Autor Téma: Potterov ohňový atmosférický stroj  (Prečítané 6023 krát)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Potterov ohňový atmosférický stroj
« : 06. Máj 2015, 11:37:19 »
Prvý parný stroj na na európskom kontinente zostrojil v roku 1722 v Novej Bani anglický mechanik Isaac Potter a cisársky strojmajster Josef Emanuel Fischer. Bol známy aj pod názvom Potterov ohňový atmosférický stroj. Stroj zostrojili na základe požiadavky vtedajšej kráľovskej Banskej komory a používal sa na odčerpávanie vody z banských šácht. V obrovskom kotle sa drevom zohrievala voda a para z nej tlačila na piesty, ktoré sa takto dostali do pohybu. Za deň vyčerpal viac ako 42.000 vedier vody s obsahom 50 litrov.  Stroj bol v prevádzke 8 rokov.

Reálny stroj sa nedochoval. Jeho funkčný model, zhotovený podľa modelu nachádzajúcom sa v Pohronskom múzeu v Novej Bani má rozmery cca. 38x26x50cm (ŠxHxV). Zložený je z približne 2000 dielov.

Aktualne je mozne ho vidiet nazivo v Pohronskom Muzeu v Novej Bani.

Fotka je mobilomm, ked uz to bolo vo vitrine, takze nic moc. Pri rozoberani skusim spravit lepsie.

ila_rendered

A tu je este kratke video, ako to pracuje. Prehlusuje to zvuk motorceka, ale je tam pocut aj chrakteristicke klepanie.


Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #1 : 06. Máj 2015, 13:57:53 »
No... poviem to takto - podla mna najlepsi exponat aktualnej vystavy a podla mna najlepsi MOC! Treba to vidiet nazivo, je to uzasne. Treba si pozriet aj povodny model (vystaveny na inom mieste v Pohronskom muzeu). Elektricky pohon to fantasticky ozivuje a klopanie velmi verne pripomina bannikov! Treba fakt vidiet nazivo, stravil som sam pri nom dlhe minuty. Za mna TOP dielo! (y) (y) (y) (y)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #2 : 06. Máj 2015, 14:05:11 »
Dik ;)

Treba fakt vidiet nazivo, stravil som sam pri nom dlhe minuty.

Nieco na tom bude. Ked to uz bolo konecne nainstalovane a mal som toho plne zuby (zucastneni vedia preco), tak tych par minut co sme si to pustali a len tak pri tom stali posobilo necakane upokojujuco  8)

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1081
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #3 : 07. Máj 2015, 00:46:05 »
Škoda, že som to nestihol testnúť naživo :P Vyzerá to úplne úžasne a podľa mňa čo sa týka aspektov okolia múzea je to najlepší MOC výstavy ;) (y)

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #4 : 07. Máj 2015, 09:58:40 »
pacia sa mi pohyblive modely,  poobzeram to ked tam pojdem s detmi,  (y)

Odhlásený kamil

  • Príspevkov: 416
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #5 : 07. Máj 2015, 22:16:51 »
Tiez som to nestihol otestovat nazivo, tak snad pri navsteve muzea to napravim.
Inak je to super MOC paci sa mi  (y)

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #6 : 09. Máj 2015, 10:50:36 »
Tvoj model je jeden z najoriginálnejších.Jeho atraktivite dodáva hlavne to ,že je motorizovaný!
Určite patrí do prvej desiatky najlepších čo sa doteraz objavili tu na fóre!
 (y) (y) (y) (y) (y)

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 396
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #7 : 18. Máj 2015, 00:03:47 »
vydarený exponát, postáli sme pri ňom dosť dlho :)  (y) (y)

trocha ma tam akési špagátiky prekvapili... ale držalo to pokope, aj keď sa to hýbalo  :P

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #8 : 18. Máj 2015, 10:51:18 »
vydarený exponát, postáli sme pri ňom dosť dlho :)  (y) (y)

trocha ma tam akési špagátiky prekvapili... ale držalo to pokope, aj keď sa to hýbalo  :P

Diky ;) tie spagatiky sa tam dali tesne pred "uzavretim" pre istotu aby to drzalo, lebo to bolo velmi krehke.

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 396
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #9 : 18. Máj 2015, 16:55:49 »
heh..neviditelná kvapka sekundového lepidla by to spravila  :P alebo dve
(nekameňuje sa tu za také kacírstvo ?)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Potterov ohňový atmosférický stroj
« Odpoveď #10 : 18. Máj 2015, 17:52:32 »
No ked si pokvapkas svoje diela, nebudem ta kamenovat ;) ja by som tie diely este rad pouzil v inych stavbach O0