Autor Téma: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?  (Prečítané 8364 krát)

Odhlásený jz77

  • Príspevkov: 110
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #15 : 26. Január 2017, 10:55:53 »
Mercedes Arocs je sice technicky prepracovanejsi,ale vzhlad ma Scania lepsi. Na Mercedesi mi vadi to trhane otacanie ramena. Je to tym ze tocna ma veliky priemer a nahonove koliesko maly, preto zuby dobre nezapadaju. Pneumatiku nemam ani ja rad,ale v pripade mojho rozostavaneho trucku som sa rozhodol ze si to prvy krat vyskusam :D

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #16 : 26. Január 2017, 11:28:42 »
...tak každého osobné preferencie...

Pneumatika:
zdvih ramena - začne to tlakovať a nerovnomerne zdvíhať, občas to neprizodzene vystrelí do stratosféry
spustenie ramena - hneď ti to stratí tlak, a drbne ti celý aparát o zem
(vzduch je stlačitelný, naložíš záťaž a to ti nedrži kde chceš, respektive, blbo sa dá po malých krokoch hýbať)

Linear Actuator:
zdvih + spustenie ramena: plynulý pohyb od začiatku až do konca operácie, zastavenie v lubovolných maličkých krokoch, drží to polohu.
Na tej hračke ti to príde ako pomalé, ale v reále hydraulika tiež nieje rýchla.


Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #17 : 26. Január 2017, 11:32:03 »
A preco nenapises vyhody pneumatiky? ;)

Pneumatika:
- rychlejsi pohyb, na hranie uplne staci, natlakovana dvihne vsetko
- na modeloch realistickejsi vzhlad ako aktuator (neviem si na tom bagri VOLVO predstavit tie megavelke a skarede aktuatory)

Aktuator:
- presny pohyb

S aktuatormi sa hrat nie je zabava pre deti, kde musia cakat 10 minut kym sa vysunie vzpera.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #18 : 26. Január 2017, 11:46:42 »
Tak áno, obe majú pro a proti. Hlavne treba povedať, že niekde sa hodí Pneu a inde zas Linear...

Nevýhoda Linearu je ešte to, že k nim musíš priviesť pohon, čo je komplikované pri zložitejších mechanizmoch

Ved áno, deti nech sa hrajú s tými katapultami ;D ,ja len že k realite má pohyblivosťou bližšie Linear.

Odhlásený TOME

  • Príspevkov: 377
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #19 : 26. Január 2017, 12:25:35 »
Nemozem to uplne posudzovat, lebo pneumatiku som nikdy nemal, mozno si raz zadovazim, (volvo bager je na to asi ideal) ale vzdy ma odraza ked vidim video recenziu ze ako to realne, nerealne, funguje, ako pisal paliason, ze to v okamihu spravi rychli pohyb (katapulty  ;D) , teda aspon z videa to vyzera strasne nekontrolavatelne, ( volvo nakladac s aktuatomi je paradny ). Lego by sa mohlo vymyslet viac velkosti aktuatorov a k nim bowdeny s pohonom od motora, este by to malo aj hadice  ;) a vyzeralo by to!

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #20 : 26. Január 2017, 12:25:55 »
Čo mám odsledované, tak práveže po chvíľke nadšenia z pumpovania pneumatiky to deti skorej prestane baviť, pretože je nepresná a ťažko ovládateľná, najmä čo sa týka drobných korekcí.

Určite je lepšia na výzor ak je odkrytá a tiež na zapracovanie na komplikovaných miestach.
Tipujem, že pri pohybe pod záťažou vydrží asi viac ako spojky v LA. Ale len jedným smerom - zdvih.
« Posledná zmena: 26. Január 2017, 12:27:59 od papluh »

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #21 : 26. Január 2017, 12:33:42 »
Tak to mas asi zle odsledovane. Deti bavi viac pneumaticky system ako aktuatory. A to PRAVE z vyssie uvedeneho dovodu, ze s aktuatormi ta akcia strasne dlho trva. A deti vobec neriesia presnost. Dokonca tomu radi pomozu rukou. Navyse pri kompresore funguje pneumatika dobre a to mi nik nevyvrati, lebo to mam odskusane na viacerych modeloch co mam.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #22 : 26. Január 2017, 13:24:22 »
Mám to osobne z výstav. Jednoducho ak tomu decku tá ruka 3x vystrelí hore a 3x padne úplne dole pri snahe korigovať, tak v lepšom prípade ako výzvu naloží jedno to polienko a ide ďalej.

Samotný pohyb je u LA pomalší, ale ak zarátaš chyby a pokusy ich opraviť u pneumatiky tak v konečnom dôsledku pre človeka bez tréningu to trvá dlhšie s pneu.
Taký odíde s tým, že pneumatika za to nestojí.

Navyše podstatná vec je, že LA dáš aj na diaľkové  a pneumatiku sériovo nie  (a aj nesériovo je to kombinácia mechanizmu, potreby serva a pod)

Ja nehovorím, že pneumatika je len zlá ale každé znich má svoje výhody a LA je na tom lepšie.

Ak to zhrniem tak hrateľnosť
- čistý manuál / HoG -  Pneu > LA  (LA má výhodu jedine jemnosti)
- motorizovaný pohon -  Pneu  >< LA  ( záleží od použitia, napr pre 42009 je LA zbytočné, na jemnejšie práce má výhodu LA)
- diaľkové ovládanie - Pneu  << LA  (nieje o čom)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #23 : 26. Január 2017, 13:29:40 »
No nemas pravdu. Pneumatiku vies ovladat dialkovo rovnako ako aktuator. Cez kompresor, co nie je vobec zlozite zariadenie. Z hladiska hratelnosti je pneumatika podstatne zabavnejsia, ako aktuator. Ci uz manualne pumpovanie, alebo kompresor. Aktuator je nezazivny, pomaly. Nuda. Z hladiska dizajnu sa vobec nemusime bavit - tam pneumatika jasne vyhrava na modeloch. Aktuator je dobry, ked nejaky AFOL chce robit daky stroj, kde potrebuje presne nastavenie polohy.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #24 : 26. Január 2017, 14:34:19 »
No to už som len zvedavý ako vieš "Pneumatiku vies ovladat dialkovo rovnako ako aktuator"

Pri LA - máš diaľkové pohneš páčkou nahor, pohon LA sa začne otáčať podľa sprevodovania, ak nieje na doraz alebo preťažený nad úroveň spojky tak hneď sa začne hýbať. Pustíš páčku, LA sa zastaví a drží pozíciu, dáš do opačnej polohy a ide hneď naopak. Ak máš train ovládač, tak môžeš je na výber viac nastavení citlivosti a STOP tlačítko.
Zabudovanie - máš vývod LA napr na HoG, pripojíš motor,ten do IR príjmača a ten na baterku. Hotovo

Pri Pneu - Máš jeden kanál na ovládanie behu pumpy. Druhý kanál na ovládanie ventilu. Ak hovoríš ovládať cez pumpu tak otvoríš naprv ventil do smeru ktorý chceš. Najskôr nemáš v systéme žiadny tlak a aj keby tak nemáš ten správny, takže ak to otvoríš do smeru gravitácie tak ti to padne dole. Keď otvorís proti smeru, začneš pumpovať, nič sa nedeje, ešte stále nič, tlak je nízky a ... zrazu to letí to hore, rýchlo stop. Ak máš štastie zastavíš to cca tam kde chceš.
Zabudovanie - motor na pumpu je jednoduchý, dopredu-dozadu, kalsický motor na diaľkové.
Ale čo ventil? Jednoduché riešenie - Servo motor - akurát ten funguje s klasickým IR ovládanim v plných výchylkách +1,0,-1. Čo urobí naplno otvorený ventil proti gravitácii je každému čo sa stým hral jasné. Navyše to treba držať aby bol otvorený. Pomáha Train ovládač- s držaním aj postupným otváraním. Ale stále je 2x väčší a drahší ako M-motor a pri viacerých X ventiloch je nezávislé ovládanie skrz X serv vs nejaká prevodovka s 1 servom a motorom ale len na 1 ventil naraz.
Alebo spraviť nejakú konštrukciu pomocou normálnych motorov kde na postupné otváranie stačí závitnica, ale s centrovaním to bude už horšie. Alebo potom gumičky. No a ešte som testoval riešenie čo používa Sariel, na M-motor dá cez prevod polovičné liftarmy, ktoré sú pri otváraní ventilu v skrute a pružnosťou sa po zastavení motora vrátia dostredu...krása  >:(


Ale inak je to úplne ale úplne rovnaké....
« Posledná zmena: 26. Január 2017, 15:28:38 od papluh »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #25 : 26. Január 2017, 15:41:33 »
- na modeloch realistickejsi vzhlad ako aktuator (neviem si na tom bagri VOLVO predstavit tie megavelke a skarede aktuatory)

aké megavelké a škaredé aktuatory? ...ved obidva typy vyzerajú rovnako - proste ako piesty.  A rozmerovo sú tiež rovnaké, či tenké, alebo hrubé - majú vzájomne rovnaký priemer.

Mňa ta pneumatika omrzela do piatich minút, či to bol Unimog alebo MB Arocs... proste tie nekontrolovatelné pohyby mi prišli otravné
« Posledná zmena: 26. Január 2017, 16:01:58 od Paliason »

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #26 : 26. Január 2017, 16:32:09 »
No musim sa aj ja pridat k timu proti funkcnosti pneu. Cez vianoce som si postavil svoj prvy pneu set MB a tak ako som sa na to tesil, tak som ostal sklamany z toho, ako zle to funguje. Vizualne je to lepsie (tie hadicky dodavaju nadych strojovej monstroznosti), ale hrat sa s tym je dost otravne. Uvidime, co na to povie synovec, ako dlho ho to bude bavit ;)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #27 : 26. Január 2017, 17:36:56 »
V SOBOTU NA NADVORI TRENCIANSKEHO HRADU BITKA AKTUATORISTI VS. PNEUMATIKISTI! ASI TO BUDE PRESILA, ALE NEVADI!!!

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #28 : 26. Január 2017, 17:54:42 »
 ;D ;D

neboj, aj nejakí turisti sa určite pridajú do tej mely, ked ťa uvidia samého s pneu piestikom, jak ťa tam mlátime s aktuatormi !!!
« Posledná zmena: 26. Január 2017, 17:57:13 od Paliason »

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Nejakí fanúšikovia Lego Technic?
« Odpoveď #29 : 26. Január 2017, 18:08:30 »
Aktuatoristom to pojde sice pomaly, ale presne. Pneumatikisti pojdu na krasu a pre divakov a ked budu pod tlakom, vystrelia na mesiac. A cele to tam potom upracu traktoristi z miestne prislusneho utvaru JRD.
« Posledná zmena: 26. Január 2017, 18:12:36 od MiKeL »