Autor Téma: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department  (Prečítané 12335 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Čaute,

predstavujem vám moj nový výtvor: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" vo farbách zbrojnice mesta San Jose (CA)

Ide o (u nás prevedením neobvyklý) návesový rebrík s dvojitým zatáčaním. V USA majú tieto rebriky vyše 100-ročnú tradíciu.
Jedná sa o ekvivalent běžného ťahača s návesom. Samotný tahač, (najčastejšie 2-nápravový - vynimočne 3-nápravový podvozok) je  vyrobený priamo pre účely hasičov. Je  poháňaný motorom Detroit Diesel o výkone vyše 500 koní, má sklopnú predlženú kabinu pre posádku až deviatich hasičov, najbežnejšia je verzia 1+3/5, vzadu sú sedačky proti sebe. Za kabinou je obyčajne ešte skriňa na dalšiu výbavu. Na konci šasi je  točňa, kde je „napevno“ pripojený rebríkový náves, čo je rozdiel oproti bežnému kamionu s návesom. (rozpojiť sa to dá len špeciálnym náradím)

Návesový rebrík má dvoch šoférov: hlavného a zadného. Hlavný sedí v ťahači a šoféruje ako normálny vodič. Zadný šofér označovaný ako "Tillerman" sa dorozumieva interkomom s hlavným, a ked ide truck napr. do zatáčky, tak volantom ovláda kolesá na návese, ktorími musí točiť do opačného smeru, aby celý pohyb bol plynulý a prípadne sa vyhol rôznym prekážkam . S bežným návesom by pri prudkých manévroch v mestskej premávke ostala za nimi len kopa šrotu a rozbitých áut.

V USA je viacero výrobcov týchto rebríkov, najznámejšie sú firmy Seagrave Fire Aparatus, American LaFrance, Pierce, E-One. Konkrétne Pierce Manufacturing, založený r.1913 sídlia v Appleton-e vo Wisconsin-e. Jeden takýto truck stojí asi 900.000 $

ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered

Reálny výjazd na ukážku:



Moj Lego model má tieto funkcie:

Ťahač:
- zatáčanie predných kolies cez "Hand of God"
- funkčné piesty na motore, podvozok 6x4
- odklápatelná kabina
- otváranie všetkých štyroch dverí + bočných dverí na skrini za kabinou
- osvetlenie: stretávacie, výstražné vpredu a na boku, majáky na streche (5 párov PF Lights, 6 žiaroviek Lights & Sound)

Rebríkový náves:
- zatáčanie kolies dvoma sposobmi: 1) manuálne pomocou volantu v kabine "Tillermana"
                                                         2) automaticky jednoduchým prevodom na točne
- otváranie všetkých úložných priestorov
- dvere na kabine tillermana sú zasúvacie
- vysúvacie podpery - manuálne
- zdvih rebríku manuálne pomocou dvoch linear actuatorov
- otáčanie celej základne s rebríkom - manuálne, rozsah 360°
- vysúvanie druhého segmentu rebrika - manuálne, pomocou lanka
- osvetlenie: stretávacie, výstražné na bokoch a vzadu (5 párov PF Lights, B-Box v úložnej časti, PF Switch v úložnej časti, M-Motor + 2x PF Switch pre efekt blikania)

Rozmery modelu:
- dĺžka: 107 cm
- širka: 16,5 cm
- výška: ťahač: 18,5 cm / náves: 23 cm

Celý model je dosť ťažký, Pri ťahači sa to rozloží na tie 3 osi, takže tam neni vobec problém, ale ten náves má len jednu nápravu a tam je to už dosť poznať (viac stlačené pneu oproti ťahaču )

Dobre dostávajú zabrať aj dva actuatory pri zdvíhaní rebríku. Mal som v pláne najskôr túto funkciu zdvíhania aj otáčania rebríku spraviť motorizovanú, ale neskôr som od toho upustil z dôvodu nedostatku priestoru v tej časti pod základňou...
Samotný rebrík je zložený len z dvoch segmentov, v reále to mávajú z troch alebo štyroch. To už by Bola moc velká záťaž na lego...a v tejto mierke už by sa asi ani nedali zachovať proporcie šírky dalšich segmentov.

Výbavu čo so sebou vozia v tých úložných priestoroch som nestíhal urobiť, jak sa mi do toho bude chceť, tak dorobim niekedy... ale aj rozmýšlam, že sa na to vykašlem, to by nabalilo ešte dalšiu váhu naviac....
Interiéry neznášam robiť = totálna nuda pre mňa, sice vždy urobim vnútro kabiny aby to nebolo trapné také prazdne, ale inak to robim dosť na hrubo len, bez nejakých detailov, so zaťatými zubami. Tu som si dal námahu akurát s tými dýchacími prístrojmi (S.C.B.A), ktoré majú integrované v sedačkách.

Ten efekt blikania vpredu, vzadu a na boku vozidla vytvára jednoduchý pákový prevod ktorý zapína a vypína 2 PF Switche, na ktoré su napojené patrične PF Ledky. Poháňa to M-Motor - proste nič nové, dávno vymyslené. Takéto riešenie mi inak pride ako totálna nekompaktná chujovina, lebo takýto mechanizmus zaberá dosť miesta a ešte musí pri tom bežat motor. Je mi záhadou ,prečo lego doteraz neprišlo z nejakou modernou náhradou blikajúcich žiaroviek, alebo len nejaký spínač čo by prepínal trvalé svietenie na blikanie.

Riešil som ešte jednu vec - chrómové diely. Asi v polke stavby modelu , ked som vedel približne aké a kolko bude kde dielov, som kukol na Chromebricks ze nakúpim chromové diely, bude to vyzerať oveľa lepšie oproti šedej (Light-Bluish-Gray)...ale hneď mi drbol megakýbel studenej vody do xichtu. Za obyčajný brick alebo tile 1x1 pýtajú cca. 1 euro, tile 2x2 za 1,40euro, čize keď som si to zrátal čo všetko by som potreboval kupit, tak 200-až 300 eur by letelo jak nič...šialené. A to ešte dosť dielov ani neexistuje v chromovej farbe. Vykašlal som sa na to. Normálne som kúpil chromový sprej za pár eur, nastriekal na skúšku niečo, vyzeralo to dobre, tak som strekol aj zvyšok. Je to moje lego, moja vec, tie diely mi ostanú aj v budúcnosti na iné modely a nestálo ma to skoro nič. Rozmýšlal som potom, či streknem aj schodiky pod dverami na tahači, ale to už potom by som musel aj tie zadné ku rebriku a aj na návese do kabiny a celé tie vrchné plate ... a to už sa mi zdalo moc škoda dielov....takže dal som len take najhlavnejsie ako disky kolies, predný-zadný naraznik, lemy blatnikov, madlá, držiaky zrkadiel a podobne...

Všetky fotky sú vo vysokom rozlíšení na FLICKRi.
Plánujem ešte aj krátke video spraviť, nech je vidieť tie majáky a tak...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
« Posledná zmena: 03. Október 2016, 14:07:47 od Administrator »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #1 : 20. September 2016, 00:12:58 »
pokračovanie fotiek...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #2 : 20. September 2016, 01:00:29 »
Parada! Ked som si zvacsil prvu fotku modelu pozeram - reku aha, to je skutocny model podla ktoreho to robil... Az ked som pozrel dalsie, tak som si uvedomil, ze aj ta prva bol model! Dostali ma tie lemy nad blatnikmi - to je brutal. Inak neslo aj mriezku chladica spravit chrome (tie diely v chrome existuju)? A nebolo by lepsie pouzit leskly chrom miesto matneho? A rozmery modelu by si tu este mohol dat. ;) No inak nemam co dodat - Ty si stavitel z inej domenzie. (y)

Odhlásený liondee

  • Príspevkov: 1421
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #3 : 20. September 2016, 05:45:04 »
Som stratil slová. Toto už je na medailu ;) Naživo to bude ešte lepšie. A presne viem kde si to fotil ;)

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #4 : 20. September 2016, 07:23:58 »
Wow, koľko času si nad tým strávil? Myslím aj prípravu, premýšľanie, samotná stavba....spracoval si najskôr virtuálny model a podľa toho staval, či na ostro?

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 454
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #5 : 20. September 2016, 08:14:33 »
 (y) (y) (y)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #6 : 20. September 2016, 08:39:28 »
Mozem to rovno zabalit ;) Pri nahladoch som nevedel rozlisit, co je model a co je skutocne auto. (y)

Odhlásený GRIFFIN93

  • Príspevkov: 52
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #7 : 20. September 2016, 08:46:06 »
Moja poklona, navrhujem vybehnut k hasicom do Dubravky na dvor (pripadne ich poziadat, aby na pozadie scenerie pristavili svoju techniku) a potom to pekne po leziacky nafotit, aby vynikla velkost "Tillera".

A tu tubu od zubnej pasty kedy predvedies?

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #8 : 20. September 2016, 09:46:33 »
Diky.

Inak neslo aj mriezku chladica spravit chrome (tie diely v chrome existuju)? A nebolo by lepsie pouzit leskly chrom miesto matneho? A rozmery modelu by si tu este mohol dat. ;) No inak nemam co dodat - Ty si stavitel z inej domenzie. (y)

tá mriežka chladiča je samozrejme tiež chromová. len to je slabo vidieť na tých fotkách...na živo to je lesklé, hlavne najviac na zaoblených dieloch to je poznať,
A rozmery dodám , zabudol som na to.

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #9 : 20. September 2016, 10:41:26 »
presne ako KLF,  mne pri prvom obrazku tiez najprv nedocvaklo, ze uz pozeram na Paliasonov model a nie na realne auto. klobuk dole  (y) (y) (y)

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #10 : 20. September 2016, 11:43:10 »
Tak Leyland RTL139 bude mať extrémne silnú konkurenciu...  :) Som aj rád, že nestaviam túto kategóriu lego modelov, lebo je to naozaj iný level...  (y) Som zvedavý ako to bude vyzerať naživo...  :o

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #11 : 20. September 2016, 12:25:46 »
Moja poklona, navrhujem vybehnut k hasicom do Dubravky na dvor (pripadne ich poziadat, aby na pozadie scenerie pristavili svoju techniku) a potom to pekne po leziacky nafotit, aby vynikla velkost "Tillera".

A tu tubu od zubnej pasty kedy predvedies?

tak aj v TN máme hasičov, to je jedno, no ale jak to postavim pred nejakú reálnu tatru, tak to moje bude len taký šušen na zemi, to by museli byť fakt v pozadi daleko ...a to vôbec netušim, ako by sa zatvárili, keby tam dojdem s takouto požiadavkou za nimi  :D

tu tubu od zubnej pasty nemôžem akosi dokončiť, je to komplikované moc, som si dal privysoký ciel... ;D

Wow, koľko času si nad tým strávil? Myslím aj prípravu, premýšľanie, samotná stavba....spracoval si najskôr virtuálny model a podľa toho staval, či na ostro?

koncom marca som začal pripravy a prve práce na podvozku. Necelých 6 mesiacov celkovo to je, s niekolkímy týždňovími pauzami medzitým. Virtuálne modely nerobim, vždy na ostro len podľa fotiek
« Posledná zmena: 20. September 2016, 12:40:09 od Paliason »

Odhlásený STARHAWK

  • Príspevkov: 1043
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #12 : 20. September 2016, 13:21:13 »
Pali prosimta na ktorich fotkach je to legove a na ktorich realne ? Nejak tazko sa to da rozoznat  ;) :D
Perfektna praca, je vidno ze v obore aut si fakt majster  (y)

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 396
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #13 : 20. September 2016, 16:08:19 »
model z radu "wow"  (y)
uvidíme ho naživo v TN na hrade, dúfam ? By som si priplatila aj na vstupenke kúsok... :P A vynikajúce fotky, neboli za tebou z výstaviska keď si to fotil, že by to chceli vystavovať?

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Pierce Arrow XT "Tiller Truck" - San Jose Fire Department
« Odpoveď #14 : 20. September 2016, 16:28:32 »
No čo, zase jeden kus LEGA, na ktorý všetci na výstave budú čumieť ako bača do Tuzexu a na ostatné sa ani nepozrú (teda ešte okrem Buďovho hradu)... Ani nemá zmysel do TN niečo iné nosiť a míňať drahú naftu na cestu... Paliansen - už som Ti hovoril, že to nie je fair play???  (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)