Autor Téma: Tatra 148 HARA 60 lesovoz  (Prečítané 16300 krát)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« : 03. Február 2020, 11:23:26 »
Dobrý deň

Kedže je toto môj prvý príspevok najprv poviem niečo v krátkosti o sebe , mám 22 rokov , lego skladám asi od štyroch a legu technic sa venujem približne posledných 7 rokov.
Čo sa týka modelu, staval som ho dva až tri týždne. Náhon je permanentý, 6x6 bez diferenciálov, odpruženie je nezávisle tatrováckej koncepcie na všetkých šiestich poloosiach. O pohon sa starajú 4 PF L motory, celkový prevod celého pohonu je 1:3. Riadenie zabezpečuje 1 PF servomotor cez hrebeň. Ďalej PF M motor pod kabínou poháňa dve pneu. pumpy a další PF M motor za kabínou cez šnekový prevod otáča ruku. Pneumaticky sú ovládané podpery, zdvíhanie ruky, zlamovanie ruky a aj kliešte , ovládanie ruky je sústredené za pravou podperou.

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 345
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #1 : 03. Február 2020, 14:48:09 »
Na 1. príspevok je to veľmi dobré  (y), hodnotím,  aj keď nie som "technicár".
Ešte by si mohol spraviť foto na dennom svetle.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #2 : 03. Február 2020, 14:50:46 »
Každý MOC sa počíta a toto nielen slušne vyzerá ale má aj funkcie.
Akurát by to chcelo nejak lepšie nasvietiť tú kabínu lebo detaily zanikajú.
Tie kolesá s pásmi ako jazdia ? Tipujem že nejaký prešmyk na hladkých plochách tam bude a mierne supluje diferenciály, ale čo všeobecná trakcia ?

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 452
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #3 : 03. Február 2020, 15:07:20 »
ahoj, vitaj, pekny MOC, len tak dalej  :D

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #4 : 03. Február 2020, 15:15:12 »
Ahoj tatrovak. Vitaj medzi nami, lego šialencami.

Z teba niečo bude. Respektive, už teraz si velký Technic-profík. Z tvojho modelu je to jasne poznať - máš to v oku!

Tatru si zvládol ztvárniť na pomery Technicu velmi dobre, až priam ukážkovo. Ani si neviem momentálne vybaviť, či by ti nejaká cudzia 148-čka z internetu vedela konkurovať. 
Dobre , že si robil túto nosatú, tá nieje taká prevarená ako 815 alebo 813. A ešte v takomto prevedení na odvoz dreva s nakladačom - som ešte veru nevidel spravenú v legu..

Na dizajne kapoty, kabiny a vlastne celého modelu nenachádzam žiadne kritické nedostatky. Max predná časť ňufáku by mala byť viac vpredu a nie zarovno so svetlami, ako to máš teraz. 

Tento záber sa podaril. Jednoznačne identifikovatelná T148:
ila_rendered

Tie natiahnuté pásy na pneumatikách sú na aký účel? Čisto vizuálny? (zväčšenie priemeru) Alebo to má niečo spoločné s absenciou diferencialov, a teda to dovoluje prešmykovať na hladkej podlahe keď zatáčaš pri jazde?

Rameno vyzerá parádne. Decentne navrhnuté, realistické. 

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #5 : 03. Február 2020, 15:15:33 »
Ďakujem za odpovede , máte pravdu fotky sú v zlom svetle a kedže som túto tatru už rozobral lepšie už neurobím , ale aspoň si dám do budúcna na to pozor. Z trakciou problém vôbec nebol nakolko je to 6x6 a ešte aj dvojmontáž vzadu. A áno jeden z účelov je suplovanie diferenciálov ale primárny účel toho je že LEGO kolesá nie sú proporčne vhodné takmer na nič tak som si ich takto poupravil , plánujem sem dať aj dalšie svoje výtvory (Tatra 813) kde som túto techniku použil aj vo väčšej mierke.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #6 : 03. Február 2020, 15:20:34 »
Pekne spravene, len skoda ze je cierna - nevyniknu tvary a detaily. Ale inak si dobry! (y)
Vitaj a zarad sa! ;)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #7 : 03. Február 2020, 15:26:57 »
Paliason ďakujem za privítanie aj pochvalu, cením si to. prikladám ešte nejaké fotky , snáď bude aspoň trochu lepšie vidieť detaily , obvykle sa snažím povenovať aj interiéru ale u tejto tatry som sa k tomu akosi nedostal.

Ďakujem KLF , nechcem sa vyhovárať ale drtivá väčšina mojich súčiastok je čierna takže skoro všektko čo som doteraz postavil bolo čierne.

« Posledná zmena: 03. Február 2020, 15:35:05 od Administrator »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #8 : 05. Február 2020, 17:13:07 »
...ale primárny účel toho je že LEGO kolesá nie sú proporčne vhodné takmer na nič ...

 :)) :))
Moja reč! - to len na monstertrucky alebo dragstery vyrábajú  ;D

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #9 : 06. Február 2020, 13:11:35 »
Ale je to podla mňa naozaj škoda lebo lego má podla mňa obrovský potenciál napodobňovať stroje, ale ten potenciál je podla mňa do veľkej miery zabíjaný neuveriteľne poddimenzovanými motormi  (preto ich väčšina mojich modelov má tak veľa :D) a práve kolesami ktorých väčšina je úplne od veci.

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #10 : 13. Február 2020, 12:19:56 »
Keď som niekedy na začiatku januára 2020 dokončil tento podvozok Tatry 148 tak ako prvú nástavbu som spravil dvojstranný sklápač Agro S2, verziu lesovoz som s toho spravil až potom. Tak som sa rozhodol že sem predsa len doplním aj toto, keďže celkovo pre mňa ide najviac o podvozok, nie ani tak o nadstavby, aj keď samozrejme tie tomu dodajú ešte oveľa viac zaujímavosti. A teda sklápanie poháňal jeden PF M motor umiestnený pod pravou stranou kabíny. Korba bola vo veľkoobjemovom vyhotovení na siláže, a ako je vidieť z fotiek, bočnice sa otvárali aj zatvárali automaticky. Vrchnú časť korby bolo možné dať jednoducho dolu a potom, presúvaním čapov sklápania korby na jednu alebo druhú stranu bolo možné určiť smer sklápania.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #11 : 13. Február 2020, 13:11:17 »
Človeče, velmi, velmi podobnú vec som robil 9 rokov dozadu. Ja som to mal ale na návese.
Tiež mi to poháňal 1 M motor, tiež mi bočnice otváralo/zatváralo automaticky, stranu vyklápania som si určoval odistením opačnej strany.

Pekný máš ten model aj v tejto verzii, dobre to vyzerá.

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #12 : 13. Február 2020, 17:52:56 »
Tatrovak, tato je este krajsia ako ta s ramenom! Ale ovela lepsie by ukazala vo farebnom prevedeni - to uz by bolo aj hodne vystavy. Ale chapem preco je cierna. ;)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #13 : 13. Február 2020, 20:21:49 »
Pekný náves paliason , celkovo po všetkých stránkach elegantne vyriešený. a jeden m motor stačil ?, lebo v tej mojej tatre to bolo len tak tak, a zvažoval som že tam dám L motor ale nakoniec som ju už potom prerobil.

Ďakujem za pochvalu KLF , teší má tvoj názor , a z tou farbou máš pravdu ale svoj rozpočet na lego pre tento kvartál som už vyčerpal , objednával som teraz veľa iných, a bohužiaľ dosť drahých súčiastok a na investíciu do tmavo šedej alebo žltej mi už neostalo , ale aj keby áno mám problém že niektoré diely sa napríklad v tmavo šedej nerobia , napríklad to oblé koleno čo je na rohoch predného nárazníka, a to je docela škoda.

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: Tatra 148 HARA 60 lesovoz
« Odpoveď #14 : 21. Február 2020, 14:24:16 »
Tak som sa predsa len odhodlal dať sem aj nejaké to video :D.