Autor Téma: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"  (Prečítané 9077 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« : 09. Jún 2021, 23:37:51 »
Ahojte.

Som stvoril nový stroj - stredný delostrelecký ťahač ATS-59G. Je to modernizovaná modifikácia ťahača ATS-59. Je medzi nimi rozdiel v úplne odlišnej kabine. Pôvodná verzia s čumákovou kabinou sa mi nijak extra nepáčila. G-čková verzia sa mi naopak velmi pozdáva.

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

Mal som dlhú dobu v pláne niečo na pásoch postaviť. Tanky sa mi ale nechce robiť, tých už postavili ludia predomňou tisícky.
Toto ATS-ko mi padlo hneď do oka. Velmi jednoduché krabicoidné vozidlo. Pozeral som internet, a len jedno jediné som našiel zatial z lega spravené, aj to v maličkej mierke. 

Nejaké videjká z ruských končín:







Priorita pri stavbe bola, že to bude na jazdenie a teda komplet z Technic-u. Žiadne zbytočnosti, ktoré by neboli vidieť a len by pridávali váhu, som tam nerobil.  Nemá to žiadnu atrapu V12 motora v priestore za kabinou, v kabine (až na dve Yuriho páky) takisto nič - všetko prázdne. Aj tak mi to príde už dosť ťažké. Na pohon som zvolil aktuálny system Control+.
 
Funkcie:
- 4x XL-Motor Control+ ako pohon ("wheel huby" s redukciou)
- odpružený podvozok

- doba stavby asi mesiac. Z technicu sa mi stavia ovela lepšie než z klasického lega. Ovela rýchlejšie tempo, všetko pevne drží, panely na     kapotáž sa nabúchajú a je hotovo. Prvú verziu hotového podvozku som mal urobený najjednoduchším spôsobom - motory iśli priamo na redukované náboje kolies. To ťahalo super, minimálne straty. Len týmpádom, že boli uložené priečne, tak to bolo celé velmi široké. Len takú jednoduchú kostričku kabiny som si na to primeral, a že dobrá snežná rolba... Tušil som to dopredu, a bolo nevyhnutné to prerobiť a dať ich pozdĺžne.

- kabina aj korba sú na sebe nezávislé celky, dajú sa jednoducho odpojiť a tým získať ideálny prístup k podvozku. S hranatými C+ motormi sa velmi dobre stavia. 

- baterkový C+ hub je v zadnej podvozkovej časti. Mám 4 motory, čiže 4 porty zapojené a keby som chcel ešte pridať napr. led svetlá, mám smolíka-pacholíka. Jedine další battery box (PF alebo C+) Ale to nechcem, to je zbytočnosť.

- plánujem prirobiť dalšie doplnky, s ktorými viem spraviť inú modifikáciu. A ešte by som velmi rád chcel aj nejaké delo k nemu, nech je to komplet ako súprava. Ale na to budem potrebovať ešte nejaký čas. Asi tam aj pár vecí ešte poprerábam, nepovažujem to zatial za finálny model.

- predné-zadné zásterky sú samolepkový papier. 

- reálne ATS má pojazdové kolesá zdvojené, ja mám len jedny v strede. Neviem, ako by sa dalo inak spraviť, niesu na to zatial vhodné diely, v tejto mierke.

-  video plánujem spraviť.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #1 : 09. Jún 2021, 23:39:22 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #2 : 09. Jún 2021, 23:50:21 »
Pekny, uhladeny model - parada! (y)
Nepacia sa mi tie samolepky na dverach - nevyzeraju pekne (nie motiv, ale samolepka ako taka) a kazia dojem. Ta ruka vpredu este OK, ale tiez bych ju dal na priesvitnu foliu. Ovlada sa to cez mobil? Musel si aj nejaku apku na to kodit? Som zvedavy hlavne na video!!!
« Posledná zmena: 10. Jún 2021, 00:29:16 od KLF »

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #3 : 10. Jún 2021, 00:05:25 »
Jáj toto ATSko som sa už viac krát chystal skladať ale vždy to niečom stroskotalo, väčšinou na tom že ani za ten svet neviem vymyslieť vhodné pojazdové kolesá pre tento nešťastný typ pásov  :-\ .
Ale inak model parádny, ako je u teba zvykom :).
A ten C+ controllhub stačí na napájanie štyroch xl motorov ?na raz ?

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #4 : 10. Jún 2021, 08:04:56 »
Pekne, ako vždy (y) Páčia sa mi tvoje premakané Model Team veci, ale aj tieto jednoduchšie Technic modely majú dačo do seba. Som zvedavý na jazdné vlastnosti, na prvý pohľad to nevyzerá byť príliš ťažké. Trocha hmotnosti by sa možno dala ešte ušetriť na streche, po krajoch stredových panelov máš po 6 liftarmov, tam by sa dali dať dva rady panelov na šírku s jedným liftarmom v strede. Ale ten rozdiel by bol asi minimálny.
No a vďaka Landroveru by sa možno dala spraviť aj "maskáčová" verzia, aj keď niekde by to zrejme chcelo prispôsobiť existujúcim dielom.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #5 : 10. Jún 2021, 09:21:27 »
Ďakujem vám kolegovia!

Pekny, uhladeny model - parada! (y)
Nepacia sa mi tie samolepky na dverach - nevyzeraju pekne (nie motiv, ale samolepka ako taka) a kazia dojem. Ta ruka vpredu este OK, ale tiez bych ju dal na priesvitnu foliu. Ovlada sa to cez mobil? Musel si aj nejaku apku na to kodit? Som zvedavy hlavne na video!!!

Tlačil som ako vždy na bežný papier, čo som mal. Mne to tak stačí. Nechce sa mi to nikde dávať robiť profesionálne na foliu.

Áno, ovládanie cez mobil. Apku od BuWizz použivam, to je kompatibilné. Len si to musíš celé nakonfigurovať, priradiť motory k ovládacím prvkom a  smer rotácie. Nič zloźité, celé to trvá tak 5 minut.

Jáj toto ATSko som sa už viac krát chystal skladať ale vždy to niečom stroskotalo, väčšinou na tom že ani za ten svet neviem vymyslieť vhodné pojazdové kolesá pre tento nešťastný typ pásov  :-\ .
Ale inak model parádny, ako je u teba zvykom :).
A ten C+ controllhub stačí na napájanie štyroch xl motorov ?na raz ?

No veď práve, že tie pásy niesu na to navrhnuté. Majú moc široký ten stred a ešte aj tie šikmé výztuhy z každej strany, rovnej plochy tam ostáva velmi málo. To len také velmi tenučké kolesá by tam museli byť, a to by bolo dosť trapné.

C+ Hub: pri skúške jazdy doma v izbe cez paplón, podušku mi to jazdilo bez problémov, hrabalo a tak... Ale neviem ako vonku sa to bude chovať, pri dlhšej jazde, či to neodpojí po chvilke.

Pekne, ako vždy (y) Páčia sa mi tvoje premakané Model Team veci, ale aj tieto jednoduchšie Technic modely majú dačo do seba. Som zvedavý na jazdné vlastnosti, na prvý pohľad to nevyzerá byť príliš ťažké. Trocha hmotnosti by sa možno dala ešte ušetriť na streche, po krajoch stredových panelov máš po 6 liftarmov, tam by sa dali dať dva rady panelov na šírku s jedným liftarmom v strede. Ale ten rozdiel by bol asi minimálny.
No a vďaka Landroveru by sa možno dala spraviť aj "maskáčová" verzia, aj keď niekde by to zrejme chcelo prispôsobiť existujúcim dielom.

Ohladom zjednoduchšenia strechy, to je dobrý postreh. Len ja to mám tak predelené naschval, kôli možnosti jednoducho prerobiť tu kabinu na krátku verziu. Bočné biele panely vyhodím, zadnú stenu prisuniem, a mam krátku verziu. To plánujem ako inú modifikáciu, aj tá korba pôjde preč a tam bude potom niečo iné.

No vo farbe landroveru by to bola parádička!!! Kupovať sa mi ale nechcelo nič, som naškrábal diely len z tej bielej, čo som doma mal.

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #6 : 10. Jún 2021, 10:23:41 »
Veď s tými panelmi by si to mal ešte jednoduchšie na skracovanie:

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #7 : 10. Jún 2021, 10:33:55 »
Ahaa, vidíš, áno, vychádzalo by to akurát. :) Tak asi to prerobím. Na strešný poklop si ten jeden panel ušetrim a dám liftarmy, aby som ho pripol na stred
« Posledná zmena: 10. Jún 2021, 10:36:28 od Paliason »

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #8 : 10. Jún 2021, 10:42:41 »
namiesto troch 3x11 dáš na tú stranu 1 3x11, 1 5x11 a medzi ne dvojicu liftarmov 1x5 a pin 87082
hehe, kým som sa vymáčkol, už si si to vymyslel  (y)
« Posledná zmena: 10. Jún 2021, 10:46:26 od muffin »

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #9 : 10. Jún 2021, 17:23:06 »
Je to jednoduchšia stavba od teba než som zvyknutý ,ale to nieje vôbec chyba na kráse . Skrátka , TECHNIC  :D
Motív nálepiek je tvojim metalovým podpisom  8)
Viaceri sa tešíme na video .
Čo bych doplnil na tomto a nepridalo by to na váhe je plachta  :oldman:


Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #10 : 10. Jún 2021, 18:39:32 »
Buďo dik. Toto ATS je kategória - oddychový model. :) Na nejaký velký zložitý a dlho-rodiaci-sa MOC absolutne nemám po tej Tatre náladu. Trištvrte roka mať zadrbanú izbu všade legom, furt prekračovať krabice, prekračovať hovadský velký model... no príšerné, daj pokoj  ;D

Na nejakom podpise mi nezáleží, len som to proste trochu oživil, lebo mi to pripadalo velmi fádne.

Plachta napadla aj mňa, z papiera vyrobiť. Uvidím ešte...


Ozaj, zásterky som mal na začiatku robené lego dielmi. Ale stačilo s tým trochu o niećo štrajchnúť a hneď odpadli ::) ...to stálo za prd

ila_rendered

@: A hlavne, ušetril som tým čo??  Ušetril som tým dalšiu hmotnosť!! ...bezvýznamné 2 gramy  ;D


« Posledná zmena: 10. Jún 2021, 22:24:24 od Paliason »

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #11 : 10. Jún 2021, 22:49:44 »
Peknéééé páči sa mi, že si ho demilitarizoval, civilná verzia s nálepkami je fajn - možno ako písal KLF, ich vylepšiť.
Na podobnom som sa viezol na lešti, plávalo to aj na vode.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #12 : 15. Jún 2021, 11:49:31 »
Martin dík.

Tak civilná verzia je hlavne kôli tomu, že v iných farbách (napr. olive green, dark green) také potrebné diely nemám. Kupovať neplánujem.

Ale vyššie som spomínal, že nejaké delo k nemu spraviť by som chcel. Len tiež bude biele, aby to potom k sebe pasovalo.

Čo som si pozeral, tak ML20 sa mi najviac pozdávalo.
Aj vhľadom k tomu, že mám reálnu predlohu priamo pod nosom. V TN na Bezručovej ulici pri základnej škole, kde som aj chodil.
Akurát neviem, či také kolesá vhodné na to nájdem...  :-\

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #13 : 16. Jún 2021, 15:57:19 »
Sibirska verzia >:D

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #14 : 17. Jún 2021, 08:59:44 »
Sibirska verzia >:D

hej, môže byť  :)


Včera som testoval nahodenie spomínaných doplnkov pre odlišnú verziu.
Takto to zatial vyzerá:

- okrem kabiny sú všetky tie pridané veci samostatné bloky, aby sa to dalo jednoducho nahodiť. Kabina mi trvá trochu dlhšie prerobiť na krátku/dlhú.

- žeriav je komplet manuálny. Nepraktické je dole umiestnené ovládanie zdvíhania ramena - je tam málo miesta. Piest by sa dal otočiť dole hlavou aby ovládacie kolečko bolo hore, len to bude chujovsky vyzerať asi. A ešte nemám domyslené vysúvanie predného ramena.

- ložná plocha vzdadu je zdielaná pre obe verzie. Korba štandardnej verzie sa dá jednoducho odpojiť. (proste som nemal tolko dielov na vytvorenie dvoch podláh)

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered