Autor Téma: Improvizovaný Pancierový Vlak  (Prečítané 7173 krát)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Improvizovaný Pancierový Vlak
« : 29. Marec 2014, 00:46:38 »
Sice s oneskorenim, ale predsa tu predstavujem svoj model Improvizovaneho Pancieroveho Vlaku (IPV), ktory som mal vystaveny na vystavach v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Prave vystava v Banskej Bystrici ma inspirovala k stavbe tohto modelu, nakolko bola centrom Slovenskeho Narodneho Povstania, v ktorom tieto vlaky zohrali svoju hlavnu ulohu. Historiu tychto vlakov tu pisat nebudem - da sa lahko vyhladat na internete - zhrniem teda len to najpodstatnejsie. Najznamejsi z tychto vlakov bol vlak Stefanik, ktory bol postaveny ako prvy. Jeho zrekonstruovana verzia momentalne putuje po muzeach v Europe a na Slovensku. Dalsie dva vlaky boli Hurban (maketa v zivotnej velkosti stoji pri hl. stanici vo Zvolene) a Masaryk. Malokto vsak vie (a ani na internete sa to vacsinou nespomina), ze existoval este aj 4. vlak - Bernolak. Kym predchadzajuce 3 vlaky bojovali v SNP, Bernolak postavili koncom vojny Slovenski monteri na Ukrajine a bojoval na Ruskom fronte.
Priprava samotneho modelu trvala pol roka. Nakolko som o IPV vela nevedel, musel som si precitat niekolko clankov a nieco si nastudovat. Musim povedat, ze to bolo velmi zaujimave a dozvedel som sa vela zaujimavych informacii. Pre model vlaku som si zvolil mierku 8-wide. Ako je uz u mna zvykom - najprv som si vlak navrhol v CADe. Uz tam som narazal na mnozstvo konstrukcnych problemov, ako krytovanie kolies, ci vzor kamuflaze. Neskor som dostal napad - kedze niektore vozne su zaujimave aj zvuntra, tak som sa rozhodol z jednej strany ich spravit otvorene - a to tankovy a delovy vozen. Cely model sa sklada z 5. voznov a ma dlzku 157 cm.

ila_rendered

Poradie voznov vo vlaku malo svoje opodstatnenie. Na cele vlaku bol Tylovy vozen. To bola v podstate len plosina s nahradnymi kolajnicami. V pripade ze bola podminovana trat, tento vozen vyletel do vzduchu a ostatne vozne ostali neposkodene. Alebo ak nepriatel vykopal cast kolajnic, posadka vlaku ich vedela operativne nahradit tymi, ktore si vozili so sebou a pokracovat dalej.

ila_rendered ila_rendered

Druhy v poradi bol Delovy vozen. Kazdy IPV disponoval inou vyzbrojou - IPV Stefanik mal horske delo vzor 15 s kalibrom 75 mm,  IPV Hurban polnu hufnicu 14/19 s kalibrom 100 mm a IPV Masaryk polne delo vzor 17 s kalibrom 80 mm.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered

V strede sa nachadzala lokomotiva. Islo o opancierovany parny rusen, avsak prave informacii o tejto lokomotive, vratane fotografii je na internete najmenej. Preto ako vzor mi posluzila lokomotiva z makety IPV Hurban vo Zvolene.

ila_rendered ila_rendered

Stvrty v poradi bol Tankovy vozen. Mnoho ludi sa domnieva, ze ide o specialny vagon s tankovou vezou. V skutocnosti islo o plosinu, na ktoru umiestnili lahky tank LT vzor 35 a cely vozen nasledne opancierovali.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered

Ako posledny bol radeny Gulometny vozen. Jeho vyzbrojou bolo 10 tazkych gulometov kalibru 7,92 mm.

ila_rendered ila_rendered

No a na zaver este jeden pohlad na kompletny vlak. Co lutujem je to, ze som tento MOC tak zle nafotil. :( Uplne splyva s pozadim, nedal som si velmi zalezat na scene co ma teraz mrzi, lebo vlak je uz rozobraty. Casom sem chcem doplnit kvalitnejsie rendery MOCu, ktore budu mozno paradoxne krajsie ako samotne fotografie.

ila_rendered
« Posledná zmena: 29. Marec 2014, 01:01:15 od KLF »

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #1 : 29. Marec 2014, 01:13:01 »
Super pokec. Ten vlak sa mi na vystave velmi pacil a celkom rad by som ho "okopcil" a mal doma - mas predlohu len v CADe, alebo aj v LDD?

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #2 : 29. Marec 2014, 01:39:18 »
Dik. Mam to len v ML-CADe, ale mozno existuje nejaky konvertor do LDD...

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #3 : 29. Marec 2014, 07:41:00 »
Vlak je super  (y) S fotky sú pekne ostré a vidno detaily ,to je hlavné!Pohlad do vagónou je skvelý nápad,ten s tankom sa mi páci najviac.

Odhlásený frantoka

  • Príspevkov: 124
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #4 : 29. Marec 2014, 08:37:54 »
Vlak je perfektný, fotky super a pokec paráda (y).

Odhlásený Míla

  • Príspevkov: 227
  • Záchranný Útvar
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #5 : 29. Marec 2014, 12:09:16 »
Pěkný vláček, já bych si chtěl taky nějaký postavit ale nemám žádnou mašinu, nejlépe motorovou která by ho tahala když by byl nasazen do akce.
Jo a to nejdůležitější, můj by byl k úplně opačnému účelu než tento.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #6 : 29. Marec 2014, 14:25:53 »
Pěkný vláček, já bych si chtěl taky nějaký postavit ale nemám žádnou mašinu, nejlépe motorovou která by ho tahala když by byl nasazen do akce.
Jo a to nejdůležitější, můj by byl k úplně opačnému účelu než tento.

Myslel si to tak, ž by bol nemecký a nasadený proti partizanom :-) ?

Odhlásený Míla

  • Príspevkov: 227
  • Záchranný Útvar
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #7 : 29. Marec 2014, 15:26:06 »
Ne, můj by byl požárnický se zdravotnickým oddílem a mašinou v předu.

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #8 : 29. Marec 2014, 18:38:48 »
Tak uz len vyronime slzu a zaprajeme mu vela peknych zazitkov v MOCariu (alebo je nejaky nazov na miesto pre rozobrate MOCy? ;)) Ked si spomeniem ako tazko sa rodil a cim vsetkym sme si presli, nez sa dostal na verejnost. Dnes uz su to usmevne historky, vtedy to take vtipne nebolo ;)

Velmi pekny MOC (y)

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #9 : 29. Marec 2014, 22:21:17 »
Som rád, že si zverejnil fotky toho vlaku, René.

Vlak sa mi veľmi páčil. Plne súhlasím s Buďom. Fotky sú tiež dobré.
Ak ti vadí to pozadie na týchto fotkách, pamätám si že existuje fotka vlaku z výstavy v BB kde je vlak zasadený do prírody (nejaké legové stromčeky a kvety sú okolo neho). Tak ju môžeš pohľadať a doplniť ju sem.

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #10 : 29. Marec 2014, 22:37:28 »
Super práca  (y)

Odhlásený Aki

  • Príspevkov: 127
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #11 : 29. Marec 2014, 22:49:34 »
Taky se mi vlak moc líbí a ještě víc poctivý přístup ke stavění. Druhá válka není zrovna mým koníčkem a tak jsem se toho i dost dozvěděl.  (y)
Vlak byl dle mého jednoznačně špičkou Bansko Bystrické výstavy, ale nějak se mi nelíbil na těch novinových fotkách o výstavě.

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #12 : 30. Marec 2014, 00:02:06 »
René ako som ti už dávnejšie písal, tento MOC je fantastický, určite dostaneš môj hlas v ankete o naj MOC 2014.  (y)  (y)
Teším sa na synagógu.  ;)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #13 : 31. Marec 2014, 00:38:10 »
Dik hosi. ;) Ked som ten vlak nakoniec zrealizoval, az tak nadseny som z neho nebol, ako ked som ho videl v CADe. ;) Osobne si myslim, ze by bola vhodnejsia vacsia mierka - cca dvojnasobna tej mojej. Ale na to som nemal cas, ani material.

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Improvizovaný Pancierový Vlak
« Odpoveď #14 : 31. Marec 2014, 16:48:27 »
vlak je to paradny, vyborne vynikol na instalacii v BB - je to originalny napad - este som predtým nevidel pancierovany vlak z lega. (y)