Autor Téma: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10  (Prečítané 6928 krát)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #30 : 15. December 2020, 20:41:40 »
Teda Paliason všetka česť, nerád plytvám chválou ale táto tvoja 815-7čka je naozaj dychberúca , hlavne ten dizajn kabíny je neskutočne dobre trafený do predlohy keď som prvý krát otvoril fotky tak prvý dojem bol že to snáď ani nie je z lega, naozaj klobúk dolu, tie detaily... no proste vidieť kde je preinvestovaný ten čas strávený skladaním. Inak som si aj myslel že budeš stavať túto nadstavbu vtedy dávnejšie keď si písal o podvozku pre tento model. Škoda len že to nie je plne motorizovaný model... ,tajne dúfam že tento tvoj percheron uvidím niekedy naživo :) A inak prosím ťa mohol by si sem hodiť aj nejaké fotky podvozku odspodu.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #31 : 16. December 2020, 09:45:39 »
jaro.marek, Tatrovak: vďaka!

Ja už pár dní rozmýšľam čo na to povedať, ale nemám čo. Je to proste dokonalé.

tak to som rád, že ťa môj model zaujal  (y)

Teda Paliason všetka česť, nerád plytvám chválou ale táto tvoja 815-7čka je naozaj dychberúca , hlavne ten dizajn kabíny je neskutočne dobre trafený do predlohy keď som prvý krát otvoril fotky tak prvý dojem bol že to snáď ani nie je z lega, naozaj klobúk dolu, tie detaily... no proste vidieť kde je preinvestovaný ten čas strávený skladaním. Inak som si aj myslel že budeš stavať túto nadstavbu vtedy dávnejšie keď si písal o podvozku pre tento model. Škoda len že to nie je plne motorizovaný model... ,tajne dúfam že tento tvoj percheron uvidím niekedy naživo :) A inak prosím ťa mohol by si sem hodiť aj nejaké fotky podvozku odspodu.

Veď práve, že tých sedmičiek v konfigurácií 10x10 je málo, to nebol vôbec problém pozreť si na nete a tipnúť, čo to asi bude. Ako si tam dal to video na tú špeciálnu hasičskú, tak som už čakal, že tam začneš dávať dalšie tipy... čo by to mohlo byť ;D ...naštastie sa tak nestalo, a nechal si si to pre seba, za to palčák hore.

Počas stavby som pár krát fotil aktuálny stav, ale zase nenapadlo ma to moc často, takže nemám toho vela.
Začiatok celého projektu je v téme, ako si spomenul: NÁPADY a RIEŠENIA...
Tie základné prvky tam sú z toho zachované, len vela krát prerábané, fotiť som začal, až ked to bolo v stave, keď už som začal robiť kabinu.

Odpruženie, zatáčanie na predku a zadku:
ila_rendered

ila_rendered

PF L-Motor, ktorý slúži na zatáčanie cez 4 Linear aktuatory:
ila_rendered

Tu je vidieť posunutie kolies jednej strany voči druhej:
ila_rendered

Nádrž na hydraulický olej:
ila_rendered

Pumpa:
ila_rendered

Holý podvozok s kabinou:
ila_rendered

Tu je vidieť, ako je robená tá vystúpená časť na prednej maske kabiny:
ila_rendered

A už sú len rôzne zábery na rôzny stav modelu pri stavbe:
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Legman

  • Príspevkov: 86
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #32 : 16. December 2020, 23:06:37 »
Dobre odvedená robota  8)
Len by ma zaujímala taká jedna vec: používaš nejaký program na určenie mierky? Alebo ju nejako prepočítavaš? Alebo mierku vôbec neriešiš? A používaš technické výkresy?  :))

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #33 : 17. December 2020, 14:17:58 »
Mierku nijak neriešim, vždy to napasujem od oka podla kolies, aké chcem použiť. A výkresy aké myslíš? Zakótovaný priemet zpredu, zboku? Na Percherona? Také nenájdeš, to nieje nikde dostupné na internete. Len tých zopár fotiek, čo ti vyhľadá google, som mal k dispozícií.

To si proste jednoducho primerám, keď napr. priemer kolesa vychádza na 13 studov, tak výška kabiny by mala byť o niečo menśia; alebo vzdialenosť medzi zadnou stenou kabiny a nádržou je jeden-a-pol kabíny, tak to primerám.... To ako príklad len.

Problematické to je v tedy, ked nemáš správne fotky. Ten Percheron je len na jedinom zábebre odfotený zboku. A aj tam je to hlavne pri posledných kolesách velmi zkreslené kôli perspektíve. Ja som polohu medzi kolesami viacero krát prerábal.

ila_rendered

Napr. na tom nekvalitnom obrázku, ako mám len holý podvozok s kabinou, ten rozvor kolies nebol ešte taký ako finálny stav.
A na chuja bolo, že nemal som od zaćiatku k dispozícií tie terénne gumy, čo sú na výslednom modely. Začínal som na lego gumách z Unimogu. Potom som na skúšku kúpil s priemerom 100mm, s nimi som staval podstatnú časť modelu. Nakoniec som našiel ešte vhodnejšie 107mm

Na štandardnú 815-7mičku napr. 8x8, nájdeš taký výkres, len to ti moc nepomôže, lebo tá má iné vzdialenosti medzi kolesami.

ila_rendered

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #34 : 18. December 2020, 17:50:31 »
Hej no hneď som si vtedy pomyslel že by som nemal toľko hádať aby som nepokazil moment prekvapenia :D.
Parádne si zvládol aj ten podvozok, vyzerá veľmi robustne, ako je vlastne na tom ten model z torznou a priečnou tuhosťou?. A ako je na tom vo finále riadenie, nemajú riadené kolesá príliš veľkú vôľu?

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #35 : 19. December 2020, 13:10:21 »
Ani neviem čo mám napísať.
Naozaj nádherný model, ako každý ktorý si postavil  (y) :o

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #36 : 22. December 2020, 11:52:59 »
kamil: dík!

Hej no hneď som si vtedy pomyslel že by som nemal toľko hádať aby som nepokazil moment prekvapenia :D.
Parádne si zvládol aj ten podvozok, vyzerá veľmi robustne, ako je vlastne na tom ten model z torznou a priečnou tuhosťou?. A ako je na tom vo finále riadenie, nemajú riadené kolesá príliš veľkú vôľu?

:))
Je tam vela výztuh pozdĺž celého modelu, dlhé technic bricky spojené cez piny. Napr. aj od kabiny je ponad motor až pred tú olejovú nádrž zamaskovaná výztuha. Keď to chytím zospodu medzi druhými a tretími kolesami a dvihnem, tak drží, neregistrujem prehýbanie. Velmi blbo sa to zpevňovalo, lebo mi tam zavadzali tie štyri LA a desať pružín.

Na riadení je malá vôla akurát v guľových spojeniach, s tým sa nedá nič robiť. Každé koleso je prepojené cez dva takéto spoje. Čiže celkovo 16 bodov. Nieje to ale postrehnuteľné. Mám pocit, že tie gulové ramená, čo som použil ako tiahlo, majú menšiu vôľu oproti gulovým technic-linkom.

Odhlásený Legman

  • Príspevkov: 86
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #37 : 22. December 2020, 23:41:42 »
Mierku nijak neriešim, vždy to napasujem od oka podla kolies, aké chcem použiť. A výkresy aké myslíš? Zakótovaný priemet zpredu, zboku? Na Percherona? Také nenájdeš, to nieje nikde dostupné na internete. Len tých zopár fotiek, čo ti vyhľadá google, som mal k dispozícií.

Dobre ďakujem za info  :) A áno myslel som technické výkresy  :D To verím, že to je ťažké niečo stavať keď je problém vôbec nájsť tie správne fotky.  ::) Ale aj tak je to super  (y)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #38 : 25. December 2020, 13:33:49 »
No to ti verím že sa to blbo vystužovalo, hlavne to riadenie zaberá miesto tam kde by mal byť rám.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #39 : 12. Január 2021, 10:10:48 »
Keby to niekoho zaújimalo, tak som narýchlo urobil detail zo stredového krytu kolies, aby bolo vidieť, z akých dielov je zložený.

Išlo mi o tom, aby som zakryl na lego disku tých 6 paprskov aj medzery medzi nimi, a zároveň aby ten samotný kryt bol zapustený čo najviac vnútri. Bolo to trochu problematické kôli tomu, že disk má v strede vystúpenú časť (s krížovou dierou)

Tak ako to je v reále, sa to v CAD-Studiu ale namodelovať presne nedá. Kŕužok vytvorený z reťazových článkov je nasunutý len z polovice na "round-plate 4x4 with hole 2x2" a obopnutie vychádza tak akurát s malým pnutím.

ila_rendered

ila_rendered