Autor Téma: Rover z filmu Marťan  (Prečítané 3410 krát)

Odhlásený Samolot

  • Príspevkov: 21
Rover z filmu Marťan
« : 04. August 2021, 12:35:14 »
[/youtube]

Keď som pred pár rokmi pozeral film Marťan s Mattom Damonom, jeho marťanské vozidlo upútalo moju pozornosť. V tom čase som ho však nemohol postaviť, kabína sa mi zdala nemožná reprodukovať v technickej záležitosti. Okrem toho, na webe bolo veľmi málo materiálu o tomto dizajne.



O niekoľko rokov neskôr, keď som bol na dovolenke v Jordánsku, som videl pôvodné vozidlo v múzeu v Amáne. Urobil som veľa fotiek detailov a rozhodol som sa, že to skúsim znova. Po návrate z dovolenky som mal predstavu, ako stavať motorky na kolesách.  Vedel som, že budem musieť postaviť kolesá sám z dostupných tehál.
Pre pohon som si vybral pf l motor, pretože je najlepší ako konštrukčný prvok, má veľa otvorov, ku ktorým môžete pripnúť liftarmy. Na okrúhlych paneloch, ktoré som použil, je možné natiahnuť pneumatiky z napínača energie.
Najväčším problémom bolo ošklbanie okrúhlej dosky z vonkajšej strany kolesa. Spojenie bolo dobré pre priamu jazdu, ale po niekoľkých zákrutách sa neotočilo. Tak som pridal nejaké nálepky na okraji ráfika, a teraz to funguje perfektne.  Mimochodom, bol vytvorený model, ktorý sa prilepí výhradne vďaka nálepkám.



Vozidlo reprodukuje proporcie originálu z hľadiska dĺžky a výšky len o dve štúdie širšie, ale je to vďaka pneumatikám, ktoré sú proporcionálne širšie ako tie pôvodné.
Snažil som sa znovu vytvoriť všetky vlastnosti pôvodného vozidla. Má dve mechanické funkcie, navijač a rotáciu žeriava. A pneumaticky ovládané dvere a žeriav vertikálne.




4 x POHON PF L kolies
1x PF L kompresorová jednotka
1x PF M ovládanie
1x PF M naviáš a rotácia žeriava cez rozvodný box


hmotnosť 2,77 kg
dĺžka 50 cm
šírka 33 cm
výška 21 cm

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1081
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Re: Rover z filmu Marťan
« Odpoveď #1 : 05. August 2021, 09:14:07 »
MOOOC pekné! Z vizuálneho hľadiska verné  (y) (y) (y)

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: Rover z filmu Marťan
« Odpoveď #2 : 10. August 2021, 11:10:19 »
paradka este aj fotene na marse ...a tusim tam vlavo dolu vidim aj nejaky ten mimozemsky mach:-))..uz len odobrat vzorku
 (y)

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Rover z filmu Marťan
« Odpoveď #3 : 19. August 2021, 19:08:27 »
Pekné , musím si znovu pozrieť film Marťan .
Veľmi pekné fotky  (y)
Rover svižný a rýchly  (y)

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: Rover z filmu Marťan
« Odpoveď #4 : 19. August 2021, 20:36:28 »
Trochu mi chýbajú nálepky NASA a tak, bolo by to potom dokonalé...  ;)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: Rover z filmu Marťan
« Odpoveď #5 : 30. August 2021, 11:34:24 »
Samolot:

Penke urobené to máš.
Ten pohon v kolese dobrý nápad.
Mne tam ale ešte chýba ten dvojkolesový "príves" čo mal pripojený. Ako 6-kolesová súprava by to vyzeralo ešte lepšie.

paradka este aj fotene na marse ...a tusim tam vlavo dolu vidim aj nejaky ten mimozemsky mach:-))..uz len odobrat vzorku
 (y)

:) hej, súhlas, je to správne naaranžované  (y)