Autor Téma: Mack ANTHEM 70" Sleeper / Trailer LANDOLL 825E-AG / Sikorsky H-19 CHICKASAW USAF  (Prečítané 10374 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Ahojte

Predstavujem vám moju novinku:

Ťahač návesov Mack ANTHEM tvorí súpravu s návesovým podvalníkom LANDOLL 825A-EG. Prepravovaný objekt je vrtulník Sikorsky H-19 CHICKASAW vo farbách U. S. Air Force.

Mack ANTHEM už všetci na Tatralugu dobre poznáme, hlavne koli vydanému oficiálnemu setu 42078.
Pre svoj lego-model som zvolil rovnakú verziu s najväčšou spaciou kabinou a kompletnou kapotážou.

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered


Návesový podvalník 825E-AG je výrobkom americkej firmy LANDOLL, ktorá vyrába prepravné návesy pre poľnohospodárske, stavebné, a iné špeciálne stroje v hmotnostnej kategórii od 5 do 60 ton.
Konkrétny model 825E-AG patrí do skupiny podvalníkov z ložnou plochou umiestnenou nízko nad zemou a s odnímateľním "labutím krkom".
Nosná kapacita: 27,5 ton.

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered


Sikorsky H-19 CHICKASAW je stredný viacúčelový vrtulník s troj-listovým nosným rotorom a dvoj-listovým vyrovnávacím rotorom. Uviezol 10 osôb alebo 900kg nákladu. V roku 1949 s ním uskutočnili prvý let. V 1950-tom ho začali sériovo vyrábať. Využívali ho všetky americké vojenské zložky: US Army, US Navy, USMC, USAF a USCG.
Na svoju dobu mal unikátne technické riešenie - motor umiestnený pred pilotnou kabinou. Týmpádom kabínu pre pasažierov neobmedzoval motor a bola preto dosť priestranná. Celý predný čumák bol otváratelný a velmi uľahčoval prístup, a teda aj samotná údržba bola velmi jednoduchá.
Ako neozbrojený transportný vrtulník bol nasadený v Korejskej vojne a tiež aj na začiatku  Vietnamskej vojny.

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozmery modelu - ťahač + náves: (doplním neskôr)
- dĺžka: XXX cm
- širka: XXX cm
- výška: ťahač: XXX cm

Rozmery modelu - vrtulník:
- dĺžka: XXX cm
- širka: XXX cm
- výška: XXX cm
- priemer nosného rotoru: XXX cm
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Funkcie modelu - Mack Anthem
- zatáčanie predných kolies
- funkčné piesty na motore, podvozok 6x4
- odklápatelná kapota
- otváranie dverí

Funkcie modelu - LANDOLL 825E-AG
- odnímateľný krk
- z boku vysúvateľné segmenty pre prepravu strojov s širokým rozchodom kolies

Funkcie modelu - Sikorsky H19 CHICKASAW
- funkčné obidva rotory - pre pohon slúžia dva PF M-motory zapojené do páru.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mack ANTHEM - Lego model:
Predstavenie oficiálneho modelu od lega mi v tej dobe spravilo radosť, hodnotil som ho dosť pozitívne. Jedna z mála vecí, na ktorú som vtedy mal námietku, bola menšia mierka. Samozrejme nedalo mi to spávať, krátko na to už som bol rozhodnutý, poskladať si ho podla vlastných predstáv na štandardných 62,4 x 20 kolesách.

Najvačšia výzva bola pre mňa spraviť jeho zaobleno-zošikmenú kapotu. Pre horné kraje som nič vhodnejšie, ako tie Technic-panely, nenašiel. Dobre tam pasujú si myslím. V kombinácii so šikmo položenými bočnými stenami získala kapoda ideálny tvar. Negatívum celej kapoty je jej mierna labilita, ktorú neviem eliminovať bez toho, aby som odstránil celú atrapu motora.

Zatáčanie predných kolies je ovládané kolečkom na zadnej strane kabíny. Spravil som Ackermannovu geometriu, čiže pri zatočení ide vnútorné koleso do trochu väčšieho uhlu ako vonkajšie.


LANDOLL 825E-AG - Lego model:
Trochu ma potrápil mechanizmus pripájania-odpájania krku.  Predstavoval som si to šikovnejšie než to mám teraz, ale nič lepšie ma nenapadlo. Odpájanie je trochu zdĺhavé, zopar dielov sa musí rozobrať a vytiahnuť osky z každej strany.
Váha vrtulníka je neúprosná, a po naložení ohne osky na kolesách návesu jak fajky. A dva Mini-Linear-Aktuátory nezvládajú dvíhať-spúštať takto zaťaźený náves korektne. Klasické velké aktuatory by sa dali dať, tie by to udržali, už by mi ale asi narúšali dizajn... a hlavne som už na to proste nemal nervy ku koncu prerábať.

Ešte som v modely zapracoval aj z boku-vysúvateľné segementy, určené na prepravu vozidiel a strojov s nadštandardným rozchodom kolies.


SIKORSKY H-19 - Lego model:
Predná bombula bol riadny zaberák, než som prišiel na vhodnú skladbu dielov.  Samotnú atrapu motora som z priestorových a hlavne hmotnostných dôvodov nerobil.

Na podvozok zadných kolies som musel pridať spodnú výztuhu, ktorá tam v reále nieje, ale bez nej to celú váhu vrtulnika proste neunieslo.

Listy hlavného rotora sú zostavené z plate a z tile, a teda dosť vážia. Prevody ku dvojici PF M-Motorov (povodne bol len jeden) som prerábal asi 5-krát, než som dosiahol uspokojivý výsledok a motory danú záťaž utiahli dlhodobo v rozumných otáčkach.
Ostal mi problém, že asi po minute vždy jeden z listov odletí. Ku rotoru sú pripnuté len jedným Tile 1x8. Pre potreby videa situáciu vyrieši priesvitná lepiaca páska cez spomenutú kritickú Tile 1x8. Viem že existujú originál jednodielne listy pre vrtulnik - aj vyzerajú realisticky, ale k mojej mierke nepasovali.

THE END

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
TRANSPORT HELIKOPTÉRY:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
MACK ANTHEM:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered


LANDOLL 825E-AG:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
SIKORSKY H-19 CHICKASAW:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered


Zatiaľ všetko. Môžte písať komentovať, písať kritiku a otázky.

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
ŠUPA ! PALO , ŠUPA !!!

V prvom rade , gratulujem k dokončeniu !  Viem ,že aj keď si neprezradil presne čo staviaš , trvalo dlho kým si zohnal všetky dieliky  ;) 
Veľmi pekne máš tu prezentáciu spravenú a hlavne tie fotky s krajnou a modelom sú  (y) (y) (y) To vydá i na pár hodín obdivovania a hýkania  :D
Vrtuľník postaviť je naozaj ťažký oriešok , všetko je na ňom oblé . Ako si i mne vravel treba skúšať i iné témy/predlohy než ma staviteľ už za sebou   (y)
Pozerám že si sa i vysporiadal s prehýbaním návesu . Nezaťažený drží tvar . Zaťažený musí byť už podložený ? Či iná vychytávka  ???

Odhlásený phoenicis

  • Príspevkov: 1080
  • May the Brick be with you ;)
    • Brick-Wave
Nádhera Paľo  :o :o :o :o :o

Odhlásený Jammo

  • Príspevkov: 452
super, vypadá nádherne  (y) (y) (y), výborné foto, no naživo musí byť ešte lepší  ;D

Odhlásený TOME

  • Príspevkov: 377
odpadol som! fakt perefektne, proste neviem na co mam skor pozerat a co odbdivovat, mna samozrejme najviac nadchol tahac, ale je mega obdivuhodne, ze po takom majstrovstve ako je tahac, potom naves, mas este chut ist robit tak kompikovany vrtulnik, ja by som tam dal asi papierove rolky a.k.a betonove skruze a vybavene  ;D cele je to krasa.
Mimochodom pod stromcek som si zadovazil 42078cku a uz sa vobec tak netesim, lebo viem, ze oproti tomuto z toho vyleze male skarede kacatko  ;D ;D dik  ;D ked bude na svete tak ti ho mozem dat na vikend aj varovat, viem ze si ho tu zhanal, asi porovnavacia foto ze  ;)

Odhlásený muffin

  • Príspevkov: 768
Paradne to je  (y) Spravit jeden premakany MOC je vyzva, ale spravit takuto trojicu je umenie. A hlavne udrzat rovnomernu mieru premakanosti na vsetkych troch castiach urcite dalo zabrat.
Na taketo velke projekty treba naozaj vela odhodlania, casu a sikovnosti (y)

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 345
Riadna pecka. Toto ma svetovú úroveň. Ako už bolo napísané, sú to vlastne 3 premakané kúsky. Toto bude pýcha na výstavách.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
V prvomrade ďakujem za komenty všetkým!!!


Pozerám že si sa i vysporiadal s prehýbaním návesu . Nezaťažený drží tvar . Zaťažený musí byť už podložený ? Či iná vychytávka  ???

Náves má rám spravený z technic-brickov 1x16. Tie vždy požívam ako hlavnú výztuž podvozkov pri vačšine modelov.
Áno, zaťažený musí byť podložený. Prehne ho práveže len veľmi mierne, je tam iný problém.
Kolesá na návese, hlavne teda tie osky stlačí-prehne tak, že sa horná časť pneumatík skoro dotýka blatníka. A ten spodok pred kolesami je týmpádom už velmi nízko nad zemou (milimetre) - a proste to vyzerá dosť blbo.


odpadol som! fakt perefektne, proste neviem na co mam skor pozerat a co odbdivovat, mna samozrejme najviac nadchol tahac, ale je mega obdivuhodne, ze po takom majstrovstve ako je tahac, potom naves, mas este chut ist robit tak kompikovany vrtulnik, ja by som tam dal asi papierove rolky a.k.a betonove skruze a vybavene  ;D cele je to krasa.
Mimochodom pod stromcek som si zadovazil 42078cku a uz sa vobec tak netesim, lebo viem, ze oproti tomuto z toho vyleze male skarede kacatko  ;D ;D dik  ;D ked bude na svete tak ti ho mozem dat na vikend aj varovat, viem ze si ho tu zhanal, asi porovnavacia foto ze  ;)

 ;D
Ja som v začiatku stavby uvažoval jak ty, že dám tam len tie velké kolesá z traktora že prepravuje! To už by som mal dááávno hotové ešte v lete! Ale nie...ja si to musím komplikovať vrtulníkom, tak mi treba!  ;D Ten ma zdržal na tri mesiace.

Hej presne, origo set som chcel na porovnávacie fotky. Tak super! Díky za ponuku! Potom sa dohodneme, neskôr, ked bude nejaké stabilnejsie pocasie.  8)

Paradne to je  (y) Spravit jeden premakany MOC je vyzva, ale spravit takuto trojicu je umenie. A hlavne udrzat rovnomernu mieru premakanosti na vsetkych troch castiach urcite dalo zabrat.
Na taketo velke projekty treba naozaj vela odhodlania, casu a sikovnosti (y)

Totálna úľava že to mám za sebou už! Fakt! U mňa ked presiahne doba stavania nového MOCu 5-6 mesiacov, tak prudko klesá nadšenie, chuť, sústredenosť na tom dalej robiť....posledné 2 mesiace som sa premáhal do toho nasilu!

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Super.

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
No... ukazal si zasa, ze si mimoriadne nadany, ale u mna sa tentokrat "WOW" efekt nedostavil. Vysvetlim preco. Mozno som uz cakal od Teba nieco ine ako "len" dalsi truck. Ale ked uz to mal byt truck, tak si si mohol zvolit inu predlohu, ako tu co spravilo nedavno LEGO. Je to v podstate ten isty MACK ktory vsetci pozname od LEGA, len mozno detailnejsi a vacsi. Este aj farbu si nanestastie zvolil rovnaku. Mozno by to chcelo uz aspon iny dizajn kabiny - trebars Kenworth s riadne dlhou budkou. >:D Takze tahac ma uprimne nejak extra neohuril. Len sucho konstatujem - je dobre spraveny.
Coz sa ale uz neda zial povedat o vrtulniku. Vela mame spolu Palo prekecane a viem, ze si brutalne zakladas na proporciach a detailoch. A toto spravis? :) Ved to je macek co isou do mauacek a ne Sykorski! ;D Poznam ten vrtulnik od malicka (bol predlohou pre sovietsky Mil Mi-4) a viem velmi dobre ako je uzky! Ten Tvoj je viditelne siroky, co je zle. Aspon podla fotiek to tak posobi, ale tak inak to zatial posudzovat nemozem. Co ma zaujalo je, ze si listy vrtule vyskladaval - origo od LEGA boli kratke, alebo inak nevhodne?
Takze za mna Palo - za tento MOC dostavas znamku 3. :oldman: >:D

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
KLF:
Dik za koment aj kritiku.
Odomňa čakať niečo iné ako len další truck? Čo také ine? :D Trucky sú moja srdcová téma, v detstve boli moj jediný zmysel života  ;D, teraz už to sice nieje dávno moj zmysel života, ale ten entuziazmus z detstva ma stále drží. Hlavne teda US trucky. (mám rozrobené dalšie 3 modely, tak sa priprav, znova trucky)

Mack Anthem som zvolil úplne zámerne, lebo ten origo vydaný set je z velkej časti Technic, zatial som ho vo svete nikde nevidel ako MOC z klasických lego-kociek, preto som chcel byť medzi prvými. Aj farbu som dal rovnakú, lebo sa mi fakt velmi páči takáto tmavošedá, a aj nech to pekne ukáže pri porovnávaniach s origo. Uvažoval som aj o komplet čiernej, ale v nej zaniká každý záhyb, každá špára, každý detail.

Taký Kenworth cabover som ešte nerobil, lebo som takých videl už plnú prdel na nete ako MOC. Uvažujem stále o všeličom, len musí ma to v prvomrade úplne nadchnúť v predstavách. Tak nemožem sa zavdačiť každému vkusu. To je ok.

A teraz k tomu BIG-FAT-BOY-ovi Sikorskému:  ;D
Odborník na lietadlá a vrtulníky tam určite nájde aj viacero dalších nepresností, tú šírku som uvažoval o jeden stud menej, ale vznikli by mi z toho problémy, lebo by to bolo na párnu širku.
Viem že je to úzky vrtulník, fotky predlohy som kukal do aleluja. O 2 study na šírku menej som ho začal na začiatku stavať. Ked som to položil na ten príves, tak to bolo maličké úplne. Ťažko sa mi určovala mierka v porovnaní s Mackom, ked neni žiadna real Foto na nete kde sú vedla seba alebo z boku. akurát tu jednu  fotku transportnú som našiel a to je skreslená perspektíva šikmo-zozadu. Bral som to tak, že vrtulník má 4 metre na výšku čiže to čo aj ten Anthem približne.

A keby ho aj dám o 1-2 study užší, tak hrúbku celého chvosta už by som nedokázal zúžiť. Koli pohonu zadnej vrtule mi tam ide cez celý chvost na jednej strane oska. (na zverejnených Foto to mám vybraté)

Príde mi to proste celkom v rozumnej tolerancii. Čumák to skresluje, ten je taký macatý BAMBULÁK!  :D

ila_rendered

A hej, tie original LEGO-listy boli krátke.

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
wau! nemám slov...