Autor Téma: 10234 - Sydney Opera House  (Prečítané 4294 krát)

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
10234 - Sydney Opera House
« : 10. Apríl 2014, 11:45:18 »
Kedze zbieram modely svetovych stavieb z LEGA, Opera v Sydney mi v zbierke nemohla chybat. Informacie o tejto stavbe najdete na Slovenskej a Ceskej Wikipedii. Odporucam precitat si obe stranky, nakolko na kazdej sa dozviete nieco nove.
Podme ale k samotnemu LEGO modelu. Krabica je pomerne velka - jej rozmery su 58 x 47,5 x 17 cm, ako je uz ale zvykom - krabica je do polovice prazdna. Jej graficke sapracovanie je vsak velmi pekne.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered

Vnutri sa nachadza okrem klasickych sackov s kockami, podlozkami a navodmi, este jedna krabica a v nej dalsie sacky. Aky malo vyznam to druhe balenie netusim.

ila_rendered ila_rendered

Balenie teda obsahuje 3 modre podlozky - 1x 48x48, 1x 32x32 a 1x 16x32, 4x navod a sacky s kockami ocislovane 1, 2, 3 a 4. Kazdemu navodu zodpovedaju sacky s danym cislom. Vacsina dielov je Dark Tan, potom White, Black a Trans Dark Black. Ostatne farby su zastupene v mensom pocte a zvacsa su na neviditelnych miestach.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered

Cela stavba je modularna (da sa rozobrat na jednotlive bloky), ale aj ako celok je velmi stabilna a da sa relativne lahko prenasat. A aj samotna stavba modelu je rozdelena na jednotlive moduly. Zacina sa zakladmi na podlozkach 16x32 a 32x32, nasledne pokracuje zakladmi na podlozke 48x48.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered

Po dokonceni zakladov sa obe casti spoja pevnym mechanizmom a zaaretuju po bokoch dvoma Plate 1x4 a dvoma Dark Tan Tile 1x8. Vznikne tak pevny zaklad celej stavby. Na ten sa postupne doplnaju jednotlive moduly, ktore su vzdy uchytene len na par studoch, aby sa dali lahko demontovat. Aj ked az tak lahke to nie je.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered

Cela stavba az do konca uz v podstate pozostava len zo skladania a ukladania jednotlivych modulov na zakladnu. Pocas stavby si clovek nemoze nevsimnut roznych odtienov v ramci jednej farby u Dark Tan dielov. Da sa lahko najst az 3 odtiene tejto farby. Nerozumiem, preco LEGO na tomto uz konecne nezapracuje.
Celkovy dojem po dokonceni je u mna rozpacity. Cakal som, ze model bude vacsi! Je zlozeny z 2988 dielov a mozno by si zasluzil o 1000 dielov viac. Je to dominanta, svetova stavba - v tejto serii by som ocakaval vacsiu mierku. Toto je taky prerastenejsi Architecture model. Krajsie by ukazal, keby bol vacsi. Toto je pre mna sklamanim. Na druhej strane pri celkovom pohlade na model je hned jasne o co ide. Detaily su spracovane relativne dobre a ocenujem, ako si dizajneri poradili s bielymi strechami opery, co bol vzhladom na ich tvar zrejme najtazsi oriesok. Cely model je velmi pevny a stabilny, co tiez hodnotim pozitivne. Davam tomuto modelu teda 88%.

ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered ila_rendered

« Posledná zmena: 10. Apríl 2014, 11:49:35 od KLF »

Odhlásený drdano

  • Príspevkov: 784
    • Moja zbierka @ BrickSet.com
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #1 : 10. Apríl 2014, 19:44:15 »
Super recenzia, hlavne kvitujem kvalitu obrazkov - mas dobry fotak ocividne...

Kazdopadne sa pridam k hodnoteniu setu, kedze par tyzdnov stoji Opera aj u mna na policke poskladana... Viacmenej na 100 % s Tebou suhlasim, od modelu s takym poctom dielikov a pri ocakavanich skutocne BIG modelu som trochu sklamany, ale tak asi ziadnu vystavu to nepokazi a v zbierke by sme to asi hlavne my dvaja mali mat...

PS: na zaklade tvojej pripomienky ku kvalite farieb dark tan dielikov som preskumal svoj model a priznam sa, ze som si rozdiely nevsimol... Navyse som na nete cital jednu recenziu, kde recenzent ocenoval mimoriadne dobru kvalitu dielikov bez farebnych odchylok, a musim povedat, ze aj moja Opera sa mi zdala ako po dlhsej dobe mimoriadne dobre kvalitne LEGO... To sa napr. o Parisian Restaurant tak celkom povedat nedalo...
MUDr. Dano K. (My collection @ BrickSet.com: http://brickset.com/sets/ownedby-mucdanny)

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #2 : 10. Apríl 2014, 20:12:39 »
Ja som este tento set poskladany nevidel nazivo, ale podla tvojich fotiek je to naozaj mierkou ako vacsi architecture set, co ale nie je na skodu kedze detaily su trochu hrube a vo vacsom prevedeni by uz asi az tak dobre neukazali. Mne sa paci ako urobili ten nepravidelny podorys zakladne a aj tie bile hmoty posobia celkom cisto prevedene. Vdaka za recenziu a rad to uvidim nazivo na vystave.

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #3 : 10. Apríl 2014, 22:00:28 »
Je pre mna nepochopitelne, preco zvolili mensie meritko.
1. Taj mahal ma skoro 6000 dielikov, tower bridge 4000, tento vyrazny pokles na 3000 je sklamanim.
2. Uz je z tejto stavby architecture set, tj o dovod viac ich velkostne poriadne rozlisit.
3. Vacsie meritko by umoznilo pekne sa vyhrat s oblukmi, co je gro stavby. Vobec sa mi totiz nepaci, ako sa s nimi vysporiadali - netvori to potom take pravidelne obluky, ako su na predlohe. Toto je pre mna hlavne minus.
Haluz je to, ze pokles poctu dielikov vobec nezodpoveda cene!!! Staci si to porovnat s tower bridge, ktory ma o 1000 brickov viac, ale stoji menej!
Pre mna je tento set premarnena prilezitost. Velka skoda, mohla to byt pecka.
Ked budu pokracovat tymto tempom, tak spravia nabuduce pyramidu zo samych tan brick 2x2 a 2x4 :-)

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #4 : 10. Apríl 2014, 22:43:43 »
Jop, musim suhlasit s mesjem. Na to kolko to ma dielikvo je dost malo detailne. Na tu cenu je to dost fail.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #5 : 11. Apríl 2014, 11:01:43 »
Co sa nestalosti farieb tyka, tak pripajam ilustracne fotky. Na fotkach je to menej vidno, ako v reale.

ila_rendered ila_rendered

Co sa detailov tyka - prave naopak - v ramci mierky je dost detailov. Aj tie obluky su urobene najlepsie ako sa v ramci mierky dali. Ale ako som pisal - model svetovej stavby si zasluzi vacsiu mierku.

« Posledná zmena: 11. Apríl 2014, 11:04:14 od KLF »

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2026
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #6 : 11. Apríl 2014, 16:53:34 »
Co sa nestalosti farieb tyka, tak pripajam ilustracne fotky. Na fotkach je to menej vidno, ako v reale.


Ale Rene, ty si to vobec nepochopil - to robi TLG naschval, aby sa to co najviac podobalo realite - skutocne stavby maju tiez rozne odtiene, spinave cmuhy a pod  ;D

Odhlásený Míla

  • Príspevkov: 227
  • Záchranný Útvar
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #7 : 11. Apríl 2014, 17:34:35 »
Souhlasím s mesjem  :D

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #8 : 11. Apríl 2014, 18:22:26 »
Tak potom to beriem Brano, to hej! (y) >:D

Odhlásený MiKeL

  • Príspevkov: 2499
    • Moja zbierka
Re: 10234 - Sydney Opera House
« Odpoveď #9 : 11. Apríl 2014, 19:56:30 »
Ale Rene, ty si to vobec nepochopil - to robi TLG naschval, aby sa to co najviac podobalo realite - skutocne stavby maju tiez rozne odtiene, spinave cmuhy a pod  ;D

A navyse je kazdy lego model unikatny, kedze pri tom mnozstve dielikov je asi velmi mala sanca, ze dvaja ludia to poskladaju rovnako ;) nehovoriac o tom, ze nie v kazdom sete su tie rozdielne odtiene v rovnakom pocte a type.  >:D Takze to je bonus.