Autor Téma: LEGO v médiách  (Prečítané 96407 krát)

Odhlásený STARHAWK

  • Príspevkov: 1043
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #195 : 17. November 2016, 09:57:02 »
http://svet.sme.sk/c/20386302/v-nemecku-ukradli-19-paliet-s-legom-za-95-000-eur.html?ref=trz

sledujme bazos :-)

nejak som nezachytil v clanku o ake sety sa jednalo a neviem preco tam dali IDEAS Yellow submarine na titulny obrazok

Vodic je bud do toho zapleteny alebo bol ozraty/sfetovany lebo ukradnut 19 paliet to nie je len tak.

Odhlásený janicko

  • Príspevkov: 317
  • Petržalka
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #196 : 17. November 2016, 11:46:17 »
Spytaj sa kamionistov... ani nemecko uz nie je bezpecne ako kedysi...
Vodic spi v kabine, cez tesnenie mu vpichnu nejaku uspavaciu sr*cku a robia si co len chcu. Preto si dnes soferi zvnutra zgurtnuju dvere a nechavaju otvorenu vetracku...
bye

Odhlásený j.dodo

  • Príspevkov: 569
  • ...zbieram, co sa mi paci..
Len sa hram a zbieram, co sa mi paci.. http://brickset.com/sets/ownedby-j-dodo

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #198 : 06. December 2016, 18:17:13 »
Jorgen Vig Knudstorp odstupuje z pozície riaditeľa, kde bol od roku 2004. Bol súčasťou tímu, ktorý vytiahol TLG zo ***** kde boli na začiatku milénia.
Nahradí ho prvý ne-Dánsky riaditeľ v histórii Ind Bali Padda, súčasný prevádzkový riaditeľ. Keďže je tam vo vyššom manažmente už 10 rokov sa Logistiku a pod, tak asi žiadna nová krv  >:D
https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-06/lego-ceo-knudstorp-will-step-down-as-coo-padda-takes-over

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #199 : 06. December 2016, 18:20:57 »
Jorgen Vig Knudstorp odstupuje z pozície riaditeľa, kde bol od roku 2004. Bol súčasťou tímu, ktorý vytiahol TLG zo ***** kde boli na začiatku milénia.
Nahradí ho prvý ne-Dánsky riaditeľ v histórii Ind Bali Padda, súčasný prevádzkový riaditeľ. Keďže je tam vo vyššom manažmente už 10 rokov sa Logistiku a pod, tak asi žiadna nová krv  >:D
https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-06/lego-ceo-knudstorp-will-step-down-as-coo-padda-takes-over

tak neviem ci sa z toho Indiana zrovna tesit, kedze logistika neni zrovna silna stranka TLG...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #200 : 06. December 2016, 18:29:25 »
je ti jasné, že väčšina ak nie všetky z tvojich zverejnených issues sa dájú rozdeliť medzi obchod (za koľko a kde) a marketing (čo a komu) ?

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #201 : 06. December 2016, 18:35:29 »
je ti jasné, že väčšina ak nie všetky z tvojich zverejnených issues sa dájú rozdeliť medzi obchod (za koľko a kde) a marketing (čo a komu) ?

no a? spominal si pri tom indianovi logistiku, tak ma hned nadskocilo... nemam cas sa hrabat v strukture TLG, kto co presne robi a nerobi...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #202 : 06. December 2016, 18:38:51 »
"no a" ??
musíš si rípnuť aj keď logistika nemá nič spoločné už len v definícii s tým čo tu prezentuješ ako tvoje problémy s TLG ?
V ktorej firme má logistika na starosti cenotvorbu, rozširovanie na trhy, plánovanie online predaja, tvorbu produktov, ... a všetky tie veci na ktorých sa tu odbavuješ ?

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #203 : 06. December 2016, 18:45:01 »
"no a" ??
musíš si rípnuť aj keď logistika nemá nič spoločné už len v definícii s tým čo tu prezentuješ ako tvoje problémy s TLG ?
V ktorej firme má logistika na starosti cenotvorbu, rozširovanie na trhy, plánovanie online predaja, tvorbu produktov, ... a všetky tie veci na ktorých sa tu odbavuješ ?

zeby vypadky s dodavkami? aj distribucia ma s tym cosi spolocne. Kludne aj ich web stranka, ktora snad nema tyzden bez nejakych chyb...
a uz sa ukludni, ak ti neplatia za propagandu, tak ta nechapem s tym branenim TLG do krvi...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #204 : 06. December 2016, 19:05:07 »
Jasne, za to nadávať bez podpory faktov (a vlastne často v protiklade snimi) sa môže, lebo to je asi také slovenské, čo ? Treba im naložiť stoj čo stoj a keď to niekto poukáže na chybu tak dať, že "nemam cas sa hrabat " ... ale nevadí, však je taká doba, treba si povedať názor aj nech je zlý a nepodložený, na čo sa hrať na fakty ...
A ak to niekto opraví tak je hneď zapredanec.

Pritom najlepšie je, že zo všetkého čo tu ohováraš (lokalizovaná distribúcia cez LEGO store, sety čo sa ti nepáčia a pod) ťažíš prachy svojim resellingom práve ty. Tuto medzi AFOLmi nakydáš, ale na bazoši nemáš problém vo veľkom a pravidelne predávať civilom, však prachy sú prachy.
« Posledná zmena: 06. December 2016, 19:11:16 od papluh »

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #205 : 06. December 2016, 19:17:18 »
co na mna vyskakujes? ty si zacal s osobnymi utokmi len preto, ze kritizujem nejaku vzdialenu organizaciu, si tu ochotny sa tu trepat o zem a uplne vsetko obhajovat, aj hodiny stravit za netom hrabanim sa v udajoch, len aby si za kazdu cenu vyvratil nazor na nieco, co je uplne zjavne, ze ma svoje chyby. A este tu pleties nesuvisiace veci. To robis so vsetkym? niekto kritizuje politikov ci futbalistov, tak sa zacnes hadat s kamaratmi kvoli tomu? Uplne trapne, ze kvoli tej prachatej firme tu dokazes utocit na konkretne osoby, len aby nedajboze neostala nejaka kritika bez tvojho obhajovania. Preco sa ides kvoli nim doslova zblaznit? Tak si tu teda postuj tie svoje fakty, ale laskavo dovol ludom vyjadrit svoj nazor.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #206 : 06. December 2016, 19:46:23 »
Zakazuje ti niekto dať sem tvoj názor ? Píšem snáď niekde, že ťa majú zabanovať ?

To že sa niekto snaží vyvrátiť chybné tvrdenia považuješ snáď za osobný útok ?
To že je to chybný výrok o "prachatej firme" má snáď vplyp na pravdivostnú výrokovú logiku ?
Že keď je na druhej strane korporácia tak sa budeme kamarátsky potľapkávať po ramenách za falošné tvrdenia ?
To má byť akože argument ? Že "zlá korporácia" tak sa môže hovoriť všetko ?





Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #207 : 06. December 2016, 20:58:33 »
ze je nieco chybny vyrok je len TVOJ subjektivny nazor.
Kde napr chybaju fakty, ked poviem, ze ich web stranka furt chybuje? Ze ma vkuse vypadky, nevie vyhladavat, ze mi nebere zlavovy kupon? Ze zoberu prachy na kreditke, hoci order sa im vrati nedoruceny? Co neni faktograficke na tom, ze nevedia dorucit baliky do celej europy?
Aj to su fakty, nielen vytiahnuta vyrocna sprava.
Problem je v tom, ze ty vo vsektom, uplne vsetkom obhajujes TLG, a kvoli tomu dokazes vytahovat nesuviace veci a osobne utoky. Nechapem. Ja nemam problem aj pochvalit, aj kritizovat. Ale fakt ma nenapadne, ze ked niekto napise ze sa mu nepaci nejaky set, ze mu zacnem vyhladavat a posielat recenzie, kde ho chvalia ci neviem aku hovadinu...

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #208 : 09. December 2016, 17:24:11 »

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO v médiách
« Odpoveď #209 : 11. December 2016, 00:00:17 »
Nech sa paci:

Lego má svoju centrálu v dánskom Billunde. Pracuje tam aj jediný dizajnér z bývalého Česko-Slovenska Milan Reindl. Odišiel tam pred štyri a pol rokom splniť si svoj sen. V rozhovore pre SME ukázal aj svoj nový model. Ide o pásový závoďak. Je to jeho prvý model na diaľkové ovládanie.

„Máme špeciálne testovacie miestnosti. Deti sa v nich hrajú s hračkami a dávajú nám podnety. Často nemajú žiaden podnet, len nám povedia, že sú spokojné a hračka ich baví,“ vraví Čech.

Ste dizajnérom lega. Čo presne robíte? Nakreslíte nový model a čo sa deje ďalej?

„Veľmi často ich nekreslím, radšej hneď staviam. Pri modely som zodpovedný za jeho celkový vzhľad, funkčnosť, pevnosť, hrateľnosť a primeranosť cieľovej vekovej skupine.“
Milan Reindl (36)

Dizajnérom Lego Technic sa stal v apríli 2012. Predtým pôsobil na Základnej škole Sušice, kde vyučoval angličtinu a viedol krúžok. Svoju prvú stavebnicu Lega dostal, keď mal 11 rokov. Naplno tomu prepadol, keď mal 25.

Ako vzniká model od nápadu až po uvedenie na trh?

„Je to pokus-omyl. Prestavujem daný model, pokiaľ nespĺňa všetky nároky, ktoré má. Z 99 percent si vystačím s dielmi, ktoré už Technic vo svojom portfóliu má. Pokiaľ už k uvedeniu nového dielu dôjde, snažíme sa, aby bol použiteľný v množstve iných stavebníc. Po zavŕšení designovej časti nastáva schvaľovací proces a naledujú ďalšie práce v dopredu danom postupe tak, aby pred uvedením na trh bolo všetko v poriadku.“

Za nadriadenými prídete len s nápadom na papieri alebo už aj s poskladaným modelom?

„Funguje to dvoma spôsobmi. Buď prídem za nadriadeným s nápadom alebo naopak. Dohodneme, ako by mal model vyzerať, aký by mal byť veľký, aké by mal mať funkcie a čo od neho očakávame. Funkcií, ktoré navrhnem, je vždy viac. V závere je ich lepšie škrtať ako dorábať.“

Akým spôsobom prebieha vyjednávanie o konečnej podobe modelu?

„Ide o ping-pong. Prinesiem návrh, ktorý nadriadení okomentujú, následne poviem ja svoj názor, čo by mal model mať. Ten opäť okomentujú. Ide to dookola až do času, kým som schopný model zrealizovať tak, aby spĺňal všetky nároky na odolnosť či pevnosť. Pohyblivé modely sa veľmi dlho testujú. Testujeme tiež výdrž batérií, aby ich zákazníci nemuseli často meniť. Naše modely majú oveľa väčšie nároky ako tie bežné.“
Pozrite sa, aké modely navrhol dizajnér Lego Technic Milan Reindl (8 fotografií)

Ako dlho trvá výroba modelu?

„Záleží od jeho veľkosti. Niekedy sa však stane i to, že nápad dostanem skôr, ako je vhodné sortiment vydať. Preto ho odložíme. Niekedy v poslednej chvíli príde lepší nápad, a potom máme len niekoľko dní, aby ste ho predstavili vyššiemu vedeniu. Vo všeobecnosti však ide rádovo o mesiace či roky.

Napríklad Porsche 911 GT3 RS sa vyvíjalo niekoľko rokov. Začalo to prvou skicou a komunikáciou s partnerskou spoločnosťou. Ak totiž chceme vydať Porsche, nemôžeme to urobiť za ich chrbtom. Komunikácia pokračovala až do dokončenia modelu. Čím je model komplexnejší, tým je dlhší vývoj.“

Vy ste navrhli Porsche?

„Nie, bol to môj kolega Uwe v spolupráci s centrálou Porsche. Prebiehalo niekoľko konzultácií až dospeli k nádhernému a najväčšiemu autu aké kedy Lego malo. Má napríklad sekvenčnú prevodovku ako v reálnom aute.“

Ako dlho je model na trhu?

„Približne dva roky. Niektoré e-shopy model držia, no Lego ho už netlačí. V továrňach na to nemá kapacity. Lego Technic totiž vydá ročne okolo 22 modelov. Iné to bolo v minulosti, keď bolo ročne len niekoľko modelov.“

Aký model ste vymysleli vy?

„Napríklad helikoptéru, ktorá má koaxiálny rotor, kde sa vrtule pohybujú proti sebe.“

Ako dlho trvalo presviedčanie vedenia, že ide o model, ktorý má Lego vyrobiť?

„Takmer ich nebolo treba presviedčať. Keď som ho ukázal, boli nadšení a dostal som zelenú. Následne už išlo len o to, ako dať modelu finálny dizajn a aby to nevyzeralo ako niečo, čo sme už v minulosti robili.“

Prečo dovtedy takýto model Lego nemalo?

„Nemôžeme všetci vedieť všetko. Keď niekto nevie o koaxiálnych uloženiach rotorov, tak to nevie. Ja neviem veľa o prevodovkách a ich fungovaní ako napríklad niektorí moji kolegovia. Som tiež úplný zelenáč v stavaní motoriek.“

    “

    Lego Technic je pre deti, ktoré majú radi zložitejšie hračky. Primárne je určené pre deti od 7 do 12 rokov. Predstavením modelu Porsche 911 GT3 RS sa veková hranica posunula na 16 rokov.„

Aké modely preferujete?

„Mám rád všetko, čo lieta. Nebránim sa však ničomu a mám rád nové výzvy. Chcel by som navrhnúť väčšie auto.“
Nový model

Začiatkom roka príde na trh váš nový model. O čo ide?

„Ide o pásový závoďák na diaľkové ovládanie.“

Ako dlho trval jeho vývoj?

„Išlo to pomerne rýchlo. Už v minulosti som navrhoval modely na diaľkové ovládanie. Chcel som, aby takúto možnosť mali i menšie modely. Ide o najjednoduchší model na diaľkové ovládanie. Jeho ovládanie je veľmi jednoduché a priamočiare.“

Koho to bol nápad?

„Spoločný. Na diaľkové ovládanie som mal postavených viacero modelov. V tomto prípade išlo aj o to, čo deti najviac zaujme. Vyhral pásový závoďák, ktorý ide rýchlo.“
Najnovší model Milana Reindla. Ide pásový závoďák na diaľkové ovládanie. Na trh sa dostane v januári 2017.
Najnovší model Milana Reindla. Ide pásový závoďák na diaľkové ovládanie. Na trh sa dostane v januári 2017. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Testovali ste ho na deťoch?

„Áno. V priebehu vývoja testujeme všetky modely. Dbá sa na to, čo sa im páči a čo nepáči. Mávajú často pripomienky k farbám. Modely sa zvyknú pretransformovať aj podľa toho, aby sa hodili do konkrétnej vekovej kategórie.“

Ako testovanie prebieha?

„Máme špeciálne testovacie miestnosti. Deti sa v nich s hračkami sa hrajú a dávajú nám podnety. Často nemajú žiaden podnet, len nám povedia, že sú spokojné a hračka ich baví. Deti sú zvyčajne z Dánska, no testujeme aj v iných krajinách. Lego Technic je pre deti, ktoré majú radi zložitejšie hračky. Primárne je určené pre deti od 7 do 12 rokov. Predstavením modelu Porsche 911 GT3 RS sa veková hranica posunula na 16 rokov.“

Mali deti k pásovému závoďáku výhrady?

„S tým, ako model vyzerá, problém nebol. Bolo to len o vybratí správnej farby a samolepiek.“

Ak nemali problém so vzhľadom, mali s niečím iným problém?

„Chceli si ho hneď odniesť domov. To však, bohužiaľ, nemohli.“

Ako dlho sa tento model vyvíjal?

„Ide rádovo o mesiace. Dizajnér a vývojár sú však len prvým krokom. Pokiaľ odsúhlasíme model, musím ho poskladať tak, aby ho po mne postavili deti v danej vekovej kategórii. Tento model je určený pre deti od 9 rokov.“

Vyvíjate aj návod?

„Nie, ale s ľuďmi, ktorí návod pripravujú, spolupracujeme a konzultujeme. Keď mám pocit, že by stavanie mohlo byť zložité, dajú mi podnety, ako to postaviť jednoduchšie. Platí to aj naopak. Keď vyvíjajú návod, prídu sa opýtať, či ide o dobrý postup. Ak je všetko v poriadku, odsúhlasia to.“

Vaším prvým modelom v obchode bola menšia helikoptéra. Vedeli by ste ho dnes postaviť bez návodu?

„Nie. Keď navrhnem model a ide do predaja, vyprší mi to z hlavy. Ak by som ho začal stavať s návodom, bol by som prekvapený, aké postupy som vtedy zvolil.“

Má Lego etické zásady?

„Pôvodný majiteľ Lega nechcel, aby Lego znázorňovalo vojnové stroje. Nikdy teda nenájdete tank či bombardér. To, že sú modely zo sveta fantázie, to je niečo iné. Sú aj historické modely – napríklad lietadlá z prvej svetovej vojny.“

Lego má rôzne oddelenia – napríklad Lego Creator. Prečo ste si vybrali práve Technic?

„Technic ma naplňuje najviac. Vie jazdiť na diaľkové ovládanie, točiť rotory, zdvihnúť rameno. To iné Lego nevie.“

Prečo je Lego drahé?

„Dostávate kvalitu. Nemyslím si však, že Lego je drahšie ako v minulosti. V porovnaní k platom je omnoho lacnejšie, ako keď som bol dieťa. Keď plat bolo okolo troch tisíc korún, krabica stála 1 200. Dnes je priemerný plat v Česku okolo 26 tisíc korún. Teraz si za rovnaké peniaze kúpite viac.“

Prečo Lego nemá Lego v kategórii 18+?

„Má kategóriu 16+. Samozrejme, nájdu sa aj ľudia, ktorí Lego nepostavia ani v 40-tke. Dôležité je, aby priemerné dieťa dokázalo v konkrétnej kategórii Lego poskladať.“

Aký model by ste ešte chceli pretlačiť?

„Akrobatickú stíhačku ako hlavný model sezóny a niečo typicky českého. Prial by som si, aby Lego Technic robilo zvieratá.“

    “

    Na lietadlá dávam označenie českej imatrikulácie – OK. Na pásový závoďák som dal rok svojho narodenia.„

Práca v Legu

Koľko dizajnérov má Lego Technic?

„Jedenásť vrátane mňa. Sú tam tiež dvaja dizajnoví manažéri.“

Ako je to národnostne poskladané?

„U nás stále prevažujú Dáni. Máme jedného Nemca, dvoch Francúzov a mňa. Môj nadriadený je z Walesu.“

Bazíruje Lego na tom, aby vo firme robili hlavne Dáni?

„Nie. Je to iné ako to bolo pred 30 rokmi, keď robil v Legu len zlomok cudzincov. Spoločnosť sa rozrastá rýchlym tempom a množstvo dánskych dizajnérov by nestačilo rozšíriť dopyt. Dizajnérov je celkovo 250 z viac ako 30 krajín sveta vrátane Ázie a Ameriky.“
Milan Reindl v rozhovore pre SME medzi svojimi modelmi z Lega.
Milan Reindl v rozhovore pre SME medzi svojimi modelmi z Lega. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Podpisujete sa pod modely?

„Oficiálne žiadne podpisy nie sú, väčšinou však máme neoficiálne značky. Niekto na značky nákladiakov dáva mená svojich manželiek či dcér, niekto dáva svoje priezvisko v alfa-numerickej podobe. Na lietadlá dávam označenie českej imatrikulácie – OK. Na pásový závoďák som dal rok svojho narodenia.“

Ak chce niekto robiť dizajnéra pre Lego, musí mať vyštudovaný dizajn?

„Nie nevyhnutne. Samozrejme, je výhoda mať vyštudovaný priemyselný dizajn, ale ak máte dostatočné schopnosti, znalosti a rýchlo sa učíte, nie je problém, aby vás zamestnali aj v prípade, že ste napríklad kuchárom či poľnohospodárom.

To je aj príklad niektorých mojich kolegov. Náš marketingový riaditeľ je bývalým mäsiarom. Máme tiež automechanikov, námorníkov či dizajnéra áut. Technic sa nedá naučiť. Musíte chápať základné princípy mechaniky a vždy pamätať na to, pre koho model staviate. Náš dizajnérsky tím je trochu neortodoxný. Ja som napríklad bývalý učiteľ.“
Hranie s Legom

Kedy ste sa dostali po prvýkrát k Legu?

„V jedenástich rokoch. Už vtedy som prerábal všetko, čo išlo. V ďalších rokoch nasledovalo ešte zopár stavebníc až ma to v štrnástich opustilo. Keď som mal 25, dostal som stavebnicu Lego, ktorá bola založená na platforme Lego Technic. Keď som zistil, že vyzerá úplne inak, absolútne ma to pohltilo.“

Čo to znamená?

„Na Vianoce som dostal dve krabice Lega a prvý pracovný deň po Vianociach som si kúpil ďalšie. To, čo som dostal, mi nestačilo. Potom si kúpil ďalšiu krabicu, až som sa dostal na horskú dráhu a už som len nakupoval a nakupoval.“

Čo ste mali podľa pôvodného návrhu skladať?

„Pretekárske auto a motorku. Postavil som aj pretekársky kamión. Nasledovali hasičské autá, až som sa dostal k mojim obľúbeným zvieratám.“

Koľko ste do nákupu lega investovali?

„Desaťtisíce českých korún. Prvý rok som minul najviac – asi 15-tisíc korún. Následne sa už čiastky znižovali. Vždy som kombinoval hlavný i vedľajší model. Vždy sa pomocou toho niečo naučíte. Každý dizajnér má iný rukopis, iné techniky. Keď ich nasajete, môžete ich využiť pri stavaní vlastného modelu. Keď som si hlavný a vedľajší model užil, rozobral som ho a začal tvoriť vlastné veci.“

Čo ste s nimi robili?

„Publikoval som ich na českom legofóre. Založil som si i vlastný kanál, malo to dobrú odozvu.“

Vystavovali ste ich aj v škole, kde ste učili?

„Chodil som ich ukazovať deťom. Dozvedeli sa, že sa voľnom čase hrám s legom a chceli, aby som modely doniesol ukázať. Páčilo sa im to, nakoniec som začal viesť mimoškolskú činnosť – stavanie modelov. Raz za dva - tri týždne sme mali lego popoludnie. Išlo o nápad detí.“

Ako to vnímala škola?

„Páčilo sa jej to. Deti radi chodili na krúžok. Jeden rok som mal skoro rovnaký počet chlapcov aj dievčat. Pre ne som navrhoval modely nábytku či domčekov. Raz jedno dievčatko prišlo, že si chce navrhnúť tryskáč alebo tank.“

Prekvapilo vás to?

„Asi trochu áno. Dievčatko s blond vlasmi, ktorá miluje ružovú farbu, by som na to netipoval. Aspoň viem, že podľa vzhľadu sa vkus naozaj odhadnúť nedá.“

    “

    Ukázali mi pracovné miesto, stretol som sa s mojimi budúcimi kolegami a rozprávali sme sa o tom, ako by som si predstavoval prácu a aké nároky majú.„

Pohovory pre Lego

Pomohla vám toto činnosť pri zamestnávaní sa v Legu?

„Áno o ponuke mi povedal človek z Legofóra. Vtedy sa písala jar 2010. Rýchlo som spísal životopis v angličtine, vyfotil sa, nafotil svoje najlepšie modely, vytlačil ich a obálku so životopisom a plnú fotografií odoslal do Dánska. Následne to vyšumelo a až v novembri 2010 sa mi ozval dizajnový riaditeľ Lega, či si môžeme dohodnúť stretnutie v Prahe.“

Prečo v Prahe?

„Obchádzal vtedy Európu a Praha je miesto, kde je letisko. Išlo o moju vysnívanú prácu, nerobilo mi problém presedieť tri hodiny v autobuse zo Sušice. Zobral som svoje fotografie, modely a skice.“

Ako pohovor prebiehal?

„Sedeli sme, priateľsky sa rozprávali a popíjali limonádu, hoci dovtedy sme sa poznali len cez email a telefón. On rozprával o Lego Technic, ako by to vyzeralo, ak by som nastúpil, pýtal sa ma či mám aj iné koníčky ako Lego. Veľa ľudí v Billunde nevydrží, keďže okrem lega nemajú iné koníčky. Nudia sa, lebo Billund má len šesťtisíc obyvateľov a nič v ňom nie je. Vymenoval som pár mojich koníčkov, ukázal modely a povedal, kam by sa mohlo Lego Technic uberať.“

Čo sa dialo potom?

„Hoci som splnil na pohovore jeho nároky, hovoril, aby som sa netešil až do času, kým podpíšem zmluvu. Tri dni po stretnutí mi zavolal, že jedného kolegu presunuli z iného oddelenia na Lego Technic. Trochu ma to vzalo. Mesiac nato som sa však prebral a začal stavať ešte viac a snáď aj lepšie modely. V novembri 2011 mi volal iný šéf, či môj záujem o prácu pretrváva. V tomto prípade som už letel do Dánska.“

Ako prebiehal pohovor v Dánsku?

„Veľmi jednoducho. Vyzdvihli ma na letisku a vtedy už išlo len o to, či mám záujem. Presviedčať ma dlho nemuseli. Ukázali mi pracovné miesto, stretol som sa s mojimi budúcimi kolegami a rozprávali sme sa o tom, ako by som si predstavoval prácu a aké nároky majú.“

Na pohovor ste išli počas školského roka.

„Áno, no so súhlasom pani riaditeľky. Úprimne som jej oznámil, že ide o moju vysnívanú prácu a keď ma uvoľní, budem veľmi rád, ak nie, budem v ten deň chorý. Vzala to s úsmevom, hoci to nebolo voči nej fér.“

Aké predstavy ste mali o práci?

„...že budem sedieť, navrhovať a prestavovať modely do nemoty. Žiaden program za vás nezistí prípadné chyby. Vo finále odovzdáte to najlepšie, čo sa odovzdať dá.“

Hráte sa?

„Dá sa to tak povedať. Ide o prácu miestami fyzicky i psychicky náročnú. Ide o neustále hľadanie riešení či odpovedí na tisícky hádaniek.“

Ide o prácu snov?

„Stále áno.“

Ako vyzerá váš pracovný stôl?

„Vyzeral ako po výbuchu. Do poslednej chvíle som pracoval na novom koncepte modelu, ktorý som musel pripraviť na prezentáciu. Všade bolo veľa kociek, medzi ktorými sa váľali kliešte a pinzety. Samozrejme v rohu stola je počítač, písacie potreby, za mnou sú šuplíky s rôznymi dielmi.“

Ako vyzerá váš pracovný deň?

„Ak je deň lepší a nie je veľa porád, prídem do práce, preberiem s kolegami, aký bol víkend. Následne si sadnem k počítaču, sledujem weby, kde môžem nájsť rôzne zaujímavé technické riešenia. Potom staviam model, na ktorom mám pracovať. Ak ide o konceptovú fázu, skúšam vytvoriť niečo, čo Lego buď ešte nevytvorilo alebo ho postaviť v neopozeranej podobe.“

    “

    Ostal som v Billunde, neznášam dochádzanie. V meste sú ľudia, s ktorými sa stretávame alebo podnikáme výlety.„

Riešite tieto úlohy aj doma?

„Fyzicky si prácu domov nenosím a ani nemôžem. Občas si na kúsok papiera niečo nakreslím a odnesiem do roboty. Avšak, keď vás tlačia termíny, hlava pracuje – ako napríklad vyriešiť prevodovku, alebo odpruženie náprav.“
Život v Dánsku

Ako sa žije v Dánsku?

„Ostal som v Billunde, neznášam dochádzanie. V meste sú ľudia, s ktorými sa stretávame alebo podnikáme výlety. Niektorí kolegovia dochádzajú aj 120 kilometrov, keďže bývajú vo veľkomeste. Keď sa ich však opýtam, čo vo voľnom čase robia, odpovedia: „Prídem o pol siedmej domov, čo mám stihnúť?“

Aký je Billund?

„Veľmi, veľmi tichý. Jediný bar, ktorý tam je, je zafajčená diera. Ktokoľvek tam chcel otvoriť niečo iné, pohorel. Tam nie je po večeroch, čo robiť. Cez týždeň to prežijete a cez víkend odídete na výlet.“
Milan Reindl so svojim prvým modelom na diaľkové ovládanie. Na trh sa dostane v januári 2017.
Milan Reindl so svojim prvým modelom na diaľkové ovládanie. Na trh sa dostane v januári 2017. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Je tam drahší život ako v Česku?

„Niektoré potraviny ako chlieb či mäso sú drahšie ako v Česku. Ale napríklad marcipán je lacnejší, Dáni ho zjedia veľmi veľa. Sú tam tiež lacné ingrediencie na mexické jedlá. Veľmi drahé sú autá. Tie v Dánsku stoja dvakrát viac ako v Česku, keďže krajina má 120-percentnú prirážku na ich kúpu. Nedá sa nijakým spôsobom obísť. Na druhej strane výhodou je, že po ich cestách nejazdia vraky.“

Bolo presťahovanie kultúrnym šokom?

„Nie. Tak ako všade, sú tam otvorení ľudia. Rovnako ako v Česku, ľudia, ktorí radi pijú a fajčia i xenofóbovia. Majú veľmi radi sladké a tučné jedlá. Žijem tam a akceptujem ich zákony.“

Viete po dánsky?

„Trochu, hoci som nejaké kurzy absolvoval. Viem si objednať jedlo, poslať balík na pošte, nakúpiť. V Dánsku všetci vedia po anglicky.“