Autor Téma: Čistenie LEGA  (Prečítané 5519 krát)

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Čistenie LEGA
« : 02. December 2014, 22:36:48 »
Zdravim všetkých rád by som pridal ako čistím biele dieľky:

metóda zaručne osvedčená je SAVO. Overená metóda.

Do nádobky nalejem SAVO nahádžem zažltnuté dielky a torzá a nechám tam zopár dní.
U potlače treba pozor lebo po jednom dni ešte v pohode ale ak je to tam viac dní začne to vybledat. Metalická potlač je savom zničená zaručene a okamžite.
Výsledok použitím SAVA je neuveriteľný! Aj totálne zažltnuté dieľky sú ako nové.

C-6005 POZOR !!!

Ak by ste sa náhodou z kaýchkoľvek príčin rozhodli zmazať originál potlač z lego kostiek tak je na to dobré riedidlo S-6005 ale POZOR!!!
C-6005 len jemne na kusok latky a zoderieme potlač. Namočenie do tohto riedidla premení akúkoľvek LEGO kostičku, torzo, hlavu .. na kus plastelíny a rozloží na kašičku ... takže ak namočiť tak len na pár sekúnd a umyť :) inak to môžete hodiť do koša.
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený killco

  • Príspevkov: 387
    • Brickset
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #1 : 03. December 2014, 00:36:30 »
Tuším, že nejak po roku sa ti začnú takto vyčistené kocky rozpadať. Alebo to bolo použitím peroxidu vodíka? Teraz som si nie istý, ešte to čeknem.

Odhlásený Jago

  • Príspevkov: 304
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #2 : 03. December 2014, 06:54:51 »
ja používam tiež SAVO a výsledky sú neskutočné - 15 rokov zažltnuté dielky sú krásne biele

Odhlásený janicko

  • Príspevkov: 317
  • Petržalka
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #3 : 03. December 2014, 08:22:54 »
A to cistite kde? Skusal som savo, diely sa kupali mesiac a stale bez zmeny. Mal som to v pivnici kde je tma.
bye

Odhlásený frantoka

  • Príspevkov: 124
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #4 : 03. December 2014, 09:00:09 »
Ja som dal dieliky do plastovej nádoby zalial savom perex nechal na balkóne jeden deň a výsledok super, dokonca som mal panely s potlačou anie tej sa nič nesatalo. za mňa môžem len odporučiť.


Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #5 : 03. December 2014, 15:14:42 »
ja som zavrel dielky do nadoby so zakladnyn savom a nechal asi 4 dni podla stupna zltosti a mal osm to polozne vedla pc cize som to stale sledoval :) po 4 dnoch uz ale potlacene dielky zacali stracat farbu.
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený matej

  • Príspevkov: 760
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #6 : 03. December 2014, 17:25:05 »
Ja som dal dieliky do plastovej nádoby zalial savom perex nechal na balkóne jeden deň a výsledok super, dokonca som mal panely s potlačou anie tej sa nič nesatalo. za mňa môžem len odporučiť.
Tak to skusim lebo mam vela dielikov zazlutnute a aj spotlacou mam jej sa nic nestalo a o peknelo to?
Janicko niektore dieliky uz neopravis ;) niektore uz maju roky za sebou(mozno mas okusane dieliky)

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #7 : 03. December 2014, 23:31:29 »
dieliky s potlacou by som tam nedaval a ak ano len na max 1 -2 dni.
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený legokosice

  • Príspevkov: 3
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #8 : 14. Február 2015, 16:03:31 »
Ja som osobne skusal odlakovac na nechty a pri malych bielych dielikoch celkom dobre zabera. Problem je s velkymi dielikmi, kedy odlakovac zanechava cmuhy (ako keby rozozieral aj vrchnu cast plastu). Chcem sa Vas vsak spytat ako a cim cistite zazltnute sive kocky tiez savom? Mam ich teraz pri triedeni vela... Odlakovac sivu uplne prefarbi a kocka je uz nanic...

Este dve veci :
1. Z detstva mam velke mnozstvo stenovych dielikov z hradov a pevnosti, ktore su jemne poskrabane. Skusil to tu uz niekto riesit (prelestenie a pod.) alebo je to uz pase?

2. Stenove dieliky som v detstve popisal fixou aj cez potlac... Cim to odstranim, aby som nezmazal poslac - jedna sa o sive stenove dieliky z hradov...

Odhlásený matt251

  • Príspevkov: 786
  • Drevo a plast to je moje :-)
    • BRICKLANDIA
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #9 : 14. Február 2015, 16:14:48 »
Ak su bezne dieliky, tak radsej nakup nove. Cas straveni cistenim/lestenim za to nestoji...
Hradove panely su troska drahsia zalezitost. Fixka by 100% sla dole riedidlom ...staci vlhka handricka a rychlo oplachnut. Riedidlo lepa Lego! tak ziadne kupanie.
Mne sa osvedcil technicky benzin alebo lieh. Ide to tiez ale pomalsie.

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Čistenie LEGA
« Odpoveď #10 : 16. Február 2015, 13:12:07 »
Ja som osobne skusal odlakovac na nechty a pri malych bielych dielikoch celkom dobre zabera. Problem je s velkymi dielikmi, kedy odlakovac zanechava cmuhy (ako keby rozozieral aj vrchnu cast plastu). Chcem sa Vas vsak spytat ako a cim cistite zazltnute sive kocky tiez savom? Mam ich teraz pri triedeni vela... Odlakovac sivu uplne prefarbi a kocka je uz nanic...

Este dve veci :
1. Z detstva mam velke mnozstvo stenovych dielikov z hradov a pevnosti, ktore su jemne poskrabane. Skusil to tu uz niekto riesit (prelestenie a pod.) alebo je to uz pase?

2. Stenove dieliky som v detstve popisal fixou aj cez potlac... Cim to odstranim, aby som nezmazal poslac - jedna sa o sive stenove dieliky z hradov...

na odstranenie fixky skus obycajny lieh ale jemne a rychlo - pocitma ze fixka sa rozpusti skorej nez tlac ale rozpusti sa aj ta ked to bdues moc srchat. Odlakovac vobec nepouzivaj to je prilis silne - na light gray funguje tiez savo tak vyskusaj.

- skrabanca som neskusal ale nieco som o tom cital ale uz si to nepamatam presne bol tam spomenuty nejaky lak co vyplna strbinky ale aky lak to netusim ..
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space