Autor Téma: Napodobeniny  (Prečítané 203115 krát)

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #855 : 13. Január 2022, 18:49:25 »
Ja som si pred par rokmi kupil od cinana kopiu 8051. Technic chopper resp. superbike. Uz si nepamatam presne kolko to stalo, ale cena bola smiesna. Kvalita vzhladom k cene perfektna. Nedostatok boli krive pneumatiky ktore hadzalo a nevyratana velkost clankov na retazi, takze retaz nesedela presne, ale bola velmi volna, alebo moc napnuta. Chybal tam jeden diel, ten je zatial na ceste uz par rokov, kedze cinan prisahal ze mi ho posle, tak cakam ;D . Chlapcovi som uz viackrat objednal ten isty set, kopiu cars, ten co prisiel naposledy mal problem s presnostou a aj plasty sa mi zdali byt lepsie na tych starsich. Takze to sidia vsetci, nie len TLG. Dcera mala pred par rokmi kopiu frozen hradu a ten bol super, uplne bez vyhrad.
« Posledná zmena: 13. Január 2022, 19:05:52 od swalko »

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #856 : 14. Január 2022, 08:28:27 »
Ked uz boli vonku prve sety na testovanie a aj navody v externej firme na tlacenie....tak TLG si chova "hada na prsiach"...nakolko som si myslel, ze prve kusy dostanu len uplne lojalni AFOLovia a oni by to nedali nikomu z Ciny....
Pre takych AFOLov (a jedna ceska stranka pre Legomaniakov je poskladana iba z takychto...ked som tam pred 5 rokmi napisal, ze som sa opovazil kupit od Cinanov klon a bol v pohode tak ma skoro ukamenovali) je Cina to co pre juznych Korejcanov Kim Cong Un....

Co sa tyka kvality...tak asi je viac vyrobcov a zalezi od stastia...niekto vyraba este kvalitnejsie ako TLG a niektori sa este musia ucit.
Ja som sluntal pred casom na jednu velmi vydarenu bustu Jokera...tak velmi, ze som ju kupil za 120€ z Ciny ...
no bola to hroza a des skladat...rozpadalo sa to, diely nedrzali spolu..nakoniec sa mi to podarilo dat dokopy ale je hore na skrini a nemoze sa s nou hybat lebo je ako Joker s leprou...skladanie bolo utrpenia ale samotna busta vyzera uchvatne!!!!!

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #857 : 14. Január 2022, 08:52:31 »
ja tieto cinske klony nechcem kupovat. som zberatel, nie decko co to berie ako hracku. to je akoby som bol filatelista a zbieral aj falosne znamky... navyse - pri doslovnych kopiach, resp ukradnutych navodov od amaterov - je to podpora zlodejiny... radsej mat toho menej, ale prave. to uz by som rovno mohol kupovat hotove, realne modely...
jedine kde som zavahal, su figurky, ktore lego nevyraba - a par som ich vzal, ale su oddelene od lega.
ale dokazem pochopit menej zarabajucich rodicov, co to kupia deckam - lebo na hranie to staci (ak to je kvalitny klon), a ci po par dnoch skonci vo vreci prave alebo falosne lego, je jedno... a usetri sa kopu prachov...

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #858 : 14. Január 2022, 09:23:34 »
Ja som nekúpil nikdy žiadnu napodobneninu LEGA, ani nekúpim.

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #859 : 14. Január 2022, 09:44:49 »
ja tieto cinske klony nechcem kupovat. som zberatel, nie decko co to berie ako hracku. to je akoby som bol filatelista a zbieral aj falosne znamky... navyse - pri doslovnych kopiach, resp ukradnutych navodov od amaterov - je to podpora zlodejiny... radsej mat toho menej, ale prave. to uz by som rovno mohol kupovat hotove, realne modely...
jedine kde som zavahal, su figurky, ktore lego nevyraba - a par som ich vzal, ale su oddelene od lega.
ale dokazem pochopit menej zarabajucich rodicov, co to kupia deckam - lebo na hranie to staci (ak to je kvalitny klon), a ci po par dnoch skonci vo vreci prave alebo falosne lego, je jedno... a usetri sa kopu prachov...
Keby si bol filatelista, alebo zberatel obrazov, tak by si vedel ze aj kvalitny falzifikat moze mat astronomicku hodnotu. Lego je hracka a vzdy aj bola. Okrem toho, napriklad mne sa absolutne nepaci vacsina toho co Lego posledne roky produkuje a vela cinskych setov mi je z dizajnoveho hladiska omnoho blizsich. Vela rozhodnuti Lega napr. z ideas nechapem. Je tam vela peknych setov ktore prejdu cez vsetky kola a potom to Lego so suchym konstatovanim ze im to z neuvedeneho dovodu nezapada do planov utne. Sety od cinana som nekupil preto lebo som chcel to iste od Lega a nechcel som za to zaplatit. Ked ma Lego pekny novy set, rad si ho kupim. A existuje milion dalsich dovodov preco ludia kupuju sety od cinanov a nie su to len ceny.
Okrem toho konkurencia je pre zakaznika len dobra.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #860 : 14. Január 2022, 09:52:32 »
Keby si bol filatelista, alebo zberatel obrazov, tak by si vedel ze aj kvalitny falzifikat moze mat astronomicku hodnotu.

tak taky pripad s astronomickou sumou falzifikatu nepoznam... maximalne mozu mat vyssiu cenu ako bezna znamka/obraz, ked sa s tym falzifikatom spaja nejaky pribeh (van Meegeren), pripadne ked niekomu do kompletnej zbierky chyba velmi draha, nedostupna znamka, tak tam da falzifikat...

Okrem toho, napriklad mne sa absolutne nepaci vacsina toho co Lego posledne roky produkuje a vela cinskych setov mi je z dizajnoveho hladiska omnoho blizsich. Vela rozhodnuti Lega napr. z ideas nechapem. Je tam vela peknych setov ktore prejdu cez vsetky kola a potom to Lego so suchym konstatovanim ze im to z neuvedeneho dovodu nezapada do planov utne. Sety od cinana som nekupil preto lebo som chcel to iste od Lega a nechcel som za to zaplatit. Ked ma Lego pekny novy set, rad si ho kupim. A existuje milion dalsich dovodov preco ludia kupuju sety od cinanov a nie su to len ceny.
Okrem toho konkurencia je pre zakaznika len dobra.

vela tych dizajnovo peknych cinskych setov je v konecnom dosledku zlodejina od niekoho, kto spravil vlastny MOC a cinania mu sprosto ukradli navod. pokial vytvoria nieco vlastne, v pohode, je to alternativa, najma pre chudobnejsich azijskych rodicov, najma ked TLG na ten trh de facto kasle a neunuva sa znizit aspon tam ceny...
ale pre mna osobne to nedava zmysel - je to akoby uz zbieranie niecoho ineho... ale berem to ak niekomu ide prioritne o samotne stavanie a na zaver pekny model...

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #861 : 14. Január 2022, 09:57:00 »
To ze to ty nepoznas, neznamena ze to neexistuje, rovnako ako to ze to tebe nedava zmysel, tak to nemusi byt nezmysel. Pre vacsinu dospelych ludi je zbieranie hraciek nezmysel. A vidis, niektorym to zmysel predsa dava.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #862 : 14. Január 2022, 10:05:22 »
bol som filatelista, ale nestretol som sa nikdy s tym, ze by sa falzifikat co len cenovo mohol priblizit k originalu... naopak, je to brane ako rakovina zberatelstva, lebo zneistuje zberatelov, predrazuje ich hobby (platenie znalcom) a ohrozuje ich peniaze, ak naletia falzifikatu. ak by niekto vystavoval zbierku na vystave s falzifikatom, tak ho vykopnu s hanbou (ak nejde o osobitnu expoziciu zameranu napr na dejiny falsovania).
pri legu je samozrejme rozdiel, ci ide o falosne lego - tj presna kopia aktualnej produkcie lega - tam sa da chapat maximalne len ako lacnejsia hracka, ale nie ako zbierka, lebo je to proste falzifikat a parazitovanie na legu...
ak je to vlastny cinsky produkt s vlastnym dizajnom, tak to je samozrejme uplne v pohode ked niekto zbiera, tak ako niekto zbiera cobi, playmobil, igracikov a pod.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #863 : 14. Január 2022, 10:55:29 »
Cena toho falzifikátu v rámci umenia nebude v obsahu ale v príbehu či autorovi. To sú individuálne kusy.
Čož u klonov LEGO nehrozí a vlastne ani pre LEGO samotného (okrem pár špeci vecí a zas s nejakým pribehom)  oboje je čistý konzum. Cena sa (väčšinou) dosahuje len vzácnosťou a kompletizáciou. U originálu je vzácnosť dosahovaná len korporátnymi plánmi a statusom originálu, stačí sa pozreť čo sa stalo s UCS Falconom po remaku alebo akú hodnotu má reedícia Taj Mahalu, to isté by sa stalo ak by LEGO začalo robiť rovnaký/porovnateľný set. Ceny sa držia len pretože to nerobí a ľudia odhadujú že z rôznych príčin robiť nebude. A u Číňana takéto minimálne ekonomické zábrany nie sú ten si to vyrobí kedy chce.

Ked uz boli vonku prve sety na testovanie a aj navody v externej firme na tlacenie....tak TLG si chova "hada na prsiach"...nakolko som si myslel, ze prve kusy dostanu len uplne lojalni AFOLovia a oni by to nedali nikomu z Ciny....
Myslel som že si od masovej výroby a teda snáď vieš že keď vyleze prvý konzumentsky zabalený produkt tak všetky podstatné dáta a komponenty už týždne/mesiaci koľujú v dodávateľsko-výrobnom reťazci. Na (čiastočnú/dostatočnú) replikáciu naozaj netreba finálny produkt zabalený v celofáne.
Naopak, na prezentačné účely sa používajú produkty vo (čo najbližšie) finálnej fáze. Konkrétne LEGO samotné posiela takmer výhradne sety tak ako lezú z prvej várky a idú aj do obchodov.
Navyše to s tými lojálnymi AFOLmi je taká idealizovaná predstava, aj keď ide o RLFM (Recognized LEGO Fan Media). Okrem historických zástupcov ktorý to ťahajú už od začiatku programu tak tí noví musia viac ako byť lojálny AFOL skôr marketingovo/mediálne schopný a až potom AFOL. Nerobil by som si ilúzie že tam neni časť ľudí ktorí by to nepredali najmä ak principiálne stačí digitálny scan návodu-nálepok-dielov. Stačí len ako príklad uviesť jedného z týchto mladých moderných influencerov ktorý mal tú drzosť napísať priamo na LAN že on je tam kvôli setom zadarmo (a rýchlo skončil ale to neznamená že neni teraz "hviezda internetu" lebo  nadáva na TLG) či iných ktorý sa o to civilizovanejšie ale ekonomicky prepočítanejšie rozhodli že reklamy z publikovanie leakov im stoja za viac ako podpora od TLG, čim chcem povedať že aj medzi týmito entitami je finančná motivácia dosť silná.
No a samozrejme s týmto vedomím (plus spomenutý marketingový požiadavok na prezentáciu zákazníckej verzie produktu) znamenajú že to dostanú až keď je to v logistickom systéme a majú k tomu teoreticky prístup ďalšie stovky ľudí.
« Posledná zmena: 14. Január 2022, 11:15:26 od papluh »

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #864 : 14. Január 2022, 13:29:57 »
hounted house ....nahodou mi to vyhodilo ked som zadal do googlu...

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #865 : 14. Január 2022, 16:39:35 »
Pre takych AFOLov (a jedna ceska stranka pre Legomaniakov je poskladana iba z takychto...ked som tam pred 5 rokmi napisal, ze som sa opovazil kupit od Cinanov klon a bol v pohode tak ma skoro ukamenovali) je Cina to co pre juznych Korejcanov Kim Cong Un.

Pokud jsem AFOL tak jsem ADULT FAN OF LEGO. A jako Dospelý fanůšik (stavebnic) LEGO NEKUPUJU, opakuji NEKUPUJU NIKDY KOPII. Když kupuju Číňana, co buď obšlehne originální set, nebo čmajzne návod, aniž by se vyrovnal s tvůrcem toho MOCU, tak se NEMOHU POVAŽOVAT ZA AFOLA. Protože to je ADULT FAN OF LEGO, ne AFOB (ADULT FAN OF PLASTIC BRICK).  To je jako koupit si čínskou kopii BMW a pak s ní přijet na sjezd majitelů "Bavoráků".

Prostě pokud jsi AFOL tak si NIKDY nekoupíš kopii LEGO setu, pokud ano, tak sorry, ale žádný AFOL nejsi. Jsi jen a pouze fanoušek plastových kostek :) Osobně nevidím jediný důvod, proč si koupit byt jedinou čínskou kostku, figurku, cokoliv. Já přece chci LEGO set, nechci něco "Jako LEGO". Co bych z toho měl ?

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #866 : 14. Január 2022, 20:04:12 »
Lego nie je zivotne dolezita vec bez ktorej sa neda zit ale zjavne niektori ludia nemaju co ine riesit a takto to prezivaju. Ich problem. Okrem toho, prve Lego kocky boli tiez obslahnute od inej firmy, takze takymto stylom sa mozeme bavit aj o tom ze aj "pravy" AFOL je vlastne tiez AFOB. BMW tiez nevymyslelo auto, ale bol to Benz. Takze ked ideme na principialnu bazu a rovnaku logiku uvazovania, ziadne auto okrem Benzu ktory vlastne neexistuje nie je auto a Lego je tiez len plastova kocka.
Dalsia vec je ze sa sem uverejnuju do vlakna veci ktore sem nepatria. Ja tiez nechodim otravovat do vlakien setov ktore sa mi nepacia a nepisem tam svoje nazory o tom ze sa mi set nepaci, lebo to nikoho ani nezaujima.
Toto vlakno ma byt o skusenostiach s cinskymi setmi.
Okrem toho ci je niekto srdcovy fanusik a moze si to kto chce nazyvat ako chce, vobec nerozhoduje ci kupuje alebo nekupuje aj stavebnice od inych firiem. To je ako keby mi niekto povedal ze nemozem byt fanusik motoriek bmw a mat aj yamahu.
Dolezite je aky vztah k legu mas. Dlhe roky denno denne som stavaval Lego. Stovky hodin som stravil pri vykladoch obchodov s Legom. O Legu sa mi roky aj snivalo, pretoze som nemal a ani som nemohol mat velke sety.
Ja nepozeram z ktorej serie je set, kolko mozno niekedy bude stat a ci porastie jeho hodnota. Je mi to uplne jedno, lebo si kupujem sety ktore sa mi pacia a aj keby hned ako ich kupim stratili 90% hodnoty tak si ich bez vahania kupim, lebo ich mam rad.
« Posledná zmena: 14. Január 2022, 20:21:53 od swalko »

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #867 : 14. Január 2022, 20:35:25 »
Na to kálí maco,co kdo vymyslel. AFOL je zkratka pro Adult Fan of LEGO. I tohle fórum má LEGO v záhlaví. Kopie LEGO jsou  produkt pro sociálně slabé. Nemusíš mít vůbec žádnou zkušenost abys věděl, že to stojí za starou figu. Pokud ale člověk sbírá LEGO, prostě si nekoupí kopii, nikdy a za žádnou cenu. A vůbec to není o tom, že některé sety stojí neuvěřitelné peníze. Ty si zase koupí úplně jiná skupina zákazníků, než ta co kupuje kopie. Coby sběratel LEGO setů sotva podpořím čínskou konkurenci. Já chci podpořit TLC, ne nějakou čínskou firmu. Krom toho tu máme tzv. obchodní válku, takže podpořit čínský fake na rozdíl od dánské konkurence (a firmy co má velkou fabriku v ČR) není dobrý nápad. Mně nevadí konkurenční značky, co jedou věci mimo LEGO, vadí mi čínský pajc - kopie LEGO setů  a MOCů…

Odhlásený swalko

  • Príspevkov: 118
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #868 : 14. Január 2022, 21:01:39 »
Aha, takze ked ti to nevyhovuje, neriesis kto co vymyslel a ked ti to vyhovuje, tak to riesis.
No tak ked napises ze cinske Lega stoja za nic a su pre socialne slabych tak to je tvoja zadubenost. Lebo castokrat su tie cinske smejdy lepsie nez danske smejdy ktore momentalne produkuju. Ked som ja zil Legom, tak neexistovalo aby som z jednej a tej istej farby mal v sete niekolko roznych odtienov. Teraz je to uplne bezna vec. Mam aj par novych setov a tam je to uplne normalna vec, v starych setoch neexistuje. Kocky zo setov z ery ktore zbieram ja zltnu, pri este starsich ani to zltnutie nebolo. To iste krabice, uplna bieda oproti tym starym. NIKDY mi nechybal ani jeden diel z tych desiatok az stoviek setov ktore som ako dieta mal. Takze ja si sucasne TLG vobec neidealizujem. Kludne si podporuj koho chces, nikto vsak nema narok sa vyjadrovat k tomu kto je ci nie je a pripadne aky je fanusik.
« Posledná zmena: 14. Január 2022, 21:03:48 od swalko »

Odhlásený Bača

  • Príspevkov: 213
Re: Napodobeniny
« Odpoveď #869 : 14. Január 2022, 22:09:53 »
Výrobci napdobenín idú žiaľ rovnakou cestou ako Lego - vyrábať skôr drahé puzzle skladačky do vitríny pre AFOLov než univerzálne stavebnice pre deti. Kto bude chcieť Legu reálné konkurovať originálnym spôsobom, zavalí svet obdobami stavebnice Lego 744 - úžasne kreatívna, univerzálna, kopec dielikov rovnakej farby - malé čierne a veľké žlté, motor. Dalo sa z toho postaviť všetko - dom aj s výťahom, autá, nákladiaky, pásové vozidlá, lietadlá, lode, stroje, veterná elektráreň, parný stroj, malé aj veľké verzie. Vôbec nevadilo, že tam neboli panáčikovia.