Autor Téma: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm  (Prečítané 24870 krát)

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #30 : 11. November 2015, 12:50:33 »
aj na tomto fore je krasne vidiet ako marketingova a predajna strategia vychovala svojich kupujucich :) Exkluzivita LEGA je to co drzi predaj LEGA hore a aj totot prekupovanie LEGA .. LEGU je to suma fuk kto to kupi pre nich je dolezite predat vyrobene ak to skupi rychlo tisic kseftarov a predavaju to nasledne 10 rokov budiz ale LEGO ma peniaze ihned a ide dalej na nove serie, formy dielky .. pre nich je to vyhoda a urcite proti tomu nezakrocia .. minimalne to kseftarom ztazuju tak, ze na S@H je obmedzeny pocet kupitelnych kusov a sem tam nejakeho cloveka co to prehnal zablokuju .. Ja som si zatial kazdy set co som chcel zohnal alebo ak nieco islo von a videl som ze to zmizne za 5 minut "ideas research institute" tak som to kupil o polnoci ked sa to na shope aktivovalo .. vtedy sa to fakt mihlo a za 10 minut uz sa to kupit nedalo :) prislo mi 5 ks .. a ano 4 som predal za 2 nasobok ... co som nasledne otocil na dielkoch co potrebujem :)

no praveze v poslednej dobe stale viac pritvrdzuju - skrtia distribuciu exkluzivit (napr winter sety u nas nedostat, nehovoriac o season setoch a polybagoch, vynimocne sa objavili ideas v alltoys), obmedzuju malych predajcov (v podstate skapali lacne ceske eshopy, kde sa dal kupit modular pred 2 rokmi za 120e), davaju viac zakazov na SAH ludom, co vela kupuju, atd. Dost hanba, namiesto toho aby zvysili produkciu. Nejaky momentalny vypadok pochopim (ak napr necakane im vykupia nieco, s cim neratali ze o to bude velky zaujem, napr ten Research institute), ale ze maju pravidelne vypadky a ze musia davat limity na SAH, je trapne. Pripomina mi to socik a tovar na pridel. Vsak ked vidim aky je zaujem, tak pustim stroje na plne obratky, ako vlastnikovi mi moze byt jedno, ci 100 modularov kupi 1 kseftar alebo 100 zakaznikov, vyrobim proste 3x viac, a ked sa presyti trh, tak na to doplatia kseftari, ked im bude hnit na sklade stovky setov X rokov - su to ich naklady a kapacitne problemy, ja ako TLG som predal 3x viac setov a mozem si mastit brucho... obmedzovanie predaja cohokolvek je vizitkou zleho manazmentu firmy. To je ako keby som dosiel do datartu a nechceli mi predat 10 televizorov, vsak to spravi len blazon - normalne by ma nosili na rukach, ze aky obrat som im spravil...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #31 : 11. November 2015, 13:33:47 »
Až na to, že aj keď ten Datart zistí že ty od nich nakupuješ ako spotrebiteľ a potom to vo veľkom predávaš ďalej, tak ťa začnú tlačiť do zmluvy podľa obchodného zákonníka  ;) Nehovoriac o tom, že väčšina letákových cien má obmedzenia na odber. Nehovoriac o tom, že prirovnanie s Datartom nieje rovnaké, keďže ten je medzi článok medzi distribútorom a zákazníkom, zatiaľ čo TLG je v tomto prípade za prvé 2-3 články (výrobca-distribútor/výrobca-distribútor-obchod u Stores)

Problém celého priekupníctva u LEGA je, že je obmedzené na úzku skupinu produktov, ktorá je z pohľadu celkových predajov mizivá. Väčšinou sa jedná o exkluzivity, ktoré majú len pre seba alebo pre vyššiu vrstvu obchodných partnerov a táto nedostupnosť zároveň vytvára druhotný trh. Takže pokiaľ nezmenia tento prístup tak obmedzenia na nákup tam budú. Takéto vytváranie exkluzivity vidíš všelikde (od mobilov, notebookov,...) a vymyslel to niekto z korporátu, takže očakávať, že sa to zmení je utópia.
To skôr nastane, že sa začnú viac venovať výrobe nekontroverzných profitabilných policajných staníc každý rok.
Obdobne očakávam, že negatívne kritiky zatemnených konšpirátorov okolo Ideas dosiahnu akurát to, že TLG sa na celé Ideas vykašle...

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #32 : 11. November 2015, 13:52:08 »
Až na to, že aj keď ten Datart zistí že ty od nich nakupuješ ako spotrebiteľ a potom to vo veľkom predávaš ďalej, tak ťa začnú tlačiť do zmluvy podľa obchodného zákonníka  ;) Nehovoriac o tom, že väčšina letákových cien má obmedzenia na odber. Nehovoriac o tom, že prirovnanie s Datartom nieje rovnaké, keďže ten je medzi článok medzi distribútorom a zákazníkom, zatiaľ čo TLG je v tomto prípade za prvé 2-3 články (výrobca-distribútor/výrobca-distribútor-obchod u Stores)

Problém celého priekupníctva u LEGA je, že je obmedzené na úzku skupinu produktov, ktorá je z pohľadu celkových predajov mizivá. Väčšinou sa jedná o exkluzivity, ktoré majú len pre seba alebo pre vyššiu vrstvu obchodných partnerov a táto nedostupnosť zároveň vytvára druhotný trh. Takže pokiaľ nezmenia tento prístup tak obmedzenia na nákup tam budú. Takéto vytváranie exkluzivity vidíš všelikde (od mobilov, notebookov,...) a vymyslel to niekto z korporátu, takže očakávať, že sa to zmení je utópia.
To skôr nastane, že sa začnú viac venovať výrobe nekontroverzných profitabilných policajných staníc každý rok.
Obdobne očakávam, že negatívne kritiky zatemnených konšpirátorov okolo Ideas dosiahnu akurát to, že TLG sa na celé Ideas vykašle...

Pochybujem, ze by Datart riesil, kolko toho mozem kupit a na co to pouzijem - ja som zakaznik a kupujem tolko a tolko kusov, ci si tym oblepim stenu alebo to zhodim z okna, je moja vec, a este by mi dali celi stastni aj mnozstevnu zlavu... boli by padnuti na hlavu, ak by to riesili - vsak cim viac predaju, tym vyssi zisk, kedze to nakupuju za menej od distributora. Jediny limit by bol pocet kusov na sklade - v datarte a nasledne u distributora. Ale to je len technicky problem, nikto v datarte by ta nelimitoval v nakupe len preto, aby sa uslo aj inym zakaznikom. A pochybujem, ze maju v zmluve zakaz dalsieho predaja.
V pripade TLG a SAH to navonok vyzera tak, ze splyva vyroba a distribucia, ale nie je to tak - podla zakona su to podla mna 2 entity, a podmienky, ktore TLG ako vyrobca dava SAH ako distributorovi by mali byt rovnake, ake dava inym distributorom - inak ide o porusenie antimonopolnych pravidiel  - co sa podla mna aj deje - ak dojdem do TLG, ze chcem predavat lego, tak mi proste niektore sety neposkytnu, navyse, znevyhodnuju inych distributorov tym, ze ti nemozu mat akcie ako su VIP body, zadara polybagy, a pod. Keby sa do toho niekto obul, tak ma sancu uspiet. Tak ako prehral sudny spor tusim Slovnaft, ktory zvyhodnoval svoje cerpacie stanice.
A taktiez nemam pocit, ze by TLG zamerne robila urcite sety v limitovanom pocte, aby z toho robila exkluzivny tovar - modularov vyrobi tolko, kolko predpoklada, ze preda a boli by este blbsi, ak by limitovali pocet vyrobenych kusov... sem neratam vynimky ako bol modry technik 41999, ci zlaty panak z 10. serie CMF - tam bol dopredu nastaveny limit a exkluzivita. Oni aj sety ako su creator expert vyrabaju priebezne (vid rozne kody na skatuly), podla pohybu na trhu, obcas to neodhadnu (preto je niekedy X dnovy vypadok v dostupnosti, temporary out of stock, sold out, resp. napisu ze bude dostupny vtedy a vtedy), ale v zasade to ide priebezne, az dokial maju nastavenu dobu produkcie (napr ze urcity set bude vyrabany 2 roky) - tam to potom moze sklznut o X mesiacov jednym smerom (ak sa sety vypredaju skor ako je nastavena doba produkcie), alebo druhym smerom (ak je to ležiak, ktory sa malo kupuje).

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #33 : 11. November 2015, 15:15:34 »
Tak skús tam nabehnúť s tým, že to chceš na ďalši komerčný predaj. Možno nejakej pokladníčke to bude jedno, ale zodpovedný vedúci predaja ťa pošle s nákupom ako spotrebiteľ niekam. Áno, radi ti dajú zľavu ale popri tom ti dajú faktúru podľa obchodného zákonníka atým padom si za spotrebiteľské právo pri ďalšom predaji zodpovendný ty. Pretože toto právo v rámci EU je dosť drakonické a s cenami tlaenými dolu pri eshopoch sa to stáva dosť nákladné, najmä ak napr výrobca dáva záruku predajcovi len 1 rok a ten musí dať 2 roky. Samozrejme toto je v záujme firmy a nie konkrétneho človeka, čo si zhrabne prémie za predaj a prižmúri oči.

Vzhľadom na to, že TLG je najväčší (či druhý) výrobca hračiek, tak ak by tam boli diery, tak sa si každý druhý schopní právnik rád zarobí na svoje štvrté Porsche na takom súste.
Keď si pozreš faktúry z Lego Shopu tak tam je priamo identifikované LEGO System A/S aj s daňovým číslom.
Distribútor pre jednotlivé krajiny už býva lokálne registrovaná firma, ale napr český LEGO Trading sro je stále vlastnený dánskym LEGO A/S, tj stále je to rozdiel medzi reťazcom pri Datarte kde každý článok je nezávislý (aj keď niektorí distribútori to majú podobne)
Keď taký Dráčik môže dať plošne -15% tak cena od LEGO ako výrobcu na začiatku tej reťaze nemôže byť vyššia, tipujem že ani všetky VIP body a bonus sety toto nepodlezú. A že firma dáva rabaty podľa objemu ... no tak to v obchode chodí. Nepočul som napríklad o tom, že si niekto založí sročku na predaj áut, objedná si 4 BMW pre seba a kamarátov a dostane zľavu ako najväčší dealer v regióne...

K tomu druhému treba odlišovať medzi limitovaním a exkluzivitou v rámci TLG. Tam sa bere exkluzivita ako odmeňovanie predajcov či nahnanie do ich vlastného obchodu a znížená dostupnosť pre ľudí je len výsledný efekt. Limitovanie počtu je okrem tebou spomenutých prípadov skôr funkcia dĺžky produkcie, pri niektorých je jasne jednorázová - sezónne ročné sety, bonusy a pod - čo robí zvýšený dopyt.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #34 : 11. November 2015, 16:47:37 »

Keď taký Dráčik môže dať plošne -15% tak cena od LEGO ako výrobcu na začiatku tej reťaze nemôže byť vyššia, tipujem že ani všetky VIP body a bonus sety toto nepodlezú. A že firma dáva rabaty podľa objemu ... no tak to v obchode chodí. Nepočul som napríklad o tom, že si niekto založí sročku na predaj áut, objedná si 4 BMW pre seba a kamarátov a dostane zľavu ako najväčší dealer v regióne...


nemyslel som bezne sety, tam ma SAH velku konkurenciu - ale exkluzivity (creator expert), kde neviem ze by sa dalo kupit ich lacnejsie v porovnani s SAH.
Mnozstevne rabaty su ina vec, tam je to OK, ak daju velky discount velkym retazcom ako je Toysrus a pod.

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #35 : 11. November 2015, 17:16:57 »
Tak u nás skapal pes, modulary má akurát Alltoys/Pompo, už ani MY ich dlho nemalo.
Ale v USA sú napr v TRU alebo Amazone sa cenníkovú cenu. Nepredpokladám, že to predávajú zadarmo, takže nejaké percento na tom majú.

Ak si distribútor stanoví pravidlá pre predajcov na rozdelenie úrovne, tuším u Tradingu to boli 3 kamenné predajne či tak nejak, tak je ho to jeho vec. Ak platia pre všetkých rovnako v závislosti na všeobecných podmienkach (tj nie že názov obchodu musí začinať na D a končiť na k), tak žiadny súd ti nepomôže, je to ich právo.

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 617
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #36 : 12. November 2015, 17:56:13 »
momentlane LEGO stavia v madarsku a v Cechach tovarne .. nestihaju kapacitne verim, ze aj toto je zdrojom prisnych obmedzovani ..
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #37 : 12. November 2015, 18:38:49 »
momentlane LEGO stavia v madarsku a v Cechach tovarne .. nestihaju kapacitne verim, ze aj toto je zdrojom prisnych obmedzovani ..

plus aj v Cine...

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #38 : 27. November 2015, 21:24:26 »
Aby ste ti nemysleli, že len u nás to je.
Walmart mal akciu box 1500 kociek za 30 dolárov. Keďže tam nebol limit na osobu a niektoré predajne ten tovar mali sprístupnený pred začiatkom akcie o šiestej, tak sú správy ako ľudia s plným košíkom krúžili po predajni už o piatej :D


Odhlásený P4tr1cius

  • Príspevkov: 357
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #39 : 27. November 2015, 21:40:34 »
Nechápem (vlastne chápem), čo proti tomu ľudia majú. Ale úprimne, keď sú chalani šikovní a majú k tomu aj lokálne spôsobilosti, tak prečo nie?! Boli by hlupáci keby to nevyužili. Tak nech sa to točí, když to jede. Myslím, že každý uvedomelý AFOL (teda pekne stupídny názov) si vie zadovážiť svoje záležitosti v pohode a v predstavách svoju srdcu vlastných. Takže je to v poho.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #40 : 28. November 2015, 00:00:06 »
Aby ste ti nemysleli, že len u nás to je.
Walmart mal akciu box 1500 kociek za 30 dolárov. Keďže tam nebol limit na osobu a niektoré predajne ten tovar mali sprístupnený pred začiatkom akcie o šiestej, tak sú správy ako ľudia s plným košíkom krúžili po predajni už o piatej :D

my mozme len snivat o tom, ake maju v amerike akcie a vypredaje... tam je normalne dostat aj modular v zlave...

Odhlásený matt251

  • Príspevkov: 786
  • Drevo a plast to je moje :-)
    • BRICKLANDIA
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #41 : 28. November 2015, 01:08:13 »
Aby ste ti nemysleli, že len u nás to je.
Walmart mal akciu box 1500 kociek za 30 dolárov. Keďže tam nebol limit na osobu a niektoré predajne ten tovar mali sprístupnený pred začiatkom akcie o šiestej, tak sú správy ako ľudia s plným košíkom krúžili po predajni už o piatej :D


az sa mi hlava zatocila ked som to videl. cista zavist toto

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #42 : 28. November 2015, 11:32:37 »
Tak v oficiálnych Stores to tiež nebolo žiadne terno ani tam.
A Wallmart ... ten ma obrat skoro 4x HDP Slovenska a cisty zisk asi 1/8 HDP, tak si skus predstavit aku maju vyjednavaciu silu ...

Odhlásený Danybůjek

  • Príspevkov: 557
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #43 : 29. November 2015, 13:14:04 »
V makru u nas jsou/byly taky neco kolem 1000,-
A když člověk uměl, tak koupil i 20 kusů. Bylo to o tom kdy to stihl koupit.

Odhlásený Artemis

  • Príspevkov: 217
  • Zberatel hlavne Castle
Re: Triedny nepriatel - kseftovanie s LEGOm
« Odpoveď #44 : 07. December 2015, 16:30:16 »
Uf, krasna cena za to. Moj kosik by asi vyzeral podobne  :D Super dieliky na "vypln", napriklad na stavbu terenu by som si to vedel predstavit tie niektore farby.