Autor Téma: Cenová politika  (Prečítané 15470 krát)

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: Cenová politika
« Odpoveď #45 : 01. Január 2022, 14:41:36 »
Tento rok toho viac praskne a všetko čo má možnosť presunúť sa preč niekde do Číny, Indie a neviem kde tak sa zdvihne a opustí EÚ aj s celou jej zelenou vlnou a uhlikovou neutralitou...  :oldman:

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Cenová politika
« Odpoveď #46 : 04. Január 2022, 12:04:18 »
Myslim si, ze by mohol niekto tymto managerom vysvetlit, na akych zakladoch a principoch bolo vytvorene LEGO:
Názov "Lego" je odvodený z dánskych slov "leg godt," čo v preklade znamená "hraj sa dobre."
Asi by managerkovia z TLG mali premenovat LEGO na "More money"
Ked vidim tie prestrelene ceny...
Lego uz nema nic spolocne z hranim sa z pohladu managementu ale je to len o zisku. A naozaj neverim tomu, ze s takouto politikou preziju...teraz este profituju z toho, ze su AFOL a su rodicia, ktori este akotak vyrastali na znacke LEGO a kupia to detom...ale v buducnosti sa kolki daju na zberatelstvo Lego pri tychto cenach? A naozaj neverim tomu, ze by tieto premrstene ceny boli  v poriadku aj v takom Nemecku....
asi sa ani tam nenajde vela takych co daju 1000+€ za Titanic, StarWars....proste si to ludia budu kupovat len vo vypredaji....a o desat rokov budu stat stavebnice pol vyplaty pre Nemcov a cely jeden nas ,,,,
A skonci to tym, ze TLG dotlaci cenami ludi k tomu, ze ked si budu chciet postavit pre zabavu a na hranie (leg godt) stavebnicu tak si ju kupi z Ciny za tretinu...
Mal som v ruke 42114 buggy - v akcii 105€!
300kusove auticko na ktorom este aj tym sposobom setria, ze nema uz dialkove ovladanie (oni tvrdia, ze je to inovacia...ale je to len obycajne setrenie nakladov!)
takze dostanete 2x motor, battery box, prijimac a par suciastok....a toto stoji 105€!
A aj ked sa daju poskladat krasne veci z Lega, je to IBA a IBA hracka.....nie je to umelecke dielo! Ale uz sa predavaju stavebnice za cenu umeleckych diel!
Aby som dal za lod 1100€.... si robite prdel!!!
« Posledná zmena: 04. Január 2022, 13:36:37 od smirec1 »

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Cenová politika
« Odpoveď #47 : 04. Január 2022, 15:21:59 »
Nejako si sa opustil.  ::)

Titanic je za 630, nie za 1100, neviem, odkial mas tu cenu.
Bugina je zial draha vdaka novemu systemu motorizacie, kde len za Hub pytaju 80€, a za jeden motor 35, co su dost palky, takze sa to da brat ako powered up starter pack, kde su zvysne suciastky "navyse". Nastastie na bricklinku su o dost lacnejsie(myslim tie Powered up diely).

LEGO nikdy nebolo beznou lacnou hrackou, vzdy malo aspon u nas punc exkluzivity. Neviem, ako kto, ale ja som mal za sociku nejake 4 sety, z toho dve male do 100 dielov. To sa s tym, ako sa dnes kupuje LEGO neda ani porovnat.

A co sa tyka cien umeleckych diel, asi mame kazdy inu predstavu, co to v praxi znamena. Lebo original da teoreticky kupit aj za dvacku, aj za niekolko milionov.

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Cenová politika
« Odpoveď #48 : 04. Január 2022, 17:07:55 »
Opustil som sa...lebo som 12 rokov robil vo firme co vyrabala plastove odliatky pre Samsung Galanta a potom som este pracoval aj v samotnom Samsungu niekolko rokov na riadiacich poziciach a bol som priamo pri tom ako sa tvorila cenova politika....a mozem vam tu povedat, ze samotna cena dielov je otazka jedneho-dvoch centov....
Cena granulatu stala 2€ pred niekolkymi rokmi...nech je to teraz po zdrazeni 3€/kg
Takze len material na take Lambo Sian (co moze mat take tri kila) stoji 10€...ostatne poplatky su DPH (20%), ludia (direct, indirect), licencia, energie, logistika 25%
 cena loga LEGO je uz teraz minimalne polovica z ceny setu.

Na heureke mi dalo jedinu predajnu na SR, kde je Titanic v AKCII za 999€:
« Posledná zmena: 04. Január 2022, 17:34:28 od smirec1 »

Odhlásený PC CZ

  • Príspevkov: 504
Re: Cenová politika
« Odpoveď #49 : 04. Január 2022, 21:35:16 »
Titanic fakt nestojí 1100 euráků...ani tisíc. To snad nestojí oficiálně žádné LEGO.
Ano výrobní náklady budou žádná celá nic. Ale takhle to přece je u většiny tzv. spotřebního zboží. Za levno vyrobit a za draho prodat. U X-setů jsou ty  ceny předražený, hlavně u Star   Wars :) A zrovna tam jsou fanoušci loajální (jak si z toho už dávno dělali srandu v the Simpsons) a schopní utratit velké částky, protože to je Star Wars. Viz. šílenství kolem Milenium Falcona.

Trendem než pokračování globalizace, bude IMHO de-globalizace, právě  za tím účelem oslabení Číny. V Huawei už vyvěšovali málem fangle jak jsou úspěšní a najednou se USA vzpamatovali, uvalili na Huawei embargo a rázem jsou jejich telefony neprodejné. Rozumné by bylo naopak i za cenu vyšších z počátku vyšších nákladů ekonomických ale o to vyšších zisků politických přesunout výrobu zpátky z Číny na Západ.
« Posledná zmena: 04. Január 2022, 21:37:32 od PC CZ »

Odhlásený killco

  • Príspevkov: 387
    • Brickset
Re: Cenová politika
« Odpoveď #50 : 05. Január 2022, 12:57:27 »
Nechápem fakt o čo im ide. O chvíľku to tu bude samá čínska kópia, lebo už teraz je toho plný bazoš a ludia na Sk (Nemyslím zarytých AFOLov) si radšej objednávajú napodobeninu z aliexpresu ako by mali vyvaliť tieto pálky za Lego. Celé je to kontraproduktívne. Momentálne keď niekde kúpim kiloware tak z toho vytriedim tak 10% čmejdu z číny a postupne budú tieto čísla narastať a neoplatí sa to ani už kupovať.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #51 : 05. Január 2022, 13:22:01 »
Na heureke mi dalo jedinu predajnu na SR, kde je Titanic v AKCII za 999€:

Je kopec ľudí ktorí vedia odlíšiť orignálnu cenu od resellerskej/scalperskej. A potom su takí čo to buď nevedia, alebo potrebujú manipulovať jej použitím...

Takze len material na take Lambo Sian (co moze mat take tri kila) stoji 10€...ostatne poplatky su DPH (20%), ludia (direct, indirect), licencia, energie, logistika 25%
 cena loga LEGO je uz teraz minimalne polovica z ceny setu.

Miesto hádania kde chýba X položiek tak tu je odkaz na výročné správy  pre lenivcov konkrétne na poslednú z 2020
Dá sa tam nájsť toho dosť. Napríklad že "Raw materials and consumables" (tj spotrebované vstupy potrebné na výrobu) tvoria cca 19% z nákladov či 13% z príjmov (teda % tam nie sú na to treba použiť odborný trik zvaný kalkulačka...)  Akurát treba tomu povenovať trocha viač času ako naklepať pár viet...

A len pre info, to sú údaje len pre TLG , katalógová cena pozostáva ešte z DPH a potom podielu pre reťazec obchodu (od distribútora po retail) kde pri plnej cene zostáva podiel veľmi podobný výrobcovi

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Cenová politika
« Odpoveď #52 : 05. Január 2022, 21:39:37 »
Je kopec ľudí ktorí vedia odlíšiť orignálnu cenu od resellerskej/scalperskej. A potom su takí čo to buď nevedia, alebo potrebujú manipulovať jej použitím...

Miesto hádania kde chýba X položiek tak tu je odkaz na výročné správy  pre lenivcov konkrétne na poslednú z 2020
Dá sa tam nájsť toho dosť. Napríklad že "Raw materials and consumables" (tj spotrebované vstupy potrebné na výrobu) tvoria cca 19% z nákladov či 13% z príjmov (teda % tam nie sú na to treba použiť odborný trik zvaný kalkulačka...)  Akurát treba tomu povenovať trocha viač času ako naklepať pár viet...

A len pre info, to sú údaje len pre TLG , katalógová cena pozostáva ešte z DPH a potom podielu pre reťazec obchodu (od distribútora po retail) kde pri plnej cene zostáva podiel veľmi podobný výrobcovi

19% moze byt...ak do vstupu zaratam okrem samotneho granulatu aj naklady na ludi ( t.j. logistika, kvalita, operatori, balenie, navody, nalepky...) a energie, udrzba, odpis strojov, forilem, budov, majstri, management, teambuildingy, firemne auta....
Ale ked pozries len ciste naklady na granulat+ farba tak to je okolo 3€/kg

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #53 : 05. Január 2022, 22:37:03 »
prečo tá fixácia na granulát ??
okrem toho takmer všetko čo si spomenul nespadá pod tú položku a má vlastné položky/tabuľky v tej správe - spadá tam okrem granulát, aj papier, kartón a pod či energie (elektrina, voda, plyn...)


Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2029
Re: Cenová politika
« Odpoveď #54 : 05. Január 2022, 22:56:00 »
tak vidite, chlapci, papluh vam to vysvetlil, tak mozte s usmevom na tvari kupovat lego aj za aktualne premrštené ceny :-) ked to stupne aj o 200%, stale sa to nejako zdovodni...
ale vazne - pokial cinania, ale aj europske cobi dokaze mat tie ceny co ma, a tiez platia granulaty a pod (neriesim licencovane veci), tak je niekde u TLG chyba - bud maju zufalu distribuciu alebo su nenažraní... a kedze mali v 2020 rekordne zisky, tak je to asi ta druha moznost... proste si povedali, ze vsetko sa zdrazuje, tak prihodia 10-20%, blbci si to nevsimnu, vsak je na zapade dost penazi... je to cista nenažranosť, nic ine. a v podstate rezignovali na trhy na vychod od nemecka az po daleky vychod, lebo s tymito cenami nemaju sancu bojovat s cinskymi klonmi, uz doteraz boli tie ceny extremne...
inak sranda, ze zvysovali najma exkluzivy, pri ktorych zrovna by vedeli poriesit lacnejsiu distribuciu cez lego.com, kedze Afolovia nejsu tupci co to kupuju v prvom retazci... prave pri legu pre afolov by vedeli maržu skresať a ušetriť na distribucii... ale kaslu na to...

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: Cenová politika
« Odpoveď #55 : 05. Január 2022, 23:42:33 »
Chlapi nebláznite. Zdražovanie je problém celého sveta a všetkého. Kovidové peniaze devalvujúce meny, pretrvávajúce problémy z dodávkami surovín (tento problém poznám veľmi dobre, pracujem v potravinárstve a posledné mesiace máme skoro každý deň, že nejaká surovina mešká resp. ju ani niekoĺko dní nevedia dodať. Tým pádom výroba stojí). A takto je to všade v súčasnosti. Energetická a surovinová kríza, inflácia všeobecne...

Všetko išlo hore o cca min 10%. Netýka sa to len lega. Keď by zdraželi o 40% tak to by už bol problém.

Do konečnej ceny pre zákazníka je zahrnutých množstvo položiek o ktorých mi bežný ľudia ani netušíme. A to nepočítam platy všetkých zamestnancov či marketing.

A keď už nikto vás nenúti lego kupovať. (aspoň tým ušetríte hromadu penazí a miesta) Sám tak uvažujem, ak sa stane lego pre mňa už pridrahé, tak jednoducho prestanem zbierať resp. sa preorientujem napr. len čisto na moduári a bude tých 200E snáď dám bez problémov raz ročne.

Riešite hlúposti. Čo majú povedať napr. hráči či grafici kde v tomto odvetví šli grafické karty s cenou hore min. o 120%. Viete si predstaviť keby takto trh vyhrotil lego?
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #56 : 06. Január 2022, 00:28:48 »
tak vidite, chlapci, papluh vam to vysvetlil, tak mozte s usmevom na tvari kupovat lego aj za aktualne premrštené ceny :-) ked to stupne aj o 200%, stale sa to nejako zdovodni...

Láskavo mi tu neprisudzuj čo som nenapísal.
Reagoval som tu na reči že keď kilo granulátu stojí 10 Eur tak napríklad pre spomínaný Sián do pár násobku toho sa musí vtesnať celá cena vrátane platov, odpisov, dopravy... 
Dal som dáta ako to je rozpočítané a evidentne keď neni iná odpoveď tak treba útočiť hej ?

Mimochodom to spomínané COBI už zďaleka neni také lacné, keď sa pozrú cenníkové ceny tých tankov, lodí a pod tak je to niekde okolo 7-8 centov na diel (+/- 1c). Na to že a) vyrábajú v Poľsku  b) majú mizerný marketing a rozširenie predaja  to nieje žiadna sláva.  Keď sa zobere že len cca 40% nákladov TLG je produkcia a rovnaký podiel ide na podporu predaja a distribúciu. Áno je to koroporátne nafúknuté, ale pokiaľ sa rieši toto celosvetovo s marketingom kade kde (hej, aj u nás sú TV spoty) tak to bude žrať peniaze veľkým spôsobom.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #57 : 06. Január 2022, 00:30:49 »
Riešite hlúposti. Čo majú povedať napr. hráči či grafici kde v tomto odvetví šli grafické karty s cenou hore min. o 120%. Viete si predstaviť keby takto trh vyhrotil lego?

Ak ju vôbec kúpiš. Alebo si zaplatíš bota či členstvo niekde kde ti to lovia boti.
To čo sa deje u grafík alebo u PS5 a pod je úplne úlet. To čo vidíme pri LEGu, napr na S@H je slabý odvar.
« Posledná zmena: 06. Január 2022, 00:46:23 od papluh »

Odhlásený smirec1

  • Príspevkov: 143
Re: Cenová politika
« Odpoveď #58 : 06. Január 2022, 11:01:35 »
prečo tá fixácia na granulát ??
okrem toho takmer všetko čo si spomenul nespadá pod tú položku a má vlastné položky/tabuľky v tej správe - spadá tam okrem granulát, aj papier, kartón a pod či energie (elektrina, voda, plyn...)

(Odkaz na prílohu)

Mne je uplne jedno, ci mi veris alebo nie....
Robil som vo vyrobe plastov a viem co je realita a co je marketing....
Ty si myslis, ze mi sme zakaznikovi hovorili pravdu? 😂🤣😂

Papier znesie vsetko.
A je pravda, ze Covid riadne napomohol tomu, co sa nepodarilo v 2008- riadne zatriast ekonomikou
Takze islo vsetko hore a aj sa to dalo predvidat- ekonomovia (myslim skuseni s dlhorocnou praxou) povedia, ze este taketo nikdy nebolo, ze FED a ECB tlacia peniaze ako nikdy (napr. FED vytlacil za rok 2020 viac penazi ako za celu svoju historiu dokopy) a vysledok je taky, ze peniaze nemaju ziadnu hodnotu a su nulove uroky, co tu este tiez nikdy nebolo a velmi sa tym prehrieva ekonomika...
takze nie tovary su drahe ale € tak velmi straca na hodnote...
ale uz prichadza to, ze ludia prestanu kupovat a plne sklady nepojdu na odbyt...vysledok bude, ze budu musiet ist dole ceny vsetkeho ak vyrobcovia budu chciet predat...a to bude aj Lego...tiez tie ceny nebudu vediet zvysovat donekonecna a chvalit sa rekordnymi ziskami!

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Cenová politika
« Odpoveď #59 : 06. Január 2022, 16:36:09 »
Nemci zo StoneWars  si dali námahu analyzovať oficiálne zmeny cien v cenníkoch na S@H krajín Eurozóny vrátane Slovenska.
https://www.stonewars.de/news/lego-harmonisiert-preise-in-westeuropa/
Je tam aj excel na stiahnutie kde sú zoznamy setov pre všetky tie krajiny a dá sa stým pracovať
A kopec dát aj v texte. Kto sa s tým chce vyhrať ten má dobrý základ, kto nie tak ten nie ...
V skratke Nemci/Rakúšaci dostali zdražených 41 setov a zlacnených nič tak sú asi dosť naštavaní  >:D

Za Slovensko 30 setov zdraželo, 231 setov zlacnelo, 165 zostalo. Priemerná zmena -2,9%, vplyv na sumu celého sortimentu -0,6%.
Maximálne absolútne aj relatívne zdraženie +23 Eur rovnako +23 % má ... DUPLO 10956 Zábavný park   (porazil aj Sian, modulary atd)
Maximálne relatívne zlacnenie -20% Classic   10696 Kreatívny box
Maximálne absolútne zlacnenie -12 Eur City   60262 Lietadlo

 
Citácia od: smirec1
Mne je uplne jedno, ci mi veris alebo nie....
Robil som vo vyrobe plastov a viem co je realita a co je marketing....
Ty si myslis, ze mi sme zakaznikovi hovorili pravdu?

Papier znesie vsetko.

Gratulujem, odhalil si že TLG klame v oficiálnej výročnej správe čo sa týka nákladov. Dánske úrady by asi na také zistenia boli zvedavé, možno aj nejaká odmena bude a zostane na oficiálne predražené LEGO...