Autor Téma: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10  (Prečítané 6930 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« : 10. December 2020, 01:41:03 »
Ahojte, dokončil som dlho rozpracovaný model.

Technologické zariadenie určené pre ťažbu bridlicového plynu: PERCHERON

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

Toto unikátne riešenie, nazývané ONE-ENGINE-TRUCK je výsledkom Americko-Českej spolupráce nasledovných firiem:
* M.G.BRYAN Equipment (USA) - nadstavba Percheron
* TATRA TRUCKS (CZ) - podvozok
* GARDNER DENVER (USA) - čerpadlo
* TALOSA (CZ) - prídavná prevodovka

Základom systému PERCHERON je nákladné vozidlo TATRA T815-7 10×10 a čerpadlo GD-2500 Quintiplex Well od americkej firmy Gardner Denver. Čerpadlo s výstupným výkonom 2500 koní vháňa zmes vody, piesku a chemikálií do vrtu.
Za kabinou Tatry sa nachádza 12-valcový dieselový motor, model 1163 od nemeckej firmy MTU. Stará sa o pohon pumpy a aj vozidla.
Výkon motoru je 5954 koní. Tento výkon ale slúži len pre pohon čerpadla. Pre pohon Tatry je určených len približne 700 koní pri vypnutých niektorých valcoch na motore.
Na prenos krútiaceho momentu pre pohon tažobného zariadenia a aj pre pohon vozidla navrhla česká firma TALOSA špeciálny prídavný prevod.

Ťažba bridlicového plynu:
Bridlicový plyn sa nachádza vo formáciách bridlice ukrytých stovky metrov alebo jednotiek kilometrov pod zemou. Kôli tomu, že bridlica má malú priepustnosť, sa nedá plynové ložisko vytažiť jedným vrtom, ako tomu je v prípade klasických ložísk s plynovými kapsami.

Tu sa používa technológia tažby zvaná - hydraulické štiepenie (tzv. fraktúrovanie /frakovanie) Vrtná súprava najskôr navŕta zvislý vrt. Potom sa navŕta vodorovný vrt cez ložisko bridlicového plynu.Potom sa pomocou malých náloží naruší bridlicová vrstva s plynom. Následne špeciálne zariadenie začne pumpovať do vrtu zmes vody, piesku a chemikálií. Voda rozšíri a rozvetví pukliny v bridlici a piesok zamedzí privretiu puklín. Nakoniec nastupuje zariadenie na ťažbu uvoľneného plynu.

Schématicky znázornený vrt v porovnaní s klasickou ťažbou:

ila_rendered

Dobré video s animáciou, ako ťažobný proces funguje:



Funkcie Lego-modelu:
- podvozok 10x10: centrálna os, výkyvné nápravy, 9 diferenciálov, posunutie kolies na jednej strane voči kolesám na druhej strane
- zatáčanie ôsmich kolies: prvá, druhá, štvrtá a piata náprava  /druhá a štvrtá pod menším uhlom /1x PF-L Motor +4x LA
- otváranie dverí, odklápanie krytu na centrálnom ovládacom paneli
- pohyb piestov 12-valcového motora
- osvetlenie PF-Led: celkovo 8 párov (16 lediek), s tým, že na pevno zabudované vo vozidle sú len predné a zadné. Do svetelnej rampy na streche a na ovetlenie na nadstavbe boli upevnené len dočasne pre fotenie záberov v tme.

Rozmery:
- dĺžka: 100cm
- výška: 31 cm
- šírka: 24 cm
- váha: ~ 8 kg

Stručný popis stavby:
Na modely som začal robiť asi pred vyše dvomi rokmi (marec 2018), Vo výbere som mal vtedy okrem PERCHERONA ešte inú špeciálnu Tatru, a to TIGON. Ten mi ale nepripadal až taká veľká výzva a stavať jeho nádstavbu by pre mňa nebolo moc zaújimavé a zábavné, kedže je to len jednoduchý krabicoidný tvar.

Začiatky prác na podvozku boli len také pokusy a skúšanie rôznych riešení zatáčania, pérovania, uchytenia kolies a podobne. Toto pokusné obdobie s veľa prerábkami sa vlieklo asi 2 roky. Sem-tam ma napadlo nejaké vylepšenie alebo inšpirácia od cudzieho modelu z internetu, ktoré som sa pokúsil zapracovať.
Vačšinou to ale skončilo tak, že som vyriešil jeden problém a objavil sa druhý.
Podvozok tejto Tatry bola zatial najkomplikovanejšia vec, čo som doteraz robil. Dosiahnuť celkovú tuhosť pri takej váhe modelu, minimalizovať vôle pri zatáčaní ôsmich kolies a zároveň dodržať špecifické znaky chrbticového rámu tatrováckej koncepcie je velmi obtiažne. V legu niesú na to ideálne dieliky. V marci 2020 bol podvozok hotový a začala stavba všetkého ostatného od kabiny až po nadstavbu.

Zatáčanie funguje pomocou PF L-motora, napojeného na 4 Linear aktuátory (2 pre prednú a 2 pre zadnú štvoricu kolies) Som s tým spokojný, funguje to celkom presne aj pri tej hmotnosti. Pri prvej skúške som mal malú odchylku zadných štyroch kolies oproti predným štyrom - stačilo zadné 2 Linear aktuatory jednoducho nastaviť. To je dobrá vec, mať možnosť to skorigovať.

Pneumatiky sú kupované na Amazone, určené na terénne RC modely. Majú priemer 107mm, šírku 40mm. Cena asi 12eur/4kusy. Niesú presne také široké, ako má reálny Percheron, ale vhodnejšie som nenašiel. Mal som v hladáčiku výzorovo velmi podobné predlohe, ale mali šírku len 35mm a to už by vyzeralo moc tenké, jak na kočáriku. A ešte k tomu stáli 35 Eur/2 kusy. Tie čo som použil sa mi tam hodia, páčia sa mi.

Na pérovanie som použil pre každé koleso len jednu veľkú žltú pružinu (tlmič), tento typ: 95292c01
Išlo mi hlavne o to, aby pri hotovom modely položenom na rovnej ploche boli kyvné nápravy v rovine. To som aj dosiahol, čiže tvrdosť pružín pasuje, ale je to len tak-tak tesne, na hrane. Ešte trošku tvrdšie by bol ideál.

Dávnejšie ma zaujal nápad, mať náboj kolesa spravený z malých Technic točníc (turntable). Neskôr sa ale prejavila ich negatívna vlastnosť pri záťaži, že takéto riešenie je dobré len pre ľahké modely. Pri teste približne hotového podvozku tie točnice mali tak veľký odpor, ze mi polovica kolies pri potlačení po zemi drhla v šmyku. Musel som to celé prepracovať a vymeniť ich za štandardné wheel hub-y: 23801

V stave, keď som si myslel, že mám model dokončený asi na 90%, som si povedal, že idem do finálnej fázy dorobenia všeliakých možných detailov. To zistenie, čo ma ešte čaká pri pohľade na tie poprepletané trubky, prípojky, rôzne hadice a káble všade možne po celom tom zariadení, ma dosť uzemnilo. To nebude len tak za 2 dni hotové. 2 mesiace som sa s tým zapodieval až ku finálnemu stavu. Veľa vecí som ani nevidel, kam to ide, som si domýšlal, no bolo to peklo.

Nálepiek som nemusel vela robiť a boli jednoduché. To už bola rýchlovka.

Osvetlenie je čiastočne spomenúté v popise funkcií. Dôvod, prečo som nenechal ledky trvalo zabudované aj na streche je, že zasunuté ledky vytŕčajú 1 stud zozadu a okrem toho tam vznikla aj velká spleť samotných káblikov. Vôbec to tam nevyzeralo dobre, špatilo to, a preto boli prítomné len na nočné fotenie.
« Posledná zmena: 14. December 2020, 10:34:02 od MiKeL »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #1 : 10. December 2020, 01:43:44 »
Denné zábery:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #2 : 10. December 2020, 01:44:59 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #3 : 10. December 2020, 01:47:36 »
Odpruženie:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Zatáčanie:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #4 : 10. December 2020, 01:49:00 »
Nočné zábery:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #5 : 10. December 2020, 07:16:53 »
WOW! Parádne dielo  (y) Si staviteľ na svetovej úrovni, toto je proste tvoja špecialita.

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #6 : 10. December 2020, 07:25:50 »
Pali, toto je zas ďalšia šupa od teba  :o To pri všetkej úcte, ale Sariel a spol. môžu ísť handry fajčiť. Naozaj nemám slov, nech na to pozerám akokoľvek, je to dokonalé. (y) (y) (y)

Odhlásený TOME

  • Príspevkov: 377
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #7 : 10. December 2020, 07:48:53 »
toto je fakt level guru :o  no neviem sa vynadívať, perfektná práca  (y). Tvoje kolesá sa mi viac páčia ako na originále, tam sú také valce akoby sa v Billunde inšpirovali  ;D. Aj popis super, ako je tvoj štandard, s edukatívnym obsahom, zase som o čosi múdrejší  (y) ;)

Odhlásený liondee

  • Príspevkov: 1421
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #8 : 10. December 2020, 08:14:20 »
Tak toto je už iný level. Čistý reálny model.  (y) (y) (y) :oldman: :o :o

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 454
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #9 : 10. December 2020, 09:53:34 »
super, paráda  (y) (y) (y)   :o

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #10 : 10. December 2020, 10:47:41 »
Diky, chalani!

Tvoje kolesá sa mi viac páčia ako na originále, tam sú také valce akoby sa v Billunde inšpirovali  ;D.

 :)) úplne rovnaká súvislosť s Billundom ma napadla, pri pohlade na tie mega kolesá!


Dám tu ešte fotku, ktorý vznikla úplne náhodne, ked som zapol baterku pri začiatku nočného fotenia.
Taký priemet na stenu mi to hodilo. Ten tieň kabiny sa tvári ako krátka verzia Tatry 813  ;D

ila_rendered

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #11 : 10. December 2020, 15:22:12 »
ty woooole   :o  :o  :o u teba uz clovek nevie ci sa pozera na fotku realneho stroja alebo tvoj genialne vytvoreny a este aj fantasticky nastajlovany a nafoteny model.

bracho sto klobukov dolu pred tebou......a uz len tu V3S sem konecne sprav  >:D


Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #13 : 10. December 2020, 16:58:28 »
Palo pekne fotky.... len by sa patrilo nafotit aj ten model z Lega a nie iba realny nakladiak....   >:D >:D >:D
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: M.G. Bryan "PERCHERON" - TATRA T815-7 10x10
« Odpoveď #14 : 10. December 2020, 19:45:22 »
A ja tak zbežne pozerám fotky že noooo toto bude náročné postaviť a nakoniec zistím, že už sa stalo.  :) Ako je už zvykom a očakávané od teba, špičkový vymakaný model. Alebo to skutočné auto postavili zväčšením tvojho modelu? :-)