Autor Téma: (od)zltnutie dielikov  (Prečítané 11625 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #15 : 24. September 2020, 12:32:28 »
to má teraz takú patinu akože zhrdzavel...

To do smeťáku hodiť akurát...nič iné ma nenapadá, hnus  :-\

Ja som po dvoch rokoch skontroloval Terminatora T1 čo mám uloženého v byte zakryté v tme... asi polovica brickov a väčšina technic dielov-panelov zožltnutá, hodil som to do koša a nahradil novými...strašný shit je to lego v bielej farbe!

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #16 : 24. September 2020, 12:40:15 »
Odborný názor je že žltnutie ABS plastov je spôsobované teplom, kyslíkom a UV žiarením.  Zrýchlenie alebo spomalenie pre jednu alebo viac príčin do veľkej miery ovplyvňujú prímesy do plastov. Nedá sa preto ultimatívne tvrdiť že je to len jedna vec a hotovo.

Mimochodom v čase Model Team si LEGO nemiešalo vlastné farby (teda bielu ani teraz) ale všetko bralo priamo od dodávateľov.
« Posledná zmena: 24. September 2020, 12:42:28 od papluh »

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #17 : 24. September 2020, 13:11:51 »
Ten ťahać Model Team má 20 rokov.
Môj Terminator je zložený z dielov max 4-5  rokov starých - to ma na tom štve, že moc nevylepšili tie prímesy za tie roky

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #18 : 24. September 2020, 13:28:46 »
Ako vidieť aj na tom ťahači tak sa menia (skôr ich koncentrácia) aj medzi várkami z jednej doby.

A prímesy sa určite menia, v tom množstve a intenzite ako žltli plasty z 80/90tych rokov (nielen LEGO ale napr aj iné hračky či počítače) sa to teraz nekoná. Ale keďže je to natívne pre ABS tak zbaviť sa toho úplne asi neni možné ... alebo lacné/ekologické/žiadané ?

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #19 : 24. September 2020, 15:02:16 »
Najlepšie to má Tatrovák, má všetko lego len v ćiernej! ..a má po starostiach! ;D

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #20 : 24. September 2020, 21:51:06 »
Je to zvláštne, ale niektoré dieliky z toho istého setu (polacná stanica z 80. rokov) zožltli a niektoré sú pekne biele a boli vystavené rovnakému teplu a svetlu. Zase inde som spozoroval, že sety čo som mal dlho posatevné sú zažltnuté len na viditeľných častiach.

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #21 : 29. November 2020, 09:42:36 »
Chlapci, robím si kontrolu zbierky. Normálne ma zarazilo, koľko LBG dielikov v mojich SW setoch zmenilo odtieň, tj. ako keby zažltli. Vôbec neboli vystavované ani nič. Is this OK?

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #22 : 29. November 2020, 10:06:20 »
It's not OK. Tieto nove materialy su podla mna uz odolne voci zltnutiu. Hlavne odtiene sedej a modra. Biela neviem naisto, ale nemala by (aspon co som robil pokus na Speed Championsoch, tak nezozltla). Takze neviem si to vysvetlit. Mozno ini napisu inu skusenost s novymi dielmi.

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #23 : 29. November 2020, 10:29:46 »
Toto sú všetko SW sety z rokov 2012-14. Som nasratý :D

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #24 : 29. November 2020, 12:19:55 »
Čo som zas posledne hľadal tak sa informácie z jednoduchého "môže za to protipožiarna prísada" a "peroxid to vyrieši" zas nejak rozšírili.
Malo by ale platiť že, všeobecne ABS plastom je v čistej forme náchylný na žltnutie stále a je to sprievodný jav spôsobovaný oxidáciu voľných radikálov.
Iniciátory majú byť photo degreadácia - tj náchylnosť na UV žiarenie a termálna degradácia tj náchylnosť na teplotu.
Tomuto majú zabraňovať stabilizačné prísady, ale aj tie majú svoje limity.
Keďže ABS plast je základom súčasnej produkcie (nielen LEGO) tak je k tomu kopec vedeckých článkov ale detaily sú už nad moje časové možnosti. Ak je tu nejaký chemik tak si na internete a vedeckýchh portáloch nájde k tomu dosť a môže nám porozprávať.
Aj tak sa už zaoberajú novými stabilizátormi a nie tým čo bolo pred 30r.

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #25 : 29. November 2020, 12:25:23 »
Viete čo je ale haluz, že na minifigových nohách ľavá zažltla a pravá+hips sú ok :D

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #26 : 29. November 2020, 12:34:26 »
Keďže každé je z inak formy a teda inej dávky tak kľudne môže obsahovať zložky od inho dodávateľa.
Ako povedali pri jednej prezentácii tak ich snahou je mať v obehu viac nezávislých dodávateľov.
Evidentne logika toho že pri pasujúcich dieloch by bolo dobré v jednom momente mať rovnaký zdroj im asi unikla  >:D

Inak je tu niekde foto tých nôh ?

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #27 : 29. November 2020, 12:49:34 »

Odhlásený GentlemanA15

  • Príspevkov: 782
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #28 : 29. November 2020, 13:39:03 »

Odhlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Re: (od)zltnutie dielikov
« Odpoveď #29 : 29. November 2020, 14:19:01 »
To je presne aj môj prípad, len LBG.

Ale aj o nejakých pár rokov novšie. To z 2006 je už história  >:D

Ak máš niečo aktuálne tak nafoť.