Autor Téma: land rover defender - 42110  (Prečítané 10894 krát)

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
land rover defender - 42110
« : 09. September 2020, 14:42:22 »
Land Rover Defender 42110

Uvedomujem si, ze toto nie je celkom recenzia v pravom slova zmysle, ale inde tu na fore mi tento prispevok nestimuje dat. Nuz tak teda po dlhej dobe honobenia setov do len spajzky (zasoby treba robit vsetkeho lebo korona) som sa dal aj na stavanie. Okrem ineho som sa podujal zlozit i Land Rover Defender a prave o tom by som popisal par slov a odporucani pre niekoho, kto ma v plane tento setik poskladat si tiez.
Rovera som zacal stavat na pocest narodenia 1. vnuka mojej svagrinej a dokoncil som ho symbolicky presne o tyzden na to,  na den vyrocia mojej svatby. (staval som ho takmer kazdy vecer tak po dve, tri hodinky). Kedze sa jedna podla mojho meritka o spatne nerozmontovatelny set  tak aj po rokoch mi bude tento model a jeho stavba pripominat tento magicky cas straveny jeho stavanim.

Nuz, ale k veci. Ze je to ozruta ozrutna to netreba pripominat. Je este vacsi ako sandcrawler, co bol doteraz moj najvacsi set co sa rozmerov tyka. Rover je podla mna takmer dokonaly setik, plny funkcnych detailov a vcelku vydarenych detailov kopirujucich a evokujucich original ( karoseria, motor, sedadla, volant, navijak a pod.).
Stavba bola vcelku narocna, aspon pre mna, kedze nie som prioritne technikovo zamerany. Zaroven navod je v niektorych castiach menej citatelny a niekedy sa mi stalo, ze som sa stratil v preklade. Jedna taka chyba ma stala rozobratie takmer nerozobratelneho a asi dve hodiny casu. Z ozubenych koliesok, prevodov a precudesnych (pre mna) kombinacii brikov sa mi chvilami tocila hlava. Nemozem porovnat v reale, no myslim si, ze obtiaznostou ho predcia asi iba bugatky a liebher...? Ale uzil som si to a bola to parada vidiet ako sa ta ozruta kocku po kocke rodi do finalnej podoby.

Na zaver stavania ako po brutalnej horskej etape na tour de france prichadza len posledna cielova rovinata etapa – dojazd do ciela v podobe vystavania zahradky na streche a dalsieho stresneho vybavenia (boxov a rebrika), ktore pozostava uz len z obycajnych pohodovych starych dobrych a vekom overenych kociek.
Jedine co ma vytacalo ako vzdy su nalepky. Stalo sa mi, ze pri ich odliepani z originalnej podlozky sa mi odtrhla na kusku lepiaca cast a nalepit to nasledne na konkretny dielik bolo este vacsie utrpenie pre mna ako obycajne.

mala rada k nalepovaniu nalepiek na kapotu:

Tu davam jednu radu ....nalepky (imitacia plechu a i.) na prednej kapote nelepte podla postupnosti ako je uvedene v navode. Cize nie lepit ich postupne na jednotlive este oddelene dieliky pri skladani dielov kapoty, ale lepte ich az po vyskladani a osadeni celej kapoty a blatnikov, aby tie nalepky k sebe presne licovali. Ak to budete robit podla navodu hrozi, ze to licovat nebude a bude to vyzerat na dve veci...

minus

Niekto tu spominal tie strasne modre „piny“ ci ako sa tym technik „spojovakom“ nadava a ano suhlasim mohli byt  cierne,

maly trik ;D :

no aspon zo zvyskovych kociek sa daju prekryt tie co trcia na spodnej strane spatnych zrkadiel, ako vidno na jednej z fotiek.

Dalsie vec je guma na uzatvarom mechanizme zadnych dveri. Je zbytocna a dal som ju prec. Iba visela, hrozba jej straty je vysoka a mechanizmus uzatvarania zadnych dveri funguje bez nej uplne v pohode ak nie este lepsie.

plus

Paci sa mi prevedenie radiacej paky aj redukcie. Nie som technik, neviem posudit po technickej stranke,  ale po dizajnovej stranke je to spravene genialne, ako v realite. Napr. pri bugatke sa mi tie tiahla pod volantom vobec nepacia.

Inak ja nemam velmi co setu vytknut. Paci sa mi dizajn, hratelnost, funkcnost a takmer verna podoba s originalom.
Nakolko na nete su uz miliony fotiek aj videi k tomuto setu nebudem to s fotkami prehanat, ale i k pseudo recenzii sa predsa len patri nejake to foto dat.

Popis k foto:

Foto c. 1 – to najhorsie je uz za mnou...monstrum po vyskladani obsahu sackov s oznacenim 2
Foto c. 2 – monstrum v plnej krase
Foto c. 3 – maly trik – prekrytie modreho ukoncenia spinu na spatatkach zo zvyskovych kociek (2ks)

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #1 : 10. September 2020, 11:36:59 »
ma tu niekto skusenost s tymto setom? ja som to poskladal, no a podla mna spravne. ked som si pozeral videa ako funguje prevodovka tak tam im to fici uplne paradne ked to maju napojene na motor.  vsetky kolieska a prevody mam ak dobre vidim v polohe ako maju oni a mne to napriek tomu nefunguje a drhne.

ked si chcem uzit pohyb piestov v motore tak akonahle dam paku HI/LO do niektorej z poloh (okrem neutralu) a druhu paku mam bud v polohe D alebo R tak stane sa to, ze ked tocim prednym alebo zadnym kolesom na pravej strane tak sa mi zacne otacat i lave koleso a otaca sa mi protichodne (plati to aj naopak) tym padom sa to cele zadrhne lebo ked "jazdim" autom tak problemom je ta tendencia kolies otacat sa protichodne t.j.  protichodny pohyb kolies. ma na vplyv aj posun kolieska  + alebo -. Funguje mi to tusim jedine bez vacsich problemov len na 1.st gear lo...potom u dalsich rychlosti nastane vyssie popisany protipohyb kolies. no haluz... Ja vobec nie som technik tak netusim ci som nahodou predsa len nieco opacne zlozil alebo co? diferencialy akoby nefungovali spravne lebo kolesa by sa asi mali tocit nezavisle. mam dojem ze ten cerveny treti diferencial v strede to nejak zadrhne vzdy po niekolkych otackach kolies dopredu alebo dozadu.

dokonca v tych viedeach napoja na motor len jedno koleso ostatne su na zem polozene a vôbec nemaju tendenciu sa otacat. vsetko sa im toci a funguje.

no neviem ani ten problem celkom nechapem ani popisat to neviem a nieviem co s tym?
« Posledná zmena: 10. September 2020, 11:40:35 od legoholik »

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #2 : 10. September 2020, 12:08:21 »
Tento konkretny set nemam, ale to co popisujes je bezne spravanie technic modelov, kde je zlozitejsie sprevodovanie. Je to citlive na presnost poskladania a hlavne na voli jednotlivych pohyblivych casti voci nosnej konstrukcii. Ak su tam v niektorych castiach vacsie odpory z dovodu, ze je povedzme ozubene koliesko nasunute na osku natesno k liftarmu, moze sa to potom nascitat a celkovo to potom drhne.
Ked mas na naprave diferencial, tak aj pri jednoduchsich modeloch sa stava, ze ked mas obidve kolesa vo vzduchu a jednym otacas, tak sa druhe toci opacnym smerom. Odpor od diferaku ku kolesu je totiz vacsinou mensi, ako odpor od diferaku k motoru. Staci jedno koleso pridrzat a funguje to, ako ma. V tvojom pripade by bolo jedinym riesenim zistit, kde mas najvacsie odpory a tam to trochu upravit.

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #3 : 10. September 2020, 20:36:23 »
Ja Defender mam a nemam problem s nicim.... vsetko funguje....
@legoholik - super recenzia, nazor je dolezity.... Len treba zapracovat na fotkach....  ak sa neurazis, nahodim sem fotky z mojej stavby....
« Posledná zmena: 10. September 2020, 20:44:37 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #4 : 10. September 2020, 21:03:52 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
« Posledná zmena: 10. September 2020, 21:07:51 od drdano »
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #5 : 10. September 2020, 21:10:14 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #6 : 10. September 2020, 21:12:25 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #7 : 10. September 2020, 21:14:36 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #8 : 10. September 2020, 21:16:16 »
ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #9 : 11. September 2020, 10:01:22 »
Vďaka za vysvetlenie technik sveta muffin. To som nevedel, že je to normálne. Bude to tak ako vravíš a z videí, ktoré som si včera napozaral je to fakt v poriadku, že sa auto tak správa.

Ja som teda ako vravím pátral, pozrel som si aj nejaké videá, obracal som rovera zo všetkých strán, išiel som koliesko po koliesku a zistil som, že ja som chybu nespravil, všetko je tak ako bolo v návode a aj na videách. Chybu spravili inženíři z NDR už pri projektovaní.

Preskakovanie a drhnutie a nadmerne namáhanie dielov najmä pri zaradených rýchlostiach 2.3.4./lo a aj pri /hi spôsobuje jeden z dvoch kardanových hriadeľov, konkrétne ten, ktorý je v zadnej časti auta napojený hneď nad stredovým (červeným) diferenciálom tak nešťastne, že doslova sa trú o seba pri otáčaní. Vačšie ozubené koleso diferáku sa trie o zadné napojenie kardanu a menšie koleso diferáku sa trie o tyč diferáku. Tak sa stane, že keď je zaradená 2.nd/lo a preraďuje sa cez koliesko smerom k + t.j. na vyššie rýchlosti 3.4./lo, tak odpor sa neprimerane zväčšuje stredový diferenciál začne drhnúť tlak spôsobí, že sa doslova s kardanom zasekávajú do seba a to má za následok rapkanie, drhnutie. Aby sa nadmerný pretlak uvoľnil dochádza skokovému k preskočeniu diferenciálu a kardanu a navyše aj k preskakovaniu ozubeného kolieska, ktoré v prednej časti prenáša energiu do motora. Niekedy sa však tlak nedokáže uvoľniť preskočením a zastane to celé a po zdvihnutí kolies od zeme sa najmä zadné kolesá správajú ako by som ich mal napojené na zotrvačníku pri tých naťahovacích modeloch a silu prenesú do samovoľného točenia.

Neviem ako sa niečo také stalo, no tie dieliky najmä kardany a koliesko čo preskakuje sa musia rozsypať za chvíľu? Ja nechápem, ako to v tých videách mohli napojiť na motorček a im to fičalo ako hodinky a nespomínali nejaké extra úpravy. Nechápem.

V jednom videu (decoding the gear box of the lego land rover defender) však típek tento problém s kardanmi objasnil tak, že sú v ofiko návode zle usporiadané (či synchronizované) voči sebe.  Preusporiadal ich a tvrdí, že je to oveľa lepšie. No neviem, nakoľko určite sa ten problémový kardan otiera o diferák aj po jeho úprave. Možno len, keďže sa asi po tej úprave hýbu voči sebe synchronizovanejšie? tak sa otierajú menej resp. otáčky diferáku voči kardanu sú po tej jeho úprave menej nátlakové. Neviem. Po vymontovaní pravého sedadla a pravého zadného kolesa by som sa eventuálne s nejakými tenkými a dlhými kliešťami mohol k tomu dostať, skúsiť to odpojiť a namontovať to podľa típka. Uvidíme.

A v ďalšom videu (lego technic 421100 land rover defender ultimate repare guide) zas iný típek rozmontoval defendera až na kosť a identifikoval a prestaval kopec podľa neho výrobných chýb. A presne jeho defender robil to čo môj. Drhol, klepal a vyššie rýchlosti sú na jazdenie po dlážke či koberci takmer nepoužiteľné. On tiež o.i. niečo riešil s kardanmi, zadný diferák umiestnil opačne ako je v návode, v zadnej prevodovke obrátil nejaký brik čo drží koliesko pod zadným nárazníkom atď. Ale ja by som to nedokázal vôbec prestavať ani podľa videa. Ani tak, že by som defendera celého rozobral a staval na novo podľa típka....

Tak neviem ako je to teda s tou najdokonalejšou technik prevodovkou...ak by ten kardan bol napojený o milimeter vyššie nad diferákom bol by pokoj.


Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #10 : 11. September 2020, 10:02:51 »
Ja Defender mam a nemam problem s nicim.... vsetko funguje....
@legoholik - super recenzia, nazor je dolezity.... Len treba zapracovat na fotkach....  ak sa neurazis, nahodim sem fotky z mojej stavby....

v poho som rad ze si sem tie foto dal (y)

a zaujimave ze tebe to nedrhne....

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #11 : 11. September 2020, 12:43:29 »
inak to video kde popisuje tipek aj moj problem s klepanim a drhnutim kardanov a asi ho odstrani preusporiadanim kardanov sa vola nie ako uvadzam v prispevku vyssie ale nieco v zmysle stop cracking gear box land rover lego...ak by mal niekto zaujem si to vyhladat

Odhlásený legoholik

  • Príspevkov: 501
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #12 : 11. September 2020, 13:46:58 »
Ja Defender mam a nemam problem s nicim.... vsetko funguje....
@legoholik - super recenzia, nazor je dolezity.... Len treba zapracovat na fotkach....  ak sa neurazis, nahodim sem fotky z mojej stavby....

este raz dik za pochvalu a este na dovazok ...

Este ma napadlo, ak by si nahodou nemal co robit po veceroch...skus zafixovat tri kolesa...zarad paku na D a druhu na LO a nastav koliesko + - uplne na -.....skus potom otacat najprv prednym kolesom poriadne toc a pridavaj plusom dalsie rychlosti az na max t.j. 4.st gear lo a  skus sledovat ten dotyk kardanu so stredovym zotrvacnikom, ktory popisujem v prispevku. Mne to v urcitom okamihu zadrhne kardan aj zotvacnik a uz je zle...jednoducho stredovy kardan nedokaze odfiltrovat zadny a predny ak idu vsetky tri naraz....Ja fakt neviem ako to, ze niekto nema problem a niekto ano....potom skus aj zadne tocit pri ostatnych zafixovaných a opakuj postup s preradovanim.
Alebo skus pri tych vyssich rychlostiach pri vacsom odpore pri pake v polhe na D druha paka v polohe na LO a na max + (2,3,4. gear /lo) prejst aspon tri a viac metrov plynulo autom po dlazke....

Mna toto fakt zaujima lebo nerozumiem tomu....? ak ti to nebude rapkat zadrhavat sa kolesa pretacat a motor preskakovat a pod., tak naozaj to nechapem, ked sme to stavali podla toho isteho navodu... kde je zrada....

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #13 : 29. September 2020, 21:15:16 »
Dobra recenzia Stano, aj pobavila miestami. ;) Vdaka aj za rady - to lepenie samolepiek az na hotove casti je dobra rada, poznam to zo Speed Champions. (y)
Dano: to je dufam len umelym svetlom, ze na tej bednicke zboku je ta samolepka tak odlisne farebna, nez podklad?! ::)

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: land rover defender - 42110
« Odpoveď #14 : 01. Október 2020, 16:46:52 »
Dano: to je dufam len umelym svetlom, ze na tej bednicke zboku je ta samolepka tak odlisne farebna, nez podklad?! ::)

Neviem... Asi ano, len umele svetlo a odlisny lesk stickeru a bricku... Ale treba to pozriet nazivo - momentalne v Novej Bani....
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)