Autor Téma: Mack TITAN "Road Train"  (Prečítané 14366 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Mack TITAN "Road Train"
« : 03. Jún 2014, 11:29:31 »
Ahojte

Od februára som staval nový MOC a tu je výsledok.
Jedná sa o takzvaný ROAD TRAIN ,ťahač je Mack TITAN a zapojené má 3 návesy v konfigurácií B-triple.
Takéto jazdné súpravy jazdia v austrálií a sú tvorené ťahačom a niekoľkými, obyčajne troma až štyrmi návesmi a prívesmi. Vačšina má vpredu namontovaný ochranný rám proti prebiehajucim zvieratám, keďže takýmto súpravám trvá dlhý čas kým sa rozbehnú na cestovnú rýchlosť 100km/h a preto vodiči ani nebrzdia a naberú všetko čo im vbehne pod kolesá.

Mack Trucks je americká firma (založená v roku 1900) vyrábajúca kamiony, dávnejšie aj autobusy a trolejbusy.
Vyrábajú sa dve varianty modelu Titan: pre austrálsky trh - bol uvedený v roku 1995, a 2008-čkový model uvedený pre severnú ameriku. Austrálska verzia sa odlišuje nielen iným dizajnom karosérie, ale aj viacerými úpravami ako napr.:
- vačšia a vyššia kapota motora dovoluje vačšiemu chladiču lepšie chladenie v austrálkej klíme
- viac vyztužený a spevnený podvozkový rám vydrží velké zaťaženie a namáhanie pri jazde po nespevnených cestách
- integrované vertikálne-zvýšené nasávanie vzduchu zaručuje prísun čistejšieho vzduchu a predlžuje životnosť vzduchových filtrov


Model má tieto funkcie:

Ťahač
- zatáčanie predných kolies cez "Hand of God"
- motor vymodelovaný podla skutočného motoru od Mack-u
- otváratelná kapota a odklopitelný ochranný rám
- kardan od zadných náprav poháňa rozvody a vrtulu chladiča na motore
- interiér

Návesy
- funkčné vysúvacie podpery
- prístup k rezervným kolesám: držiaky sa dajú odistiť a vyklopiť

Celá súprava má 46 kolies + dalších 6 ako rezervy, dlhá je 2,2 metra. Šírka je robená na 19 studov.
Odpruženie náprav som nerobil žiadne hlavne z estetického hladiska, kde by museli byť podstatne vačšie medzery medzi blatníkmi a kolesami a to už by vyzeralo blbo.

Najskôr som rozmýšlal, že náklad bude tiež urobený z lega, ale to by malo dosť velkú hmotnosť a asi by sa už dosť prehli návesy v tej  prvej tretine nad točnou kde sa ten rám nedá tak vystužit ako vo zvyšnej dĺžke.
Takže hned padlo rozhodnutie to spraviť s polystyrénu. Na prvom návese sú naskladané "nejaké" stavebné konštrukcie, druhý náklad predstavujú drevenné hranoly (tiež polystyrén) a na treťom sú stavebné rury (sú z takej mäkkej peny). Takže je to lahučké všetko a o to my išlo v prvomrade.

Čo sa týka osvetlenia, tak som mal v pláne dať aspoň na tahač dopredu 4x PF ledky do hlavných svetiel ale nedalo sa to spraviť tak aby som zachoval požadovaný dizajn predných blatníkov...a potom aj s PF Battery-boxom bol problém kedže som robil aj interiér a chcel som to mat uhladené všetko a nie aby v spacej kabine trčali káble a na posteli ležal miesto šoféra B-box :D .

Trochu menší problém mám z dverami :D , sú uchytené na pántoch a teda mali by sa dať otvárať ale tá geometria týchto lego pantov to nedovoluje...tie vnútorné hrany dverí narážajú o hranu kabiny a nedajú sa zatvoriť pri takomto presahu...ale to je maličkosť, aspoň je tam zase medzierka a je vidieť tvar dverí a neni to len plná stena.

Nálepky som si znova vyrábal podla seba, je to vytlačené laserovkou na obyčajný samolepkový papier.

Všetky fotky mám uložené na Brickshelfe.



ila_rendered





Pre odklopenie kapoty je treba najskôr vybrať "zaisťovacie čapy" ochranného rámu a odklopiť samotný rám.








« Posledná zmena: 01. Január 2015, 23:30:56 od Administrator »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #1 : 03. Jún 2014, 11:29:44 »
pridávam ešte fotky reálneho Titanu...






a tu sú ešte typy návesových a prívesových konfigurácií...


A sa označuje B-double.
B sa označuje B-triple.
C sa označuje double road train.
D sa označuje AB-triple.
E sa označuje BAB Quad.
F sa označuje ABB Quad.
G sa označuje triple road train.
H sa označuje 2AB Quad.
K sa označuje "Powertrain" alebo "Body and six",

a bežný prejazd riekou  :)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #2 : 03. Jún 2014, 11:45:39 »
Velmi nedokonale dielo Pali! Velmi ma mrzi, ze neblikaju smerovky a nesvietia brzdove svetla. :(
Si sialenec! ;D Tento kolos je len dalsim dokazom, ze aj na Slovensku mame skvelych stavitelov! Precital som si aj cely sprievodny text (vyborne napisany!) a to otvaranie dveri je snad to najmenej. ;) Na takomto Modeli (s velkym M) nehra rolu, ci sa otvaraju, alebo nie. Je to krasny vystavny exemplar s ktorym by si uspel na kazdej vystave na svete! O Australii ani nehovorim. >:D Paci sa mi ako si ho vylepsil samolepkami a NON-LEGO dielmi! V tomto pripade su NON-LEGO diely na mieste. Samolepky samotne dotvaraju realny vzhlad celeho modelu. Za mna (y) (y) (y) (y)

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2027
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #3 : 03. Jún 2014, 13:15:06 »
uplne super! aj ten sprievodny text je perfektny, dotvara to celu atmosferu. Zaujala ma ta cast, ze kamion nabere vsetko co mu vbehne pod cestu :-)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #4 : 03. Jún 2014, 13:18:05 »
Tak pri 100 kmh s takym kolosom asi nema vyznam kvoli kengure brzdit. >:D  Otazka, co ak ide stado buvolov, alebo sa ked presuvaju Aborigineri... O0

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #5 : 03. Jún 2014, 14:09:23 »
- tak tí domorodci su hádam neni blbí, ked uvidia že sa blíži truck tak nebudú pred ním tancovať na ceste  :D...a presúvali by sa predpokladám cez deň kde by videli na velkú vzdialenosť.

- tie stáda byvolov neviem, cez deň by ich šofér kamionu tiež zbadal v dialke, tak to by mal čas sa rozhodnúť a v noci je možné že občas naberú aj niečo vačšie...ale tie rámy vydržia aj takú hmotnosť ...možno ho niekde trochu zohne ale ťahač je bez poškodenia.
A tie kamióny majú brzdené všetky pripojené návesy, takže tam ked dupne na brzdu tak to trvá asi rovnako ako bežný kamion u nás.

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #6 : 03. Jún 2014, 14:43:44 »
Predbehnem MiKeLa - Sanka dolu sefe!!! Ani neviem, co k tomu dodat... Pali, uz len do toho krasavca nasadnut a smer Lucenec na vystavu...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #7 : 03. Jún 2014, 17:24:40 »
vyzera to paradne,  ake je to dlhe dokopy?

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 618
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #8 : 03. Jún 2014, 17:31:34 »
fajneeEEEE :))))
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #9 : 03. Jún 2014, 17:53:38 »
vyzera to paradne,  ake je to dlhe dokopy?

keby si si prečítal aj popis tak by si tam ten údaj našiel  ;)

pozri tu: Celá súprava má 46 kolies + dalších 6 ako rezervy, dlhá je 2,2 metra. Šírka je robená na 19 studov.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #10 : 03. Jún 2014, 19:19:12 »
fúúúú to je riadna šupa ten model  (y) nádhera

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1081
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #11 : 04. Jún 2014, 14:46:42 »
Kráása, fakt smekám a skládám klbouk šéfe ;)
Opäť úžasný model z Tvojej dielne ;)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #12 : 04. Jún 2014, 15:03:58 »
ďakujem vám všetkým!

teraz taká zábavná otazka: spoznal niekto ten film čo pozerá šofér v TV?  ;D


Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #13 : 04. Jún 2014, 15:48:02 »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Mack TITAN "Road Train"
« Odpoveď #14 : 04. Jún 2014, 16:15:23 »
trefa Miso!  ;D ;D ;D