Autor Téma: Loan of Train Track in Kosice  (Prečítané 5256 krát)

Odhlásený Derived-Croak

  • Príspevkov: 10
Loan of Train Track in Kosice
« : 14. Júl 2021, 12:21:53 »
Hello
I know from my original post that there aren't any Lego train fans in Kosice but I was wondering if there is anyone in the city with some track that I could borrow for a day or two.

Next week, on Friday I believe, I will do a train wagon building activity with my eight kindergarten students. Unfortunately I only have a small oval but it would be nice to build a bigger track for them.

If anyone can lend me any track that would be great. I can leave a financial deposit, and, if necessary, replace any broken or lost pieces.

Thank you
Jake

Dobrý deň Z môjho pôvodného príspevku viem, že v Košiciach nie sú fanúšikovia vlakov Lego, ale zaujímalo by ma, či je v meste niekto s nejakou traťou, ktorú by som si mohol požičať na deň alebo dva. Budúci týždeň, v piatok verím, s mojimi ôsmimi študentmi materskej školy budem robiť stavebnú činnosť vlakových vozňov. Bohužiaľ mám len malý ovál, ale bolo by pekné postaviť pre nich väčšiu trať. Ak by mi niekto požičal akúkoľvek stopu, ktorá by bola skvelá. Môžem zanechať finančný vklad, a ak to bude potrebné, vymeniť všetky zlomené alebo stratené kusy. Ďakujeme Jake

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 772
Re: Loan of Train Track in Kosice
« Odpoveď #1 : 14. Júl 2021, 12:47:54 »
Hello,

I dont know, if there is someone else from Kosice active in this forum. I would like to help, but my main interest is in Technic, and also in project of MicroCITY, so I have no railway tracks. You could go to Legacik on Hrnciarska 2, and ask them, if they could help. They sell spare parts, so maybe you can find there, what you looking for.