Autor Téma: zbierka egresovho detstva  (Prečítané 12739 krát)

Odhlásený egres

  • Príspevkov: 52
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #15 : 04. Apríl 2012, 21:54:23 »
4. 6361


tak sme dnes dokoncili dalsi set a updatujem zoznam poskodenych/chybajucich dielov

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #16 : 04. Apríl 2012, 22:18:10 »
Tento set sme mali aj my. Krasny zeriav! (y)

Odhlásený egres

  • Príspevkov: 52
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #17 : 04. Apríl 2012, 23:34:21 »
ako ze mali? sety z detstva nemas niekde odlozene?

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #18 : 04. Apríl 2012, 23:40:01 »
No zial nie. :( Pocas "dark ages" v puberte sme 99% setov predali za doslova smiesne sumy!

swiss villa

Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #19 : 05. Apríl 2012, 01:15:21 »
Egres, pekne, ale ako vravím, očistiť a umyť to lego by si mohol, a ak nie kvôli nám tu, tak aspoň kvôli Tvojim deťom, proste špinavé veci nepatria ani do zbierky ani deťom do rúk. Môj názor. A myslím to v dobrom, ver, nechcem nikoho zhadzovať.

Odhlásený egres

  • Príspevkov: 52
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #20 : 05. Apríl 2012, 13:36:10 »
ved jasne. ale zatial som nasiel asi tak do 5 kociek spinavych, inak su skor osuchane pripadne vyblednute. ale mozno to naozaj niekedy operiem. len budem musiet niekde najst navod nejaky, aby som tomu nejak neublizil.

Odhlásený leggina

  • Príspevkov: 73
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #21 : 05. Apríl 2012, 15:38:44 »
ved jasne. ale zatial som nasiel asi tak do 5 kociek spinavych, inak su skor osuchane pripadne vyblednute. ale mozno to naozaj niekedy operiem. len budem musiet niekde najst navod nejaky, aby som tomu nejak neublizil.

Popros manželku, nech Ti ušije vhodné vrecko (á)  na Lego do práčky. Ja odporúčam svoj spôsob:

materiál organza (je to taká látka ktorá je veľmi tenká, priesvitná a priedušná, ale vlákna sú pevné a sú husto tkané, takže nič nevypadne a zároveň sa Lego perie akoby priamo, nie ako cez nejakú (a teda hrubú) látku a na druhej strane je predsa v (navyše našuchorenej)  látke a lego teda nie je priamo v kontakte s kovovým bubnom práčky. Organzu možno kúpiť i napr. v ikea v odd.látok-metráž.

Najvhodnejšie je ušiť vrecko o rozmeroch napr. 90x90 až cm 110x110 cm .

Ja osobne používam takéto vrecká 2, jedno naplním Legom uzavriem napevno pásikmi s nastrihaných dámskych pančúch - dobre zauzliť - (ak by si dal gumičky, riskuješ pretrhnutie, ak obyčajný povrázok či stuha, riskuješ vyvlečenie a násl. vysypanie obsahu vrecka do práčky) a pre istotu cez všetko navlečiem ešte vrecko i druhé (človek nikdy nevie-materiálová chyba látky, vyššia moc a podobne  ;)) a znova zafixujem nastrihanými nylonovými pásikmi zviazaných na uzlíky. Všetky tieto opatrenia majú bezpečnostný účel, zabránia na 99,9 percent aby sa Lego vysypalo alebo niečo z neho uniklo cez vrecko do práčky atď. Organza je dobrý materiál, na to aká je tenunká a priesvitná neprederavuje sa.

Dám na práčke program cca na 45 minút (priemerne, menej špinavé lego) , tabletu proti tvrdej vode, a ponechám i odstreďovanie (pozor, odstreďovať len na kvalitných nových práčkach, tie staré komunistické ničili odstreďovaním  aj prádlo, nie to ešte i Lego)

Podstatná vec: nikdy nedávať prací prášok. Žiadny! Prací prášok maximálne vysušuje, na Lego je príliš agresívny. Ale ak, jedna, maximálne 2 naozaj malé kvapky tekutého mydla na umývanie rúk neuškodia v jednej várke prania ani práčke a čisteniu Lega pomôžu. Pri silne znečistenom Legu pred  praním v práčke postihnuté dieliky očistiť zubnou kefkou, ktorú si na ten účel zadováž a tekutým mydlom alebo jemným tekutým prostriedkom na riad a a až také predmyté ho pridaj do vrecka k ostatným dielikom.   

Z vlastnej skúsenosti pri veľmi starom "tvrdom" Legu, nezaškodí pridať na záver prania aj - ale naozaj veľmi malé množstvo aviváže asi tak 1/4 (štvrť) malej čajovej lyžičky.

Zásadná vec - dozrieť na to aby teplota prania nikdy nebola viac ako 40 stupňov celzia.

Do práčky nedávať väčšie plates, base plates, bricky s nálepkami (logicky), a niekedy treba zvážiť i bricky s hlavne staršími printami (radšej očistiť ručne).

Po vypraní jednoducho zauzlené nylonové pásiky na vreckách prestrihneš (jednorázová vec, z jedných starých roztrhaných manželkiných pančúch nastriháš takých pásikov aj 50 do zásoby) a Lego z vreciek vyberieš na dosušenie, najlepšie položiť na rozložený froté uterák.

Odstredené Lego (kľudne i 1200 otáčok za min.- pri odstreďovaní lego skutočne sa neškriabe, nehrkoce, je to tou obrovskou odstredivou rýchlosťou iba priľnuté k stene bubnu a zbavuje sa to vody) tak sa potom vonku suší podstatne kratšie, po usušení neostávajú na ňom fľaky po zaschnutej vode, (plates  aj bricky najlepšie sušiť spodnou stranou nahor). Ak Lego predsa neodstredíš v práčke, suší sa podstatne dlhšie.

Veľa zdaru

« Posledná zmena: 05. Apríl 2012, 16:34:09 od leggina »

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #22 : 05. Apríl 2012, 23:22:31 »
Tak na toto by sa zišiel normálne osobitný Topic...

Ale sety sú to fakt pekné. Pamätám ešte, keď som ich vyhliadal v (už vtedy) starých LEGO katalógoch... :)

Odhlásený Morandi

  • Príspevkov: 146
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #23 : 06. Apríl 2012, 00:33:25 »
Tak na toto by sa zišiel normálne osobitný Topic...

Suhlas!

Odhlásený egres

  • Príspevkov: 52
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #24 : 10. Apríl 2012, 21:23:25 »
5. 6877


cez velku noc sme boli prec, takze len vcera narychlo jeden setik :)

Odhlásený egres

  • Príspevkov: 52
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #25 : 10. Apríl 2012, 22:31:18 »
toto bol moj jediny Mtron, uz mi ale prisiel strasne moderny :) ako dietatu. zral som tie stare modre kozmicke sety :)))

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #26 : 11. Apríl 2012, 09:20:53 »
Ja mam troch najmensich M:Tronov :)

Na starsich vesmiroch sa mi pacili hlavne tie priesvitne dieliky (modre, cervene, zelene), ale celkovo inklinujem skor k tym modernejsim ako BlackTron, M:Tron ci Space Police (nie tretia seria, to uz je prilis).

Odhlásený P4tr1cius

  • Príspevkov: 357
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #27 : 11. Apríl 2012, 10:10:16 »
Tiež som fanúšik "svetielkujúceho space-u". Blacktron-i a Mtron-i jednoznačne patria medzi to naj. Dokonca si myslím, že v pohode strčia do kapsy polovicu súčasných SW (mimo UCS samozrejme).

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #28 : 11. Apríl 2012, 10:32:54 »
Tak to ja som tvrdy Blacktronak! Konkretne Blackspace I. O0

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: zbierka egresovho detstva
« Odpoveď #29 : 11. Apríl 2012, 19:10:01 »
Ja som bol ako dietatko skor space-policajt, ale nikdy som k space-u velmi neinklinoval .... a ako dietatko som mal vo vlastnictve iba tento jeden ....

MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)