Autor Téma: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom  (Prečítané 3915 krát)

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« : 12. December 2012, 23:40:40 »
Ahojte AFOLky a AFOLi,
určite mi dáte zapravdu, že je ťažké uskladniť väčšiu zbierku LEGO setov/dielikov a pod. Keďže bývam ešte s rodičmi a sestrami v 3-izbovom byte, bol som nútený väčšiu časť zbierky presunúť k babke na povalu. Tá však nie je tepelne izolovaná (teploty len o niečo miernejšie ako vonku), preto sa vás chcem opýtať, či by ste mi nevedeli povedať, aký to môže mať vplyv na LEGO a ako tento vplyv obmedziť.
Vopred ďakujem za rady i nápady ;)

Odhlásený P4tr1cius

  • Príspevkov: 357
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #1 : 13. December 2012, 06:52:45 »
Najjednoduchšie bude nájsť nejakého známeho (AFOLa), ktorý doma nemá takýto problém, všetko mu doniesť, on si to krásne postaví a následne vystaví u seba doma. A ty zase raz začas, sa nato prídeš pozrieť.  O0

Chlad by LEGU nemal nejako ublížiť, aj keď si ma dosť vystrašil formuláciou "teploty len o niečo miernejšie ako vonku", čo môže kľudne byť aj -10 stupňov, čo sa mne už zdá trošku diskutabilné. Oveľa väčší problém ako v zime, ale vidím vo vlhkosti a jej deštrukčnému vplyvu na krabice a návody (ak ich tam tiež skladuješ).

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #2 : 13. December 2012, 10:18:26 »
Aktualny priklad z praxe - mal som roky doma torzo minifiga v izbovej teplote. Zobral som ho na stretavku a prudky rozdiel viac ako 20°C mu ublizil - prasklo torzo. Figa som par dni predtym doma kontroloval kvoli prasklinam.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #3 : 13. December 2012, 11:16:04 »
Aktualny priklad z praxe - mal som roky doma torzo minifiga v izbovej teplote. Zobral som ho na stretavku a prudky rozdiel viac ako 20°C mu ublizil - prasklo torzo. Figa som par dni predtym doma kontroloval kvoli prasklinam.

A vystrojil si mu aspon paradny pohreb :-) ?

To praskanie torz by mali nejako v TLC poriesit, clovek si casto za tazke prachy zozenie vzacne figy, a oni potom prasknu... mohli by robit niektore casti figa z tvrdej gumy, ako z plastu, lebo ten tlak na niektorych miestach nemusi pocas dlhsej doby vydrzat...

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #4 : 13. December 2012, 13:54:11 »
Guma casom tiez straca na kvalite...

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #5 : 13. December 2012, 22:42:54 »
Ok, ináč sa opýtam:

Myslíte, že izolačná fólia a nejaké PVC vrece by mohlo zabrániť vplyvu vlhkosti a teplotných rozdielov?

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #6 : 14. December 2012, 00:32:30 »
Nad povalou by som na tvojom mieste nevažoval .Z vlastnej skúsenosti viem ,že  najlepšie je suché miesto kde sa ti nedostane ani chrobač ,hlodavce a mačky.Zabaliť do čiernej fólie (kôli prachu) a memať to na slmiečku.V prípade ,že zabalíš MISB do igelitu a aj niekolko vrstiev uzavrieš aj vlhkosť vo vzduchu a pri teplotných výkivoch ti hrozí kondenzácia a následne pleseň.Kocky to prežijú vo väčšom zdraví ako krabice gumočky a lego elektronika.
Niekoľko rokov matkine lego bolo skladované u nás na povale a pri odmyslení si toho hnusného prachu mu nič nieje.Krabice a návody sú na tom horšie,nedošlo k plesnenu ale degradácia materialu(krabice) a vlhnutiu (návody).
« Posledná zmena: 14. December 2012, 00:44:33 od Buďo »

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Ako zabezpečiť zbierku proti teplotným výkyvom
« Odpoveď #7 : 16. December 2012, 14:11:02 »
Nad povalou by som na tvojom mieste nevažoval ...

Žiaľ, iné miesto na skladovanie sa mi nenaskytlo...  :-\