Autor Téma: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021  (Prečítané 6545 krát)

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 452
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #15 : 25. Október 2021, 10:57:03 »
Pekne  (y)
Musime ist pozriet nazivo

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #16 : 25. Október 2021, 12:41:52 »
Pozerám, že nové vozovky. Asi to bola podmienka, či? Ako sa s nimi pracuje?

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #17 : 25. Október 2021, 13:10:21 »
Aj ten ujo v modrom tričku bude súčasť expozície?  >:D
Ale super, perfekt to vyzerá!!!

Odhlásený liondee

  • Príspevkov: 1421
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #18 : 25. Október 2021, 15:16:07 »
Parádne chalani. Dobre to vyzerá.  (y) (y) (y)

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #19 : 25. Október 2021, 15:22:37 »
Veľmi pekný výklad, dobrá práca  O0 (y)

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 392
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #20 : 25. Október 2021, 19:44:42 »
Krásne !  A tá winterizácia ! (y) (y)

Odhlásený Mathias

  • Príspevkov: 37
  • Fullcolor boy
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #21 : 25. Október 2021, 21:28:37 »
Nadhera a krasa borci...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #22 : 26. Október 2021, 01:17:01 »
Viac fotiek a videá z nemobilového foťáka.
https://imgur.com/a/Fjhu4cZ
A na jednom z videí pridal zvukový efekt taký ten vláčik pre deti čo behá po nákupáku  >:D

Ešte sa čaká na dodanie zábran na stranu do predajne tak zatiaľ sú tam dočasné na štýl čo predajňa dala.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #23 : 29. Október 2021, 09:25:51 »
Tak už som si dal aj servisný zásah  >:D
Zdá sa že ten 9V motor čo tam máme má nejaké problémy zas sa zasekával v rohu najďalej od napájania, stál a hrial. Tipujem že sa snažil to prekonať, potom sa zapla prúdová/teplotná  poistka a priškrtila ho a to dokola.
= Tak som dal do lokomotívy druhý motor, PFkový a nakáblovaný na ten 9V. Snáď keď si záťaž rozdelia tak budú silnejšie a menej sa zahrejú.
= A pridal druhý bod napájania, bohužial som mal len krátky kábel tak je len 3m od seba. Ale stále to pomohlo. Predtým v tej zátačke napätie klesalo z cca 5.8 V (cca 9V * 65% cyklus) na cca 5.2 keď sa blížil vlak vs keď bol na druhom konci. S druhým prípojom to bolo už len na cca 5.5V  Tak isto sa skrátilo jedno kolečko o cca pol sekundy (z mierne nad 16 sekúnd na cca 15 a pol sekundy)

Hľadám 9V vlakové motory, aj nefukčné, teda hlavne také lebo čo najnižšia cena  >:D

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #24 : 29. Október 2021, 09:36:45 »
Jakto, ze to nebeha na tak jednoduchej trati a v muzeach na zlozitejsich nam to beha aj pol roka?
Papluh, ja bych uz tie 9V motory nesilil. Je to drahe a vidis ako to funguje. Ja uz dlhsie presadzujem napad vyuzit vykuchane podvozky z tychto 9V motorov ako zberace a kablom ich spojit na aktualne motory. Tie 9V vlakove motory sa uz podla mna neoplati udrziavat pri zivote. MiKeL onehda aj mal jeden takyto 9V motor na tento ucel pripraveny, ale neviem ci s tym pohol. ;)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #25 : 29. Október 2021, 10:04:38 »
No teórii mám viacero, ono je možné že každá z nich prispeje nejakým % záťaže
- Metroliner je asi lepšie odladený
- určite je ľahší ako 6 stud vlak
- na výstavách sú časové spínače, každá aj minimálna prestávka kým niekto pribehne stlačiť pridáva chladnutiu (na tomto ešte musím popracovať, ale na nízko napäťovej strane, nie každý chce mať pohodený 240V vypínač  >:D  C:-) )
- je tu aj možnosť že voľne pohodené koľaje viac pracujú a teda vlak si mierne upraví geometriu miesto aby proti nej bojoval (alias trenie - odber - teplo). Na druhú stranu s pevnými koľajiskami sa v zahraničí jazdí bežne.
- možno máme na výstavách len jednoducho šťastie  >:D


V aktuálnej zostave je ten motor zároveň zberač aj motor.
Ak bude len zberač tak všetka záťaž sa zas presunie na jeden motor.
Preto aj zháňam pokazené a nie funkčné motory - ak sa podarí rozchodiť (napr výmenou motorčeka za modelársky) tak fajn, ak nie bude aspoň na zberač.

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #26 : 02. November 2021, 09:40:12 »
MiKeL onehda aj mal jeden takyto 9V motor na tento ucel pripraveny, ale neviem ci s tym pohol. ;)

Ja som s nim nepohol a uz ho ani nemam. Odo mna siel durovi (tusim cez teba), ci knemu aj dorazil si uz nepamatam a kde je teraz uz vobec ;)

Preto aj zháňam pokazené a nie funkčné motory - ak sa podarí rozchodiť (napr výmenou motorčeka za modelársky) tak fajn, ak nie bude aspoň na zberač.

Isty cas kolovalo video (predpokladam, ze sa stale da dohladat), v ktorom v 9V podvozkoch vymienali motor za kus z PF podvozkov.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #27 : 03. November 2021, 21:38:02 »
Ja som s nim nepohol a uz ho ani nemam. Odo mna siel durovi (tusim cez teba), ci knemu aj dorazil si uz nepamatam a kde je teraz uz vobec ;)

Isty cas kolovalo video (predpokladam, ze sa stale da dohladat), v ktorom v 9V podvozkoch vymienali motor za kus z PF podvozkov.

tak to je potom ten motor čo je v tom vlaku, to som dostal od ďura. Taký čo mal urvané tie vyčnelky vpredu.
Som ho rozobral. Boli v nom rozhasené tie zberače a tušim som tam niečo lepil. Neviem či je to vzorka zdravého motora, či skôr motorového celku.

Inak samotný motorček vnútri sa dá vymeniť aj za modelársky, existujú také s oskami na obe strany. Len tušim skracovali tie osky a lepili/letovali naň origo ozubené kolečká.

Odhlásený duroduro

  • Príspevkov: 248
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #28 : 04. November 2021, 17:12:50 »
viacero teoretickych napadov ...
1. vymenit motor za poriadny , 5polovy,  napriklad svajciarsky MAXON , robi vraj motory do lekarskej techniky.  ZASPONZORUJEM.
  napr: https://www.distrelec.sk/sk/dc-motor-22-mm-22-mm-maxon-110147/p/15422110?q=&pos=1&origPos=1&origPageSize=50
Ak nie drahy maxon tak urcite existuje kvalitny motor za 20-30€ na trhu.
Alebo motor z LGB (neviem ci by sa zmestil) alebo cely podvozok a upravit na lego rozchod...

2. Pridat kondenzatory na pokrytie drobnych vypadkov , miesta vo rusni je dost. neviem ci to ide spolu s PWM.

3. v modelarskych vlakoch sa pouzivaju zotrvacniky, ale v lego podvozku nan neni miesto.

4. neda sa z 9V  podvozku zobrat len napravy + zberace prudu k motoru  a dat to do PF podvozku?

5. pridat zataz(olovo) do podvozku?  -  nizsie tazisko, lepsi zber prudu z kolaji, vacsia zotrvacnost?


Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Výklad pre Alltoys BA - zimná verzia 2021
« Odpoveď #29 : 06. November 2021, 23:32:16 »
Včera som bol zas pozreť vláčik ako sa má po poslednej zmene. Ževraj je to lepšie  ;D

Chcelo by to mať referencie z iného 9V motora, ale evidentne ten aktuálny (vzadu) peče o dosť viacej ako Powered Up (vpredu), aspoň z pohľadu IR kamery.