Autor Téma: Hrad Chmelík  (Prečítané 6544 krát)

Kuba

Hrad Chmelík
« : 17. November 2015, 18:35:24 »
Chtěl bych představit tady na TatraLUGU můj hrad, který byl již letos k vidění na výstavě ve Frýdku-Mísku v ČR. Někteří už ho možná znáte a doufám, že se Vám bude líbit. V současné době je již hrad rozebrán, ale stavím další...

Jméno Hradu je Chmelík

galerie:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=554567

Odhlásený Danybůjek

  • Príspevkov: 557
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #1 : 17. November 2015, 18:40:38 »
Za chvili nebude mit cenu ty moje čuda tady prezentovat.  :))

Odhlásený Honzicek76

  • Príspevkov: 12
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #2 : 17. November 2015, 18:41:55 »
Hrad byl super, měl jsem možnost ho vidět na vlastní oči.

Odhlásený Danybůjek

  • Príspevkov: 557
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #3 : 17. November 2015, 18:43:36 »
Já měl dokonce čest, z něj odloupnout dílky k zapůjčení. :)) samozřejmě po výstavě. C:-)

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1081
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #4 : 17. November 2015, 21:22:47 »
Veľmi pekná stavba ;) (y)

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 618
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #5 : 17. November 2015, 23:47:13 »
krasa :) podarena stavba a interier je mooc fajny :)
« Posledná zmena: 17. November 2015, 23:51:06 od SkiFi »
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #6 : 18. November 2015, 07:32:20 »
Super, palec hore  (y) Teším sa na ten ďalší.

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #7 : 18. November 2015, 10:32:43 »
Paradny hrad (y)

Odhlásený matt251

  • Príspevkov: 786
  • Drevo a plast to je moje :-)
    • BRICKLANDIA
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #8 : 18. November 2015, 10:55:49 »
Kuba neber to osobne, toto som pisal aj Danyboyovi na FB na jeho hrad ked ho zacal stavat

Kazdy hrad co vidim je pekny, su to kolosalne stavby a  na prvy dojem to budi WOW-efekt. Niekto je sikovnejsi stavitel a vie spravit viac detailov (rotundy, realnejsie uhly na stenach atd atd). Kazdy hrad ma svoje caro.
Ale...
Ked sa divam na tieto hrady tak je kazdy rovnaky...su to samozrejme hrady, velmi sa to nema cim lisit. Hradba, veza, brana, nejaka ta bosaz, hrazdenie,  "podsebiti"  atd atd...v kazdom hrade je to iste. Mne osobne hrady pridu nudne...su na rovnake kopyto, rovnake stavebne techniky atd. Ale o tom hrady su, nema sa to cim lisit.
daleko krajsie mi pridu hrady ktore su stavane podla realnej predlohy...Ked je stavitel nuteny spekulovat a vymyslat techniky, dodrziavat presne uhly, sklony jak terenu tak stavby a snazi sa vystihnut detial ktory je charasteristicky pre ten hrad.
Velmi sa cudujem, ze v CR je tolko "hradárov", kazdy rok sa vychrli nejaky ten custom hrad a osobne mi pride rovnaky ale predosly,...teren sa prispobuje hradu, hrad sa prispobi terenu. Pri stavbe podla realnej predlohy su veci dané a je na stavitelovi ako si nimi poradi.

Kuba

Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #9 : 18. November 2015, 12:07:12 »
Kuba neber to osobne, toto som pisal aj Danyboyovi na FB na jeho hrad ked ho zacal stavat

Kazdy hrad co vidim je pekny, su to kolosalne stavby a  na prvy dojem to budi WOW-efekt. Niekto je sikovnejsi stavitel a vie spravit viac detailov (rotundy, realnejsie uhly na stenach atd atd). Kazdy hrad ma svoje caro.
Ale...
Ked sa divam na tieto hrady tak je kazdy rovnaky...su to samozrejme hrady, velmi sa to nema cim lisit. Hradba, veza, brana, nejaka ta bosaz, hrazdenie,  "podsebiti"  atd atd...v kazdom hrade je to iste. Mne osobne hrady pridu nudne...su na rovnake kopyto, rovnake stavebne techniky atd. Ale o tom hrady su, nema sa to cim lisit.
daleko krajsie mi pridu hrady ktore su stavane podla realnej predlohy...Ked je stavitel nuteny spekulovat a vymyslat techniky, dodrziavat presne uhly, sklony jak terenu tak stavby a snazi sa vystihnut detial ktory je charasteristicky pre ten hrad.
Velmi sa cudujem, ze v CR je tolko "hradárov", kazdy rok sa vychrli nejaky ten custom hrad a osobne mi pride rovnaky ale predosly,...teren sa prispobuje hradu, hrad sa prispobi terenu. Pri stavbe podla realnej predlohy su veci dané a je na stavitelovi ako si nimi poradi.

Ok je to názor. Já ho vyvracen nebudu. Naopak máš celkem pravdu. Ono ale stavět podle předlohy není nic jednoduchého, a pro to, aby člověk postavil obří hrad podle předlohy musí mít zkušenosti, jak a co lego dokáže a co si s ním stavitel může dovolit a co ne. Bohužel toto je můj teprve 4 hrad. A to první opravdu velký a s dostatkem dílů (první dva vůbec nestojí za řeč, byly o ničem). (u třetího hradu jsem poprvé použil úhly na hradbách, a u tohoto hradu jsem dal do úhlu i celou budovu). Takže sám se stále ještě učím. A postupně sháním další a další díly, bez kterých žádný pořádný reálny hrad nepostavíš. V současné době stavím další hrad (zase smyšlený), který ač bude do plochy menší, bude pro změnu vyhnán do výšky, tady bude úkol především splnit výšku a propracované základy aby to vydržely a nerozpadlo se to.  Do budoucna se chci inspirovat a pak i stavět podle reálných nebo filmových předloh. První budu chtít zkusit asi filmový hrad z Hry o Trůny (Hrad na železných ostrovech). Pak bych se chtěl zaměřit na něco ze střední Evropy. Někdy pokukuji taky právě po vašem Trenčínu.
Každopádně i tyto smyšlené hrady nejsou nic jednoduchého. Jestli si někdo myslí, že prostě splácáme co nás napadne, tak to není pravda. Snažím se vždy vytvořit něco (ač se sám učím), co neudělá ostudu na výstavě a co se sám nestydím vystavit. Ono si pak stačí přečíst třeba knihu návštěv a to je balzám na kostkařské duši, když tam stovky lidí dokáže ocenit tu práci.

PS: Dany už nestaví jenom smyšleně :) Už má na kontě i reálné stavby.  ;)




« Posledná zmena: 18. November 2015, 12:10:12 od Kuba »

Odhlásený bedo

  • Príspevkov: 530
  • May the EMPEROR be with You
    • moj skromny batalion :
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #10 : 18. November 2015, 13:06:20 »
Ja osobne do iste miery súhllasím s Mattom aj ked na druhej strane dost hrady - ako MOCy - obdivujem, hlavne preto že ja osobne by som nikdy asi poriadny (ani vymyslený) hrad nepostavil a to z jedného jednoduchého dovodu - hrady ma hrozne nudia (nechcem tym samozrejme nikoho urazit ani nic podobneho) ide proste len o to co koho fascinuje a predstava ze by som daval dokopy nieco co bude len hrad by ma dost ubíjala, na druhej strane nad nejakou poradnou masinou dokazem sediet tak dlho kym ma hlad nevyzenie ist si niecoho zajest  :D . Ale kazdopadne velmi pekna stavba .

Odhlásený LANDSER

  • Príspevkov: 153
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #11 : 18. November 2015, 15:46:52 »
Je parádny (y)

Odhlásený Aki

  • Príspevkov: 127
Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #12 : 23. November 2015, 20:19:58 »
Ahoj Kubo
Snad se na mne nebudeš zlobit, ale mne se tenhle hrad taky nelíbí (a popravdě se mi zatím nelíbí ani Danyho poslední hrad) . Ne že by jsi tam neměl(i) zajímavé detaily, nebo že by to nebylo propracované či malé. Na rozdíl od Matt251a si myslím, že stavět hrad podle vlastní fantazie, taky aby měl všechno je daleko těžší než stavět hrad podle předlohy. Jde totiž o to aby takový vymyšlený hrad měl všechny prvky správně, aby byl stále ještě zajímavý a atraktivní jako ty skutečné a aby to vše dávalo smysl. Jedna věc je totiž znát techniky "modelařiny" a druhá prvky castelologie. Pokud postavíš skutečný hrad, tak už to tam máš všechno vymyšlené a jen si hraješ s "modelařinou". Pokud stavíš hrad a nechceš aby to byla jen kulisy nějaké fantasy, pohádky či scifi, tak už o tom musíš něco znát, nastudovat si, pochopit - slohy, principy, myšlení středověkého stavitele. Teprve pak to najednou dostane ty správné grády. Možná proto jsem třeba já za celý svůj dospělý život postavil hrad jen jeden jediný, nebo proč mám často na telefonu Linhiho, proč jsme s Danem neustále konzultovali jeho Orlík atd. Nebo proč tak super stavitel jako Gears rezignoval na stavění realistických staveb a zaměřil se na fantasy a "komiksové" (nemám pro jeho stavění lepší termín) stavby.
Kdybych ti mohl navrhnout, tak vyndej z tohoto hradu rytíře a dej tam současné turisty, nebo přistav nějakou empírovou budovu před bránu a přidej tam pár figů v cylindrech, nebo možná ještě pár mušketýrů - tedy presentuj to jako Novověkou přestavbu starého hradu, pak mi to bude dávat větší smysl.
Promiň. Ber to ale tak, že já mám na to asi dost specifický pohled, pokud od toho odhlédnu, tak je to velká stavba s množstvím zajímavých prvků, která se určitě bude mnoha lidem a rozhodně všem dětem, líbit.  ;)

Kuba

Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #13 : 24. November 2015, 11:10:54 »
Aki, popravdě jsem si myslel, že pokud se někdy k hradu vyjádříš, budou převládat negativa.  ;) Jsem si vědom toho, že opravdu věrohodný středověký hrad musí splňovat určitá pravidla tehdejších slohů. Tento hrad jsem však stavěl čistě dle své fantazie bez ohledu na znalosti, či neznalosti. A jsem si vědom, že má mouchy, taky jsem s ním nebyl nikdy spokojen na 100% což už jsem psal i na Kostkách.org.

Tvůj návrh, zařadit jej např. do mušketýrské doby, je sice zajímavý, ale již nerealizovatelný. Hrad je již rozebrán. takže se to už nějak vyřešilo samo  :D

Takže teď už je to pouze o tom, zda si prezentované fotografie hradu příznivce najdou, či nikoliv.

Určitě chci stavět jednou věrohodné stavby (nepůsobící fantasy dojmem), především si pak zkusit něco reálného, jak už jsem tu taky zmínil. Ale myslím, že u mě zatím nepřišel ten správný čas na to pilovat dopodrobna nějaké středověké stavitelské techniky. Pořád mi dělá problém využít pořádně potenciál lega, a opravdu závidím např. zmíněnému Gearsovi jak si umí vždy pohrát s detaily a co vše je schopen z lega vymyslet. Jeho stavby jsou vždy lahoda pro oči, bez ohledu na to, jestli se realitě blíží, či nikoliv.







Kuba

Re: Hrad Chmelík
« Odpoveď #14 : 24. November 2015, 11:14:38 »
Všem děkuji za pochvaly i kritiku.
Hrad jsem tu prezentoval především proto, abych se na tomto fóru nějak uvedl. Rád bych se v budoucnu účastnil některých výstav i na slovensku. Moc mě láka Trenčín a rád něco na tuto výstavu připravím.