Autor Téma: Stredoveký turnaj CCC XI  (Prečítané 2971 krát)

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Stredoveký turnaj CCC XI
« : 31. December 2013, 21:52:07 »
Na poslednú chvíľu som dostaval MOC pre celosvetovú staviteľskú súťaž Colossal Castle Contest XI. Do kategórie Court Entertainment.

Rytiersky turnaj je stredoveká hra – súťaž, kde sa medzi sebou stretávali rytieri, šľachta, niekedy aj panovníci. V turnaji má väčšinou každý účastník rovnaké vybavenie (najčastejšie ťažké brnenie, drevenú kopiju a štít), na ktorom má vyobrazený svoj erb.
Napriek všetkým bezpečnostným opatreniam zostali turnaje nebezpečné. Stále dochádzalo k zraneniam, niekedy aj smrteľným. Tomu sa v situácii, kedy se dvaja muži proti sebe rozbehli na koňoch v plnej rýchlosti, nedalo vyhnúť. Naviac mohol nejaký rytier zneužiť turnaj k tomu, aby zlikvidoval konkurenciu a vyzeralo to ako nehoda.

Flicr: http://www.flickr.com/photos/87926504@N03/sets/72157639245842274/
« Posledná zmena: 31. December 2013, 21:54:51 od Izmael10 »

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #1 : 31. December 2013, 22:18:54 »
Pekne Samo! A velmi sa mi paci, ze si k tomu dal aj odborny popis! ;) (y)

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #2 : 01. Január 2014, 10:58:33 »
Dobrá práca  (y)

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #3 : 01. Január 2014, 15:52:54 »
Tvoja prezentácia má vysokú úroveň  (y) Tvoje dielo sa mi páči ,hlavne kôli detailom ,ktorých nieje málo ani veľa. ;)

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #4 : 01. Január 2014, 19:59:23 »
Ďakujem za komentáre.  :)

Odhlásený Aki

  • Príspevkov: 127
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #5 : 05. Január 2014, 00:03:50 »
Stavbička mi přijde pěkná i když trochu jednoduchá. Moc se mi ale líbí to cimbuří. Je ale moc dobře, že jsi se do téhle prestižní soutěže přihlásil. Moc moc ti držím palce.

Rytiersky turnaj je stredoveká hra – súťaž, kde sa medzi sebou stretávali rytieri, šľachta, niekedy aj panovníci. V turnaji má väčšinou každý účastník rovnaké vybavenie (najčastejšie ťažké brnenie, drevenú kopiju a štít), na ktorom má vyobrazený svoj erb.

- Turnaj je příliš široký pojem. Zahrnoval mnoho různých disciplín. Tahle konkrétní se jmenuje kláni (překladač mi pro slovenštinu ukazuje klanie), anglicky joust (počítám že to bude pocházet z franštiny).
- Panovníci jsou také šlechta a je mnoho vládců, kteří se v klání rádi potýkali. Nejznámějším byl asi francouzský Jindřich II, který při jednom zemřel, po té co mu tříska z dřevce propíchla oko - mimochodem jeho syn byl chvíli i vaším, tedy uherským, králem.
- Jo a ještě drobnost - každý rytíř musel být šlechticem, ale každý šlechtic nemusel být rytířem. Tedy jinými slovy klání bylo rytířskou hrou. Pojem rytíř až do pozdního středověku znamenalo válečnický a morální status šlechticů, který si musel vydobýt svými zásluhami. V raném novověku pak pojem rytíř minimálně v českých zemích znamenal titul nižšího šlechtice, ve středověku zvaného většinou zeman.
Ozbrojenec obecně pak slul zbrojnoš, knecht apod., ale ne rytíř. Dodnes se to odráží v rčení o rytířském chování.


 
Naviac mohol nejaký rytier zneužiť turnaj k tomu, aby zlikvidoval konkurenciu a vyzeralo to ako nehoda.
Docela by mne zajímalo co k tomuto máš ještě. Nikde jsem takovou skutečnost nezaznamenal. Rád se zase něco nového dozvím. ;)
« Posledná zmena: 05. Január 2014, 00:06:19 od Aki »

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Stredoveký turnaj CCC XI
« Odpoveď #6 : 05. Január 2014, 08:18:28 »
Páči sa mi, že Lego ani po toľkých rokoch nestratilo jednu zo svojich úloh - vzdelávaciu! :-) Zase som sa niečo dozvedel :-)