Autor Téma: 10197 - Fire brigade  (Prečítané 5076 krát)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
10197 - Fire brigade
« : 04. Apríl 2012, 16:31:33 »
Tak a som tu s dalsou recenziou – kedze sme sa minule bavili o poziarnom schodisku na zadnej fasade Green grocer-u, plynule dnes nadviazem na tuto tematiku – predmetom dnesnej recenzie je totiz v poradi uz stvrty modulrany dom – historicka hasicska stanica – Fire brigade.

Nazov: Fire brigade modular house
Katalogove cislo: 10197
Rok vydania: 2009
Pocet dielikov: 2231
Minifigy: 4 ks + pes

No a v takychto nejakych budovach hasici sidlili v prvej polovici 20. storocia. Ide o symetricku dvojpodlaznu ucelovu stavbu s vezickou – zvonicou, architektonicky v americkom style:

ila_rendered

Sucastou modelu je aj historicke hasicske auto – tu je pohlad z ulice:

ila_rendered

Sikmy pohlad na budovu – vsimnite si opat identicky motiv dlazby chodnika a policnu lampu, zaujimavym detailom na dlazbe je vyznaceny vyjazd hasicskeho auta s cislom 3 – zeby tretia hasicka armada Lego City?:

ila_rendered

Pohlad na dom zboku – ako inak – nic extra zaujimave:

ila_rendered

Opat identicky system spajania domov dvoma pinmi:

ila_rendered

Pohlad na zadnu fasadu domu s velkymi vratami do garaze, oknami prizemia vo vyklenkoch, ci zasobnikom na vodu na streche. Inak to nie je nic nejak extra zaujimave, ale aj to malo je urobene naozaj pekne:

ila_rendered

Tu je blizsi pohlad na ulicnu fasadu prizemia:

ila_rendered

Detail vchodu do budovy a palmy (ci iny druh stromu?):

ila_rendered

Tu je vchod do garaze so stiahnutymi roletovymi dverami:

ila_rendered

Blizsi pohlad na dlazbu s vyjazdom pre auto, vymedzovacie stlpiky a uz spominanu trojku:

ila_rendered

Toto polkruhove okno je nad vchodom do garaze:

ila_rendered

No a otvorena roleta s pohladom do garaze:

ila_rendered

Detail okna napravo od garaze:

ila_rendered

Krasny detail nad vchodom i nad oknom, naznacujuci, kto v tejto budove sidli:

ila_rendered

Neviem, ako sa tejto veci nadava (poziarny hlasic?), ale je to pekne:

ila_rendered

Jedna z menej vydarenych veci na tejto budove – zastava – akoze americka? No myslim, ze sa dalo vymysliet aj nieco lepsie, toto je az neprirodzene hrube a malo detailne, ale co uz...:

ila_rendered

Detailnejsi pohlad na fasadu prveho poschodia:

ila_rendered

Detail okna, tehlovej fasady, rimsy nad oknom – krasa:

ila_rendered

Kto vymyslel tento tehlickovy dizajn, mal by dostat nieco ako Nobelovu cenu – konstrukcne jednoduche a pritom ucelne. Nadhera:

ila_rendered

Letopocet 1932 nad strednym oknom prveho podlazia ukryty pod stihlou arkadou. Poskladat to cislo bola fakt sranda:

ila_rendered

Detail rimsy nad oknami prveho podlazia:

ila_rendered

Este raz detail okna s rimsou, na ktoru bol pouzity hore nohami umiestneny chladic z historickeho auta:

ila_rendered

Zvonica na streche budovy:

ila_rendered

ila_rendered

Zblizka ten zvon nevyzera az tak pekne ako z dialky, ale inak opat pekne urobeny detail. Pod strechou je dokonca ukryty i jeden netopier, ktoreho zial na fotkach nevidno:

ila_rendered

Pohlad na rozlahlu rovnu strechu budovy so zvonicou, horizontalnymi dverami a zasobnikom na H2O:

ila_rendered

Tadialto sa da vyliezt na strechu:

ila_rendered

Detail vodneho zasobnika:

ila_rendered

No takto nejako vyzera letopocet 1932 z vnutornej strany – pekne vidiet sposob, akym je celok pospajany:

ila_rendered
« Posledná zmena: 04. Apríl 2012, 16:37:05 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #1 : 04. Apríl 2012, 16:43:15 »
Na tomto zabere pekne vidiet zadne okno prizemia umiestnene v oblukovom vyklenku i zadny vchod do budovy:

ila_rendered

Blizsi pohlad na zadne vrata garaze:

ila_rendered

A este raz vsetko spolu zblizka – zadny vchod, okno vo vyklenku a vrata:

ila_rendered

Pohlad skrz budovu cez otvorenu garaz:

ila_rendered

A tu zagarazovane vyjazdove vozidlo hasicov – auticko je siroke 6 st., naboku ma vsak rebrik – takze vlastne 7 st., vjazd do garaze je siroky 8 st. – takze natesno:

ila_rendered

Predtym, ako sa pozrieme dovnutra stanice, este par zaberov auticka:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Predok auta – pekne vyrieseny naraznik – 2 tycky a 2 dalekohlady. Chladic – take iste su nad oknami prveho poschodia – akurat hore nohami:

ila_rendered

Pohlad na zadnu cast auta s vybavenim – hadice, hasicke pristroje, rebrik, sekera, majak atd.:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

A este pohlad do interieru auta:

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #2 : 04. Apríl 2012, 16:58:05 »
No a treba nakuknut aj dovnutra – tu je stanica rozobrata na jednolive moduly – tentokrat iba tri:

ila_rendered

Samostatny prizemny modul. Prizemie sluzi ako garaz a priestory pre technicke vybavenie hasicov. Modul je az netypicky vysoky s mnozstvom zaujimavych detailov na fasade i v interieri. Co sa tyka farebnej schemy – dominuje svetlosiva, iba na dolnych cca 2/3 priecelia vidime pieskovohnedu prerusovanu tmavosivymi pasikmi:

ila_rendered

Pohlad zhora dnu – v strede vidime garaz, v lavej casti je schodisko na prve poschodie, vpravo v rohu je tyc, po ktorej by sa mali hasici spustat dolu – ta je vsak na urovni podlahy prveho poschodia prerusena, takze je to vlastne iba akoze:

ila_rendered

Blizsi pohlad na schodisko a hlavny vchod do budovy:

ila_rendered

A este raz schody, pod nimi je sklad naradia:

ila_rendered

Tyc na rychle spustenie sa k autu, na stene majacik poziarneho poplachu:

ila_rendered

Sklad dalsieho hasicskeho vybavenia – kyslikove flase (existovali uz v roku 1932 vobec?), hasicske prilby, hasiace pristroje:

ila_rendered

Pohlad na roletu zvnutra:

ila_rendered

Roletove dvere otvorene:

ila_rendered

A zagarazovane auto:

ila_rendered

ila_rendered

A este jedna malickost pred odchodom na poschodie – strieska nad zadnym vjazdom do garaze je snimatelna, takze vlastne tvori stvrty mini-modul:

ila_rendered

Prve poschodie – farebne tu dominuje tehlovocervena s niekolkymi sivymi detailami. Nad tehlovym vzorom na prieceli som sa uz rozplyval vyssie:

ila_rendered

Kedze zvonku to uz pozname, kuknime dnu – aha – interier! A doposial snad najbohatsie vybavenie v interieri vobec. Ako som uz spominal, uz Green grocer mal interier zariadeny, aj ked na poschodiach to bolo chudobnejsie. Toto je vsak plne zariadena oddychova miestnost pre sluzbukonajucich hasicov. A ako lekar, ktory mava aj nocne sluzby, viem, ake je dolezite spravne zariadenie priestorov na oddych:

ila_rendered

Este pohlad dnu z opacnej strany:

ila_rendered

Horna cca 1/3 tyce – no proste po tomto by sa ziaden dusevne zdravy clovek nespustal, ale ako detail je to pekne i s bezpecnostnym oznacenim diery v podlahe a zabradlim:

ila_rendered

Kuchynsky kutik s umyvadlom, sporakom, digestorom ci skrinkami, a samozrejme kucharom a hladnym Havom:

ila_rendered

ila_rendered

Sucastou kuchyne je smozrejme i chladnicka – na veceru snad bude klobasa:

ila_rendered

Ostatny mancaft si moze zahrat ping-pong, kym nebude navarene – to aby dobre vyhladli:

ila_rendered

Almara v kute:

ila_rendered

A gauc pod oknom:

ila_rendered

Toto schodisko v kute vedie na strechu:

ila_rendered

No a uz tradicny pohlad – schody zdola, schody nahor:

ila_rendered

Samostatny stresny modul – z celneho pohladu dominuje vysoka svetlosiva zdobena rimsa s letopoctom uprostred (pod zvonicou), samotna strecha je cierna:

ila_rendered

ila_rendered

Posledny zaber – pohlad dovnutra cez otvorene horizontalne dvere:

ila_rendered

Zaverom:

Historicka hasicska stanica je dalsim krasnym doplnkom do ulice modularnych domov. Dizajnersky je to opat kvalitne dielo s mnozstvom krasnych plastickych detailov a ozdob. Celu stavbu doplna velke mnozstvo technickeho vybavenia hasicov a aj chutne historicke hasicske auto. Co sa tyka vybavenia interieru, tento set zatial prekonava vsetky predchadzajuce.

PROS:
- dizajn – opat mnostvo krasnych detailov; mna dostala hlavne ta tehlova fasada prveho poschodia
- rozmery – plocha 32x32 studs, cez 2200 dielikov
- diely – a zase raz kvalitny vyber dielikov na MOCs
- sucast krasnej serie
- slusne vybaveny interier
- dnes este celkom dobre dostupny set

CONS:
- cena – aj ked vlastne ani neviem, ci dat tento faktor do CONS alebo PROS, pretoze v porovnani s prvymi troma setmi serie modular houses je cena za hasicsku stanicu iba zlomkova – dnes cca 170-190 eur
- inak negativa ziadne

Caute, najblizsie sa stretneme v obchodnom dome na rohu  ;D
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #3 : 04. Apríl 2012, 17:49:06 »
Sikmy pohlad na budovu – vsimnite si opat identicky motiv dlazby chodnika a policnu lampu, zaujimavym detailom na dlazbe je vyznaceny vyjazd hasicskeho auta s cislom 3 – zeby tretia hasicka armada Lego City?:

To cislo 3 znamena, ze je to tretia budova od toho isteho dizajnera - Jamie Berard (tiez navrhoval Cafe Corner aj Green Grocer). No a rok 1932 je rok zalozenia nasej alma mater - TLC :)

Zdroj
« Posledná zmena: 05. Apríl 2012, 12:12:15 od MiKeL »

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #4 : 04. Apríl 2012, 18:15:41 »
Aha... A hladal som na nete, ako sa vysomarit z tej symboliky a nic som nenasiel... a tusil som, ze to bude daco taketo... Napr viem, ze ten letopocet na radnici (1891) je odzadu moj rok narodenia  ;D ;D ;D a aj jednej z dizajnerok radnice... A je to samozrejme rok narodenia Ole Kirk Christiansena  ;D ;D ;D
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený P4tr1cius

  • Príspevkov: 357
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #5 : 04. Apríl 2012, 18:43:30 »
Veľmi pekný set. Zaujímavé na ňom (okrem iného) je, že aj keď je to vlastne historická budova, parádne zapadá medzi ostatné moderné MODULARS. A vôbec nieje rušivým elementom v radovke. Práve naopak, je veľmi vítaným spestrením.

Odhlásený Morandi

  • Príspevkov: 146
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #6 : 04. Apríl 2012, 19:04:05 »
drdano: Chlape, na Tvoje recenzie sa nechyta ani Eurobricks! Ale vazne! (y) Co sa hasicskeho auta tyka, tak ten rebrik zboku na nom sa mi nepaci. Vyzera skor, ako nejake zabradlie. Tiez sa mi nepaci ten strom. Inak tomu snad nie je co vytknut! Mimochodom je to (zatial) jediny modularny dom, ktory ma aj vozidlo! ;)

P4tr1cius: Ved aj ostatne modularne domy su historicke, ci? Dokonca si dovolim tvrdit, ze LEGO to zamerne zasadilo vsetko do cca jedneho obdobia. A nedaj sa mylit ani eskalatormi v obchodnom dome - tie su totiz uz tiez dost stary vymysel! :D

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #7 : 04. Apríl 2012, 22:31:47 »
Dano: no, ci sa v roku 1932 pouzivali kyslikove bomby, by si Ty ako anesteziolog mohol zistit. :P
Co sa tych rokov na modeloch tyka - LEGO odjakziva do svojich modelov vklada rozne cisla, inicialy a symboly suvisiace s TLC. Ved nedavno sme sa bavili o tom v suvislosti s Technic truckom. ;)
Co sa tej vlajky tyka - je to otras. Ale podobne nechutne to vyriesili aj na Eiffelovke s Francuzskou vlajkou. Ovela krajsie by bolo pouzitie klasickych LEGO vlajok. Len ich asi uz nevyrabaju. Ja si ale napriek tomu oba modely osadim tymito povodnymi vlajkami.


Odhlásený P4tr1cius

  • Príspevkov: 357
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #8 : 04. Apríl 2012, 22:39:41 »
Ja si myslím, že by vôbec do LEGA (vlastne do žiadnych hračiek) nemali ťahať štátne motívy rôznych štátov. Mne sa vôbec nepáči vlajka na tomto dome, a jedno v akej forme. A tak isto pri Eiffelovke, každý vie že je vo Francúzsku, tak načo tam dávať aj vlajku.

Aj keď na druhej strane (keď nad tým tak premýsľam  ???), nieje nič jednoduchšie ako tam tu vlajku nedať. Ale aj tak, by hračky nemali propagovať žiadne štátne symboly.

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 10197 - Fire brigade
« Odpoveď #9 : 05. Apríl 2012, 12:01:10 »
Tak suhlasim, LEGO by malo byt nadanrodne a ferove voci vsetkym krajinam a narodom... A nakoniec ta "vlajka" nie je americka, ale iba vzdialene pripominajuca americku... Ja som ju tam dal, kedze som to skladal "z krabicky", cize presne podla navodu... Samozrejme, ze si kazdy moze upravit svoj model, ako chce, ved o tom LEGO je, napr. tam vlajku nedat, alebo si vyrobit daku inu...

Ale niekedy ma trochu stve, ze dizajn mnohych veci je "americky", a to nielen dizajn budov, ale aj automobilov - a to aj vicerych TECHNIC modelov... Ale s tym asi my nic nernarobime... Iba ak samotvorba...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)