Autor Téma: 6289 - Red Beards Runner  (Prečítané 11819 krát)

Odhlásený lukas

  • Príspevkov: 14
6289 - Red Beards Runner
« : 27. Jún 2018, 20:01:57 »
6289 Red Beards Runner
ila_rendered ila_rendered
Charakteristika
675 dielikov
7 figúriek
Rok 1996

Rozhodol som sa zrecenzovať starý set zo série Pirates – Red Beards Runner (RBR). Keď som pátral po internete, tak existuje kvantum recenzii na tento set, ale viacmenej kopírujú jeden základný message. A to je kritika pohyblivých prvkov a farebnosť. Ja sa pokúsim dať trošku subjektívny a iný pohľad na celý set.

Set pochádza z druhej vlny klasických Pirates, z roku 1996. Prvý krát sa táto séria objavila v roku 1989 s vlajkovou loďou 6285 Black Seas Barracuda (BSB).

Minifigs
Čo sa týka figúriek, tak tých je celkovo 7, pričom kapitán Red Beard je 1:1 kópiou kapitána z o 7 rokov staršej lode BSB. Ostatné minifigúrky – posádka, sú do detailu premakané a vyzerajú fantasticky. Je vidieť, že je použitá modernejšia technika tlače, než to bolo u BSB. Tam sa nachádzalo tiež väčšie množstvo figúriek, avšak väčšina bola rovnaká. V prípade tohto setu sú všetky jedinečné. V sete sa nachádza jedna vzácnosť, a to je biely minifig s čiernou hlavou a pirátskou čiapkou. Jedná sa o torzo umiestnené na prove.
ila_rendered

Stavba
Dať dokopy tento set v mojom prípade znamenalo 2 hodinky času. Kvôli porovnaniu som postavil pred pár dňami aj BSB a stavebné techniky sú citeľne odlišné. U BSB sa kládol dôraz na kajuty a interiér, v prípade RBR sa kladie dôraz na stabilitu. Loď neobsahuje žiadne kajuty. Toto je často kritizovaná vec, avšak na vzhľade neubudlo, nakoľko v konečnom dôsledku kajuty navonok nevidno. Samotná stavba je priamočiara, avšak návodu by som vytkol v niekoľkých bodoch neprehľadnosť. Na troch stranách sa mi stalo, že aj napriek plánu som nevedel presne určiť pozíciu dielika. To sa mi pri inom sete ešte nestalo.

Hodnotenie setu a dieliky
Na lodi je použitých niekoľko veľmi vzácnych prvkov. V prvom rade sú to červené boat hulls, ktoré som inde použité nevidel. Lodné stožiare využívajú inú techniku uchytenia, ako to bolo u BSB a pôsobia menej stabilne. Ďalším vzácnym prvkom sú samotné plachty. Tie sú schválne deravé a veľmi výrazné. K lodi sa hodia a uchytené sú iba v hornej polovici stožiarov. Tým pádom celá loď pôsobí prehľadne a sviežo. Je to skrátka iný typ lode, takže by som ju v tomto smere príliš neporovnával s kvalitne vybavenou BSB s jej 5-timi plachtami. Lodi chýba kotva, čo je negatívum, keďže toto by na žiadnej lodi chýbať nemalo. Čo sa týka fauny, tak na lodi sa nachádza papagáj a opica.
ila_rendered ila_rendered

Zaujímavosti O0
Z použitých dielikov je vidieť, že loď bola vydaná v období, kedy sa menili spôsoby výroby dielikov. Na jednej z fotiek uvádzam rôznorodosť 3x1 plochých dielikov. Červený dielik ma duté a biely dielik má plné oddeľovače. Napríklad na BSB sú používané staré diely s plnými oddeľovačmi. Momentálne sa vyrábajú dieliky len s dutými.
V sete sú použité modernejšie spevnené úchytky (na fotke sú dve čierne). V BSB boli použité rovnaké dieliky, avšak s podstatne tenšími úchytkami, ktoré mali tendenciu sa zlomiť. Tieto úchytky, v rovnakej konštrukcii ako na RBR, sa používajú dodnes.
Počas stavby som zistil, že mi v balení chýbalo jedno lanko. Po kontrole počtu voči oficiálnemu zoznamu dielikov, bol počet laniek v balení naozaj menší. Reklamovať to už asi aj tak nemám kde  ^-^
ila_rendered ila_rendered

- Chýbajúca kotva
- Menej stabilné stožiare
- Chýbajúca mapa

+ Niekoľko vzácnych prvkov, ktoré nenájdete v inom sete
+ Detailné minifigs
+ Veľkosť
+ Opica a papagáj  :))

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #1 : 28. Jún 2018, 10:02:28 »
Tak ak si odMISBoval tento set kvoli recenzii, tak respect! :o Osobne sa mi ale BSB paci ovela viac ako tato lod. Dojem u mna kazia hlavne plachty, ktore su len hore a prave ten cerveny trup lode. Ale inak - ano, bola to este ta era peknych beznych LEGO setov. >:D (to whom it may concern)
Ale v par bodoch Ta trochu poopravim:

V sete sa nachádza jedna vzácnosť, a to je biely minifig s čiernou hlavou a pirátskou čiapkou. Jedná sa o torzo umiestnené na prove.

Nie je to vzacnost - vsetky casti boli pouzite aj v inych setoch.

Samotná stavba je priamočiara, avšak návodu by som vytkol v niekoľkých bodoch neprehľadnosť. Na troch stranách sa mi stalo, že aj napriek plánu som nevedel presne určiť pozíciu dielika. To sa mi pri inom sete ešte nestalo.

Cim starsi set, tym beznejsia vec. ;) Ale je pravda, ze u takto - relativne noveho setu, by som to uz necakal.

Na lodi je použitých niekoľko veľmi vzácnych prvkov. V prvom rade sú to červené boat hulls, ktoré som inde použité nevidel.

Su sice unikatne iba v tomto sete, ale paradoxne najmenej hodnotne. A to asi prave vdaka farbe.

Z použitých dielikov je vidieť, že loď bola vydaná v období, kedy sa menili spôsoby výroby dielikov. Na jednej z fotiek uvádzam rôznorodosť 3x1 plochých dielikov. Červený dielik ma duté a biely dielik má plné oddeľovače. Napríklad na BSB sú používané staré diely s plnými oddeľovačmi. Momentálne sa vyrábajú dieliky len s dutými.

Tak tu som sa prezmenu poucil ja - bol som v tom, ze tie "derave oddelovace" sa pouzivali uz podstatne skor - v 80. rokoch. :o

V sete sú použité modernejšie spevnené úchytky (na fotke sú dve čierne). V BSB boli použité rovnaké dieliky, avšak s podstatne tenšími úchytkami, ktoré mali tendenciu sa zlomiť. Tieto úchytky, v rovnakej konštrukcii ako na RBR, sa používajú dodnes.

Pouzivali sa do roku 2013. :P  Dnes sa uz pouzivaju zase novsie.

Inak pekna recenzia! (y)

Odhlásený lukas

  • Príspevkov: 14
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #2 : 28. Jún 2018, 19:00:35 »
Dakujem za doplnenie  :oldman:
Akurát pre mňa sú hodnotné aj tieto červené hulls. Je to ale asi skorej vec vkusu  (y)

Inak s tými dielikmi s plnými / dutými oddeľovačmi by som rád počul aj názor iných, lebo ja to mám odsledované, že v setoch pred 1996 sa používali len plné.

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #3 : 29. Jún 2018, 07:20:50 »
Inak s tými dielikmi s plnými / dutými oddeľovačmi by som rád počul aj názor iných, lebo ja to mám odsledované, že v setoch pred 1996 sa používali len plné.

Urcite skor. Ja som s legom skoncil niekde okolo roku 1993 a urcite som mal niektore diely uz s dutymi oddelovacmi. Moj odhad je, ze sa zacali objavovat niekde okolo roku 1992.
« Posledná zmena: 29. Jún 2018, 07:22:22 od MiKeL »

Odhlásený frantoka

  • Príspevkov: 124
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #4 : 23. August 2018, 21:21:05 »
Super recenzia, pekný závan nostalgie, teším sa na ďalšiu.  (y)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #5 : 23. August 2018, 22:23:32 »
KOKOS FRANTOKA ZIJE!!! :o :o :o

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #6 : 07. Máj 2020, 01:06:40 »
Dal som so opäť dokopy svojho Red Bear Runnera a musím povedať, že to nie je až taká zlá loď. Červený trup pôsobí prirodzene a mne vyhovuje. Bez plachiet vyzerá loď lepšie a dôstojnešie - takto vyniknú vydarené rahná. Musím len pozháňať nové biele diely, lebo tie pôvodné sú v rôznom štádiu žltnutia.

Odhlásený lukas

  • Príspevkov: 14
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #7 : 12. Máj 2020, 21:09:47 »
Dal som so opäť dokopy svojho Red Bear Runnera a musím povedať, že to nie je až taká zlá loď. Červený trup pôsobí prirodzene a mne vyhovuje. Bez plachiet vyzerá loď lepšie a dôstojnešie - takto vyniknú vydarené rahná. Musím len pozháňať nové biele diely, lebo tie pôvodné sú v rôznom štádiu žltnutia.

Ja na nej nevidím nič zlé. skôr je to vec vkusu. Mne sa páči a mám ju doteraz vystavenú v tej podobe ako som ju postavil, keď som písal tú recenziu. Neskúšal si to zažltnutie riešiť tým peroxidom vodíka? Ako je to aj na youtube? Ja som to osobne neskúšal, ale vyzerá, že to dobre zaberá na zožltnuté biele a šedé diely.

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: 6289 - Red Beards Runner
« Odpoveď #8 : 13. Máj 2020, 20:45:26 »
Ďakujem za tip. Vyskúšam a dám vedieť.