Autor Téma: LEGO a investovanie  (Prečítané 5218 krát)

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #15 : 16. Január 2022, 16:18:21 »
Huh? Co tak nahnevane?  :) Normalne sa ta pytam, ze do coho je podla teba rozumnejsie investovat, lebo si pisal, ze
"Okrem toho je stale vela inych odvetvi kde vies spravit dobru kupu a na otocku predat danu vec napriklad o 1000 euro drahsie." Tak ake je to ine odvetvie? Ojazdene auta? Nove graficke karty?

Okej. Momentalne si mohol v podstate ako si napisal kludne pekne zarabat aj na ojazdenych autach. To je vsak len docasne a je to aj tak skor zalezitost na baze zamestnania.
Na co som narazal a s cim mam skusenosti ja, su napriklad specialne diely pre motorky/auta, v principe vseobecne motorsport. Ale to uz vyzaduje mat sirsie vedomosti a dobry prehlad o tom co sa kde vyrabalo, predavalo, mat kanaly na nakup a mat prehlad o tom po com je dopyt. Ja by som to vsak urcite nenazyval investiciou, podla mna je to skor obchod, kedze veci idu v principe na otocku prec. Pokial si vsak sikovny, tak si vies takto zarobit omnoho viacej za neporovnatelne kratsi cas.

To ze Lego az tak nestraca na cene, pripadne su sety ktorych hodnota rastie prirodzene je fajn. Vacsinu ostatnych hraciek ked deti nebavia mozes vyhodit alebo niekomu darovat. Mne to pri zbierani ulahcuje rozhodovanie, lebo keby som sa hned rozhodol ze set chcem predat, urcite na tom nestratim nic. Ja by som si vsak sety z mojej zbierky kupil aj tak, lebo ja ich nekupujem so zamerom predavat.

Nemam vsak rad spekulantov ktory skupuju sety cisto za ucelom zarobku a zarabaju na fanusikoch. Dovody pisat nemusim, tie poznaju vsetci ne-spekulanti.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 18:15:53 od swalko »

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #16 : 16. Január 2022, 18:42:29 »
Tak ano, ale ako pises, to uz je obchod, nie investicia. Do aut sa nevyznam, ale nemozes si kupit za 10 000 eur tri auta, odparkovat ich na dvore a o tri roky predat  :D Teda, aspon myslim.


Nemam vsak rad spekulantov ktory skupuju sety cisto za ucelom zarobku a zarabaju na fanusikoch. Dovody pisat nemusim, tie poznaju vsetci ne-spekulanti.
Toto plati pri setoch, ktorych je male mnozstvo po obmedzeny cas. Nie pri drvivej vacsine setov.
Bezny set, povedzme Modular/Ideas set sa predava dva roky a hocikto si ho moze kupit v hocijakom mnozstve pocas tej doby. To, ze ja (a nielen ja) ich nejake kupim a ponuknem niekomu o 5 rokov, to je len dobre. Lebo clovek ma moznost sa k nim dostat vdaka takemuto sekundarnemu trhu.
Lebo povedzme, ze by nikto takto sety do buducna na investiciu/predaj nekupoval.
Potom pride nejaky Janko Mrkvicka Zberatel Piratov, ktory bude chciet o 5 rokov Barracudu. Ale LEGO ju uz samozrejme davno vyradilo z ponuky. Na sekundarnom trhu ziadne MISBy nie su, lebo fuj fuj, zarabat na fanusikoch sa nesmie.
Takze Jankovi ostava jedina moznost, kupit si pouzitu.

Ale sme v normalnom svete, takze v tomto svete ma Janko moznost si ju kupit nielen pouzitu, ale aj MISBovu za xy eur. A je na nom, ci je tak velky zberatel, aby si kupil MISB.

Cize vlastne sekundarny trh pomaha fanusikom Lega. My sme vlastne ti good guys hrdinovia :D
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 18:44:14 od Frco »

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #17 : 16. Január 2022, 19:00:38 »
Pisem o specialnych motorsport dieloch, nie o autach. Ale so spravnymi autami mozes spravit to iste, len to nebude za 10k. Lega musis susit doma/niekde niekolko rokov, diely predam hned a zarobim na tom ako ked niekto o x rokov preda niekolko setov. Co je z toho vyhodnejsie? Ja to nemyslim vobec zle, porovnavam. Ale nemoze mi tu niekto tvrdit ze to je mega hyper investicia a to uz (skoro) vobec nekomentujem ked daky vsehoguru na zaklade svojej zadubenosti ktory o mne vie este menej ako o investovani vypisuje ze byvam s rodicmi v dvojizbaku.
To o com pises ty je pre mna stale na urovni hobby, mas to rad a nieco si pri tom zarobis, okej. Z dlhodobeho hladiska to vsak nie su ziadne extremne zarobky, ale robi ti to radost a predpokladam ze aj tomu co to kupi (vo finale) .
Ja nepisem o setoch ktore sa daju kupit niekolko rokov, to je samozrejme kazdeho vec ze si ich nekupil za 2 az 3 roky predaja z akehokolvek dovodu. Nemam vsak rad ked sa trebars bricklink sety ktore este ani nerozosielali objavuju na bazaroch na predaj za cenu o 100% az 200% viacej. To je ciste spekulantstvo.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 19:29:14 od swalko »

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #18 : 16. Január 2022, 19:39:37 »

Nemam vsak rad spekulantov ktory skupuju sety cisto za ucelom zarobku a zarabaju na fanusikoch. Dovody pisat nemusim, tie poznaju vsetci ne-spekulanti.

tak to ti potom neradim ist na bazos lebo tam je to sami spekulant 😂😃😂

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #19 : 16. Január 2022, 19:47:40 »
tak to ti potom neradim ist na bazos lebo tam je to sami spekulant 😂😃😂
Na bazosi som bol zo srandy iba raz ... nastastie mam ine moznosti nakupu starych setov, inak by som realne mal nula nic, kedze 100% mojich setov v zbierke je z nemecka.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 19:49:30 od swalko »

Odhlásený Neymar

  • Príspevkov: 134
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #20 : 16. Január 2022, 20:22:47 »
Tak ak si taky vsehoguru ako mas odhad na ludi, vela veci to vysvetluje. Ale aj taketo chudacke reci o niecom svedcia.
No to uz je padny argument, toho sa drz.
Diskutuj prosím ťa slušne, tupé, primitívne reči si nechaj, "chudácke reči" a podobne. Ja som so smajlíkom napísal, o tvojich názoroch na investície, nenapísal, som, že to je debilné a primitívne, písal som stručne. ....o čom to svedčí....
Veď keď píšeš, že rozumieš investíciám, čo je na tom pochváliť sa úspechom? Ja som bol presvedčený, že podľa tvojich názorov tam úspech nie je. Neurážal som ťa, aspoň som to nemal v úmysle,  čo je na tom urážka, že bývaš u mami a pod....? Svojho času bol u mňa investičný poradca, ktorého mi nanútil spolužiak, prišiel do môjho penthousu na Fabii. Pýtal som sa ho, či má pocit, že investoval lepšie, ako ja....

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #21 : 16. Január 2022, 20:48:14 »
Trocha som vám to oddelil lebo toto už nemalo s klonmi/alterntívami moc spoločné.


- ad % zisku, ono aj na menších veciach z Tesca sa dá percentuálne dostať viac ako na modularoch, napríklad Speed Champions, len je s tým oveľa viac otrava predávať (pokiaľ to človek len neposunie ďalšiemu resellerovi ako bulk)
- celkovo predávať Lego priamo ľuďom je dost otrava  >:D  záleží aj od toho kde a za koľko. Ono je pekné ak niečo vystúpi na +200%, ale pokiaľ je za tie ceny objem 10ks za pol roka na Bricklinku a ďalších 20 po ebayoch, tak to neni žiadna sláva. A na lokálnom trhu to bude ešte menej.
- na (internetovom) trhu je aj kopec skúsených kupujúcich podvod...bávačov a zredukovaním shippingu a platieb čo im nahrávajú sa predávajúci pripravuje aj tých čo sú slušní
- tak ako pri inom investovaní platí minulé výnosy nie sú garanciou budúcich

Na druhú stranu pokiaľ sa už niekto orientuje v Legu ako vo svojom koníčku tak má väčšie šance skončiť lepšie / menej rizikovo ako keď napr začne investovať podľa TV reklám do crypta, či pristúpi na ľubovoľný fond čo mu ponúknu v banke...
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 21:31:33 od papluh »

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #22 : 16. Január 2022, 21:25:02 »
Trocha som vám to oddelil lebo toto už nemalo s klonmi/alterntívami moc spoločné.


- ad % zisku, ono aj na menších veciach z Tesca sa dá percentuálne dostať viac ako na modularoch, napríklad Speed Champions, len je s tým oveľa viac otrava predávať (pokiaľ to človek len neposunie ďalšiemu resellerovi ako bulk)
- celkovo predávať Lego priamo ľuďom je dost otrava  >:D  záleží aj od toho kde a za koľko. Ono je pekné ak niečo vystúpi na +200%, ale pokiaľ je za tie ceny objem 10ks za pol roka na Bricklinku a ďalších 20 po ebayoch, tak to neni žiadna sláva. A na lokálnom trhu to bude ešte menej.
- na (internetovom) trhu je aj kopec skúsených kupujúcich podvod...čov a zredukovaním shippingu a platieb čo im nahrávajú sa predávajúci pripravuje aj tých čo sú slušní
- tak ako pri inom investovaní platí minulé výnosy nie sú garanciou budúcich

Na druhú stranu pokiaľ sa už niekto orientuje v Legu ako vo svojom koníčku tak má väčšie šance skončiť lepšie / menej rizikovo ako keď napr začne investovať podľa TV reklám do crypta, či pristúpi na ľubovoľný fond čo mu ponúknu v banke...

Za mna amen a bodka. Ostatne okrem tvojho prispevku nekomentujem, nech je klud. Pokial sa vsak orientuje niekto aj v inych problematikach, vie si zarobit rychlejsie a lepsie ... to je vsetko co som chcel povedat.

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #23 : 17. Január 2022, 10:27:05 »
Sám jsem prdlajz investor. Bricklink forestmanny jsem otevřel a hezky pomaličku si je stavím. A mám z nich radost.

Já zkusil investici jednou. Koupil sem ještě jeden Saturn a LEGO ho vydalo znovu...

Od té doby nespekuluju a kupuju jento co chci postavit.

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #24 : 09. Júl 2022, 21:19:47 »
Teraz sa vydala City farma, kde je jedna krava a samotny set je relativne lacny. Co myslite, ako to ovplyvni cenu tych hnedych krav, ktore idu teraz po 25 eur/ks? Myslite ze to spadne na tych cca 10 eur, alebo si to zachova cenu kvoli svojej RDB farbe?

Odhlásený matej

  • Príspevkov: 760
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #25 : 10. Júl 2022, 11:58:49 »
Teraz sa vydala City farma, kde je jedna krava a samotny set je relativne lacny. Co myslite, ako to ovplyvni cenu tych hnedych krav, ktore idu teraz po 25 eur/ks? Myslite ze to spadne na tych cca 10 eur, alebo si to zachova cenu kvoli svojej RDB farbe?
Cena pôjde ešte hore podľa mňa kvôli farbe je to viac reálnejšie ako nová + je ich menej môžu to vykúpiť zberatelia a reselleri.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #26 : 11. Júl 2022, 15:54:22 »
Akurát je to Reddish Brown farba z obdobia keď je lotériou či dostaneš tú s additivami zo zlej várky a rozpadne sa  >:D

Osobne si myslím že cenou sa to možno zastabilizuje plus mínus pár euro, tým že existujú ďalšie verzie sa nedá z toho očakávať ďalšia koza. Skôr sa znížia objemy, ten čo bude chcieť kvantitu pôjde po novej farbe a zostanú tí čo budú chcieť kusovky.
Čo sa týka ceny novej tak dosť zaváži či a kedy sa uvoľní do novej verzie PaB, prípadne či sa dostane do LB. Otázkou je kam pôjde tá cena, napríklad ten nový Dk.Orange kôň čo chvíľu bol dostupný pred novým PaB sa predáva cca +2 Eurá od ceny tam. Ak sa tá krava objaví tak po zvyšovaní očakávam cenu okolo 7 Eur takže BL okolo 10 Eur.

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #27 : 29. Júl 2022, 09:34:49 »
Obavam sa, ze aktualne investovat do vychadzajucich setov je nerentabilne lebo take su predrazene nove sety, ze silno pochybujem, ze ti niekto da v buducnosti viac ako sa predavaju.
Treba pockat....ked sa TLG riadne popali s cenami (  a verim tomu, ze sa tak stane) potom zacnu predavat za normalne ceny.
Lebo uznajte, ze za vacsie sety uz bezne pytaju nad 300€.
A pri tejto krize co ide na nas ( EU sa vyhovara na UA) si ludia ( aj na zapade)  velmi rozmyslia ci daju stovky € za nejaku hracku.
Lebo si to mozete akokolvek vysvetlovat, Lego je LEN hracka, ktora tazi hlavne z minulosti ( to sa tyka hlavne nas, AFOL-ov, co este akotak mame stovky € na hracky)
Investovat sa oplati do niecoho, coho je obmedzene mnozstvo a viac uz toho nebude
Ja si myslim, ze sa oplati investovat do starozitnosti...
« Posledná zmena: 29. Júl 2022, 09:36:53 od smirec1 »

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #28 : 29. Júl 2022, 13:25:35 »
Akurát je to Reddish Brown farba z obdobia keď je lotériou či dostaneš tú s additivami zo zlej várky a rozpadne sa  >:D

Osobne si myslím že cenou sa to možno zastabilizuje plus mínus pár euro, tým že existujú ďalšie verzie sa nedá z toho očakávať ďalšia koza. Skôr sa znížia objemy, ten čo bude chcieť kvantitu pôjde po novej farbe a zostanú tí čo budú chcieť kusovky.
Čo sa týka ceny novej tak dosť zaváži či a kedy sa uvoľní do novej verzie PaB, prípadne či sa dostane do LB. Otázkou je kam pôjde tá cena, napríklad ten nový Dk.Orange kôň čo chvíľu bol dostupný pred novým PaB sa predáva cca +2 Eurá od ceny tam. Ak sa tá krava objaví tak po zvyšovaní očakávam cenu okolo 7 Eur takže BL okolo 10 Eur.
Pri krave hadam nebude problem s kazovou farbou.
Teraz pozeram a cena je 12 eur za tu novu kravu. Ale je pravda, ze to PaB by mohlo pomoct s cenou.

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #29 : 29. Júl 2022, 13:31:15 »
Obavam sa, ze aktualne investovat do vychadzajucich setov je nerentabilne lebo take su predrazene nove sety, ze silno pochybujem, ze ti niekto da v buducnosti viac ako sa predavaju.
Treba pockat....ked sa TLG riadne popali s cenami (  a verim tomu, ze sa tak stane) potom zacnu predavat za normalne ceny.
Lebo uznajte, ze za vacsie sety uz bezne pytaju nad 300€.
A pri tejto krize co ide na nas ( EU sa vyhovara na UA) si ludia ( aj na zapade)  velmi rozmyslia ci daju stovky € za nejaku hracku.
Lebo si to mozete akokolvek vysvetlovat, Lego je LEN hracka, ktora tazi hlavne z minulosti ( to sa tyka hlavne nas, AFOL-ov, co este akotak mame stovky € na hracky)
Investovat sa oplati do niecoho, coho je obmedzene mnozstvo a viac uz toho nebude
Ja si myslim, ze sa oplati investovat do starozitnosti...
Ano, suhlasim, ze ceny dost vystrelili. Urcite je tam nejaky strop, ktory budu ochotni ludia akceptovat a ktory ovplyvni aj investovanie.
Napriklad tato posledna Bricklink Ideas 3. seria (ano viem ze toto nie su zrovna bezne sety) bola teda poriadne draha. Myslim ze tam boli dva modulary po 280 eur kus. Neviem, ci sa to oplatilo kupit do buducna. Uvidime tak o 5 rokov po com to pojde :-)

No starozitnosti, do toho sa musis aj vyznat :-) A svojim sposobom aj stare MISBy mozeme povazovat za starozitnosti - urcite by som radsej kupil a drzal tie, lebo do toho sa aspon rozumiem :D
« Posledná zmena: 29. Júl 2022, 13:35:00 od Frco »