Autor Téma: Technic trojkolka [wip][moc]  (Prečítané 10513 krát)

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Technic trojkolka [wip][moc]
« : 02. December 2016, 11:11:52 »
Dlhšie som nepridal žiaden MOC, čiastočne preto, že času na stavanie nie je nazvyš a MOCy su na čas ešte náročnejšie, než krabicové modely, čiastočne preto, že sa moje nápady časom ukážu ako príliš ambiciózne vzhľadom na množstvo LEGA, skúseností a aj toho mála času.

Nadchádzajúca výstava v Poprade ma pristihla pri počiatkoch takéhoto "projektu" a po zhruba dvoch týždňoch som musel uznať, že na toto nestihnem zohnať všetky potrebné dieliky, už len preto, že ešte ani netuším, čo všetko budem potrebovať.

A tak prišiel nápad na niečo jednoduchšie a ľahšie zrealizovateľné - chopper trojkolka.

Zatiaľ mám nahodenú len takú základnú skicu - proporčne by sa to veľmi meniť nemalo. Je tam spravené odpruženie na všetkých troch kolesách, ktoré teoreticky funguje, ale aby fungovalo aj prakticky, bude ho nutné prekopať - prednú vidlicu budem musieť zvoliť iný systém, aby to viac pružilo a menej sa ohýbalo. Zadné odpruženie je pricipiálne také, ako chcem, zmeniť bude treba vzájomnú polohu jednotlivých prvkov zavesenia. Zrejme ešte trochu skrátim riaditká, ale nie viac ako o 1-2 study.

Samozrejme bude treba doplniť motor a pohon, sedadlá, výfuky a ďalšie detaily.

Materiálu by som mal mať dosť, chýbať budú snáď iba drobnosti vzhľadom na to, akú konečnú farebnosť z toho budem chcieť dosiahnuť, to zatiaľ nemám premyslené.





Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #1 : 02. December 2016, 11:44:32 »
To predné odpruženie určite zmeň, týmto si akurát zničíš tie tlmiče (alebo ten čo ti na to poriadne pritlačí  >:D )

Pri tomto sklone to podľa mňa nedáš tak aby váhu niesli priamo tlmiče.
Skúsil by som to cez:
- zdvojené ramená, jedno pevné a jedno odpružené a dole páka, ako bol na origináloch (a niekde aj v reále) http://images.brickset.com/sets/AdditionalImages/8051-1/8051_alt3.jpg
- zdvojené pohyblivé ramená založené na axles voľne prechádzajúcich cez pin diery, ale s krátkym zdvihom lebo tam moc pevnosti "na páku" nieje a tlmič vedľa bude držat vzdialenosť

V oboch prípadoch može byť tlmič len aj jeden, v strede.



Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #2 : 02. December 2016, 12:03:07 »
Hej, presne tak som to nejako myslel, potrebujem nájsť kompromis medzi tuhosťou a mohutnosťou, opticky by to malo byť čo najsubtílnejšie, no zároveň dostatočne pevné.

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #3 : 03. December 2016, 10:24:33 »
Upravená vidlica a zadné odpruženie. Je to podstatne tuhšie a už to začína aj nejako vyzerať :)









Dozadu by sa hodili tieto pneu, akurát je na zváženie, či dať 7€ za kus, prípadne vyše 50€ za pomerne škaredý set. ::)

Odhlásený Igi257

  • Príspevkov: 62
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #4 : 13. December 2016, 08:48:21 »
Mňa osobne ruší kombinácia prednej cestnej pneumatiky a zadných terénnych. Viac by sa mi páčilo ak by bola trojkolka s takýmito kolesami. 
Pozrite si ďalšie naše videá na našom YouTube kanále: Lego er TV
https://www.youtube.com/channel/UC--mOqUTyG9QLtBVRvhAF1w

Odhlásený j.dodo

  • Príspevkov: 569
  • ...zbieram, co sa mi paci..
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #5 : 13. December 2016, 09:12:47 »
Mňa osobne ruší kombinácia prednej cestnej pneumatiky a zadných terénnych. Viac by sa mi páčilo ak by bola trojkolka s takýmito kolesami.

predpokladam, ze vychadzal z toho co mal k dispozicii....ale hej viac by tam sedeli tie cestne... treba este doriesit sedenie..kedze je to obrovska trojkolka tak si ziada velke sedadlo s operadlom...proste tam musis sediet ako v kresle... to nie je dorobene. Inak to vyzera celkom fajn
« Posledná zmena: 13. December 2016, 09:15:16 od j.dodo »
Len sa hram a zbieram, co sa mi paci.. http://brickset.com/sets/ownedby-j-dodo

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #6 : 13. December 2016, 09:41:17 »
Tie kolesa su zatial z nudze, hodia sa mi tam proporčne, aj keď ten terénny dezén ani mne nevyhovuje. Nic ine aspon zhruba vhodne nemam, kolesa z 42039 su zapracovane v inom modeli, ktory nemienim teraz rozoberat a aj tak by boli male. Ako som pisal vyssie, uvazujem nad Tumbler kolesami, takze v Januari zrejme zainvestujem do 42050, sice je to hrozne skaredy set, ale okrem pneu je tam viacero dalsich dielov, ktore mi pomozu tuto trojkolku doladit.

Aktualne uz mam spravene aj "poschodove" sedenie s operadlom a upravene riaditka, len som to este nefotil, chcem este podokoncovat funkcne veci a potom tu zavesim finalny prototyp. Farebne ladenie bude az po sviatkoch, zatial je to styl "co dum dal".

PS: Aktualne pracujem na LDD verzii, tam si skusam veci, ktore realne neviem pre chybajuce dieliky otestovat.
« Posledná zmena: 13. December 2016, 09:44:01 od muffin »

Odhlásený Igi257

  • Príspevkov: 62
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #7 : 13. December 2016, 10:00:33 »
Na fotke som použil kolesá zo zeleného športiaka 42039. Veľké disky a nízkoprofilové pneumatiky by vyzerali veľmi efektne  (y)
Pozrite si ďalšie naše videá na našom YouTube kanále: Lego er TV
https://www.youtube.com/channel/UC--mOqUTyG9QLtBVRvhAF1w

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #8 : 13. December 2016, 10:14:44 »
Áno, ale majú malý priemer - 68,8 vs. 81,6. Môj zámer je priblížiť sa takýmto kolesám(odhliadnuc od farebnosti):



a takto to mám zatiaľ namodelované v LDD:

ila_rendered
« Posledná zmena: 13. December 2016, 10:20:45 od muffin »

Odhlásený Igi257

  • Príspevkov: 62
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #9 : 13. December 2016, 10:25:39 »
Tak veľa zdaru. Už teraz som zvedavý na výsledok.
Pozrite si ďalšie naše videá na našom YouTube kanále: Lego er TV
https://www.youtube.com/channel/UC--mOqUTyG9QLtBVRvhAF1w

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #10 : 14. December 2016, 11:56:06 »
Tak dalsi virtualny pokrok - akurat rozmyslam, ci sedadlo cierne, alebo cierno-cervene

ila_renderedila_rendered

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #11 : 14. December 2016, 12:09:22 »
Čierna s oranžovými akcentami >:D

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #12 : 14. December 2016, 12:19:12 »
Ano, tiez by sa mi pozdavalo nieco take :D

ila_rendered

skoda, ze je to nerealne  ???

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #13 : 14. December 2016, 12:45:58 »
neni mi jasné, ta sedačka je pre spolujazdca? vodič bude sedieť za nádržou? ...tam potom tiez treba sedaňu...

Ak to ale má byť len jednomiestna 3-kolka, tak potom šofér by potreboval 2-metrové, nohy-ruky ala pavúk  ;D
« Posledná zmena: 14. December 2016, 12:53:05 od Paliason »

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 769
Re: Technic trojkolka [wip][moc]
« Odpoveď #14 : 14. December 2016, 13:09:13 »
Je to dvojmiestne, sofer ma sedacku, zacina hned za nadrzou. Je to tam trochu kostrbate koli 2x zalomenym beamom, ktore drzia zadnu cast nad napravou.