Autor Téma: Hadriánov val  (Prečítané 4108 krát)

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Hadriánov val
« : 16. August 2013, 17:46:58 »
Opevnenie malo v čase svojej slávy 117 kilometrov, čo tvorí dĺžku 80 rímskych míľ. Pri vale bolo 14 táborov alebo pevností, ktoré bránili val pri prípadnom narušení. Na niektorých miestach dosahoval výšku 3 metre, na iných mal tento rozmer skôr do výšky. Záležalo od toho, v akej lokalite časť valu je. Na miestach bohatých na kameň a drevo sa využívali práve tieto suroviny a múry boli pevné, na mnohých miestach stoja dodnes. Už ako chránená pamiatka UNESCO. Na iných miestach bola základnou surovinou hlina. Na jednom mieste viac na západ pri rieke Irthing bol val vystavaný až do výšky viac ako 5 metrov a široký až do 3 metrov s ťažkých kamenných blokov. Jeho stavba trvala 10 rokov od roku 122. Využívaný bol niekoľko storočí, dnes z neho zostalo viacero častí, ktoré sú turistickou atrakciou a na niektorých miestach bol aj opravený.

Hovorí sa, že 14. rímsky cisár Hadrián dal val postaviť v roku 122 z rôznych dôvodov. Niekto z historikov sa prikláňa k názoru, že šlo jednoznačne o obrannú stavbu, ktorá mala zamedziť voľný pohyb a prenikanie kmeňov zo severu na juh. Iní predpokladajú, že mohlo ísť o stavbu, ktorou si Hadrián chcel získať slávu, ak počas jeho vlády nič iné významné v oblasti vojny nebolo a ani neprebiehalo výrazné rozšírenie ríše. Mnoho ľudí a historikov si však myslí, že val mal úlohu symbolicky vytýčiť hranicu medzi vzdelanou a modernou Rímskou ríšou a zaostalým severom Británie. Výstavba valu však mohla byť aj Hadriánovou snahou udržať vojenské sily v pohybe a v práci, aby nedochádzalo k prevratom a roztrieštenosti v oddieloch. Za Hadriánovej vlády sa totiž prestalo s výbojmi a rozširovaním a nastolilo sa obdobie vlastného vzdelávania, vnútroštátneho mieru a ustálenia hraníc.


Flickr: http://www.flickr.com/photos/87926504@N03/sets/72157635099542478/

Za pomoc pri zháňaní dielov ďakujem SpCasPi000 a za odborné rady pri inštalácii v múzeu ďakujem Michalovi Budinskému.

Tento MOC môžte vidieť na výstave v Banskej Bystrici v Thurzovom dome.

Odhlásený LANDSER

  • Príspevkov: 153
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #1 : 16. August 2013, 19:02:14 »
 (y)

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #2 : 16. August 2013, 21:27:30 »
Za pomoc pri zháňaní dielov ďakujem SpCasPi000

Menšia úprava na TatraLUGu má nick CSPX.

Odhlásený frantoka

  • Príspevkov: 124
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #3 : 18. August 2013, 06:08:10 »
velmi pekné gratulujem.

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #4 : 19. August 2013, 15:34:40 »
Pekne. Ale chybaju mi tam schody na hradby a na vezicku nad branou. Alebo som si ich iba nevsimol?

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #5 : 19. August 2013, 17:00:59 »
Pekne. Ale chybaju mi tam schody na hradby a na vezicku nad branou. Alebo som si ich iba nevsimol?

Schody na hradby sú. Len nie sú zachytené na fotkách.  :( (schody sú vedľa domu)
Na vežičku vedie rebrík, ktorý je vo vežičke, ale tiež ako si nie je na fotkách.  ;)

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #6 : 20. August 2013, 09:27:48 »
Tak potom z mojej strany vsetko OK. A aby som iba nepisal co mi vadi, alebo chyba, tak sa vyzdvihnem zivot za hradbami. Ohrada s prasiatkami, zasoby potravin (zavesene ryby na tyci su super) a cvicny suboj dvoch rimanov.

Odhlásený Izmael10

  • Príspevkov: 448
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #7 : 20. August 2013, 11:15:50 »
Ďakujem.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Hadriánov val
« Odpoveď #8 : 20. August 2013, 11:37:09 »
Tvoje dielo je Samo(zrejme) tiez krasne! ;) A pekne sa doplna s Dannyho hradom. Podklad pod stavbami je tam tiez vhodny a tie lode pri nich... podareny (detsky) kutik! ;) (y)