Autor Téma: Lamborghini Sián FKP 37  (Prečítané 10546 krát)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Lamborghini Sián FKP 37
« : 19. August 2020, 20:59:01 »
Coming soon... len na TatraLUG-u...

ila_rendered

(PS: Škodovka = tí, čo ma poznajú, vedia prečo...)
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #1 : 10. September 2020, 18:38:21 »
Set No.: 42115

LEGO Technic LAMBORGHINI SIÁN FKP 37

Release: 2020

Bricks: 3696

Tak som si po dlhšej dobe zase urobil radosť a skompletizoval si zatiaľ „mini“ sériu TECHNIC modelov reálnych áut v exkluzívnom zberateľskom balení. Lambo Sián je v poradí tretím kúskom tejto edície, ktorú TLG dopĺňa každé dva roky.

Tým prvým bol v roku 2016 set 42056 PORSCHE 911 GT3 RS (2704 brickov)

ila_rendered

Ako druhý sa na trhu o dva roky neskôr objavil set 42083 BUGATTI CHIRON (3599 brickov)

ila_rendered

Lamborgini Sián FKP 37 je hybridný hypercar novej generácie určený čisto na jazdu na okruhoch od talianskeho výrobcu športových automobilov Automobili Lamborghini S.p.A.

ila_rendered

Je to zároveň prvé produkčné hybridné auto od Lamborghini. Značka sa síce hybridom prezentovala už v roku 2014 v podobe modelu Asterion LPI 910-4, tu však išlo iba o štúdiu.

ila_rendered

Asterion bol však vybavený „iba“ motorom z vtedajšieho baby-Lamba – modelu Huracán – konkrétne 5,2 litrového V10 s výkonom 610 PS, ktoré dopĺňali 2 elektromotory s celkovým výkonom 300 PS. Sián má pod kapotou motor z väčšieho brata Huracánu – z modelu Aventador S – atmosférický V12 6,5 L s výkonom upraveným na 785 PS. Ten je doplnený o jediný elektromotor s výkonom 34 PS, čo celej zostave dáva sumárny výkon 818 PS. Sián sa vďaka tejto kombinácii rozbehne na 100 km/h za 2,8 sekundy a top speed sa pohybuje niekde okolo 365 km/h, elektronicky je výrobcom obmedzený na 350 km/h. Cena auta sa pohybuje okolo 3 miliónov Eur (3,7 mil. USD), avšak aj keby ste ich mali, je vám to figu platné – Lambo plánuje vyrobiť iba 63 kusov a všetku sú už predané. V pláne je však i malá séria v prevedení roadster.

Počtom dielikov Sián o niečo prekonáva svojich predchodcov – Porsche o takmer  1000  (!)  brickov, Bugatti však len o necelú stovku. Cenou sa Sián približne zhoduje s cenou za Chiron, Porsche sa pred 4 rokmi dalo kúpiť takmer o stovku lacnejšie (môj Sián ma stál 360 Eur).
« Posledná zmena: 10. September 2020, 18:41:03 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #2 : 10. September 2020, 18:56:13 »
Tak ako aj prvé dva sety, i Sián je zabalený v exkluzívnej krabici z kvalitných materiálov – tvrdší kartón s ilustráciami vo vnútri krabice, aj keď kartón použitý na Sián sa mi zdá o niečo mäkkši ako ten na krabici od Porsche a Bugatti. Krabica je poistená šiestimi „sealmi“, pri jej otváraní však nemusíte nič zničiť či trhať – klasické veko na klasickej krabici.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Po otvorení krabice útroby odkryjú obrázok, ktorý znalcom motorizmu okamžite napovie, o čo ide – rebrovanie krytu motora skutočného Lamborghini.

ila_rendered

Tento „vzor“ je vytvorený šiestimi samostatnými krabičkami, každá z nich obsahuje vrecká s dielikmi podľa poradia, v akom ich treba pri stavbe modelu otvárať. Pod krabicami sú ukryté 2 hrubé knihy s návodom v exkluzívnom prevedení. Obaly návodov spolu ukážu obrázok hotového modelu.

ila_rendered

ila_rendered

MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #3 : 10. September 2020, 19:08:51 »
Každá krabica má svoje číslo. Tá prvá obsahuje sedem číslovaných vreciek a tri nečíslované.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Bricky po roztriedení, ide sa skladať.

ila_rendered

ila_rendered

V návodovej knihe nájdete aj veľa „nenávodových“ strán – ako sme už pri tejto sérii zvyknutí.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Samotná kniha je veľká a mne prio práci dosť zavadzala. Preto som si z webu stiahol návod do tabletu a skladal podľa neho.

ila_rendered

ila_rendered

Z vreciek prvej krabice poskladáte zadnú nápravu, prevodovku a čast základného rámu auta.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #4 : 10. September 2020, 19:30:36 »
V druhej krabici je 9 číslovaných vreciek.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Najprv poskladáte motor V12.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Potom prednú nápravu. Možno ste si všimli, že Sián má pohon „all wheel drive“, chýba však medzinápravový diferenciál.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Nasleduje pár detailov k ovládaniu prevodovky.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

A na záver výfukové potrubie a kryt motora.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Malý detial – vie niekto, čo znamenajú tie čiaročky pod nápisom V12?

ila_rendered

Na skutočnom aute nenájdete týchto 15 čiaročiek, ale 12 číslic – a tie predstavujú poradie, v akom sa zapaľuje zmes v jednotlivých valcoch 12-valcového motora. Detail známy z áut Lamborghini už od nepamäti.


MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #5 : 10. September 2020, 19:42:16 »
V tretej krabičke je 8 vrecúšok.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Najprv stavba pokračuje sedeadlami a detailami v interiéri.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Potom detailami v zadnej časti auta.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Mechanizmus vysúvania zadného prítlačného krídla.

ila_rendered

ila_rendered

A nakoniec vznikajúci rám strechy.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #6 : 10. September 2020, 19:49:53 »
Štvrtá krabička a 10 vrecúšok z jej vnútra.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Stavba pokračuje karosériou v zadnej časti auta – blatníky, svetlá, zadné krídlo – a strechou.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Ďalším celkom je kryt motora.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #7 : 10. September 2020, 20:02:16 »
Piata krabica – 8 vreciek.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Ako býva zvykom – „unique brick“ s jedinečným kódom k registrácii majiteľa na webe LEGO.com (niečo ako VIN).

ila_rendered

Pokračuje sa prednou časťou. Unique brick je ukrytý v prednom batožinovom priestore.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

V ďalšom priebehu stavby vznikajú predné svetlá a kapota.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Pokračuje sa dverami.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

No a na záver celej stavby sa dokončí karoséria a brzdy.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #8 : 10. September 2020, 20:09:35 »
V šiestej krabici veľa brickov nenájdete - sú tam iba kolesá. Ako sme pri tejto sérii zvyknutí - disky sú "unique".... a vyzerajú zase raz luxusne a verne reálnej predlohe.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Kolesá po nahodení na auto.

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #9 : 10. September 2020, 20:17:18 »
Záver – pár záberov hotového modelu.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

V kufri je – ako vždy – kabelka.

ila_rendered

ila_rendered

A novinka – štítok s názvom auta – ako na autosalóne.

ila_rendered

ila_rendered

No a posledný záber na všetky tri autá. Viac na výstave v Novej Bani

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #10 : 10. September 2020, 20:32:23 »
ZHRNUTIE

Sián sa vydaril. Dizajnérsky je určite najvernejší svojej originálnej predlohe spomedzi zatiaľ troch súrodencov tejto exkluzívnej série. Po technickej stránke model nesklamal - má všetko, čo mal i Chiron - nezávislé zavesenie a odpruženie všetkých kolies, funkčné riadenie z miesta vodiča, funkčný fake-V12-motor, 8-stupňová sekvenčná prevodovka, výsuvné krídlo, otvárateľné dvere a kapota motora. Radenie prevodových stupňov funguje o niečo hladšie ako na Bugatti. V prospech Siána a Chirona hovorí 8 stupňov v prevodovke (ako v reále), Porsche disponuje iba štyrmi stupňami (reálna GT3 RS má 7 stupňovú PDK).

Pros.:
- dizajn - podľa mňa najlepší, chlapci od TLG sa zlepšujú
- stavba - tí, čo ma poznajú, vedia, že mňa najviac baví to skladanie... a toto som si užil náramne (oveľa viac ako Liebherr)
- prevodovka - funguje o niečo lepšie ako tá v Bugatti
- a ja už neviem - asi všetko - balenie, návod, atď

Cons.:
- hrateľnosť - auto je nabité funkciami, ale hrať sa s tým nedá... neviem si predstaviť, ako decko v predklone tlačí toto monštrum po koberci a snaží sa nemotornými prstami dostať k volantu a ovládaniu prevodovky v interiéri... Ale tento problém sa pri tejto sérii opakuje tretíkrát, takže už asi každý pochopil, že toto nie je hračka pre deti... Nakoniec ani reálny Sián nie je....
- no tá nešťastná cena... nie je to pre každého...

Moje zhrnutie? No pre šialencov & nadšencov TECHNIC, ako som ja, "must have"... nebanujem, Lambo sa vydarilo... nemám čo vytknúť, nadávať mi zakázali.... Ale ani nemám dôvod... Hejteri podte do mňa, ale tento set sa vydaril.... Peace....
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2498
    • Moja zbierka
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #11 : 11. September 2020, 10:06:02 »
 (y)

Ked su takto vedla seba, tak vidno ten progres, aspon co sa "plnosti" karoserie tyka. Porsche vyzera ako emental ;)

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 452
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #12 : 11. September 2020, 10:52:49 »
dobra recenzia i foto (y)
to balenie je naozaj zaujimave

Odhlásený Legman

  • Príspevkov: 86
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #13 : 11. September 2020, 13:23:56 »
Recenzia podarená aj pravdivá  (y)
Len mňa by zaujímala jediná vec : Videl som už po skupinách , že tento set ma problém s odtieňmi dielov . Tak ako to teda je v skutočnosti? Mal to aj tento alebo farby sedia?

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Lamborghini Sián FKP 37
« Odpoveď #14 : 11. September 2020, 21:54:48 »
Este som chcel doplnit maly detail do recenzie - Sian nema stickery - vsetky bricky s potlacou su "bricky s potlacou"... len tolko....

A potom druhy detail - resp. vysvetlenie... preco Skodovka V12? No ludia, ktori ma dobre poznaju, vedia, ze ako milovnik aut nie som velky fanusik koncernu Volkswagen.... vzdy ked niekde na ceste vidim VW ci Audi, zahlasim: "Uhni s tou Skodulou".... je to preto ze sucastou koncernu VW su automobilky Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Porsche, Lamborghini, Bentley a Bugatti... zaujimavostou je, ze zatiall vsetky tri sety tejto serie pochadzaju prave z koncernu VW....
« Posledná zmena: 11. September 2020, 22:02:24 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)