Autor Téma: Napodobeniny  (Prečítané 203290 krát)

Odhlásený Peto

  • Príspevkov: 46
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #405 : 07. Jún 2017, 15:03:57 »
Je zaujimave pozerat ako sa menia nalady a nazory....pred rokom ma vsetci ukamenovali za to, ked som napisal, ze cinska kvalita je porovnatelna s legom....dnes ako citam, vzdy viaceri pisu, aki su sklamani cenami a kvalitou TLG...a ked si este nebodaj nieco objednaju s ciny na skusku...poskladaju si svoj set so stiahnutou ritou a zistia, ze kvalita je porovnatelna s TLG...a k tomu za polovicnu cenu...a cinsky obchod bude dakovat, ze ste si vybrali prave ich....mno...neviem...ale treba uznat, ze cina neskutocne napreduje...robim u korejcov a vidim, ze aka je azijska mentalita: u nich neexistuje slovo nie. V koreji ked pride niekto za majitelom co vyraba napr. TV a chce si objednat 100.000 zehliciek, tak tam neexistuje to co v europe, ze vas vysmeju.Daju sa dokopy, robia 23hodin denne a nakoniec vyrobia tie zehlicky! Tu je votrelec aj s dizajnermi:

Odhlásený Artemis

  • Príspevkov: 217
  • Zberatel hlavne Castle
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #406 : 07. Jún 2017, 15:13:56 »
Tak zas ja budem mat radsej europsku mentalitu a europske prava, ako tie cinske  ;)

Ale sam som zvedavy, ci v nejakej dohladnej dobe vznikne nejaky sekundarny trh s tymito fake materialmi.

Asi by najskor mala vzniknut nejaka znacka, ktora bude velka a bude toho vyrabat vela. Lebo zatial ich je viacero a to nie je to prave. Neviem, ci vobec pasuju na seba tie plasty z roznych znaciek.
Mozno keby sa spojili a vznikla by akasi azijska lego alternativa, tak by mala sancu globalne "vyzvat" Lego ako firmu.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #407 : 07. Jún 2017, 15:33:44 »
ale treba uznat, ze cina neskutocne napreduje...robim u korejcov a vidim, ze aka je azijska mentalita: u nich neexistuje slovo nie. V koreji ked pride niekto za majitelom co vyraba napr. TV a chce si objednat 100.000 zehliciek, tak tam neexistuje to co v europe, ze vas vysmeju.Daju sa dokopy, robia 23hodin denne a nakoniec vyrobia tie zehlicky!

suhlasim. su niekde uplne inde s progresivitou a nadrzanostou robit a zarabat. Staci par navstev tam a clovek dostane obavy, kam dospeje stara dobra europa...neexistuje ze nieco nejde, ze su zavrete obchody lebo padla, atd...
volakedy sme mali tradicne znacky napr v televizoroch - Sony, Philips, JVC, atd. Teraz je to cele naruby, sice este tieto znacky funguju, ale vacsina kupuje Samsung a LG. Zaplavili trh mnozstvom variacii produktov a za dobru cenu. To iste v inych znackach. Pred 20 rokmi nikto nepoznal Hyundai ci Kiu. Pred 5 rokmi nikto nepoznal Huawei. Atd atd. Moze sa stat, ze o 5-10 rokov tu bude nejaky Lepin / Ximbao chrlit stovky setov rocne a bude rovnocenny legu.
Osobne si nemyslim, ze porazi Lego - to je tak silna a zazita znacka, ze to bude tazke prekonat. Vidim to skor tak, ze si rozdelia trh - na zapade sa udrzi lego, a vychod ovladne nejaky cinsky klon - ta cena a pruznost je neprekonatelna, TLG so svojou tazkopadnostou (kym spustia dalsi Shop@Home, zatial cinan postavi fabriku) a cenovou politikou (vyssie ceny ako v bohatej amerike) nema v azii sancu. Na zapade bude lego dominovat, je tam silna kupyschopnost, aby utiahla aj prehnane lego ceny, a lego ma tu velmi silnu tradiciu + vie sa ucinnejsie pravne branit pred cinskymi setmi s pochybnou licenciou. U nas si tiez udrzi dominanciu lego, ale ak sa cinania budu razantne tlacit, tak cez retazce typu tesco sa moze rozsirit aj Lepin a dalsie klony. Staci trochu reklamy na detskych kanaloch, a uz to nebude len nejaky no-name shit a decka to budu akceptovat + pokial bude kvalita obstojna a rozsiri sa to medzi ludmi, tak mozu uspiet. Najma mimo BA moze cina bodovat  - predsa len to TLG cenovo zenie do extremov, a ked ma niekto v regione prijem 800 eur mesacne, 2x si rozmysli, ci kupi velky city set za 130e...

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #408 : 07. Jún 2017, 17:06:30 »
TLG je ekonomicky orientované na spotrebu, to by si mali by si mal manažment uvedomiť. TLG nieje napr. Vertu alebo Koenigsegg takže pre nich by mal byť dôležitý každý trh či je veľký alebo maličký. :oldman:
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #409 : 08. Jún 2017, 12:02:40 »
Nesuhlasim s tym, ze TLG moze kludne spavat. Pri sucastnom nastupe klonov - ich vyrazne zlepsujucou sa kvalitou, cenou, portfoliom - to TLG s donekonecna opakujucimi sa setmi a kazdorocne zvysujucimi sa cenami bude mat coraz tazsie. Ale maju to stale vo svojich rukach - zalezi len na nich ako sa k tomu postavia.
Pozrel som si na Youtube recenzie kadejakych klonov. Ci uz cinskych, alebo polskeho COBI. drviva vacsina recenzii (recenzovanymi LEGO fanusikmi) vyznela VELMI dobre! Kvalita, detaily, hratelnost - vsetko na vysokej urovni. Priznam sa, ze ma to tiez velmi lakalo kupit nejake. Napr. som si chcel kupit celu seriu WWII od COBI, alebo Tatru 813 od Lepinu. V minulosti som si kupil niekolko KRE-O Star Trek setov, nakolko som fanusik ST a chcel som zistit kvalitu konkurencie. Ta sa potvrdila, o com som pisal tu. Po case som chcel tieto sety predat na Bazosi, ale bez sance! Tak som si povedal, ze som predsa zberatel LEGA, nebudem si robit zbierky aj klonov. Aktualne ma velmi laka USS Enterprise od MEGA BLOKS, ale (nastastie?) zatial nie je v Europe v predaji. Kazdopadne - kupovat si klony zatial neplanujem, aj ked ma to laka. Nie preto, ze by som ich povazoval za nieco zle - ale proste ako som uz spominal - zbieram LEGO.

Odhlásený Neymar

  • Príspevkov: 134
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #410 : 08. Jún 2017, 15:12:03 »
Nesuhlasim s tym, ze TLG moze kludne spavat. Pri sucastnom nastupe klonov - ich vyrazne zlepsujucou sa kvalitou, cenou, portfoliom - to TLG s donekonecna opakujucimi sa setmi a kazdorocne zvysujucimi sa cenami bude mat coraz tazsie. Ale maju to stale vo svojich rukach - zalezi len na nich ako sa k tomu postavia.
Pozrel som si na Youtube recenzie kadejakych klonov. Ci uz cinskych, alebo polskeho COBI. drviva vacsina recenzii (recenzovanymi LEGO fanusikmi) vyznela VELMI dobre! Kvalita, detaily, hratelnost - vsetko na vysokej urovni. Priznam sa, ze ma to tiez velmi lakalo kupit nejake. Napr. som si chcel kupit celu seriu WWII od COBI, alebo Tatru 813 od Lepinu. V minulosti som si kupil niekolko KRE-O Star Trek setov, nakolko som fanusik ST a chcel som zistit kvalitu konkurencie. Ta sa potvrdila, o com som pisal tu. Po case som chcel tieto sety predat na Bazosi, ale bez sance! Tak som si povedal, ze som predsa zberatel LEGA, nebudem si robit zbierky aj klonov. Aktualne ma velmi laka USS Enterprise od MEGA BLOKS, ale (nastastie?) zatial nie je v Europe v predaji. Kazdopadne - kupovat si klony zatial neplanujem, aj ked ma to laka. Nie preto, ze by som ich povazoval za nieco zle - ale proste ako som uz spominal - zbieram LEGO.
Ja som synovi kúpil od Mega Bloks také červené  Mimoňovské "vznášadlo" a po poskladaní som si povedal, že nikdy už nekúpim niečo iné, ako Lego. Mne sa kvalita zdala horšia a neviem ako by sa z toho skladalo niečo, čo má trebárs 6000 dielikov.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #411 : 08. Jún 2017, 15:21:24 »
ja osobne si napodobneninu nekúpim niky! nech by bola akokoľvek lacná a nech by vyrobili akokoľvek pekný set!

Odhlásený j.dodo

  • Príspevkov: 569
  • ...zbieram, co sa mi paci..
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #412 : 08. Jún 2017, 21:23:24 »
ja osobne si napodobneninu nekúpim niky! nech by bola akokoľvek lacná a nech by vyrobili akokoľvek pekný set!

Tiez nie som zastanca napodobenin..ale musim oponovat tvojmu zasadovemu rozhodnutiu....pre nas zberatelov lega by sme sa toho mali drzat....ale... uz to nie je len o cene...dolezita je roznorodost setov ktore su cim dalej prepracovanejsie ale hlavne su to nove napady a temy... comu lego s neustale sa opakujucimi temami nemoze byt dostatocnou protivahou...takze pisal si ze nekupis aj keby sa ti ako set pacill..ale to predsa nie je spravne . Ak ta nieco oslovi tak preco si nespravit radost hoci je to ina znacka...ak takto budu pokracovat a nezmrvia to  tak xingxang ci ako sa to vola sa sa mozno stane uznavanou znackou. Ved pred 15 romi si napr o samsungu ledva pocul a teraz je to top znacka v smartfonoch...ktovie co bude ci uz to xing alebo nieco ine o par rokov...mozno to bude bezne v obchodoch vedla lega a vtedy sa uvidi kto prezije.. ..keby napr v tescu vedla lego kutika bol kutik xing tak by ste vsetci cumeli ako by tam plno afolov kupovalo...
Len sa hram a zbieram, co sa mi paci.. http://brickset.com/sets/ownedby-j-dodo

Odhlásený bedo

  • Príspevkov: 530
  • May the EMPEROR be with You
    • moj skromny batalion :
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #413 : 08. Jún 2017, 21:34:36 »
Tiez nie som zastanca napodobenin..ale musim oponovat tvojmu zasadovemu rozhodnutiu....pre nas zberatelov lega by sme sa toho mali drzat....ale... uz to nie je len o cene...dolezita je roznorodost setov ktore su cim dalej prepracovanejsie ale hlavne su to nove napady a temy... comu lego s neustale sa opakujucimi temami nemoze byt dostatocnou protivahou...takze pisal si ze nekupis aj keby sa ti ako set pacill..ale to predsa nie je spravne . Ak ta nieco oslovi tak preco si nespravit radost hoci je to ina znacka...ak takto budu pokracovat a nezmrvia to  tak xingxang ci ako sa to vola sa sa mozno stane uznavanou znackou. Ved pred 15 romi si napr o samsungu ledva pocul a teraz je to top znacka v smartfonoch...ktovie co bude ci uz to xing alebo nieco ine o par rokov...mozno to bude bezne v obchodoch vedla lega a vtedy sa uvidi kto prezije.. ..keby napr v tescu vedla lego kutika bol kutik xing tak by ste vsetci cumeli ako by tam plno afolov kupovalo...

Plne suhlasim - sa klidanko moze stat to iste ako s NOKIOu - ta si tiez tak trocha nevsimla ze sa telefony menia a do drasticky a prekaslali to - teras su v podstate uplne vytlačeny Samsungom, huaveiom a pod. - toto sa veelmi rychlo moze stat aj LEGU

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #414 : 08. Jún 2017, 23:24:32 »
My sme AFOLy, tj tak trochu cudaci - zberatelia, takze vacsina ostane pri legu, aj keby cinania neviem ake modely robili. Proste zbierame lego, preto sme boli imunni uz pred playmobilom a megablocks, tak budeme aj pri lepinoch... To ze si zo zaujmu nieco kupime, nemeni na tom nic, budu to skor solo nakupy. Iste su mnohe modely lakave, najma tie vojenske, ale osobne radsej budem mat toho menej, ale bude to origo lego. Pripadne pouzijem navod Lepinu a postavim si z lega taky isty model, aj ked to bude narocnejsie.
Nemyslim si tiez, ze Lepini tak lahko ohrozia lego. Mozu ho oslabit, ale nemyslim ze by mu hrozil osud Nokie a pod. Je to velmi silna znacka, silnejsia ako nokia ci ine firmy - nazov lego je uz zazity ako druh hracky - ludia sa bavia pred vianocami, ci kupia decku lego, auticko, alebo babiku, nebavia sa ci mu kupia stavebnicu. Tak ako ked niekto ide kupovat mobil, a nie ze ide kupovat nokiu ci samsung. Proste lego = stavebnica. V chudobnejsich krajinach mozu lepini uspiet, ale v zapadnej europe a USA nie - aj ked je lego drahe, tych 200-300 eur pred vianocami vedia v pohode rodicia vysolit, je to ekvivalent 2 veceri v restauracii ci 1 noci vo welness hotely, neni to jak u nas ze pol platu a pod. Muselo by TLG robit strasne koniny, aby rodicia presedlali na ine znacky. Iste, v azii, so slabsou lego tradiciou a mensou kupyschopnostou mozu vyhrat lepini a ine klony. Mozno na to TLG rezignovalo a pustilo cely ten trh, aspon tak to vyzera podla ich cenovej a distribucnej politiky.

Odhlásený j.dodo

  • Príspevkov: 569
  • ...zbieram, co sa mi paci..
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #415 : 09. Jún 2017, 00:08:38 »
Mas uplnu pravdu...ludia nemaju problem vysolit pred vianocami vela prachov. Ked som kupoval v toysrus nejake sety tak popri mne kupovali plne kosiky..mozno aj tisice tam nechali ..ale lego nevnimaju bezny ludia len ako znacku s velkym L ale je to uz zauzivany typ stavebnice...preto legom budu nazyvat aj lepin....nie ako znacku s L Ale proste len preto ze je to rovnaky typ stavebnice...takze ked budu v jednom obchode tak v tom kosiku budu mat spolu sety original s L Ale aj neoriginal s l . A podla nich to bude vsetko lego.  Len kupia to co ich zaujme ako model....
Len sa hram a zbieram, co sa mi paci.. http://brickset.com/sets/ownedby-j-dodo

Prihlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #416 : 09. Jún 2017, 00:59:14 »
Uvidíme.
Akurát ak to prejde do veľkých sietí tak to už sa nebudú dať očakávať také ceny ako sú na čínskych wholesale stránkach.
Clo, DPH, marže pre distribútora a predajcu (čo kľudne zdvojnásobí cenu) a licenčné poplatky...

Nakoniec to skončí tak ako je napr teraz u mobilov rozdiel u Huawei a napr Samsungom - u poriadnych kusov to bude tak 75% ceny.
« Posledná zmena: 09. Jún 2017, 01:00:57 od papluh »

Odhlásený Peto

  • Príspevkov: 46
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #417 : 09. Jún 2017, 08:39:30 »
Ked zacnu Cinania vyrabat iba vlastne sety (co sa uz pomaly deje....kopii lega je vzdy menej a menej)... a budu predavat zatial cez net...tak TLG to nebude povazovat za priamu konkurenciu...a zrazu pride k tomu, ze v obchode budu vedla seba dva podobne sety s podobnym poctom dielov ( napr. 1500ks) ale xiaomxin (alebo ako sa to vola) bude o polovicu lacnejsie, tak verim tomu, ze ci je to nemecko alebo slovensko ludia kupia to lacnejsie ked budu kupovat detom a AFOLovia budu kupovat jedno aj druhe..lebo zvedavost je sinejsia ako hrdost. A bolo to velmi pekne porovnanie s NOKIou...tiez boli najsilnejsia znacka v mobiloch pokial neprisli chytre telefony a zaspali dobu. Teraz silneju aziati ako Xiaomi, Huawei (znacky ktore by ste si pred dvoma rokmi nekupili a tewraz kupite  aj nad 500EUR a ludia si ich aj kupia) A prave toto vidime v priamom prenose s TLG a Cinou. 
A s cinskymi napodobneninami je to o to zaujimavejsie, ze v Cine prebieha boj aj medzi samotnymi znackami a tym padom bojuju medzi sebou s kvalitou, cenami, modelmi... a TLG si este stale mysli, ze vsetci zostanu skalni fanusikovia aj keby sa hocico stalo...ale takych, co tu pisu, ze si NIKDY nic ine nekupia len LEGO, je stale menej lebo zvedavost je velmi silna a prave s tym pocitaju cinania

Prihlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #418 : 09. Jún 2017, 10:24:58 »
Vzhľadom na to, že som z odvetvia sa na prirovnaniach s Nokiou len usmejem.  :oldman:
... alebo máte pocit, že by priamo vykrádali Nokiu (Google, Apple) ponúkali to isté len v inom obale alebo bojovali cenou (Apple) ?


Ak sa niečo stane tak to nebude len o LEGO alebo hračkách, ono je vidieť náznaky už teraz. Potom čo ich západný svet naučil vyrábať, tak teraz sa snažia prebrať distribúciu a transport za "naše" prachy. Stačí sa len pozreť ako sa tlačia do prístavov, železníc a pod.  No a ďalší očakávaný krok je, že sa natlačia do retailu, kde sa teraz snažia zatiaľ len online, ale je to len otázka času keď vznikne/kúpia nejakú veĺkú sieť. A to len potom bude ...

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #419 : 09. Jún 2017, 10:38:20 »
tie prirovnania treba brat v inom zmysle - ze velka znacka zaspala na vavrinoch a usiel jej vlak.
mozno lepsie porovnanie by bol samsung - ten ciastocne vykradal apple, aj prehral nejake spory, ale uz je niekde inde a je to rovnocenny hrac. A o samsungoch pred X rokmi nikto nepocul...
kazdopadne lego je aj tak trochu specificke... ma velmi silnu tradiciu a povest. Nemec ked uvidi v obchode lego a vedla Xinbao za polovicu, kupi lego. Proste vie, co za tie prachy dostane + nostalgia za casmi, ked bol maly a hral sa s legom. Ina situacia moze byt u nas, kde je velky rozdiel zaplatit 50 eur a 100 eur za podobny set. Bude to chciet dlhsi cas, ak sa maju cinania u nas v europe presadit. V zasade logicky by malo byt rodicom jedno, co kupia decku, v dnesnej povrchnej uponahlanej dobe ta stavebnica aj tak dlho nevydrzi v detskych rukach a decko sa s nou hra maximalne par tyzdnov, potom skonci na hromade dielikov, takze je jedno, ci ta ohrdnuta hromada dielikov je lego alebo nieco podobne.