Autor Téma: LEGO a investovanie  (Prečítané 5216 krát)

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
LEGO a investovanie
« : 15. Január 2022, 22:39:08 »
Okrem toho ked si pozriem vyvoj ceny Lega za poslednych 40 rokov, tak na investiciu a zisk su neporovnatelne zaujimavejsie uplne ine artikle.
No tu by som ta trosku zastavil  :D To mozno ano, ale aj investicie do lega su dost zaujimave :-)
Nie kazdy ma vela penazi napriklad na nehnutelnost, pripadne sa nerozumie do akcii.
A ak budes investovat nieco na styl bezneho cloveka, teda "200 eur mesacne do nejakych fondov", tak to uz mi to lego pride ak nie lepsie, tak minimalne rovnake. Samozrejme, aj tu musis trafit co kupovat. Investovat do beznych CITY setov napriklad velmi netreba  ;D A samozrejme, problem LEGO vs akcie je casom najma s miestom :-) Akcie zaberaju...hmm...nic, LEGO pokkt miesta.

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #1 : 15. Január 2022, 23:22:49 »
Ked sa pozriem kolko niekedy stali stare sety (20+ rokov) a z nich aktualne najdrahsie Lego sety dnes stoja tak to je vzhladom k veku a inflacii uplna strata. Vynimky su, tie ale zratam na prstoch obidvoch ruk. Vzhladom k dobe v ktorej tie sety vznikli, pochybujem ze pred 30 rokmi niekto tusil ze z toho bude zaujimavy artikel a kupil si ich trebars 100 kusov.
Ako priklad uvediem 6991. Podla stranok bola RRP 178$ co je cca 156Є. To vsak neznamena ze sa za tolko predavala po celu dobu. Moja 6991 ma na krabici nalepenu povodnu cenovku 279,- niecoho, kedze je set z Nemecka, tak predpokladam mariek. Ja som za nu kompletnu v krasnom stave s manualom a krabicou zaplatil pred asi troma mesiacmi cosi viac euro nez bolo na nej nalepene. Ak pojdeme do extremu a budeme ratat cenu zabaleneho setu s neposkodenymi paskami, tak sa podla stranok aktualne bavime o 18xx euro. To by si ju vsak musel 28 rokov susit niekde pekne ulozenu a najst blazna ktory ti to zaplati, to nie su vacsinou pripady takto starych setov. Cize ak ratame tie sety ktore su sidce v skvelom stave ale uz su otvorene a boli poskladane, tak vzhladom k rastu priemernej mzdy v Nemecku za dane obdobie (nashval neratam Slovensko, lebo tu by to vychadzalo este omnoho horsie) tak vo finale si vo velkej strate.
To co sa aktualne deje s novymi Lego setmi kde vyhnavaju ceny dokonca este pred samotnym vydanim spekulanti pre mna nie je relevantne. Takyto set si ja z principu nekupim aj keby sa mi pacil a necham to tak nech sa spekulanti medzi sebou povyplacaju.
Okrem toho je stale vela inych odvetvi kde vies spravit dobru kupu a na otocku predat danu vec napriklad o 1000 euro drahsie. Toto ti pri Legu momentalne vobec nehrozi.
« Posledná zmena: 15. Január 2022, 23:29:33 od swalko »

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #2 : 15. Január 2022, 23:44:50 »
A dojde vojna (co dojde, ludstvo si neda a nechce dat povedat) a nejaky kus plastu skreckovany ako poistka bude vhodny max tak na striesku pred dazdom  >:D

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #3 : 15. Január 2022, 23:51:20 »
A dojde vojna (co dojde, ludstvo si neda a nechce dat povedat) a nejaky kus plastu skreckovany ako poistka bude vhodny max tak na striesku pred dazdom  >:D
Moze prist akykolvek iny extrem a bude to tak ako si napisal. Vsetky tie moderne spekulantske kvazi investicne sety nemaju za sebou ziadnu pridanu hodnotu ktora by tu cenu odovodnovala, je to cista spekulacia a viera. Takze tie pojdu ku dnu ako prve ak by sa nieco taketo stalo.

Odhlásený Neymar

  • Príspevkov: 134
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #4 : 16. Január 2022, 00:14:41 »
Moze prist akykolvek iny extrem a bude to tak ako si napisal. Vsetky tie moderne spekulantske kvazi investicne sety nemaju za sebou ziadnu pridanu hodnotu ktora by tu cenu odovodnovala, je to cista spekulacia a viera. Takze tie pojdu ku dnu ako prve ak by sa nieco taketo stalo.
Nič v zlom, ale podľa tvojich názorov predpokladám, že bývaš s mamou, alebo v nejakom starom panelovom dvojizbáku maximálne. Asi nie si investičný guru  ;). Peace

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #5 : 16. Január 2022, 00:20:05 »
A aka je definicia investicneho guru?

A swalko pisal, ze je len zberatel. Ale nectim, newim, rypem ;)

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #6 : 16. Január 2022, 00:24:17 »
A dojde vojna (co dojde, ludstvo si neda a nechce dat povedat) a nejaky kus plastu skreckovany ako poistka bude vhodny max tak na striesku pred dazdom  >:D

Z tohto pohľadu sú najlepšie známky- celú investíciu odnesiem v 1 batohu...pri legu by som mohol vziať maximálne najlepšie figúrky :)

Odhlásený Neymar

  • Príspevkov: 134
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #7 : 16. Január 2022, 00:34:37 »
Však aj ja len rýpem, lebo rozdával dosť rád  8). Práve včera som bol u svokry a hovorila, že niekde hovorili rebríček investícií a Lego bolo na 3. mieste… Všade píšu, že investícia do Lega je lepšia, ako do zlata a tu odborník prišiel s opačnou štúdiou. By ma zaujímalo, čo sú tie ziskovejšie komodity….len dúfam, že nepríde s bitcoinom…

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #8 : 16. Január 2022, 06:29:15 »
Nič v zlom, ale podľa tvojich názorov predpokladám, že bývaš s mamou, alebo v nejakom starom panelovom dvojizbáku maximálne. Asi nie si investičný guru  ;). Peace
Tak ak si taky vsehoguru ako mas odhad na ludi, vela veci to vysvetluje. Ale aj taketo chudacke reci o niecom svedcia.

Práve včera som bol u svokry a hovorila, že niekde hovorili
No to uz je padny argument, toho sa drz.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 07:23:46 od swalko »

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #9 : 16. Január 2022, 07:45:28 »
Hocijake LEGO kupite, MISB odlozite pockate a cena vystreli do urcitej vysky..a dalej nepojde cena....nemyslite si, ze nejaky set ( napr.100018) bude mat o desat rokov hodnotu 9.000€.... takze po roku-dvoch dosiahne vrchol a uz cena nepojde hore = LEGO nie je investicia dlhodoba

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #10 : 16. Január 2022, 11:51:48 »
swalko: No ved schvalne napis, do ktorych veci je podla teba dobre investovat teraz, v dnesnej dobre, plus minus rok dva, nech mozeme porovnat, pripadne sa inspirovat  :)

Ja si stojim za tym, ze nakupovat lego (nie samozrejme hocijake), je rozumne investovanie pre niekoho, kto nema az tolko volnych penazi a nevyzna sa napriklad do akciovych trhov.
Radsej budem kupovat mesacne napriklad 2 modulari/y, ktore potom otocim o 3-5 rokov za dvojnasobok, ako davat tie 200-300 do nejakych fondov, neviem ci mi vedia spravit tie fondy dvojnasobok tak jednoducho za podobny cas. LEGO ano, tam netreba byt nejaky guru, ani sledovat trendy, ani byt zavisly od x y ukazovatelov. Proste kupis jak teraz nejaky EOL set Barracuda Bay, drbnes to do skrine a pockas kym cena vystreli, lebo ona urcite vystreli (ved uz teraz je vyssie).

Smirec1: Ano, to suhlasim, ze casom dosiahne LEGO set nejaky pomyselny vrchol. Ale podobne aj akciove trhy dosiahnu vrchol, potom pride korekcia a spadnu. Pripadne nehnutelnosti to mozu pocitit tiez skrz krizu ako v 2009 ked padli ceny. Zlato sa mi tiez nezda, ze by konstantne raslo. Takze mozno sa mozeme bavit o investiciach do legu na cca 5 rokov a potom sa toho zbavit. No a medzitym samozrejme nakupujes dalsie a dalsie lego, odkladas, zase cakas 5 rokov...taky nekonecny kruh  :)
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 11:54:58 od Frco »

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #11 : 16. Január 2022, 12:09:01 »

Ja si stojim za tym, ze nakupovat lego (nie samozrejme hocijake), je rozumne investovanie pre niekoho, kto nema az tolko volnych penazi a nevyzna sa napriklad do akciovych trhov.
Radsej budem kupovat mesacne napriklad 2 modulari/y, ktore potom otocim o 3-5 rokov za dvojnasobok, ako davat tie 200-300 do nejakych fondov, neviem ci mi vedia spravit tie fondy dvojnasobok tak jednoducho za podobny cas. LEGO ano, tam netreba byt nejaky guru, ani sledovat trendy, ani byt zavisly od x y ukazovatelov. Proste kupis jak teraz nejaky EOL set Barracuda Bay, drbnes to do skrine a pockas kym cena vystreli, lebo ona urcite vystreli (ved uz teraz je vyssie).


percentualne mas pravdu a lego ma pekne rasty % v porovnani s akciami, problem je pri objeme - ak by si mal trebars len 10 000 na investiciu, tak v pripade akcii kupis tolko akcii kolko mas penazi a len cakas. pri legu kupis uz cca 100 krabic, a na to treba nielen priestor, ale hlavne odbyt a venovat sa tomu. 1-2 modulary umiestnis vzdy, ale 100 je uz problem. a to este keby islo o vyssie investicie, napr niekto za 200 000 volnych zdrojov kupi byt a je vybaveny, len caka a preda, medzitym prenajima, ale kupit, umiestnit a potom hlavne organizovat predaj lega za 200 000 neni ziadna sranda a uz je to realna robota... tiez aj to % zisku pojde dole, lebo pri velkom objeme treba najst vela zaujemcov a len malo z nich bude ochotnych platit vytuzenu cielovu cenu...
celkovo minuly rok bol investicne zaujimavy - od akcii, nehnutelnosti az po bitcoiny... este aj za normalnych okolnosti najhorsia investicia - auta - sa vyplatila - isli vyrazne hore nove i stare auta... proste prejavilo sa bezzuzdne tlacenie penazi...

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #12 : 16. Január 2022, 13:17:39 »
Urcite tu nebudem davat rady spekulantom a nepresvedcite ma ze mat niekde niekolko rokov +-100 krabic lega je vyhodne. Pokial si niekto kupi par krabiciek, tak to zase nie je investicia, ale hranie sa.
Ked ratam dobu 5 rokov, kazdy mesiac len +2 sety, to je 120 setov ktore by som musel dookola kupovat, skladovat, predavat. Okrem toho si to zaroven vyzaduje aj dalsiu nie malu reziu a prve roky zarobis nula nic.
Cim viacej spekulantov bude, tym je mensia sanca na predaj. Ludia nie su hlupi, zvyknu si na to ze sa spekuluje a budu si proste kupovat tie sety ktore chcu hned ako vyjdu a nebudu cakat aby im ich spekulanti vykupili.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 13:22:07 od swalko »

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #13 : 16. Január 2022, 14:30:03 »
Spekulanti su aj u lega. Na legu sa da nieco zarobit. To ze je to dobra investicia bolo uz aj v tv novinach, par rokov spat. Aj sme to tu vtedy patricne okomentovali. Samozrejme lego nieje  megalomanska komodita na ktorej sa da zarobit majland.
Samozrejme nieje lego ako lego. Bezne sety napr z Tesca tie budu vzdy stratove, ale napr take modulary... Uz 2-3 roky nevydavany modular sa bezne predava za 1,5 nasobok povodnej ceny. Taka zakladna krotitelov duchov sa uz aj poskladana da predat za dvojnasobok. O prvych modularoch ako Green Grocker... ani nehovorim kde si majtel moze v misb stave zapitat kludne aj tisicku a preda sa to.
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený Frco

  • Príspevkov: 326
  • Lego hrady forever
    • LEGO hrady
Re: LEGO a investovanie
« Odpoveď #14 : 16. Január 2022, 15:29:34 »
Urcite tu nebudem davat rady spekulantom
Huh? Co tak nahnevane?  :) Normalne sa ta pytam, ze do coho je podla teba rozumnejsie investovat, lebo si pisal, ze
"Okrem toho je stale vela inych odvetvi kde vies spravit dobru kupu a na otocku predat danu vec napriklad o 1000 euro drahsie." Tak ake je to ine odvetvie? Ojazdene auta? Nove graficke karty?

mesje: Jasne, s tym suhlasim, ze si to vyzaduje miesto aj cas. A samozrejme, pri 200 000 volnych eurach neriesim lego, ale nehnutelnost, pripadne aj dve ak by sa dali.
« Posledná zmena: 16. Január 2022, 15:33:51 od Frco »