Autor Téma: BrickLink  (Prečítané 69711 krát)

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: BrickLink
« Odpoveď #285 : 16. December 2020, 21:51:30 »
Tak som tam písal a dostal som odpoveď, že doteraz ten poplatok nebolo možné podľa vtedajších podmienok fakturovať, ale zmenou to už možné je a to minimálne raz ročne. Takže keďže doteraz to nebola splatná pohľadávka tak sa nemohla premlcat a splatnou je až teraz od vystavenia faktúry.
Majú to právne zrejme ošetrené.
Mňa by len zaujímalo kedy som dal súhlas na zmenu podmienok a či je možné ich meniť len jednostranne...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #286 : 17. December 2020, 02:17:58 »
Tak som tam písal a dostal som odpoveď, že doteraz ten poplatok nebolo možné podľa vtedajších podmienok fakturovať, ale zmenou to už možné je a to minimálne raz ročne. Takže keďže doteraz to nebola splatná pohľadávka tak sa nemohla premlcat a splatnou je až teraz od vystavenia faktúry.
Majú to právne zrejme ošetrené.
Mňa by len zaujímalo kedy som dal súhlas na zmenu podmienok a či je možné ich meniť len jednostranne...

To je tak keď niekto nečíta podmienky služky  >:D  ďalší level je už len ich nečítať a potom Bačovať na fóre o tom ako sa čo može a nemože :D

Ak teda si to chceš overiť tak toto je skvelý nástroj na zisťovanie stavu internetu z minulosti (tak kde to bolo pre tú databázu podstané si pamätať) - Internet Archive

Konkrétne Bricklink má hlavné Terms of Service a potom podriadené Seller Terms of Service prípadne v minulosti rozsekané do menších sekcí.
Podstatné je že v nahlavnejších ToS bolo/je uvedené
"This Agreement may be changed or added to at any time. The new or changed terms will automatically be effective 30 days after they are initially posted." Takto to bolo ešte keď žil Dan, za vlastníctva jeho rodiny aj po prvom predaji a aj v 2019tom pred predajom TLG aj keď medzi tým sa samotné znenie ToS a podriadených sekcií upravovalo.
Samozrejme s príchodom TLG sa právničina rozrástla, na tieto znenia netreba isť mimo BL
"We may make changes to these Terms at any time and we will provide written notice of such changes to you and will give you an opportunity to accept the revised Terms. If you do not agree to the revised Terms, then BrickLink is entitled to terminate these Terms and disable your account. Your continued use (e.g.. selling, buying) of the Site after such changes have been posted will signify your assent to and acceptance of the revised Terms."
A toto bolo niečo čo každý kto chcel pokračovať pred cca rokom musel odkliknúť pri prihlásení na BL. Odkliknúť "I Accept" tak ako sa tam píše. Keďže tvoj účet existuje k tomuto dňu tak si evidentne súhlasil. Ale v princípe okrem väčšie po-lopatizmu popisky sa na tom že podmienky môžu upravovať oni nič nemení. Myslieť si že keď si postavím hlavu tak ich plaformu možem(mohol som) používať dalej je naivné. Ak sa to niekomu zdá divné prosím podmienky Googlu, Facebooku, Steamu, ....

K tejto konkrétnej zmene bola téma na fóre kde bolo aj avizované, že bude zmena ohlásená emailom. Samozrejme ja nevidím kto ten email dostal alebo nedostal, ak dokážeš že si ho nedostal možeš sa skúsiť opierať o to (aj keď z podstaty emailu je to dosť na dlhé lakte). Ale vzhľadom že sa ozývali luďia ešte skôr ako dostali faktúru a neboli na BL fóre tak je pravdepodobné že niekto také podostával.

ďalšia vec je to čo je splatná a "premlčaná" pohľadávka, ono to je už roky definované ako dve veci - stav účtu (account balance) a dlžná suma (amount due) (naschvál definícia zpred TLG minulosti).
Používaním platformy akceptuješ čo sa tam máš vrátane svojho stavu účtu. A ak aj by si chcel skončiť ako predajca či dokonca sa odregistrovať tak to že treba dorovnať stav účtu (a nie len nafakturovanú sumu) je tam ešte z doby dávno pred TLG.

Inými slovami,
- ak by si sa chcel zmeniť na len kupcu tak stav účtu by si musel zaplatiť v podstate aj deň po poslednom predaji, dávno pred vlastníctvom TLG
- ak by si sa chcel oficiálne totálne odregistrovať tak viď vyššie
- asi najlepšia šanca ako vycúvať z platenia bola keď sa zmenil vlastník a bolo treba oklepnúť zmenu pri prihlásení, tipujem že vtedy by to nikto neriešil
- ďalšia možnosť je nechať žiadosť vyhniť a relatívne realisticky veriť že to nikto nebude vymáhať, ale to znamená sa rozlúčiť s aktuálnym kontom aj feedbackom. A do budúcnosti rolou verifikovaného predajcu (bez zmeny údajov).

Toto všetko kvôli pár eurám za predaje ktoré sa stali ...  ::)

Princíp premlčania dlhu je podobný všade vo svete. Ak tu platí zvykové právo anglo-amerického sveta (neviem, neštudoval som podmienky)...
Aspoň že tu je úprimnosť, veľa kecov o niečom čo si niekto ani nepozrel  a nejakej Papui Novej Guinei k tomu  (n)

Na a tie kecy o Osprey a Vianočných odmenách ... škoda reči.  :blank: Splatnosť v polke decembra, spracovanie, zúčtovanie, ročné uzávierky, dane, odpočty, účtovníctvo 2 firiem, manažer v korporáte = zamestnanec a nie samovládca, vôbec nejaký odhad z počtu sellerov a obchodov pred a po, ...   ale to asi chce viac rozmýšlania ako hentie populistické plky na prvú signálnu...



Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: BrickLink
« Odpoveď #287 : 17. December 2020, 08:30:41 »
Kokso to sa ti chcelo takéto traktaty vypisovať na obhajobu TLG?
Ako osobne mi je jedno, aký starý poplatok vyhrabu a zinkasuju, ak to sú nejaké drobaky. Pointa je inde- že jak kúpili bricklink, tak priniesli len hromadu negatív a zakazov a zatial NIC, ale absolútne nič pozitívne.
Mimochodom, momentálne je to ich jediná platforma, kde sa da kúpiť väčšina ich aktuálnej produkcie, keďže ich domovska stránka je plná nedostupných a vypredanych produktov, tak by sa mali o BL viac starat :-)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #288 : 17. December 2020, 12:39:43 »
Kokso to sa ti chcelo takéto traktaty vypisovať na obhajobu TLG?
Čo ti poviem, malá chorá, noc v prdeli. Tak medzi odsávaním soplov čítam net. V dobrej nálade som nebo a hentú Bačovinu som nejak prehliadol tak mi to nedalo.

Akurát prečo zas obhajovať, len som vypísal fakty z podmienok ktoré tam každý odsúhlasil, či už odklepnutím alebo nečinnosťou.
Zaujímavé je že keď sa tu písali absurdity o tom že poplatku idú manežerom TLG do vrecka či na Ospreye tak sa nikto nepozastavil nad tým že tu niekto "obviňuje TLG".

"tak priniesli len hromadu negatív a zakazov a zatial NIC, ale absolútne nič pozitívne." Lenže to je také ako sa sťažovať na prevenciu, že narozdiel od liekov žiadnu chorobu nevyliečila keď to nevidíš v priamej súvislosti.  Veci ako problém s nemeckým právom či alfa verzia nového rozhrania boli produktom bývalého majiteľa. A zrovna na stiahnutie toho dizajnového paškvilu sa tlačilo aj cez TLG cez LAN, bez TLG by na to zostalo len BL fórum dlhodobo bez poriadnych odpovedí. Aj to zosúladenie s EÚ daňovým právom hovorí že sa v pozadí dejú veci.
Len jaksi nie sú tak na popredí ako zákaz custom dielov, keby tam také Brickarms v čase Osprey tak tí čo si hodiť do TLG by boli radi. Alebo chromované diely bez drahých certifikácii, to by si zas tvoji kolegovia právnici zarobili.
Na druhú stranu sa dalo očakávať že pri tých prachoch by z toho mohli spraviť niečo veľké a zatiaľ tápu. Samozrejme resellerom by sa veľmi páčilo keby mali skrz BL reklamu priamo na LEGO stránke  >:D
" kde sa da kúpiť väčšina ich aktuálnej produkcie, keďže ich domovska stránka je plná nedostupných a vypredanych produktov"  a ako sa tam na ten BL tie aktuálne produkty asi dostali   >:D >:D

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: BrickLink
« Odpoveď #289 : 17. December 2020, 13:24:02 »
Len jaksi nie sú tak na popredí ako zákaz custom dielov, keby tam také Brickarms v čase Osprey tak tí čo si hodiť do TLG by boli radi. Alebo chromované diely bez drahých certifikácii, to by si zas tvoji kolegovia právnici zarobili.

chromove a custom veci by nebol problem osetrit, aby boli z obliga + kazdy pricetny vie, ze je to custom...
osobne som tie veci nekupoval, a ani nepredaval, takze mi to moze byt jedno, skor mi vadi ten pristup, samy zakaz, a nic co by to vyvazilo...

Na druhú stranu sa dalo očakávať že pri tých prachoch by z toho mohli spraviť niečo veľké a zatiaľ tápu. Samozrejme resellerom by sa veľmi páčilo keby mali skrz BL reklamu priamo na LEGO stránke  >:D
" kde sa da kúpiť väčšina ich aktuálnej produkcie, keďže ich domovska stránka je plná nedostupných a vypredanych produktov"  a ako sa tam na ten BL tie aktuálne produkty asi dostali   >:D >:D

btw, resellerstvo je podstata kapitalizmu, kupit lacnejsie, predat drahsie, najst volny priestor na trhu a zarobit. kazdy je reseller, aj tesco ci predajna obuvi... ked sa vedia niektori lepsie predzasobit, odhadnut zaujem pred vianocami, je to ich sikovnost... koho je chyba, ze lego na svojom webe nema snad 90% zaujimavych setov a ludia to musia hladat inde? ano je korona - ale to sa da pochopit pri niecom, co malo nastavenu produkciu dlhsie, menej sa to da chapat napr pri novom sete ako HP šikmej uličke, kde bolo treba maximalizovat produkciu, najma ked je to nacasovane pred vianocami a nestihlo to ist do inych sieti... a TLG si limity na tieto nove veci u resellerov vie pomerne efektivne osetrit, tam nemamproblem ked daju limit 1 kus, ma to zmysel... a z reklamy na BL by tazili najma oni, mohli by si uctovat poplatky do aleluja a len vegetit...
pekna ukazka porovnania super-mega-spicoveho TLG vs. hnusni reselleri je jeden znamy, ktory zacal s legom, prvy krat v zivote si objednal na lego store - zrusili mu order, vyfakovali a nic nevysvetlili. Kukal jak vyorana mys a nechapal ako je toto mozne... tak som mu pekne vysvetlil, ake su realie a zrejme doplatil na nejakeho svojho menovca, kedze ma tuctove meno... tak skoncil na bazosi...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #290 : 17. December 2020, 14:37:42 »
chromove a custom veci by nebol problem osetrit, aby boli z obliga + kazdy pricetny vie, ze je to custom...
osobne som tie veci nekupoval, a ani nepredaval, takze mi to moze byt jedno, skor mi vadi ten pristup, samy zakaz, a nic co by to vyvazilo...
risk vs zisk, z pohľadu veľkého cieľa nevidím dôvod ponechávať niečo vysoko marginálne ale s možným dosledkom nejakého poťahovania sa ak sa narazí na niekoho nespôsobilého, nepríčetného (vrátane úradníkov) či vychcanéeho. Sám najlepšie vieš že už len čas naúčtovaný zastupovaním/komunikáciou s nejakými úradmi (rôznych krajín) bude viac ako minimálne poplatky z takého niečoho.

Bežný človek BL nepozná, sám tu hovoríš že TLG by ho malo propagovať práve takým, tak si myslíš že sa nejak bude vzdelávať ? Nehovoriac o tom že ľudia čo majú kopec hodnotení nemajú naštudované podmienky ktoré odklepli ...

btw, resellerstvo je podstata kapitalizmu, kupit lacnejsie, predat drahsie, najst volny priestor na trhu a zarobit. kazdy je reseller, aj tesco ci predajna obuvi... ked sa vedia niektori lepsie predzasobit, odhadnut zaujem pred vianocami, je to ich sikovnost... koho je chyba, ze lego na svojom webe nema snad 90% zaujimavych setov a ludia to musia hladat inde? ano je korona - ale to sa da pochopit pri niecom, co malo nastavenu produkciu dlhsie, menej sa to da chapat napr pri novom sete ako HP šikmej uličke, kde bolo treba maximalizovat produkciu, najma ked je to nacasovane pred vianocami a nestihlo to ist do inych sieti... a TLG si limity na tieto nove veci u resellerov vie pomerne efektivne osetrit, tam nemamproblem ked daju limit 1 kus, ma to zmysel... a z reklamy na BL by tazili najma oni, mohli by si uctovat poplatky do aleluja a len vegetit...
pekna ukazka porovnania super-mega-spicoveho TLG vs. hnusni reselleri je jeden znamy, ktory zacal s legom, prvy krat v zivote si objednal na lego store - zrusili mu order, vyfakovali a nic nevysvetlili. Kukal jak vyorana mys a nechapal ako je toto mozne... tak som mu pekne vysvetlil, ake su realie a zrejme doplatil na nejakeho svojho menovca, kedze ma tuctove meno... tak skoncil na bazosi...
áno možeme sa baviť o obchodníckej frazeológii kde retailer je len podmnožina resellerov. Ale z pohľadu obchodov s LEGOm a komunity sa pod pojmom reseller chápe niekto čo nakúpi z retail obchodov a potom predáva ďalej. Tj okrem pár veľkých hráčov je zdrojom setov B2C obchod a nie B2B.
A na to som narážal, že je to ironické že sú to ľudia ktorí dopomohli tomu že v retailových obchodoch sety nie sú, ale LEGO by im malo teda robiť reklamu na BL že " v obchodoch to nieje poďťe sem".
Lenže tento reseller (v LEGO zmysle) nieje partnerom TLG, tých max 3% sú v podstate nič proti reálnym partnerom a to sú retail obchody (prípadne prenesene cez veľkoobchody).
Lebo tento LEGO reseller si vyberá len hrozienka, občas trafí aj kyslé ale vyberá. Partner pekne mesiace dopredu objedná celé portfólio (aj cez zatnuté zuby vediac že časť pojde do -50%). A to je to podstatné, lebo bez toho sa nedá naplánovať taká výroba v takom objeme ako majú oni. Takže z ich pohľadu reseller nieje taký cnostný ritier na bielom koni ako sa snaží prezentovať.

Čo sa týka rušenia objednávok tak netransparentnosť LEGO je už legendárna. Ale zas treba povedať aj B), že keby nebolo ľudí čo sa to snažia obchádzať tak pravidlá by asi boli iné že ? Takže čo bolo skorej ? vajce či sliepka ?
« Posledná zmena: 17. December 2020, 14:57:18 od papluh »

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: BrickLink
« Odpoveď #291 : 17. December 2020, 21:09:25 »
OK, zvíťazil papluh, takže nech nikto nevyjadruje svoj názor k ničomu, čo by nevyznievalo pre Lego pozitívne, dokiaľ si detailne nenaštuduje všetky relevantné právne poriadky, historické a súčasné obchodné podmienky a ich zmeny, právne dopady “odkliknutí” (odporúčam pozrieť si k tomu South Park diel ipodnožka), firemné daňové smernice a to všetko v cudzom jazyku. Keďže toto nemienim podstúpiť, končím s vyjadrovaním názorov na túto tému.

Takže po papluhovom príspevku o dobrých a zlých reselleroch (to sú tí, čo Legu vyzobávajú hrozienka z koláča vrátane Legom prezieravo zahodeného Ospreya) som bačovskou logikou dospel k ničím iným nepodloženému názoru, že Lego kúpilo platformu Bricklink za účelom jej utlmenia. Prípadne za účelom jej premeny na akýsi svoj sekundárny e-shop, kde hlavným aktérom bude Lego a jeho partneri.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: BrickLink
« Odpoveď #292 : 17. December 2020, 21:24:27 »
Lenže tento reseller (v LEGO zmysle) nieje partnerom TLG, tých max 3% sú v podstate nič proti reálnym partnerom a to sú retail obchody (prípadne prenesene cez veľkoobchody).


3% si mozu navysit, ked je to pre nich nic. alebo odstupnovat a odlisovat medzi bazaristami s par vecami a vacsimi predajcami. je to plne v ich rezii. ked su tie poplatky pre nich nic, tak naco do toho vrazali prachy a kupovali to? fakt len kvoli zniceniu? snad si nemyslis ze kvoli nejakej podpore AFOLov...

Lebo tento LEGO reseller si vyberá len hrozienka, občas trafí aj kyslé ale vyberá. Partner pekne mesiace dopredu objedná celé portfólio (aj cez zatnuté zuby vediac že časť pojde do -50%). A to je to podstatné, lebo bez toho sa nedá naplánovať taká výroba v takom objeme ako majú oni. Takže z ich pohľadu reseller nieje taký cnostný ritier na bielom koni ako sa snaží prezentovať.

toto ma aku logiku, ze reseller musi zatnut zuby a brat aj blbosti, resp v rovnakej miere dobre aj zle sety? Ked TLG vyrobi sracky, co distributori nechcu, tak to ma aku logiku??? naco naseka monkey kid, overwatch a dalsie kraviny a potom ich nuti aby to niekto od nich kupil? to je padnute na hlavu, resp zlyhava analyticke oddelenie... jasne obcas prekvapi aj kravina a dari sa jej, ale vacsinou sa dost dobre odhadnut, ze ked vydaju velky novy HP set, tak to pojde ovela lepsie na trhu, ako super mario...


Čo sa týka rušenia objednávok tak netransparentnosť LEGO je už legendárna. Ale zas treba povedať aj B), že keby nebolo ľudí čo sa to snažia obchádzať tak pravidlá by asi boli iné že ? Takže čo bolo skorej ? vajce či sliepka ?

keby neboli debilne pravidla a system predaja, tak to nikto nebude obchadzat a neoplati sa to. zaujimave ze tieto chronicke problemy nema nijaky velky predajca nicoho, v zivote som nepocul ze niekoho bez vysvetlenia vyfakovali z predaja mobilu ci televizora (okrem nejakych limitnych topanok a obcas uputa rada ludi na novy iphone, ale to su skor rarity vo svete beznych znaciek).  Pri legu je to chronicky problem a pri vela setoch kazdy rok, ze vybuchne ponuka a vypreda sa to rychlo... Co je to za drzost, ze niekto zrusi zakaznikovi objednavku a ani sa s nim nebavi, horsi level su uz len tie podvodnicke eshopy s cinskym tovarom a dodavkou 3 mesiace... to uz je na inspekciu... takze logicky zaver je, ze TLG nieco robi zle.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #293 : 18. December 2020, 01:34:52 »
OK, zvíťazil papluh, takže nech nikto nevyjadruje svoj názor k ničomu, čo by nevyznievalo pre Lego pozitívne, dokiaľ si detailne nenaštuduje všetky relevantné právne poriadky, historické a súčasné obchodné podmienky a ich zmeny, právne dopady “odkliknutí” (odporúčam pozrieť si k tomu South Park diel ipodnožka), firemné daňové smernice a to všetko v cudzom jazyku. Keďže toto nemienim podstúpiť, končím s vyjadrovaním názorov na túto tému.

Asi som z inej doby, takej kde keď sa snažím niečo napísať tak mám za tým dáta. Nie takejto trumpoidnej postovacej  , že vyfľusnem hocijakú nepodloženú blbosť a potom sa urážam keď mi ju rozdupú.
Viac času na toto neminiem.

3% si mozu navysit, ked je to pre nich nic. alebo odstupnovat a odlisovat medzi bazaristami s par vecami a vacsimi predajcami. je to plne v ich rezii. ked su tie poplatky pre nich nic, tak naco do toho vrazali prachy a kupovali to? fakt len kvoli zniceniu? snad si nemyslis ze kvoli nejakej podpore AFOLov...
Rozmýšlam kto by bol prvý kto im to bude vyčítať, asi zrovna tí reselleri.
Prečo to kupovali ti nepoviem, tipujem že aj v rámci TLG to vie len pár ľudí. Ale dôvodov tam bude určite viac - vec prestíže si zaobstarať offshot svojho biznisu (nie je nezvyčajné), kanál na distribúciu vecí ktoré si nedovolia pod vlastným brandom (viď napr AFOL dizajnér program), rozbehnuté Stud.io miesto investície do (nástupcu) LDD, určite aj dáta  >:D, ...

toto ma aku logiku, ze reseller musi zatnut zuby a brat aj blbosti, resp v rovnakej miere dobre aj zle sety? Ked TLG vyrobi sracky, co distributori nechcu, tak to ma aku logiku??? naco naseka monkey kid, overwatch a dalsie kraviny a potom ich nuti aby to niekto od nich kupil? to je padnute na hlavu, resp zlyhava analyticke oddelenie... jasne obcas prekvapi aj kravina a dari sa jej, ale vacsinou sa dost dobre odhadnut, ze ked vydaju velky novy HP set, tak to pojde ovela lepsie na trhu, ako super mario...
ak sa bavíme o retaileroch tak pretože aj tie menej zaujímavé veci sa predávajú, niekde viac niekde menej, jednoducho chcú motivovať k tomu aby bolo v hračkárstve vystavené z celej ponuky. A naoplátku zas limitujú dostupnosť extra vecí predajcom čo toto nevystavia (supermarkety, malý inetový predajcovia atď), je to forma odmeny pre ten zvyšok. Lebo by to skončilo tak ako predtým v ČR keď sa napr modulary predávali cez malých online predajcov a tí podliezali cenou - relatívnou maržou lebo pri cene setu im tá absolútna marža stačila. Toto nieje nič nezvyčajné že výrobca/zadávateľ bundluje lukratívne veci s menej lukratívnymi, deje sa to napr pri pridelovaní top modelov podľa výšky a skladby objemu u automobilových dealerov ale aj úplne inde - spájanie obsluhy zaujímavých dopravnch liniek s menej.

keby neboli debilne pravidla a system predaja, tak to nikto nebude obchadzat a neoplati sa to. zaujimave ze tieto chronicke problemy nema nijaky velky predajca nicoho, v zivote som nepocul ze niekoho bez vysvetlenia vyfakovali z predaja mobilu ci televizora (okrem nejakych limitnych topanok a obcas uputa rada ludi na novy iphone, ale to su skor rarity vo svete beznych znaciek).  Pri legu je to chronicky problem a pri vela setoch kazdy rok, ze vybuchne ponuka a vypreda sa to rychlo... Co je to za drzost, ze niekto zrusi zakaznikovi objednavku a ani sa s nim nebavi, horsi level su uz len tie podvodnicke eshopy s cinskym tovarom a dodavkou 3 mesiace... to uz je na inspekciu... takze logicky zaver je, ze TLG nieco robi zle.
Ale je to bežné - limity na iphony,  zaujímavé modeli  áut  (prémiovky typy Porsche GT, BMW Mx, ... ), na zberateľské veci (komiksy, figúrky, ...), na konzoly a pod, na špeciálne edície hier ,... atď atď

Treba si uvedomiť že LEGO je fenomén, spoločnosť ktorá s +/- jednou hračkou je na úrovni s ďalšími dvoma koncernami s celou škálou značiek a typov hračiek. Rozdiel je ten že zatiaľ čo tam sa dá viac menej úspešne aj vizuálne rozdeliť čo je zberateľské a cenné a čo je mainstream tak u LEGO to tak priamočiaro nejde.
Samozrejme sú možnosti ako sa to dá robiť lepšie ako aktuálny ťažkopádny spôsob, stačilo by mať "len" pár ľudí a AI botov ktorí budú sledovať reseller tredny online a na stránke a podľa toho dynamicky ovplyvňovať napr limity. Lenže to chce money, money, money ... a zatiaľ sa to čo majú asi oplatí viac, pomer keď to zabráni, nezabráni a klepne niekoho nestranného im asi vyhovuje.

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 327
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: BrickLink
« Odpoveď #294 : 18. December 2020, 13:33:24 »
Ja by som bol rad keby na BL zlepsili napriklad vyhladavanie.

A celkovo by tam mohli predstavit nejake zlepsenia. Zatial nespravili/nezmenili ak sa nemylim nic.

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 327
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: BrickLink
« Odpoveď #295 : 03. Január 2021, 12:46:33 »
Vie niekto ako sa daju po novom vystavovat nekompletni Minifigovia?
Doteraz ked som vystavil figa a dal popis "missing cloak" tak nebol problem. Teraz mi to Bricklink zmaze.
Pomohlo by, keby predstavili rovnake moznosti ako pri vystavovani setov = Complete a Incomplete. Ale nic take pri minifigoch nevidim.

Odhlásený janicko

  • Príspevkov: 317
  • Petržalka
Re: BrickLink
« Odpoveď #296 : 03. Január 2021, 14:45:01 »
Incomplete Minifigs - All minifigs, both New and Used, must be listed as Complete. Incomplete minifigs should be broken down and listed as parts, or listed in the custom items section with a custom photo and clear description.
bye

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #297 : 03. Január 2021, 22:27:33 »
Toto vyskočilo na LANe.
Je to od človeka z UK LUGu tak verím že ako domáci to má naštudované.

V skratke brexiťáci chcú po predajcovi aby za nich vyberal  dane a niekde sa registroval, atď atď ... nemal som čas to študovať do podrobnosti aj s výnimkami.

Ale asi by som odporúčal predajcom nachvíľu vypnúť objednávky do UK kým na to nebudú nejaké návody. Prípadne kým sa v UK nezaregistruje samotný Bricklink, ale to asi nebude také jednoduché lebo sa od nich bude žiadať vyberať DPH za predaje (VAT), čo znamená rozdelenie platby alebo platby cez BL (myslím že ani na jedno nieje BL uspôsobený, napríklad nemá interný platobný systém ako eBay s Managed Payments).

Na jednom z tých linkov sa píše že nad 135 libier sa to procesuje ako normálne ... ale tak spoľahnite sa na to  >:D

Citovať
Hi all,

I'm not sure where is best to put this on the LAN, so please move if necessary. I realise that there is already a thread on the Bricklink forum about this (https://www.bricklink.com/messageThread.asp?ID=281116&nID=1242485) but so far there has been no official answer. I am hoping that maybe @Jordan Paxton or someone else can make sure the Bricklink team appreciate the possible impact of this.

 

I feel the need to raise this on behalf of all the UK RLUGs because it could have a MAJOR impact on our ability to buy on Bricklink very soon.

 

What's happened?

From the 1st January 2021, ANY SELLER WORLDWIDE selling goods to the UK under the value of £135 must register with the UK tax agency (HMRC). Our government expects the seller to collect tax on its' behalf (I think this is very dumb, to put it mildly...) Details here: https://www.gov.uk/government/publications/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021

What is the impact?

Registering with the UK tax agency (if you outside of the UK) is obviously more work to do. So many companies are simply not going to ship to the UK.(eg: https://twitter.com/williamshatner/status/1316887009198141441?lang=en) The Bricklink thread already shows that some sellers are turning off sales to the UK. So the big impact for all UK AFOLs is that we may not be able to buy from any Bricklink stores outside of the UK!

Why is this so urgent?

Mainly because most UK AFOLs are unaware of this situation. It was first announced about 6 months ago, but obviously tax isn't most people's first priority right now. We also hoped that some sort of deal would be struck that meant this wasn't necessary. It was not to be. I don't know what the impact will be on Bricklink themselves, but I am sure they will loose at least some fees from sales that will no longer take place.

What can Bricklink do about this?

There is a scheme designed specifically to help with this, for online marketplaces (https://www.gov.uk/guidance/vat-and-overseas-goods-sold-to-customers-in-the-uk-using-online-marketplaces). This, however, REQUIRES BRICKLINK to register with the UK tax agency and to record the relevant information. So far, there has been no official answer from Bricklink if they intend to do this (which they may even be required to, I'm not sure).

 
What can LEGO do about it?

PLEASE PLEASE PLEASE can someone go to the Bricklink team and explain the impact of their silence on this matter. If Bricklink can't properly register with the UK tax authority and report back the correct numbers - the vast majority of stores AROUND THE WORLD could stop selling to us brits. Period. The cost of doing business will simply be too high for most stores.

If Bricklink can register as an Online Marketplace with the UK tax authority - then all these problems go away.

I appreciate this is not a 5 minute fix (by a long way), but if Bricklink can at least publish what their plan for this is, then the sellers can have some confidence to continue selling into the UK. 

 

Thankyou.

Warren
« Posledná zmena: 03. Január 2021, 22:56:06 od papluh »

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #298 : 04. Január 2021, 00:00:22 »
update z BL https://www.bricklink.com/message.asp?ID=1243028

takže Bricklink je už registrovaný ako platca v UK. Zatiaľ to funguje len na DPH z poplatkov pre UK predajcov.
Časom to spojazdnia aj na výber DPH z predajov prichádzajúcich do UK (pod 135 libier), daň by mal priamo od kupujúceho vyberať Bricklink .

V prvom príspevku to prirovnávajú k výberu sales tax v USA ku ktorému už museli pristúpiť ,takže je možné že riešenie bude skorej ako som si myslel.

Citovať
Nothing has been implemented. However, BrickLink is now officially registered
as a marketplace with the UK, so any further VAT charges on fees from UK sellers
will be sent directly to the UK and not via Denmark/EU.

Continue to send packages as you would have before. It will take some time before
we can implement a solution for collecting VAT on orders sent into the UK, but
since we are now registered, the burden of that falls on BrickLink, not our users.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: BrickLink
« Odpoveď #299 : 04. Január 2021, 01:34:51 »
Otázne je, či tu daň strhnu z ceny, alebo prirataju a navysia cenu. Chcelo by to počkať na nejaké skúsenosti, lebo tu dohodu zbuchali rýchlo a ešte cez sviatky, tak sa v tom nikto nevyzná. Ale ak ta dph musí byť na každý tovar, tak sa to viac oplatí platcom dph...
Tiež je otázny spätný smer - keď sa kúpi niečo z UK, tak by potom tu dph zahrnutu v cene mohli nejako refundovat- ako to bolo za starých cias, keď sa niečo kúpilo v rakusku...