Autor Téma: BrickLink  (Prečítané 69639 krát)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #270 : 07. December 2020, 21:39:07 »
nejaké video od Bricklinku
reálne správy až od cca 3:30, dovtedy obkecy manažmentu
- ten nový dizajn Bricklink XP prekopávajú - má mať rovnaký systém výberu obchodov ako aktuálna verzia a nepríde ani o históriu cien
- Stud.io bude mať updaty (tj asi zostáva ako primárny editor pre verejnosť od TLG) a má mať v sebe dostupnú databázu vlastných a verejných modelov. A nejaké optimalizácie, bla bla.
- pokračovanie AFOL Designer programu, detaily už majú byť v decembri


Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: BrickLink
« Odpoveď #271 : 07. December 2020, 22:54:57 »
Inými slovami, chceš povedať že ako predajca využiješ platformu, máš za to platiť nejaký "smiešny" poplatok, ale podľa teba ti ho nemajú naúčtovať a navyše DPH z toho majú zaplatiť zo svojho ? Alebo ako si to predstavuješ ?

A to za kopec takýchto malých predajcov a v podstate každoročne...  ???

Len cash-flow nevýhoda - ako prejav podpory Lego komunity. Druhý rok už mu to môžu vyúčtovať za oba roky dokopy.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #272 : 07. December 2020, 23:45:32 »
Len cash-flow nevýhoda - ako prejav podpory Lego komunity. Druhý rok už mu to môžu vyúčtovať za oba roky dokopy.

účtovnícka nočná mora. Niekto bude poťahovať pred-2019 do 2020, ďalší až do 2021, niekto navždy, ďalší občas pridajú jednu dve položky na rok, iní začnú 2021 do ...

Takto je to spravodlívé aj medzi uživateľmi. Či si malý alebo veľký obchodník tak zaplatíš poplatok a nieje ti to odpustené.

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: BrickLink
« Odpoveď #273 : 08. December 2020, 09:13:39 »
Ono výhodou toho starého systému bolo, že človek si mohol skúsiť otvoriť obchod, ako mu to pôjde, ako to funguje alebo nefunguje a rozhodnúť sa či to chce nejako vo väčšom rozbehnúť a nič ho to nestálo... To že to daňovo ostalo nedoriešené bola možno chyba, ale veľa ľudí to mohlo vyskúšať a neskôr sa k tomu opäť vrátiť a nič ich to nestálo... Osobne si myslím, že nejaký manager chce vianočné odmeny a tak vymyslel, že pošleme faktúru všetkým čo majú zostatok do 5 dolárov aj keď už roky nie sú aktívny a keď ich je 100 000 a len 30 000 uhradí tú faktúru tak získame 150 000 dolárov a máme krajšie vianoce...
Lebo ako sa môžeme baviť o nejakej dani spred xyz rokov, keď daň treba podľa legislatívy vypočítať pri vystavení faktúry do 15 dní od dodania tovaru alebo služby... ???

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #274 : 08. December 2020, 09:58:52 »
To je vážne taký problém tie 3% či koľko si účtujú za tú platformu zaplatiť potom čo ju niekto využil ? Nie je to žiaden poplatok navyše, len to čo sa reálne predalo cez tú platformu.
Z pohľadu iných platforiem s globálnym dosahom - Ebay, Amazon - to je ešte málo a tí ti to zaúčtujú hned od začiatku (možno Ebay ti dá občas divokú kartu, ale to keď oni chcú naplniť ponuku, nie keď ty chceš)

Daň do toho vstupuje pre 2019 a ďalej. Tj pravidlá sa musia ošetriť na to a to tým že minimálne raz ročne pošlú faktúru na poplatky z reálne predaných položiek nech sú v akejkoľvek výške.
Čím nastáva dilema, že buď sa začnú komplikovať  podmienky a pridávať výnimky na to čo tam je predtým a čo tam je potom. Alebo to urobia plošne.

Ono výhodou toho starého systému bolo, že človek si mohol skúsiť otvoriť obchod, ako mu to pôjde, ako to funguje alebo nefunguje a rozhodnúť sa či to chce nejako vo väčšom rozbehnúť a nič ho to nestálo...
Len znova pripomínam, tie poplatky z minulých rokov neboli nikdy odpustené, ani podĺa pôvodných podmienok. Len že minum na bežne posielanej faktúre je 5/10 USD. Nikde sa nezaviazali že nemôžu robiť výnimočné doúčtovanie a pod. Tj "nič to nestálo" bolo len spoliehanie sa na to že mi za takú mizernú sumu nič nepošlú nie to že mi to odpustia.
Ak by im prišli na dane a bordel v účtovaní aj USA, či by sa tam zmenili zákony, tak si píš že to doúčtujú aj keby to nevlastnilo LEGO.

Odhlásený Wespe

  • Príspevkov: 6
Re: BrickLink
« Odpoveď #275 : 08. December 2020, 10:07:05 »
Osobne si myslím, že nejaký manager chce vianočné odmeny a tak vymyslel, že pošleme faktúru všetkým čo majú zostatok do 5 dolárov aj keď už roky nie sú aktívny a keď ich je 100 000 a len 30 000 uhradí tú faktúru tak získame 150 000 dolárov a máme krajšie vianoce...
Lebo ako sa môžeme baviť o nejakej dani spred xyz rokov, keď daň treba podľa legislatívy vypočítať pri vystavení faktúry do 15 dní od dodania tovaru alebo služby... ???

Veru, krajsie a veselsie Vianoce pre managerov! Naratali mi veci z 2016..... co je to za blbost?  ???
Ale dobre, prezijem to; viac mi to dalo, ako zobralo, no ma to nadych "podpasoveho uderu" :(
Oni menia historiu! Menia to, co sa uz stalo. Hraju sa na bohov..  O:-)

Odhlásený juraj

  • Príspevkov: 234
Re: BrickLink
« Odpoveď #276 : 08. December 2020, 10:54:06 »
2016? cize byvali vlastnik flakal uctovnictvo, ryzoval a Lego ma teraz zvysene naklady, to dat vsetko do poriadku.

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: BrickLink
« Odpoveď #277 : 08. December 2020, 12:01:40 »
Mne poslali za roky 2013-2015 tj. 5-7 rokov dozadu...  :oldman:

Odhlásený Wespe

  • Príspevkov: 6
Re: BrickLink
« Odpoveď #278 : 09. December 2020, 00:59:51 »
Mne poslali za roky 2013-2015 tj. 5-7 rokov dozadu...  :oldman:

Cista kešovica, ved uctovne aj danove obdobia uz museli byt davno uzavrete a preukazane.. ze 2013 !!!  ;D

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: BrickLink
« Odpoveď #279 : 09. December 2020, 09:30:36 »
Aj mne vcera prisla faktura z 2012.... som sa zasmial lebo idem na Bl max 1x za rok....a nato bum.....po 8 rokoch pride vyuctovanie.... O0
Obavam sa, ze sa vykaslem na to zaplatenie nakolko uz ani ten paypal ucet mi nefunguje a neviem, ci je to v uplnom poriadku, ked mi po 8 rokoch poslu zaplatit nieco..
Este stastie, ze mi to neposlali o 70 rokov mojim vnukom, kotri sa este ani nenarodili aby zaplatili svojmu dedovi veci

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: BrickLink
« Odpoveď #280 : 09. December 2020, 22:28:06 »
Podľa zákonov by sa nevymáhané dlhy v obchodnom styku mali premlčať po 4 rokoch (medzi občanmi po 3 rokoch). Takže ak ste Bricklinku medzitým nepodpísali uznanie dlhu, tak na úhradu nemá nový vlastník právny nárok. Predpokladám, že ak nezaplatíte, Lego vám bude brániť pokračovať v predaji, čo si niesom istý, že by bolo právne v poriadku. Ale kto by sa súdil, že?
Skutočne sú to vianočné prémie - vymáhanie dlžôb novým vlastníkom za obdobie, kedy to pôvodný vlastník nepožadoval, sa mi nezdá ani ľudsky úplne košer - tobôž od firmy, ktorej záleží na dobrých PR.
« Posledná zmena: 09. December 2020, 22:32:47 od Bača »

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: BrickLink
« Odpoveď #281 : 09. December 2020, 22:54:12 »
2016? cize byvali vlastnik flakal uctovnictvo, ryzoval a Lego ma teraz zvysene naklady, to dat vsetko do poriadku.
Nechápem ako mohol bývalý vlastník flákaním účtovníctva (čiže nefakturovaním) ryžovať. Navyše účtovníctvo zrejme až tak neflákal, keďže Lego vie, o každou doláre, ktorý teraz fakturuje až 8 rokov spätne. Takže, kto tu ryžuje bez toho, aby mal akúkoľvek zásluhu na doterajšom fungovaní Bricklinku?
« Posledná zmena: 09. December 2020, 23:07:01 od Bača »

Odhlásený Wespe

  • Príspevkov: 6
Re: BrickLink
« Odpoveď #282 : 09. December 2020, 23:10:49 »
...Lego vám bude brániť pokračovať v predaji, čo si niesom istý, že by bolo právne v poriadku. Ale kto by sa súdil, že?
Skutočne sú to vianočné prémie...

Presne tak - kto by sa sudil. Ostava len zatat zuby a prijat to.. Alebo neprijat a "log out"  C:-)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: BrickLink
« Odpoveď #283 : 10. December 2020, 02:36:57 »
Podľa zákonov by sa nevymáhané dlhy v obchodnom styku mali premlčať po 4 rokoch (medzi občanmi po 3 rokoch). Takže ak ste Bricklinku medzitým nepodpísali uznanie dlhu, tak na úhradu nemá nový vlastník právny nárok. Predpokladám, že ak nezaplatíte, Lego vám bude brániť pokračovať v predaji, čo si niesom istý, že by bolo právne v poriadku. Ale kto by sa súdil, že?
Na tento konštrukt sa dá odpovedať len tým, že stačí sa pozreť podľa akých zákonov sa zakladal účet a odklepávali sa podmienky služby. A ich vynovené verzie.
Malá rada ... podľa slovenských to nebude.
Malá rada číslo dva ... v podmienkach každý odsúhlasil čo sa deje s poplatkami a pri ich nezaplatení.

Trošku mi to pripomína čo si na Facebook dávali do príspevkov "odvolávanie použitia" nimi nahraných obrázkov.

Nechápem ako mohol bývalý vlastník flákaním účtovníctva (čiže nefakturovaním) ryžovať. Navyše účtovníctvo zrejme až tak neflákal, keďže Lego vie, o každou doláre, ktorý teraz fakturuje až 8 rokov spätne.
Ryžovať je asi silné slovo, ale asi rovnako k veci ako čo tu dávate vy dvaja. Evidentne sa im nechcelo fakturovať každý mesiac minimálne sumy, či už to bolo o tom ušetriť na fixných poplatkoch Paypalu alebo na položkách účtovníkovi. Takému čo robí to reálne účtovníctvo, lebo ten asi nebude v USA lacný. Pretože to čo sú dáta na Bricklink stránke v časti poplatky, kde každý mohol vidieť ten svoj mínus roky dozadu, sú s najväčšou pravdepodobnosťou len dáta v systéme BL. Áno, sú systémy ktoré online vedia obojsmerne spolupracovať s certifikovaným účtovným systémom v pozadi, ale pri kvalite a zastaralosti BL stránky tomu vôbec neverím.
Čo sa týka bordelu tak predošlé vedenie BL toho má za ušami viac ako dosť. Napríklad čo sa týka ignorácie podmienok mimo USA - zastavenie obchodovania nemeckých BL obchodov kvôli nekompatibilite platformy, zahabávanie BL AFOL setov colníkmi lebo nespĺňali importné náležitosti. Ale zas ani v USA to nebolo všetko ok - zamestnávanie/nezamestnávanie moderátorov, čo je zaujímavé tak zrovna toto pri predaji TLG podcenilo/nepochytilo a skončilo to ich odstavením kým sa to nejak nevyriešilo.

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: BrickLink
« Odpoveď #284 : 10. December 2020, 07:20:59 »
Princíp premlčania dlhu je podobný všade vo svete. Ak tu platí zvykové právo anglo-amerického sveta (neviem, neštudoval som podmienky), tak vymáhanie starého dlhu je zložitejšie, lebo do hry vstupujú aj také veci, či sa poskytovateľ riadne staral o svoj dlh a či po toľkých rokoch je rozumné a férové, aby požadoval a vymáhal jeho úhradu. Predajci samozrejme mohli “podpísať” uznanie dlhu nejakým úkonom, ktorý ale musí odpovedať použitému právnemu systému a opäť by sa na súde skúmalo, či si rozumne konajúci predajca mohol dostatočne uvedomiť, čo podpisuje. Ak to bolo v angličtine, vynaložil poskytovateľ primerane rozumné úsilie, aby sa uistil, že predajca neovládajúci jazyk dostatočne rozumel, čo podpisuje? Je v obchodnej praxi bežné, aby sa dlhé roky nevyúčtovaný dlh odrazu začal vymáhať? Princípy anglo-amerického práva (common law a equity) sledujú logiku, primeranosť, obvyklosť, rozumnosť, férovosť činov, nie nejaký z kontextu vytrhnutý paragraf. Sú na to desiatky dobre odôvodnených súdnych rozhodnutí - precedensov, niektoré aj spred 150 rokov. Liknavosť vo fakturácii je podľa mňa výrazná priťažujúca okolnosť pre poskytovateľa, nech by sa použil aj právny poriadok Papuy-Novej Guiney.
V každou prípade, by som sa najprv opýtal, na základe akých konkrétnych ustanovení zmluvných podmienok požadujú úhradu údajného dlhu starého x rokov, keďže podľa mňa už malo dávno dôjsť k fakturácii v danom období a táto z mne neznámých príčin a bez môjho pričinenia nenastala. Vzhľadom na od tej doby uplynutý čas a bezvýznamnosť sumy som sa domnieval, že poskytovateľ sa rozhodol sumu nepožadovať. Na mieste je aj zváženie medializácie kauzy - Lego na poslednú chvíľu na základe svojho slobodného rozhodnutia stiahlo Osprey, čím si dobrovoľne spôsobilo isto nemalé straty. Hádam ich teraz nechce kompenzovať týmto prinajmenšom kontroverzným spôsobom.
« Posledná zmena: 10. December 2020, 08:37:20 od Bača »