Autor Téma: Cenová politika  (Prečítané 15277 krát)

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #60 : 06. Január 2022, 17:41:04 »
Láskavo mi tu neprisudzuj čo som nenapísal.

tak prepac ak som tvoj prispevok pochopil ako obhajobu vysokych cien.
zda sa mi proste nehoraznost uz 380 eur pytat za nemotorizovany Sian, ktory navyse hyri roznymi odtienmi lime, a este to dvihnu na 400. proste vysoke ceny vs. upadajuca kvalita, a este to dvihnu...
problem tych cien je aj v tom, ze je menej zliav a su mensie, v porovnani s minulostou, evidentne dosledok vypadkov vo vyrobe, distribucii, atd. mnohe sety skoncili uz v auguste a septembri, hoci mali byt do konca roka... tym padom su tie ceny akoby 2x vyssie (vyssia katalogova cena + mensia zlava)...

A je pravda, ze Covid riadne napomohol tomu, co sa nepodarilo v 2008- riadne zatriast ekonomikou
Takze islo vsetko hore a aj sa to dalo predvidat- ekonomovia (myslim skuseni s dlhorocnou praxou) povedia, ze este taketo nikdy nebolo, ze FED a ECB tlacia peniaze ako nikdy (napr. FED vytlacil za rok 2020 viac penazi ako za celu svoju historiu dokopy) a vysledok je taky, ze peniaze nemaju ziadnu hodnotu a su nulove uroky, co tu este tiez nikdy nebolo a velmi sa tym prehrieva ekonomika...
takze nie tovary su drahe ale € tak velmi straca na hodnote...

mas pravdu, euro uz neni eurom spred roka, vsetko rastie jak sialene, lebo pustili do obehu strasne prachy - problem ze nam na slovensku sa toho az tak neujde, preto sa tak zle znasa zvysovanie vsetkeho... clovek pochopi, ked dvihne ceny vyrobca na hrane prezitia, ale nie TLG topiace sa v ziskoch...

Nemci zo StoneWars  si dali námahu analyzovať oficiálne zmeny cien v cenníkoch na S@H krajín Eurozóny vrátane Slovenska.
https://www.stonewars.de/news/lego-harmonisiert-preise-in-westeuropa/
Je tam aj excel na stiahnutie kde sú zoznamy setov pre všetky tie krajiny a dá sa stým pracovať
A kopec dát aj v texte. Kto sa s tým chce vyhrať ten má dobrý základ, kto nie tak ten nie ...
V skratke Nemci/Rakúšaci dostali zdražených 41 setov a zlacnených nič tak sú asi dosť naštavaní  >:D

Za Slovensko 30 setov zdraželo, 231 setov zlacnelo, 165 zostalo. Priemerná zmena -2,9%, vplyv na sumu celého sortimentu -0,6%.

videl som. musim si to detailne pozriet, lebo zatial som videl len zvysenie cien u jednotlivych setov... zrejme dvihali najma exkluzivy - urcite sian, yoda, modulary stali menej u nas... tiez bude zaujimave zistit, ako tie % ratali, dufam ze pomerne zohladnovali ceny, tj ak zlacnilo 5 polybagov o 1 euro a zdvihlo sa 5 exkluzivov o 10-20 eur, je to teda rozdiel...
« Posledná zmena: 06. Január 2022, 18:13:30 od mesje »

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #61 : 06. Január 2022, 21:03:43 »
problem tych cien je aj v tom, ze je menej zliav a su mensie, v porovnani s minulostou, evidentne dosledok vypadkov vo vyrobe, distribucii, atd. mnohe sety skoncili uz v auguste a septembri, hoci mali byt do konca roka... tym padom su tie ceny akoby 2x vyssie (vyssia katalogova cena + mensia zlava)...
Lenže tieto zľavy idú na triko predajcov nie výrobcu, snáď okrem momentov keď napr jeden set je podozrivo zlavnený u viacerých naraz ale plošné zľavy sú vecou obchodníka.
A keď niekto je schopný predávať tak že nestíha, tak by bolo obchodnícky divné že by ešte dotoval zľavy z marže.



videl som. musim si to detailne pozriet, lebo zatial som videl len zvysenie cien u jednotlivych setov... zrejme dvihali najma exkluzivy - urcite sian, yoda, modulary stali menej u nas... tiez bude zaujimave zistit, ako tie % ratali, dufam ze pomerne zohladnovali ceny, tj ak zlacnilo 5 polybagov o 1 euro a zdvihlo sa 5 exkluzivov o 10-20 eur, je to teda rozdiel...

tak preto sú tam dve čísla, jedno je priemer zmien tj relatívnych čísel (to je to -2,9%) a druhé je pomer celkovej zmeny v Eurách na sumu setov (to je to -0,6%). V konečnom dôsledku na jednej strane sety zdraželi o cca 300E dokopy a na druhej zlacnely o cca 515Eur spolu. Zdraželo menšie množstvo drahších setov, ich medián/priemenr hodnoty je okolo 98/125 Eur okrem pár MC a Duplo podložky sú to 50 Eur a vyššie až po 400E sety ako Hogwarts či Sian. Na drúhú stranu zlacnenie sa týka veľkého množstva setov reálne prierez produkcie ale niesú to len polybagy, ktoré na lego.com ani moc nie sú, priemer/medián je 48/28 Eur. Tj jedná sa skôr o taký bežný konzum, ktorý sa ale kvantitou kupuje o dosť viacej. Takže je reálne dosť pravdepodobné že tie zľavy voči mase kupujúcim sa naakumulujú, predsa len o dosť viac ľudí si na SK kúpi niečo za 40 E ako 400 E Sián.

Inak zaujímavosťou je že rozdiel AT - SK ako suma meraných setov v katalógu v 2021 bola cca -330 Eur v neprospech SK. Po zmenách je to 340 Eur v prospech SK cien. Sú to veľa krát len drobné sumy, tu 1 tam 2 Eurá možno max 5 Eur. A to ešte pár setov je u nás stále drahších ako napr Monkie Kid. Ale je zaujímavé že sa to obrátilo keď u nás bola vždy nejaká tá prirážka.
Inak toto je porovnanie hlavne o setoch čo prešli z 2021 do 2022, zaujímavé by to to AT-SK bolo u setov čo sú novinky v 2022, síce v článku tvrdia že bežné sety majú rovnakú cenu v Euroraums West, ale tam neni SK a neni k tomu excel zdroj na overenie.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #62 : 06. Január 2022, 23:54:21 »
Lenže tieto zľavy idú na triko predajcov nie výrobcu, snáď okrem momentov keď napr jeden set je podozrivo zlavnený u viacerých naraz ale plošné zľavy sú vecou obchodníka.

to ano, ale islo o dopad pre nas, a ten je dvojity - vyssie oficialne ceny + menej zliav.


tak preto sú tam dve čísla, jedno je priemer zmien tj relatívnych čísel (to je to -2,9%) a druhé je pomer celkovej zmeny v Eurách na sumu setov (to je to -0,6%). V konečnom dôsledku na jednej strane sety zdraželi o cca 300E dokopy a na druhej zlacnely o cca 515Eur spolu. Zdraželo menšie množstvo drahších setov, ich medián/priemenr hodnoty je okolo 98/125 Eur okrem pár MC a Duplo podložky sú to 50 Eur a vyššie až po 400E sety ako Hogwarts či Sian. Na drúhú stranu zlacnenie sa týka veľkého množstva setov reálne prierez produkcie ale niesú to len polybagy, ktoré na lego.com ani moc nie sú, priemer/medián je 48/28 Eur. Tj jedná sa skôr o taký bežný konzum, ktorý sa ale kvantitou kupuje o dosť viacej. Takže je reálne dosť pravdepodobné že tie zľavy voči mase kupujúcim sa naakumulujú, predsa len o dosť viac ľudí si na SK kúpi niečo za 40 E ako 400 E Sián.

Inak zaujímavosťou je že rozdiel AT - SK ako suma meraných setov v katalógu v 2021 bola cca -330 Eur v neprospech SK. Po zmenách je to 340 Eur v prospech SK cien. Sú to veľa krát len drobné sumy, tu 1 tam 2 Eurá možno max 5 Eur. A to ešte pár setov je u nás stále drahších ako napr Monkie Kid. Ale je zaujímavé že sa to obrátilo keď u nás bola vždy nejaká tá prirážka.
Inak toto je porovnanie hlavne o setoch čo prešli z 2021 do 2022, zaujímavé by to to AT-SK bolo u setov čo sú novinky v 2022, síce v článku tvrdia že bežné sety majú rovnakú cenu v Euroraums West, ale tam neni SK a neni k tomu excel zdroj na overenie.

nemam prehlad o cenach blbosti typu city, takze neviem co vsetko zlacnilo, a spatne sa to uz asi neda dohladat, co kolko stalo. bohuzial pre nas afolov zdrazilo vsetko co nas zaujima - exkluzivy z kazdej temy... moze nam byt jedno, ak zlacnilo 5 setov z dupla, 5 setov zo city, atd... tj pre afolov z tohto forum je celkovy dopad zdrazenie...
jediny "pozitivny" dopad tejto cenovej smršte je to, ze uz sa vobec netreba zaoberat nakupom v rakusku a mozme s kludnym svedomim nakupovat na slovensku - ceny sa tam dostali na nasu uroven + zlavy tam uz dlho ziadne poriadne neboli... dokonca sa da povedat, ze u nas sme uz na tom lepsie...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #63 : 07. Január 2022, 11:28:43 »
nemam prehlad o cenach blbosti typu city, takze neviem co vsetko zlacnilo, a spatne sa to uz asi neda dohladat, co kolko stalo. bohuzial pre nas afolov zdrazilo vsetko co nas zaujima - exkluzivy z kazdej temy... moze nam byt jedno, ak zlacnilo 5 setov z dupla, 5 setov zo city, atd... tj pre afolov z tohto forum je celkovy dopad zdrazenie...
jediny "pozitivny" dopad tejto cenovej smršte je to, ze uz sa vobec netreba zaoberat nakupom v rakusku a mozme s kludnym svedomim nakupovat na slovensku - ceny sa tam dostali na nasu uroven + zlavy tam uz dlho ziadne poriadne neboli... dokonca sa da povedat, ze u nas sme uz na tom lepsie...
Ale dá sa, bežné sety sú aj s cenami v katalógu pre 2HY2021 a potom 1HY2021  ;)
Akurát to neni tak dátovo jednoduché ako keď má niekto prístup k cenám v programovo čitateľnej forme  >:D

To je vec percepcie z pohľadu určitej bubliny. Je určitý typ zákazníka kde z tých 30 precenených setov smerom hore bude mať väčší prienik, ale toto nebude bežný zákazník ktorým je človek kupujúci pre decká, dokonca si dovolím tvrdiť že na Slovensku (keďze sa bavíme o nás a nie Nemcoch) to nebude vzhľadom na cenový mix ani bežný AFOL.
Takže sa dá tvrdiť že "mne TLG precenilo sety smerom hore" ale nedá za všeobecne tvrdiť že "bežnému slovenskému zákazníkovi TLG precenilo sety smerom hore" pretože to nieje pravda .
Ani sa nedá tvrdiť že to boli všetky exkluzívy, napríklad z tých zdvihnutých 30 setov je "len" 5 Creator Expert, z 21 v ponuke (kde aj 6 zlacnelo ale to je skôr dorovnanie AT cien)
Napočudovanie rovnako veľa zdraželo bežných Friends setov, tj 5 ks aj v pomere na ponuku katalógu (tj z 22 Friends setov).

Ide o to sa odosobniť keď sa robia vyhlásenia, prípadne potom tieto vyhlásenia personalizovať.
Som si napočítal aký mam prienik s tými 30 zdraženými setmi a je to 7. Stará cenníková cena niečo cez 1200, nech poviem že som nakúpil s -20% priemerne tj tesne pod 1000 Eur. Aj keby to bolo všetko čo som kúpil (zďaleka zďaleka nebolo), aj keby sa to podelilo na 2 roky (cyklus niektorých tých setov), tak stále je to niekde v uletených top 1% slovenských zákazníkov LEGO. To že zrovna v Tatralugáckej bubline to možno nebude stačiť ani na top 10% je iná vec.

Odhlásený duroduro

  • Príspevkov: 248
Re: Cenová politika
« Odpoveď #64 : 07. Január 2022, 12:14:25 »
Papluh,

hladame Biznis analytika a este nejakeho ineho Analytika, od 1300 hrubeho. Alebo Informatika - nahradis mna -  od 1200 hrubeho .
Myslim ze tieto fleky by si s prstom v nose dal. Co ty nato?  Asi malo penez?  >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #65 : 07. Január 2022, 12:23:45 »
Papluh,

hladame Biznis analytika a este nejakeho ineho Analytika, od 1300 hrubeho. Alebo Informatika - nahradis mna -  od 1200 hrubeho .
Myslim ze tieto fleky by si s prstom v nose dal. Co ty nato?  Asi malo penez?  >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

len tak spakruky nájdené z inzerátov - Odborny predavac v Tesco za 1070 + príplatky, myslím že s prístupom do systému ohľadom cien (myslím len včasné info, nie manipulácie  ;) ) by som ten rozdiel dorovnal len na LEGu aj bez nadčasov  >:D (keď už by som mal ísť robiť za také mizerné sumy)

ako, znie to ako offtopic ale aspoň to trochu dáva do perspektívy o čom sa tu bavíme. Len pre doplnenie pre nezúčastnených, ďurova ponuka sa týka banky, banky v BA ....
« Posledná zmena: 07. Január 2022, 14:24:47 od papluh »

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: Cenová politika
« Odpoveď #66 : 07. Január 2022, 12:41:07 »
Papluh,

hladame Biznis analytika a este nejakeho ineho Analytika, od 1300 hrubeho. Alebo Informatika - nahradis mna -  od 1200 hrubeho .
Myslim ze tieto fleky by si s prstom v nose dal. Co ty nato?  Asi malo penez?  >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

Nejak málo v hrubom nie? Ja som len operátor výroby a mám skoro 2kE v hrubom :o (ale zas obyčajný operátor nie som >:D)
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Cenová politika
« Odpoveď #67 : 07. Január 2022, 14:16:06 »
Kua, to kolko zarabate?????

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: Cenová politika
« Odpoveď #68 : 07. Január 2022, 15:32:44 »
Kua, to kolko zarabate?????
Kto ja? cca 1100-1200€ v cistom + endered karta (gastrace). Ale pracujem na 4 smeny. Dnes malo kto chce robit vo fabrike a na 4 smeny. Ludia su rozmaznany. A od januara sli u nas zase platy nahor (tzv. inflacne u nas sa to vola) ::) ::) A to sme fabrika o ktorej sa hovori ze zarabame menej. Udajne susedne fabriky zarabaju viac v priemere zamestanci.
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #69 : 07. Január 2022, 17:36:13 »
Ale dá sa, bežné sety sú aj s cenami v katalógu pre 2HY2021 a potom 1HY2021  ;)
Akurát to neni tak dátovo jednoduché ako keď má niekto prístup k cenám v programovo čitateľnej forme  >:D

katalogy sa velmi pouzit nedaju, kedze tam chyba polovica produkcie, najma tej co nas tu zaujima, a TLG kadi na to uvadzat v nich exkluzivy... ale ked mas cas, tak mozes najst co zlacnilo, lebo ja som zdrazene sety uviedol.


To je vec percepcie z pohľadu určitej bubliny. Je určitý typ zákazníka kde z tých 30 precenených setov smerom hore bude mať väčší prienik, ale toto nebude bežný zákazník ktorým je človek kupujúci pre decká, dokonca si dovolím tvrdiť že na Slovensku (keďze sa bavíme o nás a nie Nemcoch) to nebude vzhľadom na cenový mix ani bežný AFOL.
Takže sa dá tvrdiť že "mne TLG precenilo sety smerom hore" ale nedá za všeobecne tvrdiť že "bežnému slovenskému zákazníkovi TLG precenilo sety smerom hore" pretože to nieje pravda .
Ani sa nedá tvrdiť že to boli všetky exkluzívy, napríklad z tých zdvihnutých 30 setov je "len" 5 Creator Expert, z 21 v ponuke (kde aj 6 zlacnelo ale to je skôr dorovnanie AT cien)
Napočudovanie rovnako veľa zdraželo bežných Friends setov, tj 5 ks aj v pomere na ponuku katalógu (tj z 22 Friends setov).

Ide o to sa odosobniť keď sa robia vyhlásenia, prípadne potom tieto vyhlásenia personalizovať.
Som si napočítal aký mam prienik s tými 30 zdraženými setmi a je to 7. Stará cenníková cena niečo cez 1200, nech poviem že som nakúpil s -20% priemerne tj tesne pod 1000 Eur. Aj keby to bolo všetko čo som kúpil (zďaleka zďaleka nebolo), aj keby sa to podelilo na 2 roky (cyklus niektorých tých setov), tak stále je to niekde v uletených top 1% slovenských zákazníkov LEGO. To že zrovna v Tatralugáckej bubline to možno nebude stačiť ani na top 10% je iná vec.

aka bublina, toto je afol forum. preco by sme tu mali riesit vseobecnu ponuku lega, sme afoly, tak nas prioritne zaujimaju exkluzivy. z nizsej ceny dupla ci trollov nech sa tesia na modrom koniku. a ked zdrazia vlaciky a ostatne veci zlacnia, tak komunita vlacikarov bude nadavat na TLG. pozeral som sa na to z pohladu setov, ktore ma zaujimaju (ktore som kupil, alebo zvazujem kupit - modulary 2x, yoda, Hogward, creator expert auta, architecture), a v ramci tohto okruhu som nasiel cca 20 drahsich setov a ziadny lacnejsi. takze mi je ukradnute nejake celkove % ci vyrocne spravy, nejsom debil aby som nevedel za co som kupoval a za co sa bude teraz kupovat, vacsinu exkluzivov si pamatam presne ceny. pre mna ako zakaznika afola stupli ceny priemerne min. o 10%, tak mam narok na nespokojnost. podobne tipujem ze bude nespokojna vacsina tu na fore, lebo vacsina afolov si ledva dokaze kupit par exkluzivov pri tychto strasnych cenach a obcas nejake city vo velkej zlave... a zatial sa tu vsetci okrem teba stazuju... ale moze sa urobit anketa - kde sa kazdy vyjadri, ci je spokojny s novym cennikom, nespokojny, alebo je neutral...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #70 : 07. Január 2022, 18:07:28 »
katalogy sa velmi pouzit nedaju, kedze tam chyba polovica produkcie, najma tej co nas tu zaujima, a TLG kadi na to uvadzat v nich exkluzivy... ale ked mas cas, tak mozes najst co zlacnilo, lebo ja som zdrazene sety uviedol.

no comment...

Je tam aj excel na stiahnutie kde sú zoznamy setov pre všetky tie krajiny a dá sa stým pracovať
https://stnw.rs/zsrcs
ila_rendered



aka bublina, toto je afol forum. preco by sme tu mali riesit vseobecnu ponuku lega, sme afoly, tak nas prioritne zaujimaju exkluzivy. z nizsej ceny dupla ci trollov nech sa tesia na modrom koniku. a ked zdrazia vlaciky a ostatne veci zlacnia, tak komunita vlacikarov bude nadavat na TLG. pozeral som sa na to z pohladu setov, ktore ma zaujimaju (ktore som kupil, alebo zvazujem kupit - modulary 2x, yoda, Hogward, creator expert auta, architecture), a v ramci tohto okruhu som nasiel cca 20 drahsich setov a ziadny lacnejsi. takze mi je ukradnute nejake celkove % ci vyrocne spravy, nejsom debil aby som nevedel za co som kupoval a za co sa bude teraz kupovat, vacsinu exkluzivov si pamatam presne ceny. pre mna ako zakaznika afola stupli ceny priemerne min. o 10%, tak mam narok na nespokojnost. podobne tipujem ze bude nespokojna vacsina tu na fore, lebo vacsina afolov si ledva dokaze kupit par exkluzivov pri tychto strasnych cenach a obcas nejake city vo velkej zlave... a zatial sa tu vsetci okrem teba stazuju... ale moze sa urobit anketa - kde sa kazdy vyjadri, ci je spokojny s novym cennikom, nespokojny, alebo je neutral...

toto je verejné fórum na ktoré odkazujeme na našich akciách a aktivitách, odkazujú sem aj iní ľudia/média a teda sem prichádzajú pozreť aj ľudia ktorých zaujíma práve ten katalógový obsah

A teda keď tu v modernej dobe dojmológie budú faktograficky nesprávne údaje tak ich podporiac dátami opravím.

A teda tvrdenie že TLG zdraželo všetko je logicky nesprávne keďže pomer/objem/suma setov ktoré zdraželi je menši ako tie čo zlacneli dorovnali Západ prípadne mierne podliezli.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #71 : 07. Január 2022, 18:29:30 »
ale prosim ta, toto je na 99% forum pre afolov, ostatni ludia tu chodia minimalne a max si pozru akcie. nikto tu nehlada udaje o TLG ani jeho vyrocne spravy. pre aktivnych uzivatelov fora - vsetko afolovia, ziadne deti ani mamicky som tu x rokov nezachytil- je dolezite si podebatovat o cenach lega, ktore sa tyka ICH, nie deti a rodicov... vsetkym okrem teba tie nove ceny vadia. tak urob anketu a bude to ferove, ked sem pridu spokojne mamicky, tak mozu zahlasovat ze sa im pacia nove ceny... pre mna su grc a hnus, kvoli novym cennikom budem musiet viac platit, a je mi smiesne, ze ma tu niekto presviedca o tom, ze biela je cierna.
a to uz nehovorim o tom, ze vacsina afolov sleduje ceny tu a inde a hlada najnizsie ceny, takze to je druha rana pre nas- ze nemozme alternativne kupit urcity set, co je u nas predrazeny, v zahranici...
dakujem za excel, podla ocakavania su tie znizenia minimalne a tykaju sa sraciek typu minion. aby som bol ferovy, nasiel som aj set, co mam a zlacnil sa - disney castle. vsetky ostatne z mojho portfolia zaujmu zdrazeli alebo ostali rovnake. tak hadam mam pravo byt na nasraty na TLG a povedat si tu nazor. alebo to mozme tu cenzurovat, budu sa tu pisat len chvaly a prekrutena realita - samozrejme podlozena tymi vybranymi udajmi...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #72 : 07. Január 2022, 18:43:36 »
Máš právo povedať názor.

Napríklad že
"TLG zdraželo sety ktoré ma zaujímajú"
A bude to oke

ale keď sa začne tvrdiť
"TLG zdraželo všetko (pretože zdraželo pár setov ktoré ma zaujímajú) "

Tak to jednoducho vyvrátim dátami.
Akurát teraz je v móde vyškrtnúť dáta ktoré človeka nezaujímajú...

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #73 : 07. Január 2022, 18:56:04 »
TLG nezdrazelo par setov, ale 40 setov, a to mnohe vyrazne, a zlacnelo o par eur ine sety. ale pre toto forum je podstatna prva cast informacie. pouzil som fakty a presny zoznam setov, a to este minuly rok - a preto dufam, ze tie informacie boli uzitocne pre niektoreho afola, aby si stihol kupit co chcel za lepsiu cenu. urcite je to uzitocnejsie ako ked ty povies ze VSETKY sety celkovo zlacnili a povies vzdy fakty len v prospech 1 strany...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #74 : 07. Január 2022, 19:00:36 »
Kua, to kolko zarabate?????

Nejde o plat ale disponibilný príjem.

Napríklad aj v ten plat ako v ďurovej banka môže byť ok ak má človek bývanie, napr zdedil byt po (starých) rodičoch.

Ak však človek nemá a musí zahypotékovať v Bratislavských cenách na komplet 3i byt s dieťatom či dvoma na krku tak aj pri platoch k korporáte sa zapotí.

Napríklad osobne posledné dva roky kupujem LEGO len za to čo predám z naskrčkovaného keď som bol slobodný v malom 2i a behal po svete v rámci korporátu ...