Autor Téma: BTR-90  (Prečítané 491 krát)

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
BTR-90
« : 08. November 2023, 15:11:19 »
Predstavujem vám svoj ďalší výtvor, ide o model Ruského kolesového bojového vozidla pechoty (IFV) BTR-90, respektíve, niekde sa uvádza že je to obrnený transportér, aj označenie by tomu napovedalo(BTR = BroneTransporteR), ale každopádne by sa malo jednať o IFV, minimálne palebnú silu na to má. Neviem koľko ľudí sa tu zaujíma o ruskú bojovú techniku, ale všeobecne to nie je moc známy stroj.
BTR-90 bol prvý krát predstavený v roku 1994 ako náhrada za BTR-80 z ktorého koncepčne vychádza aj keď je to od základu iný stroj, základnými rozdielmi oproti predchodcovi sú mierne väčšie rozmery ale hlavne hmotnosť (BTR-80: 13.5t, BTR-90: 21 ton) čo sa odráža hlavne v pancierovej ochrane ktorá bola u BTR-80 dosť kritizovaná, a vlastne stále je keďže Rusi na Ukrajine nasadili aj BTR-80. K sériovej výrobe však nedošlo (to je síce tiež nejasné, niekde som sa dočítal že v malých počtoch sa vyrábal pre Ruské vnútroštátne ozbrojené sily, inde sa zas uvádza že vzniklo len okolo 10 prototypov ktoré sa navzájom líšia).
Tak či tak, ja som o stavbe BTR-90tky uvažoval u roky, vždy sa mi ten stroj nesmierne páčil, v mnohých ohľadoch je jedinečný, spomenie konkrétne že je schopný mimo klasického riadenia prednými nápravami aj šmykového riadenia ako pásové vozidlo, čo mu umožňuje otočiť sa na mieste, o toto som sa snažil aj ja už dávnejšie pri jednom mojom nedokončenom prototype ale pri stavbe tohto kusu som od toho upustil.
Tento model poháňajú dva Buwizz RC motory, riadenie ovláda jedno PF servo, lodné vrtule sú poháňané od hlavných pohonných motorov s tým že ich náhon sa zopína zubovou spojkou ktorú ovláda jeden PF M motor, ďalší PF M motor ovláda vlnolam na čele korby, tieto dve funkcie sú zapojené spolu na jeden výstup buwizzu a teda pracujú súčastne, čím uvádzajú transportér do režimu plavby. (keďže BTR-90 je plne obojživelný). Ďalšie funkcie ako, otváranie bočných dverí, otáčanie veže, námer kanónu (s ním je mechanicky synchronizovaný aj námer granátometu) sú ovládané PF M motormi každá jedným.





Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
Re: BTR-90
« Odpoveď #1 : 08. November 2023, 15:12:09 »
Predloha:

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: BTR-90
« Odpoveď #2 : 12. November 2023, 11:25:01 »
Tu len uznanlivo kývam hlavou, prvotriedne spracovaný model.  (y)

Vizuál bezchybný, ten je totálne že namakaný, úplne to sedí tvarovo všetko. Funkcie ani nehovorím, to máš vždy na jedničku.

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 246
Re: BTR-90
« Odpoveď #3 : 14. November 2023, 09:00:45 »
Ďakujem Paliason  :)