LEGO > Všeobecná diskusia

(od)zltnutie dielikov

(1/7) > >>

janicko:
Zozltnutie starych setov. Ako a preco nam lego zltne?  Posobenim UV ziarenia, ale uz mi zozltli aj sety ulozene v krabici v skrini v tmavej miestnosti. Dost ma to mrzi, kedze mam sety ktore som zlozil a odlozil, tak som zacal googlit.
Nasiel som viac clankov ktore sa venuju tejto teme, od mechanickeho odstranenia zozltnuteho povrchu az po vselijake chemikalie, avsak nic co by sa dalo aplikovat na lego bez poskodenia kociek. A potom som nasiel tuto stranku: http://retr0bright.wikispaces.com/
Pouzitie peroxidu vodika. Po prvom precitani a hlavne prezreti fotiek som zapochyboval o takom jednoduchom rieseni, hlavne tie podozrivo "fotoshopom vybielene" fotky mi pripominaju skor teleshoping. Kedze nie som chemik, netusim co by mal byt ten urychlovac, ani v jednom z precitanych clankov som nenasiel blizsi popis co by to mohlo byt.
Ale nehori, skusim to bez urychlovaca, a tak podho do lekarne po peroxid a sup dve najzltsie kolieska do kupela.
Nechal som to cele na parapete, nie na priamom slnku ale za zaluziami.
Po styroch dnoch sa dnes konala kontrola a vysledok je vidno na fotke. Tie kolesa boli skutocne rovnako zlte!
Ku dokonalej belobe tym rafikom sice este malo chyba, ale vyzera to slubne.
vpravo je koliesko povodne, vlavo liecene, stale vidno rozdiel medzi rafikom a vnutornou castou ktoru zakryvla pneumatika

 

Izmael10:
Na biele je najlepšie SAVO.  ;)

martinn:
Ja som skúšal aj savo, aj peroxid vodíka 3%, ale žiadny rozdiel, bez efektu! Možno by to urobil peroxid vodíka 30%, ale moc tomu neverím, pretože podľa mňa ide o degradáciu toho materiálu - prebieha v ňom nejaká oxidačná reakcia a pochybujem že by po zreagovaní s nejakou chemikáliou dostal ten materiál pôvodnú farbu.

Aki:
Peroxid  30 funguje spolehlivě. Má to ale jeden velký problém. Po cca roce díly zežloutnou ještě více než byly původně.
 Hodně se o tom píše na Kostky.org včetně varování.

legoholik:
 nie len biela meni farbu.....podobne aj bleda seda postupom casu meni odtien....s tym sa uz urcite ale neda nic robit len objednat nove dieliky...

Navigácia

[0] Index správ

[#] Ďalšia strana

Go to full version