Autor Téma: (od)zltnutie dielikov  (Prečítané 11659 krát)

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #30 : 29. November 2020, 15:34:20 »
Ale aj o nejakých pár rokov novšie. To z 2006 je už história  >:D

Ak máš niečo aktuálne tak nafoť.

Idem robiť veľkú kontrolu zbierky, tak sem budem priebežne pridávať postrehy a dojmy  >:(

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 392
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #31 : 01. December 2020, 21:18:58 »
Chlapci, ja napríklad by som potrebovala viac odtieňov sivej, do mozaiky  :P
Ak by ste chceli vyraďovať/vyhadzovať nejaké drobné plates 1x1, 1x2, môžete poslať mne..

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #32 : 16. Apríl 2021, 14:27:38 »
síce to nieje odžltnutie ale iný typ "opravy" ale tak téma je podobná  >:D

Tu sa človek sťažuje že kúpil použitý set kde veľký frame bol ohnutý... a ten neni lacný  >:D
tak využil 3D tlačiareň s nahrievanou tlačiacou plochou a trocha fyziky

https://www.biasedlogic.com/index.php/straightening-warped-lego-plates-twisted-frames-and-bent-axles/

Návod je tam po anglicky po krokoch, tak skrátená verzia
- položil to na tlačiacu plochu, dal na to kartón a plochý ťažší predmet ako je napr kniha. Začať na 70 st.Celzia, nechať stabilizovať pár minút, skúsiť či sa po odťažení stále stáča. Ak áno, pokračovať na 80 st. Celzia prípadne potom po 2 stupňoch max do 95. Ak to nefunguje radšej overiť dobrým teplomerom teplotu, nie všetky 3D tlačiarne sú presné v tomto. Ak to už je rovné tak nechať pod záťažou vychladnúť pod 50 st. Celzia.
Keď je známy postup da sa robiť aj viac rovnako hrubých dielov naraz.

Ako alternatívu ponúka možnosť to robiť v rúre, ale určite brať teplomer lebo meranie teploty v rúre je nepresné. Plus použiť niečo ako kameň na pizzu a dobrý teplomer, keďže rúry regulujú teplotu skokovo aj po 10 st. Celzia a s tým to bude držať teplo.

samozrejme toto je na každého vlastné riziko voči dielom či 3D tlačiarni/rúre  >:D
pár mojich poznámok
- vyrovnával som diely aj fénom (ohnuté dlhé 2*niečo plates)
- treba si zistiť akú váhu vydrží 3D tlačiareň, encyklopédia Britannica môže byť už moc  >:D
- nie každý diel je z rovnakého plastu tak sa nespoliehať že znesú rovnaké teplo - iné su napr transparentné, funkčné (kĺby, osky,... ), samozrejme ohybné, dual-mold,...