Autor Téma: ZIL 4906 Modrý vták  (Prečítané 3372 krát)

Odhlásený Samolot

  • Príspevkov: 21
ZIL 4906 Modrý vták
« : 23. Január 2021, 07:48:19 »
Ził 4906







Viem, že tento model už navštívil vaše fórum, ale rozhodol som sa zobraziť úplný popis vozidla. Odkedy lode typu Sojuz začali intenzívne lietať na obežnú dráhu v Sovietskom zväze, vznikla potreba vyvinúť špeciálny systém na vyťaženie landerov. Kapsuly s kozmonautmi padali viackrát v ťažko dostupných oblastiach Sovietskeho zväzu. Na tento účel bolo v 60. rokoch vyvinuté špeciálne obojživelné vozidlo PEU-1, ktoré však malo veľa nedostatkov a bolo rýchlo potrebné vyvinúť dokonalejšiu konštrukciu.





Začiatkom sedemdesiatych rokov sa v závode Moskva Zil (profesia Lichačeva) začala výstavba vhodného stroja, a tak vznikol Ził 4906.
Nové vozidlo malo pôsobiť ako súčasť systému PEK 409 „Blue Bird“, ktorý obsahoval dva obojživelníky, jeden so žeriavom umožňujúcim pristátie landeru a druhý s kabínou na prepravu astronautov. Išlo o to, že vozidlá neboli príliš veľké a dali sa letecky dopraviť do blízkosti miesta akcie.



Boli postavené na ľahkom hliníkovom ráme a trup bol vyrobený zo sklenených vlákien, na pohon bol použitý štandardný motor V8 s výkonom 150 HP z modelu Ziła 130. Celý bol vytvorený v trojnápravovej konfigurácii, z ktorých prvá a tretia boli riadený a pohon sa preniesol na všetkých 6 kolies. Odpruženie bolo nezávislé s malým zdvihom založeným na torzných tyčiach. Okrem toho boli vzadu dve vrtule a kormidlá na vodný pohon. Pohonný vlak bol veľmi zaujímavý. Za motorom sa nachádzala 5-stupňová prevodovka, potom špeciálna prevodovka, ktorá prenášala energiu na hriadele po stranách trupu poháňajúce jednotlivé kolesá a hriadeľ, ktorý otáčal vrtule.


Pri stavbe môjho modelu som si dal za cieľ nielen vyzerať a pracovať podobne ako v origináli, ale predovšetkým reprodukovať tento zložitý systém pohonu a pruženia. Pohon dvoch motorov Control plus XL umiestnených pod motorom V-8 sa preto prenáša do prevodovky, ktorá poháňa dva hriadele po stranách korby. Tieto hriadele poháňajú všetky kolesá, ktorých zavesenie je nezávislé od torzných tyčí.














Prevodovka je vybavená diaľkovo ovládanou uzávierkou diferenciálu. Vďaka tomu môžete v náročnom teréne spojiť pohon na pravej a ľavej strane vozidla. Dodatočný hriadeľ poháňa vrtule. Systém riadenia pohybuje prvou a treťou nápravou a kormidlami za vrtuľami. Obojživelné vozidlo je vybavené diaľkovo ovládaným kompresorom s dvoma čerpadlami a tlakovým zásobníkom na pohyb štyroch zdvíhacích a predlžovacích valcov žeriavu. Je tiež možné diaľkovo ovládať navíjač žeriavu. Pneumatika a bočné opory sú ovládané ručne.

















Celý model sa skladá z podvozku a karosérie, ktorú je možné ľahko oddeliť vytiahnutím bezpečnostných osí, pneumatického vedenia a zástrčky z kocky powerd up na zadnej strane

Máme tu celkovo 6 motorov


2x C + XL pre jednotku

1x C + L zákrut

1x C + L zámok  diff

1x C + L kompresor

1x WEDO navijak  Medium Crane

sú poháňané jednou skrinkou C + vpredu a jednou napájanou UP v zadnej časti vozidla

Model váži asi 3 Kg a je 72 cm dlhý, je v mierke 1: 12,5 a v plánoch je až na jednu výnimku celkom pekný. Vzhľadom na veľkosť panelov Technic som musel mierne zvýšiť rázvor z 18,5 cm na 19,5 cm, ale tento kompromis našťastie nezničil proporcie modelu. Čo sa týka bieleho pruhu medzi tmavomodrou a modrou farbou, ten sa u pôvodných vozidiel objavoval v rôznych výškach, takže som to prijal tiež.


galéria

https://bricksafe.com/pages/samolot/zil-4906
« Posledná zmena: 23. Január 2021, 07:49:56 od Samolot »

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #1 : 23. Január 2021, 08:57:35 »
 (y) (y) (y) (y)

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 396
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #2 : 23. Január 2021, 18:10:58 »
paráda ! :) (y)

Odhlásený liondee

  • Príspevkov: 1421
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #3 : 24. Január 2021, 10:20:54 »
Pecka. Dúfam že tento model bude niekdy aj na výstave.  (y) (y)

Odhlásený Samolot

  • Príspevkov: 21
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #4 : 25. Január 2021, 07:23:26 »
Bolo by to pekné. A keď plánujete výstavu. Časy také, že sa nevie, či sa to tento rok podarí.

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 454
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #5 : 26. Január 2021, 09:43:44 »
veľmi pekné  (y)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #6 : 26. Január 2021, 09:50:32 »
Čau Samolot. Keď som pred trištvrte rokom zbadal na nete tvoj "Blue Bird" , tak som na to chvílu čumel, jak vyoraná myš! Je to dokonalé!

Ja som si tento ZIL dávnejšie dal na môj zoznam potencionálnych projektov. Hneď ako sa objavil tvoj, tak som to ale hneď znova vyškrtol :D ... to už tažko prekonať.

Neviem si to inak ako z Technic-u ani predstaviť. Tie panely všetky tam pasujú absolútne ideálne.
Technicky je to tiež na vysokej úrovni. Najviac sa mi páči prepojenie zatáčania kolies s kormidlami.

A máš to velmi pekné nafotené pri tej vode.  (y)

Odhlásený Samolot

  • Príspevkov: 21
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #7 : 28. Január 2021, 20:41:32 »
Čau Samolot. Keď som pred trištvrte rokom zbadal na nete tvoj "Blue Bird" , tak som na to chvílu čumel, jak vyoraná myš! Je to dokonalé!

Ja som si tento ZIL dávnejšie dal na môj zoznam potencionálnych projektov. Hneď ako sa objavil tvoj, tak som to ale hneď znova vyškrtol :D ... to už tažko prekonať.

Neviem si to inak ako z Technic-u ani predstaviť. Tie panely všetky tam pasujú absolútne ideálne.
Technicky je to tiež na vysokej úrovni. Najviac sa mi páči prepojenie zatáčania kolies s kormidlami.

A máš to velmi pekné nafotené pri tej vode.  (y)


Toto je jeden z najúžasnejších komentárov, ktoré som o svojich modeloch čítal. Ďakujem

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #8 : 03. Február 2021, 21:30:44 »
Paliasonove diela majú témou i kvalitou najbližšie k tvojim . Vie lepšie posúdiť tie tvoje (môj názor)  ;)
My ostatní v rátane mňa len pozeráme ,neveríme vlastným očiam a nenachádzame slová .
I palcov máme málo   :)
Modrý vták je jedno s tvojich top diel .  (y) (y) (y) (y)
(viem , že si ich postavil viac , videl som ich na lugpole )

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #9 : 07. Február 2021, 13:22:50 »
paradne dielko....ako budo v podstate pise, kto umiiii, umiii ....kdo neumi cumiiii  :o  :o  :o,i co je najma moj pripad.....ja fakt nechapem chalani, ako to viete tak do detailov prepracovat, ze to je ako realny stroj....obdivuhodne.... (y)...svetova uroven tu na tatralugu...to by sa malo do sveta prezentovat totok vsetko co tu vznika od technik maniakov  :oldman:

neviem to isto, ale tusim som tento stroj tu na fore spomenul ja ako prvy, ako taku dasliu moznu vyzvu pre Paliasona ....


Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #10 : 07. Február 2021, 14:58:15 »
Tak to vozidlo je štýlom aj farbou unikát aj v predlohe.

A táto LEGO reprezentácia je kvalitou poriadna poklona tomu originálu.

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #11 : 08. Február 2021, 18:08:24 »
Veľmi pekne prepracovaný model  (y) :o
Predloha má výnimočný vzhľad, možno aj preto podľa mňa toto auto vyniká medzi ostatnými technic modelmi.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ZIL 4906 Modrý vták
« Odpoveď #12 : 09. Február 2021, 09:09:24 »
...
neviem to isto, ale tusim som tento stroj tu na fore spomenul ja ako prvy, ako taku dasliu moznu vyzvu pre Paliasona ....

Áno, potvrdzujem! ;) - na tvoj podnet som si ho vtedy dal do potencionálneho zoznamu projektov.

...svetova uroven tu na tatralugu...to by sa malo do sveta prezentovat totok vsetko co tu vznika od technik maniakov  :oldman:

Na Eurobricks dávam aj ja, aj Samolot svoje MOC-y. To je hlavné svetové fórum, čiže ludia za hranicami vedia.