September 2017, 14:03:00 »
Myslíte že je LEGO přehnaně politicky korektní ? Nedávno jsem zažil jak se jeden člověk rozčiloval že je, mně se to moc nezdá.

A když vidím jaký témat jsou v holčičích mini dolls Friends a co cpou do klasických minifig sérii tak se mi chce bulet :( (Friends - nemocnice která vypadá jako nemocnice, škola, hotel, obchoďák, pořádná propracovaná jachta, hezký auta (třeba ten kabrouš v jednom letním setu je pěknej, tahač s veterinárním přívěsem jak by smet) a v City nesmysly typu sopka džungle policajti policajti policajti. Sem sice Police Collector až už nepolicecollectoruju, bo je to na jedno brdo.
« Posledná zmena: 09. September 2017, 14:06:00 od PC CZ »

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #10 : 10. September 2017, 00:19:35 »
Lego ide na chalpcenskych setoch na 98% kazdy chalan ma lego proste tam uz viac nepredaju.. preto expanzia na dievcensky trh friends a elves ide na dracku v podstate ziskavaju dalsich 50% celkovych zakaznikov a to im zdvojnasobuje obrat niet sa comu divit v konecnom dosledku zadne univerzalne stavebnice ako doteraz nova idea lega je lego specificky zamerane na konkretnych ludi SW ma tiez svoju skupinu..  idu po predaju ved logicky .. ale taka tema akoKingdoms by sa zisla :) len sa bojim ze by tam terza nasrali ruzovu oranzovu fialovu a helmy by mali zlte ... a neonove zbrane :D .. farebne mi lego teraz vobec nesedi je to jeden velky gulas ... a navyse na slnku lego meni tak rychlo farby ze tiych 20 druhov bielo sedo aqau pink modrej sa zmeni na dalsi 50 odtienov lega ... :D
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #11 : 19. September 2017, 14:23:32 »
Nazdar PC CZ, kolega  dnes uz zo zahranicia. Trochu sa zapojim do tohto tvojho filozofickeho vlakienka Tiez som vyrobeny este v CSSR a v 80 - tom roku som sa zjavil vo vtedy  krasnom ceskoslovensku. Cize kacera sme po ulici tahali v cca rovnakej dobe. Pamatam sa ako som ako cca.  6 – 7 – 8 ? rocny dostal svoje prve lego. Pamatam sa, ako sa Lego sem zacalo „masovejsie“  dostavat do riedkej siete obchodov az cca. par rokov pred revoluciou a este si pamatam tie rady v Tuzexe, kde sa lego za bony kupovalo.

Dovolim si take male premostenie medzi lego svetom a svetom realnym. Tak ako vtedajsia doba sa neda porovnat s dnesnou,  tak neda sa ani lego z tych cias velmi porovnavat s tym sucasnym. V globale sa da velmi zjednodusene povedat, ze vsetko je vo svete za tych cca. 40 rokov zlozitejsie ergo vnimame to ako aj zaroven horsie. Mne je napr. smutno za svetom v ktorom neboli pocitace, kde neboli smartfony a ine srakoroviny, ked som sa nebal prejst cez cestu a netrcal som pol dna v kolonach. Ja zastavam  mensinovy nazor, ale podla mna sme totalnymi otrokmi  technologii a IT biznisu. Nutia nas stale k zlozitejsim veciam, rychlejsim reakciam a nadpriemernym vykonom. Ked uz sa uvazuje o pomaly kyber netickych skladnikoch, ci kyber ludoch za pasom v automobilkach  nad ktorymi bude bdiet velky brat a v uchu a na ociach budu mat senzory, ktore budu vyhodnocovat ich pracovne tempo a vykon posuvat o daslie percenta nahor, tak technika v dnesnom uz zvrhlom „spravani sa“ svet vobec nerobi krajsim ale naopak. Ked sa da heknut kardiostimulator a z elektronickej zdravotnej karty (vdaka bohu tu to este nie je) sa da vytiahnut o tebe vsetko a nejaky arabsky sejk co potrebuje akurat tvoju oblicku zariadi aby si sa stratil z povrchu zeme,  tak tu uz by som naozaj povedal, ze sme prekrocili hranice vsetkeho. Clovek ma fakt pocit ako v Matrixe.

A kedze zlozitejsi je svet, tak zlozitejsie su i lego sety. Ked porovnas sety zo zaciatku 80 tych rokov resp. z 80 tych rokov, tak tie dnesne su tomu az vesmirne vzdialene. A to nie len bezne sety, ale najma tie co spominas IDEAS, EXCLUSIVES, UCS ka a pod. Taky napr. GB HQ ci Sandcrawler ci Milenium Falcon alebo i dnesne Technic  sety sa ani nedaju so setmi z davnych cias porovnat. Taky technik v skorych 80 tkach bol v podstate lego Basic s par ozubenymi kolieskami.

I taky classic castle napr. v porovnani s Kingdoms bol neporovnatelne menej premakany. Ale v tom to prave bolo. V jednoduchosti je krasa a preto su tie stare sety uz dnes ikonami a su pre nas AFOLov nesmrtelne. Dnesne deti  su vsak uplne ine a maju ine preferencie ako sme mali my. Nietko tu aj pisal, ze tie sety co nazyvame stare zlate casy by dnes okrem AFOLov nik nechcel. Decka chcu to cim ich dnes krmia prachnive a bezduche a neosobne od reality odtrhnute umele svety t.j. internet a vymleta televizia. Zo sveta mizne kulturnost, veci co maju zmysel a jednoduchost veci. Najvacsi „...“ su celebritami a pod.

Co sa vsak da porovnat je najma kvalita a tematicke zameranie lega. Oboje islo aj podla mna dolu vodou. Mam set z roku 1978 – 79 ? a kopec dalsich starych a dieliky su neprasknute. Zaroven mam sety postavane vlani a dieliky same od seba praskaju, co je neakceptovatelne. Ale to vidis vsade. Napriek totalnej dominancii spickovej techniky je vsetko od lega az po spotrebice kvalitou niekde na dne. 

Je otazkou dna, ci je to zamer alebo jednoducho zlyhava ludsky faktor, ktory uz podla mna nedokaze jednoducho vstrebat vsetku tu techniku, vsetky tie data to tempo   a pod.?

Zameranie Lega,  teda jednotlive temy su tiez bohuzial pre nas pamatnikov az na vynimky uplne ale uplne nezaujimave az nezmyselne - nexo knights, ninjago, mine craft atd atd. Taka je vsak bohuzial doba. Niekto v roku 1950 mozno este smutil za CaK monarchiou a my dnes v 2017 tom smutime za  rokmi  kedy boli classic space, city, pirates a castle setmi  ....a usmievavymi tvarami minifigov  :oldman:

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #12 : 19. September 2017, 21:11:50 »
Zdravím kolegu narozeného v Early´80 in Czechoslovakia !
Ano, svět se změnil... k tomu pokroku.... včera jsem našel v šuplíku zapadlou Nokii 6233. Kupodivu i po jedenácti letech ji jede baterka (sic !), je Made in Germany... byl jsem rád že jsem ji našel, protože jsem si chtěl koupit novou 3310 - jako takové retro, ale když jsem našel 6233 tak ušetřím 1500CZK. Řekl jsem si že si užiju toho světa bez "špionů" a jel s 6233 vesele do města. Ale najednou jsem přišel na to že to už nejde. Sice se mi povedlo rozběhat net, ale třeba cnn nefunguje, bbc se ani nenačte, jede leda tak idnes... z datlování SMS mě chytla křeč do palce a uvědomil jsem si jak je to pomalé. Co je sympatické že se ten mobil vejde do dlaně...ale jinak ? Mám tu 128GB mikro SD - ani ji tam zkoušet nebudu dávat, sluchátka tam nepřipojím (stejně jako k novým iPhonům, protože to nemá jack a i když tu mám špičkové BT AKG tak na tom není co přehrávat (bo nemám tu kartu.) Tak jsem přišel na to že hrát si na "hipstera" a nostalgika nemá cenu a pokorně jsem se vrátil ke své stále ještě novotou vonící S8.... Starý telefony byly fajn, nostalgie je nostalgie, ale když zjistíte co všechno nefunguje... tak si ho fakt necháte akorát jako zálohu. Na telefonování, bo už i ty SMS jsou O P R U Z... Asi fakt pro babičky co chtěj jen volat...

Moje úvaha se vesměs týkala běžných setů. Ty velké, AFOL jsou fajn. Ale třeba ten MF je na tom stejně, jako za našich mladých let hrad nebo Barracuda... Drahý drahý a ještě dražší. Fakt obdivuju (a trošku závidím) těm co tu dvacku za to můžou dát (třeba si to taky koupím, ale teď fakt volnou dvacku nemám :D)....ale nemyslím že by kingdoms byly propracovanější nežli starý Castle, to nebyly.... třeba na 6086 žádný nový hrad neměl... (můj sen, nemám...) pirátské lodě (až na sběratelskou Imperial Ship) taky jsou daleko za klasikou...

jasně dnešní děti se změnily....ale stejně si myslím že to je o tom jak uvažuje LEGO. Třeba ve friends jsou zajímavější témata, ale jsou tam mini dolls misto mini figů.  Space skončilo v roce 2010 Space Police III...ale to kouzlo starých Spaců tam už moc nebylo... Ono být dítě, tak se mi splnily sny, prostě sem chtěl Batmana, GhostBusters, želvy ninja (proč si je já buližník nešťastný nekoupil ?), jako malí jsme ulítavali na "Supermanech" i když to byli ve skutečnosti Masters of the Universe (He-Man).
Já stále plánuju že si ještě nakoupím modulary a postavím svou ulici... i GB HQ... a tak...ale prostě i když sem AFOL tak se nějak zpěčuju tu desítku za to dát, leda jako investici, ale to se zase nesmí postavit, že..... ani rozlepit. Ale fakt nechápu k čemu jsou ve městě samí policajti, proč tam není restaurace, banka a tak, ale tak to je v modulárech, ale to prostě je jinej level... Třeba mě Café Corner víc než cokoliv připomíná Café Imperial známého českého kuchaře a "zlého šéfa" Zdeňka Pohlreicha ale co když se už nedá sehnat za akceptovatelnou cenu. Stejně jako mašinky.... Ach jo. Nakonec je to vše o penězích. Ale třeba Castle téma mi chybí... poslední piráti byli jak vy krásně říkate "grc".... Prostě mi tu chybí nějaké ty obyč sety, které bych si chtěl koupit. (Možná letiště, ale ono se to tak obměňuje že ani nevím co dělaj a co nedělaj a pak spekuluju o slevě..., nakonec to dopadne že si koupím 2x Saturn V a zalezu si do koutka a užírám se.)

Ale tak beru to tak že pro nás nostalgiky tu jsou ideas (některé) a expert. Jinak nemyslím že by v dnešních setech bylo něco co odráží reality show a tak, to vidíš moc černě. Jen LEGO ustoupilo od kreativních setů a dělá z toho sběratelskou záležitost, i když třeba Batman Movie jsou krásné setíky a evokuje to ty staré z devadesátek, osmdesátek. Jestli fakt udělaj Wayne´s Manor. (HUU já nemám ještě ani Arkham !!!) Třeba ve friends jsou cukrárny, škola (byla někdy v City ?) nemocnice,hotel,  knihovna tuším.... to je hezké, i se to podobá těm starým setům, ale prostě tam není minifig.... City letiště už není celé letiště ale takový něco bez runwaye a letadlo je obrovský a hnusný.... ach jo.

Starej technic se mi líbil víc než novej, tomu novému nerozumím.... ale má tam být Mack, tak su zvědavý, však sem tu brečel po "nosáči".
 
« Posledná zmena: 19. September 2017, 21:21:55 od PC CZ »

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #13 : 19. September 2017, 21:50:03 »
Ľudia súhlasím s vami ja som 79 ročník a zažil som tie pekné LEGO časy, Tuzex, obchodík na Michalskej a neskôr aj iné. Tiež si myslím, že to nie je ono, ale na druhej strane doba ide dopredu a všetko sa mení a Lego sa musí meniť tiež ak chce prežiť na trhu. Ale sú tam rezervy a dali by sa robiť aj lepšie sety.

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Kam se podělo bezstarostné a veselé LEGO ?!
« Odpoveď #14 : 19. September 2017, 22:21:12 »
A měli jste lego katalogy s českým textem ? Já ju :)