Autor Téma: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)  (Prečítané 9189 krát)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« : 11. Február 2014, 19:45:50 »
Uz coskoro len na TatraLUG-u v slovenskej jarnej predpremiere 2014...

ila_rendered

PS.: kto uhadne, mlci....  ;D ;D ;D
« Posledná zmena: 11. Február 2014, 19:50:06 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený Danybůjek

  • Príspevkov: 557
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #1 : 11. Február 2014, 20:06:02 »
To bude určitě recenze na nějaké LEGO. :)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #2 : 16. Február 2014, 10:25:49 »
Set: 42025 CARGO PLANE



Tema: LEGO Technic
Uvedenie na trh: marec 2014
Pocet brickov: 1295 (plus asi 15 „rezervnych“)

Rozmery modelu: (DxSxV) 65,4 x 61,4 x 21,4 (cm)
Velkost krabice: (DxSxV) 37,8 x 57,8 x 8,5 (cm)



Samolepky: 2 arsiky
Navod: 3 ks format B4 (72, 72 a 84 stran)

Alternativny model: vznasadlo (navod iba na stiahnutie z service.lego.com/en-US/buildinginstructions)



Tak podme na to: Prisla stuhou previazana skatulka... atd. – ved to uz vsetci poznate – a v nej uplne novy predpremierovy set 42025 CARGO PLANE – v preklade nakladne lietadlo. Krabica ma klasicky TECHNIC dizajn – katalogove cislo setu, vekove hranice (do ktorych som sa zmestil uplne natesno ;D ), velka fotka modelu na podklade s prevahou ciernej, informacia 2 in 1, maly obrazok s rozmermi modelu, upozornenie, za baterie zabudli pribalit, no a kedze ide o model doplneny prvkami power functions, vpravo je oranzovy pas s informaciami o jednotlivych power funkciach...

ila_rendered

Trosku netradicne su jednotlive komponenty power functions – M-motor a battery box – vyobrazene navrchu, resp. na boku krabice...

ila_rendered

Nechyba uz tradicny obrazok vybraneho bricku v mierke 1:1 kvoli orientacnej predstave, aky velky asi bude hotovy model – v tomto pripade panel z nosa lietadla...

ila_rendered

Zadna plocha krabice je rozdelena napoly – vrch patri opat lietadlu, spodok vznasadlu...

ila_rendered

Podme to teda otvorit – ako uz byva u vacsich krabic TECHNIC zvykom – musite destroy to open, cize dost znacne krabicu pri otvarani poskodit. Obsah okrem tychto trhacich usi navyse chrania 2 plomby...

   

Otvaranie uspesne ukoncene...

ila_rendered

Ked som trosku „poupratoval“, zistil som, ze sa do krabice okrem dielikov a ineho obsahu zmestilo este vcelku dost vzacneho vzduchu priamo z Billundu – viac ako polovica krabice... Chapem – keby takyto obrovsky model napchali do krabice tak akurat, vyzeralo by to komicky – taka mala mila skatulka...
 
ila_rendered

V krabici bolo 5 vacsich a 4 mensie vrecuska s vonavymi novucickymi dielikmi, 2 male vrecka s PF, a jedno foliove vrecko s navodmi a stickermi spolu s ochrannym kartonom (tento napad si zasluzi dake ocenenie)...

ila_rendered

ila_rendered

V obale su 3 diely navodu na poskladanie lietadla (format B4) a 2 velke (format A5) arsiky so spustou samolepiek...

ila_rendered

Podme si roztriedit dieliky...
« Posledná zmena: 16. Február 2014, 10:36:04 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #3 : 16. Február 2014, 10:40:42 »
Tak mozeme triedit – tu su vsetky dieliky roztriedene podla typu na malych kopkach na mojom jedalenskom stole – za pozornost stoji napr. slusny pocet panelov v bielej...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Niektore zaujimave dieliky – M-motor a battery box ci 5 ks mini-linearnych aktuatorov...

ila_rendered

ila_rendered

Nove dieliky v sete – novy panel 3x11 v bielej (6 ks), novy kombinovany pin 3L (3 ks) a oska 5L w. stop (1 ks)...

ila_rendered

To je kompletny inventar setu odfoteny z navodu...

ila_rendered

ila_rendered

Kedze ja si dieliky triedim trochu inak – „po svojom“ (ved nakoniec to asi kazdy) – vyslo mi to na 5 foodsaverov – ani raz pocas stavby modelu som sa neptrapil zdlhavym prehrabavanim sa v krabiciach kvoli jednemu jedinemu malinkemu prtavemu dieliku...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Tak podme skladat...

MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #4 : 16. Február 2014, 11:08:18 »
Prvy krok – zaciname niekde v strede spodku lietadla...

ila_rendered

Zacina vznikat ram spodku lietadla, hotova je predna podvozkova noha a cast mechanizmu vysuvania podvozku...

ila_rendered

Podvozok az na kolesa a kryty zadnych kolies je hotovy...

ila_rendered

Podlaha zadneho nakladneho priestoru...

ila_rendered

Battery box a jeho uchytenie do ramu lietadla...

ila_rendered

ila_rendered

Zadna nakladacia rampa...

ila_rendered

„Prevodovka“ zabezpecuje rozvod krutiaceho momentu od elektromotora (M-motor) k jednotlivym funkciam – zabery jej vzniku a montaze na tvoriaci sa trup lietadla...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Ovladanie vypinaca na battery boxe...

ila_rendered

Vznikajuci mechanizmus vyklapania pilotnej kabiny...

ila_rendered

ila_rendered

V podstate dokonceny zakladny ram trupu lietadla, hotovy je mechanizmus zatahovacieho podvozku ci vyklapania pilotnej kabiny, dokoncena je prevodovka, nainstalovany je battery box i M-motor...

ila_rendered

Zadny nakladny priestor...

ila_rendered

Cast „plasta“ trupu lietadla vlavo – to iste je i vpravo...

ila_rendered

ila_rendered

Mechanizmus spustania zadnej nakladacej rampy...

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #5 : 16. Február 2014, 11:31:12 »
Pokracujeme kokpitom – instalacia sedadiel a pristrojov...

ila_rendered

Takmer hotova pilotna kabina, chybaju uz iba bocne panely...

ila_rendered

Hotovy lavy bocny panel pilotnej kabiny – tu sa trosku zastavime pre malu chybicku v navode...

ila_rendered

Kamienkom urazu je tento cierny pin – v predchadzajucich krokoch navodu je opakovane pin zakresleny tak, ako ho ja mam umiestneny v rame vznikajuceho modelu (navod c. 2, strana 27 / krok 55)...

ila_rendered

...avsak v nasledujucom kroku uz zakresleny nie je...

ila_rendered

ila_rendered

Pri detailnejsom preskumani navodu vsak zistite, ze pin uz nie je zakresleny v rame lietadla, ale vidiet ho zakresleny v samotnom bocnom paneli...

ila_rendered

Zrejme chybicka, ktora vznikla pri priprave navodu... V konecnom dosledku to na veci nic nemeni, ten pin tam ma svoje opodstatnenie, recenzenti na technicbricks.com vsak situaciu pochopili tak, ze tam ten pin nepatri a nedali ho tam... Ked som ho tam nedal ja, cela konstrukcia vyklapacej pilotnej kabiny bola daka chaba... Tu je hotova lava strana kabiny...

ila_rendered

Detail spominaneho nezbednika...

ila_rendered

Ten isty problem je i na pravej strane kabiny...

ila_rendered

ila_rendered

Podme dalej – instalacia krytov hlavneho podvozka...

ila_rendered

ila_rendered

V dalsej casti budeme skladat chvostovu cast a na zaver kridla a motory...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #6 : 16. Február 2014, 18:43:26 »
Tu vznika chvost s ovladanim vyskovky a krideliek (knipel)...

ila_rendered

ila_rendered

Takmer hotovy chvost spojeny s trupom lietadla... Vsimnite si ze vlastne kompletne ovladanie jednotlivych funkcii modelu sa zhromazduje na chrbte trupu lietadla...

ila_rendered

Zaklad kostry kridla s mechanizmom ovladania krideliek...

ila_rendered

...a po montazi na trup vratane spojenia s „kniplom“ na chrbte trupu...

ila_rendered

Hotove klapky a kridelka na lavej nosnej ploche lietadla...

ila_rendered

Pamatate tuto fotku? Kde ste ju len mohli vidiet?

ila_rendered

Hotovy lavy motor – este bez listov vrtule...

ila_rendered

...a po namontovani na lave kridlo...

ila_rendered

Oba motory namontovane na kridlach...

ila_rendered

Nakoniec nabezne hrany kridel...

ila_rendered

ila_rendered

...a kridla su hotove...

ila_rendered

Predposledny krok – nahodit kolesa na podvozok...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Posledna bodka – listy vrtuli...

ila_rendered

ila_rendered

A ostava nam uz len zaverecne resume....
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený Míla

  • Príspevkov: 227
  • Záchranný Útvar
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #7 : 16. Február 2014, 18:51:05 »
Dali by se ty samolepky zneužít na nákladní letadla v City ?

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #8 : 16. Február 2014, 19:36:42 »
Najprv teda par fotografii hotoveho modelu...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #9 : 16. Február 2014, 19:44:01 »
Model ma – ak nepocitame otacanie kolies – 7 funkcii... 4 su ovladane elektronicky – power functions a 3 su ovladane manualne:

Elektronicky ovladane funkcie:
1. otacajuce sa vrtule motorov
2. zatahovanie podvozka
3. vyklapanie pilotnej kabiny
4. spustanie zadnej nakladacej rampy

Manualne ovladane funkcie:
5. pohyblive klapky na kridlach ovladane pakou na chrbte trupu
6. pohyblive vyskove kormidlo ovladane kniplom na chrbte trupu
7. pohyblive kridelka na kridlach ovladane tym istym kniplom na chrbte trupu

Touto pakou na chrbte trupu sa ovladaju klapky... Klapky su vysuvne/vyklopne casti kridla, ktore sluzia na zvacsenie nosnej plochy, vdaka comu sa zvysi vztlak kridla a lietadlo sa teda udrzi vo vzduchu pri vyrazne nizsich rychlostiach, avsak zvysuje sa tym aerodynamicky odpor vzduchu a teda aj spotreba paliva, naopak klesa max. cestovna rychlost... Klapky sa vyuzivaju iba pri starte a pristavani lietadla, vynimocne pri potrebe mimoriadne pomaleho letu – napr. zhadzovanie nakladu ci vyskok parasutistov / vysadkarov...

ila_rendered

ila_rendered

Pomocou knipla (samozrejme u skutocneho lietadla je knipel v kokpite, piloti teda nemusia za letu vyliezt na strechu a ovladat lietadlo odtial  ;D ) sa ovlada vyskove kormidlo a kridelka na koncoch kridla... Na tychto zaberoch vidiet pohyb krideliek pri naklone knipla dolava/doprava... Na skutocnom lietadle sluzia kridelka na zmenu naklonu lietadla na pravu, resp. lavu stranu, nie vsak na zatacanie – na to sluzi smerove kormidlo (tiez zname ako zvisla chvostova plocha), to vsak na tomto modeli nie je pohyblive...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Pohybom knipla dopredu/dozadu sa ovlada vyskovka (vyskove kormidlo / vodorovna chvostova plocha), ktora sluzi na zmenu polohy lietadla voci horizontalnej rovine v predozadnom smere – cize „nos hore/dole“ a teda pohybom vyskovky dostane pilot lietadlo do stupania ci klesania...

ila_rendered

ila_rendered

Prevodovka sluzi na prevedenie krutiaceho momentu od elektromotora k jednotlivym funkciam...

ila_rendered

Spustena zadna nakladacia rampa...

ila_rendered

Vyklopena pilotna kabina so spristupnenym prednym nakladnym priestorom...

ila_rendered

ila_rendered

No a na zaver par zaberov zatiahnuteho podvozku...

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered


ZAVER

Pre zberatela, ako som ja, je tento set povinnostou v zbierke. Poctom dielikov nejde o ziadneho rekordera, dokonca by sa dal zaradit medzi stredne velke sety, avsak rozmermi (hlavne dlzka a sirka modelu) ide o jeden z najvacsich modelov v mojej zbierke (2003-2014). Navyse ide o prvy model lietadla v ramci serie TECHNIC (ak nepocitame B-alternativy niektorych setov) od roku 2004 – vtedy LEGO vydalo set 8434 ako model premenneho lietadla...

ila_rendered

Tento set vsak nebol v ponuke na europskom trhu a ani inde na svete velmi neuspel, predovsetkym preto, lebo posobil ako keby nedokoncenym dojmom – trup lietadla bol tvoreny iba kostrou bez jedineho pokusu o detail ci naznacenie plasta trupu. 42025 CARGO PLANE na rozdiel od 8434 disponuje skutocne nespocetnym zoznamom detailov, navyse celok naozaj dobre doplnaju samolepky – ano viem, vacsina z nas samolepky neznasa a mnohi z nas ich ani nelepia, ale tento model by bez nich vyzeral uboho – videl som par fotiek na webe – biela ohava, proste hnus... Dalsim pozitivom setu je velky vyber TECHNIC palety brickov v netradicnych farbach – biela, modra, predovsetkym panely v bielej v roznych tvaroch. Set navyse obsahuje PF – aj ked iba tie dva najrozsirenejsie (BB a M-motor), k tomu vsak treba priratat 5 malych linearnych aktuatorov.

Nebudem sa uchylovat k nejakemu bodovaciemu systemu hodnotenia, myslim si, ze tento set je hodny kupy predovsetkym pre milovnikov:
a) velkych TECHNIC modelov
b) lietadiel
c) zberatelov, ako som ja, cize tych, co MUSIA mat vsetko, aj ked je to „ohavne“
d) MOC-arov tiez potesi

Mna osobne – ak je teda dovolene trochu subjektivnosti – tento set potesil, trochu ohuril a po stranke dizajnu dost milo prekvapil. Myslim si, ze hratelnost vzhladom na rozmery a hmotnost modelu bude hlavne pre mensie dieta dost obmedzena, ale to je asi osud vsetkych velkych TECHNIC-ov, i ked s autom sa po dlazke ci koberci jazdi lahsie ako s lietadlom lieta po izbe, hlavne takym velkym a tazkym...

KAZDOPADNE ODPORUCAM !!! (y) (y) (y)
« Posledná zmena: 16. Február 2014, 19:48:56 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #10 : 16. Február 2014, 19:50:25 »
Dali by se ty samolepky zneužít na nákladní letadla v City ?

No neviem - to lietadlo je fakt velke, ovela vacsie ako lietadla v CITY - teda moja odpoved je "skor nie"... Ale treba vyskusat, mozno daktora bude vyhovovat...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený Míla

  • Príspevkov: 227
  • Záchranný Útvar
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #11 : 16. Február 2014, 20:00:01 »
myslím že hlavně ty loga Cargo a možná imatrikulační čísla by využít šli.

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #12 : 16. Február 2014, 20:15:03 »
Noo, ked to clovek vidi takto detailne, hned to vyzera inac ako z oficialneho obrazku.

Myslim si, ze hratelnost vzhladom na rozmery a hmotnost modelu bude hlavne pre mensie dieta dost obmedzena, ale to je asi osud vsetkych velkych TECHNIC-ov, i ked s autom sa po dlazke ci koberci jazdi lahsie ako s lietadlom lieta po izbe, hlavne takym velkym a tazkym...

No posledne dve nedele som mal tu moznost vidiet, ako lahko jazdi s 8865-tkou po dlazke male dieta ;)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #13 : 16. Február 2014, 21:20:37 »
To mas ako s tym cmeliakom - poznas?

Cmeliak vazi asi 12 gramov a ma plochu kridel cca 0,65 cm2... nejaky sibnuty fyzik vypocital, ze ani pri tej najvyssej frekvencii pohybu kridel, aku dokaze cmeliak vyvinut,  pri tej hmotnosti a pri tej ploche kridel jednoducho fyzikalne nie je mozne, aby mohol lietat... cmeliak to ale nevie a prste lieta...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 42025 - Cargo Plane (Slovenská predpremiéra)
« Odpoveď #14 : 16. Február 2014, 22:33:13 »
Perfektna recenzia Dano! Bohata na informacie, fotografie - dal si si zalezat! (y) Set je v spravnych rukach. ;)
« Posledná zmena: 16. Február 2014, 22:56:14 od KLF »