Autor Téma: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"  (Prečítané 9071 krát)

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #45 : 01. December 2022, 12:41:38 »
Vyzerá ti to dobre, volant pobavil :)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #46 : 05. December 2022, 14:22:29 »
ATSko vyzerá s týmito kolesami naozaj parádne, inak ak sa ťa môžem spýtať, v ako programe si tvoril návrh tých kolies ?

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #47 : 05. December 2022, 15:26:55 »
Vyzerá ti to dobre, volant pobavil :)

Díky. Takto použitý volant som videl kedysi dávno na nejakom pásovom vozidle - že to niekedy použijem...a fakt! úplne pasuje akurát do toho rádiusu  :)

ATSko vyzerá s týmito kolesami naozaj parádne, inak ak sa ťa môžem spýtať, v ako programe si tvoril návrh tých kolies ?

Díky. Navrhol som to v Autodesk Inventor. Ale to v podstate nehrá rolu, to môžeš v hocijakoom bežne použivánom strojárskom CADe ako napr. Pro-Engineer, Solidworks, Catia. Ked poznáš jeden, tak v dalšich sa zorientuješ behom chvilky, to je rovnaký princip - extrudovanie 2D skice do priestoru. Ja som robil/robím v týchto štyroch dlhé roky, najviac teda ten Inventor. A pre 3D tlačiareň ti vedia všetky tie programy vyexportovať neutrálny typ súboru.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #48 : 09. December 2022, 11:24:47 »
Nahodil som žeriav, že ako to ukáže s novým podvozkom.
Hneď ma napadlo zopár dalších úprav.

* Záhradka na streche prerobená s iným uchytením pre svetlomety a doplnené 4 PF-ledky. Pridané zvislé ochranné rúry uchytené dole k nárazníku a hore k záhradke.

* Na žeriave je otočený dvíhací piest, aby bol prístup k ovládaciemu kolečku bezproblémový. Vysúvacia časť ramena už je funkčná a ováda sa tiež cez kolečko.

* Pridal som aj niekolko nových nálepiek, reflektory na rámovú konštrukciu za žeriavom, zadné jednoduché svetlá...

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered

Aj posádka je spokojná a pochvaluje si  :D

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 392
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #49 : 09. December 2022, 13:56:43 »
Paráda !
A tá integrácia hendikepa do posádky super  ;) To je asi po pracovnom úraze pri delostrelectve ?

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #50 : 12. December 2022, 09:39:22 »
Na škole som mal v jednom ročníku aj autoCAD ale robiť v ňom som už dávno zabudol, tak či tak tipujem že na všetky tie programy si musí kúpiť licenciu, nie ?

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #51 : 12. December 2022, 10:18:35 »
Na škole som mal v jednom ročníku aj autoCAD ale robiť v ňom som už dávno zabudol, tak či tak tipujem že na všetky tie programy si musí kúpiť licenciu, nie ?
tam trochu mimo, trochu k téme ;) ak sa to nejak uchytí možno to oddelím ako tému "3D tlač pre AFOLov" ... a Paliasson bude dávať lekcie  >:D
To čo spomína Paliasson sú naozaj platené verzie, akurát na robenie modelov pre 3D tlač navyše s parametrami vhodnými pre kompatibilitu s LEGO dielmi, je to ako ísť s kanónom na vrabce (ovšem ak máš zbroják len na kanón (vedomosti,licencie) tak prečo nie  >:D)
Ak sa chceš naučiť niečo nové tak odporúčam ísť po free (a opensource ) verziach. Moja skúsenosť je že ak ti dá veľká firma nejakú verziu zadarmo, tak nová bude osekaná s platenými extras a ak si aj starú inštalačku odložíš tak na nových Windows ti nepojde  >:D  Takže radšej rovno niečo čo je free z podstaty.
Tipy od najjednoduchšieho
- hneď na začiatok sa poprem lebo TinkerCAD je free od Autodesku  >:D ale deklarujú podporu pre učiteľov a žiakov tak snáď to nechajú voľne. Týmpádom to nieje veľmi zložité na ovládanie. A je to priamo v  prehliadači.
- FreeCAD na 3D tlač viac ako plne postačujúce. A už blízko tomu AutoCADu čo si mal na škole.
- Blender je free povestný kanón na vrabce, na 3D tlač zbytočne komplikované ale ak sa naučíš možes si rovno dávať do životopisu  ;)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #52 : 12. December 2022, 10:23:28 »
Na škole som mal v jednom ročníku aj autoCAD ale robiť v ňom som už dávno zabudol, tak či tak tipujem že na všetky tie programy si musí kúpiť licenciu, nie ?

Aha fakt, to som zabudol, hej to sú platené programy. Tak potom na také domáce bastlovačky, keď to chceš mať takto "oficiálne ošetrené", si stiahni FreeCAD. To je taká bezplatná open-source alternatíva k tým plateným. https://www.freecadweb.org/

AutoCAD je primárne na 2D výkresy a aj ten je platený.

@ tak papluh už ma obehol, dokým som sa vymáčkol...  :D


Paráda !
A tá integrácia hendikepa do posádky super  ;) To je asi po pracovnom úraze pri delostrelectve ?

áno, nehoda pri nabíjaní. Poslal granát do sveta aj s rukou.
« Posledná zmena: 12. December 2022, 10:27:21 od Paliason »

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #53 : 13. December 2022, 11:37:33 »

Ďakujem vám za rady, keď sa niekedy k tomu dokopem tak by som chcel vytvoriť nový krížový kĺb alebo nejakú obdobu homokinetického kĺbu, do mojich tatrováckych náprav, neviem či si to totižto niekto všimol ale používam v nich doma upravené a sekundovým lepidlom polepené, vlastné verzie, a tie sa dosť lámu.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: ATS-59G "Delostrelecký pásový ťahač"
« Odpoveď #54 : 21. Február 2023, 09:12:03 »
Stĺp žeriavu bol len tak provizórne spravený. Prerobi som ho, nech vyzerá normálne.

ila_rendered
ila_rendered