Autor Téma: Papluhove pokusy  (Prečítané 6147 krát)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Papluhove pokusy
« : 05. Apríl 2016, 15:07:46 »
Tož zakladám úložisko nejakých tých projektov.

Stupava sa blíži a bola tu požiadavka na nejaký most do terénu. Cheatovanie pomocou pomocných dosiek nieje žiadna výzva tak som sa podujal spraviť samonosný most. Dĺžka medzi 3-4 baseplate 32, tj mierne nad 1m .

1) Most A ako Alfa verzia
===========================================
Bol to prvý pokus o studless konštrukciu, návrh tak nejak z hlavy. Ako som neskor zistil neovplýval nejakou veľkou tuhosťou, teda aspoň pozdĺžnou, priečne to bolo až napriemerné.
Za to pružnosť bola slušná. Ako vidieť na obrázku, pod 1kg kontrolným závažím sa prehol o slušné skoro 3 cm. V čase keď mal ešte navrchu platy nacvakané na 1 a 1/4 pinoch, tak tieto radi ustrelovali.
Momentálne v stave recyklácie priečnikov na pevnejšiu verziu.




Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #1 : 05. Apríl 2016, 15:22:18 »
2) Most B ako "bude to fungovať" verzia
===========================================
Po relatívnom neúspechu prvý pokusu so studless, prišli na rad klasické Technic bricky. Pre puristov by sa dali aj studless frames nahradiť konštrukciou s brickov, ale z praktického hľadiska to význam nemá.
Veľká výhoda Technic brickov je, že sa dajú spevniť zhora aj zdola plates, aj bez nich sú spoje tuhšie ako u liftarmov s rovnakym prekryvom, ale toto ich posúva úplne na inú úroveň.
Na testovacie 1kg závažie sa most viditeľne ani neprehol, laserový dieľkomer ukazovat posun o 3mm. Ani pri 4kg (2x 1,5L vody + 1Kg) sa to nezdá byť limit, prehnutie už je 1cm (možno menej po korekcii zaborenia do stoličky), ale most drží. Nejký Horizon Express ho ani nerozhádže.
Je tu relatívne slušná šanca ho nadstaviť na väčšiu dĺžku, ale bude to potrebovať nejaké spevnenie proti skrutu, čo je relatívne slabá stránka tejto jednoduchej konštrukcie. Aby neskončil ako most v Tacome





Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 396
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #2 : 05. Apríl 2016, 17:37:16 »
toto ma velmi potešilo... a ešte tie kulisy za tým !! (y)

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #3 : 05. Apríl 2016, 20:05:09 »
tusim si sa dal na statiku inzinierskych stavieb  (y)  pekne.

prototyp OK  a teraz  na celu planovanu sirku  cesta + 2x kolaje ;)

(po tom moste budeme tusim moct aj chodit)

Kuba

Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #4 : 06. Apríl 2016, 10:08:16 »
Máš to fajnové. Počítáš pak s nějakými pilíři? Reálně by totiž asi most musel podpírat ještě nějaký pilíř, nebo by musel být visutý, jako např. v San Franciscu. Ale přesto je to zatím fajnové a těším se, až někde na výstavě na most narazím, jak se na něm prohánějí vlaky  (y)

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #5 : 06. Apríl 2016, 10:54:47 »
misoku: združený most sa mi zatiaľ nevychádza, radšej si vyskúšam inú techniku na ďalšom moste

Kuba: na každom konci sú po stranách 2x8 plochy na uloženie a pár voľných dier na prípadné zaistenie. Pilier musím dohodnúť z misoku podľa výšky terénu. A niekde zohnať kopec klasických brickov

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #6 : 20. Apríl 2016, 16:13:32 »
Tak rýchle výcvaky zo včera kde sú vidieť piliere nesúce "Most B".
Most bol zhabaný pre účely prirobenia terénu, tak lepšie fotky asi až po výstave v Stupave.


Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #7 : 20. Apríl 2016, 16:57:50 »
A malý teaser na Most C - pracovný názov "Slovnaftský" ale sponzorstvo nikde tak sa ho ujal Wall-E
Momentálne hotová nosná konštrukcia až na detaily, podjazdové skúšky dopadli ako tak úspešne a treba popracovať na konštrukcii vozovky a jej zavesení.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #8 : 21. Apríl 2016, 02:48:09 »
Livin' on the edge  >:D   ( 2,6kg len na dvoch nitkách   :o )
Mimochodom, zháňam tipy kde zohnať šnúrky čo sa podobajú na LEGO, ideálne štýl Thick alebo aspoň Medium http://www.bricklink.com/PL/x77c.jpg?0
« Posledná zmena: 21. Apríl 2016, 02:49:44 od papluh »

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #9 : 21. Apríl 2016, 09:44:40 »
nosnik vizera mega nosny - uz sa na to tesim.  Nechces to zavesit na pevno na nejake technic veci - napr. technic link

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #10 : 21. Apríl 2016, 16:18:20 »
Problém pri pevnom ukotvení je to vyrátať tak aby sedeli diery, ono to nieje až také jednoduché.
Išlo by to tak, že by sa oblúk dorábal k tomu ako budú sedieť násobky pre zvyslé nosníky. A to aj dosť trvá systémom pokus omyl.

Pri hotovom oblúku je to potrebné dorovnať ako v X (pozdĺž vozovky) tak v Y osi (zvisle na vozovku)
Xko by sa dalo vyuzit posunom po nejakej axle bez veľkej straty nosnosti
ale Yčko by bolo horšie, išlo by to napr cez Axle so závitom, ale to sú hodne drahé klasické diely (aspoň pre hromadné použitie)

Odhlásený Anupew

  • Príspevkov: 367
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #11 : 21. Apríl 2016, 18:22:49 »
Urob ten obluk pod mostovkou.  ::)
Kocka ku kocke sadá, krásny setík sa už skladá.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #12 : 21. Apríl 2016, 19:00:13 »
No hej, to je výzva staviteľom terénu, to by som pri tomto rozpätí potreboval výšku, či skôr hĺbku asi tak 40-45 brickov  ;)
« Posledná zmena: 21. Apríl 2016, 19:04:46 od papluh »

Odhlásený jz77

  • Príspevkov: 110
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #13 : 22. Apríl 2016, 07:34:37 »
Mimochodom, zháňam tipy kde zohnať šnúrky čo sa podobajú na LEGO, ideálne štýl Thick alebo aspoň Medium http://www.bricklink.com/PL/x77c.jpg?0

Daj do googla nylonova snura, a mas ich tam plno. Len musis vediet priemer. Aj ja idem kupovat,ale medium.
« Posledná zmena: 22. Apríl 2016, 11:05:57 od MiKeL »

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Papluhove pokusy
« Odpoveď #14 : 22. Apríl 2016, 11:20:08 »
Dik, uz som pokupil nejake. Ale tiez to treba vediet zohnat.
Ja som kupil v Auparku v PantaRhei v tej tvorivej sekcii viacero typov (0,5mm, 1mm a.tuším 1,5mm) Vacsina je povoskovana lebo sa pouzivaju na navliekanie goraliek.
Uvidime ako to pojde.