Autor Téma: LEGO vlaky  (Prečítané 26124 krát)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #15 : 10. Máj 2016, 14:53:17 »
Mate nejaky napad, ako nejak inteligentne menit smer 9V vlaku na konci kolaje? Cize nechcem aby chodil dokolecka, ale aby na konci kolaje zmenil smer a siel nazad.

Teoreticky dat na konce trate nieco, do coho ked vlak narazi, tak sa zmeni polarita prudu v kolajach (tlacitko a nejaku tu "elektroniku" k tomu - PF switch by to nezvladol? Pripojeny cez PF kable na 9V). Prakticky to ale neviem skonstruovat ;(

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #16 : 10. Máj 2016, 15:13:20 »
No su dve moznosti
- menit polaritu kolaji
Tu chytak, ze kolaje su napajane z jedneho miesta, tj prepinac na kazdom konci trate by musel mat kable az do tohoto miesta. To sa tyka mechanickych prepinani kde prepinac priamo meni polaritu. Potom by sa dalo spravit nieco inteligentnejsie, kde prepinac na konci je len ako senzor.

- menit smer motora
Musel by sa upravit ten 9V motor napriklad vyvodom kablikov do prepinaca polarity (kludne aj toho LEGOveho). V kratsich modeloch (ako napr elektricka) by sa dal oskami mechanizmus vytiahnut na konce a prepinalo by to narazom. Pri dlhsich ci viac voznovych by sa to muselo vyviest na bok ( ala monorail) a prepinalo by to prejdenim okolo prekazky.

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #17 : 10. Máj 2016, 17:46:59 »
Tocnu? ::)  ( 9V vlaky nemaju spiatocku? :o)
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #18 : 10. Máj 2016, 17:55:21 »
No nic - takze sa to v podstate neda nejak rozumne a jednoducho.

Odhlásený matt251

  • Príspevkov: 786
  • Drevo a plast to je moje :-)
    • BRICKLANDIA
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #19 : 10. Máj 2016, 18:35:40 »
Tiez ma napadlo nejaka modifikacia ala monorail ako navrhoval papluh.

Osobne vlaky nevlastnim tak neviem ako funguju vyhybky,.. napadla ma varianta ako na obrazku, len netusim ci je to realne uskutocnitelne. ci treba zakazdym prehodit vyhybku alebo to mozes ostat bez zasahu

Odhlásený bedo

  • Príspevkov: 530
  • May the EMPEROR be with You
    • moj skromny batalion :
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #20 : 10. Máj 2016, 18:40:19 »
KLF to chcel tusim preve bez tych loopov na koncoch.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #21 : 10. Máj 2016, 18:42:53 »
Matus: to na obrazku je zakazane, lebo prepolujes kolaje. A potreboval som to bez slucky na konci. Chcel som spravit jazdiacu Trencianskoteplicku elektricku, ale ak ju spravim tak zrejme len ako nepojazdny exponat.

Odhlásený bedo

  • Príspevkov: 530
  • May the EMPEROR be with You
    • moj skromny batalion :
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #22 : 10. Máj 2016, 18:45:14 »
Pocuj a nepomohla by ti ta krizova kocka co bola v 9V - krizovatka kolaji

 http://alpha.bricklink.com/pages/clone/catalogitem.page?S=4519-1&name=Rail%20Crossing&category=%5BTrain%5D%5BSupplemental%5D%5B9V%5D#T=S&O={}

 ze by si to zapracoval do normalnej slučky s jednym uzlom v strede

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #23 : 10. Máj 2016, 18:48:04 »
Bedo a co by to pomohlo? ;) Trencianskoteplicka elektricka nema na konci slucky. Proste neda sa to a hotovo. ;)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #24 : 10. Máj 2016, 18:53:35 »
A nema niekto pokazeny 9V train motor ? Vykuchame, a bude z neho len zberac pre PF train motor a skrz menic smeru s mechanickym ramenom menit polaritu ?

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #25 : 10. Máj 2016, 18:54:58 »
Mame - u Mikela je. Na nieco podobne sme ho aj zvazovali pouzit. Len si neviem predstavit zapracovat tam ten menic. Az taky profik v stavni nie som. Ja som skor na dizajn, ako na tu techniku okolo toho.

Odhlásený juraj

  • Príspevkov: 234
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #26 : 10. Máj 2016, 21:56:51 »
Ako by to bolo PF, mozno by sa dalo dat na predominant a zadok pony live cast, ktore by vo vnutri prepinala PF prepinac. Len ci by to Mali taku silu.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #27 : 10. Máj 2016, 22:40:08 »
Tiez ma napadlo nejaka modifikacia ala monorail ako navrhoval papluh.

Osobne vlaky nevlastnim tak neviem ako funguju vyhybky,.. napadla ma varianta ako na obrazku, len netusim ci je to realne uskutocnitelne. ci treba zakazdym prehodit vyhybku alebo to mozes ostat bez zasahu

Toto sa nedá pri 9V koľajách, pretože by to bolo v skrate.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #28 : 10. Máj 2016, 22:43:50 »
Bedo a co by to pomohlo? ;) Trencianskoteplicka elektricka nema na konci slucky. Proste neda sa to a hotovo. ;)
jediné riešenie by bolo spínač na každom konci trate, káble k trafu a malá rozvodnica pri trafe, inak si to neviem predstaviť

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: LEGO vlaky
« Odpoveď #29 : 11. Máj 2016, 09:12:53 »
jediné riešenie by bolo spínač na každom konci trate, káble k trafu a malá rozvodnica pri trafe, inak si to neviem predstaviť

Aj to co pisal papluh dava zmysel, zeby sa to prepolovanie dialo medzi kolajami a motorom, cize v masine, co by na jednej strane bolo asi menej kablovania ako v pripade dvoch prepinacov na konciach trate, na druhu stranu by si to vyzadovalo modifikaciu motora (ak sa nenajde iny sposob prepojenia motora s kolajami ako vykuchanim 9V motora).