Autor Téma: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •  (Prečítané 7796 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1277
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #15 : 26. Apríl 2022, 17:36:15 »
To asi vsetkych ;) ale nejak mi to nesedi a kukuricne pole je vdacna lokacia na horor. Kazdopadne moze byt, nepamatam si to uz.

Tak ja som len kedysi davno cital poviedku, film som ani povodny nevidel cely, ja zas nie som nejaky expert na tento zaner  ;)

Aby som teda scénku čislo 01 nejako uzavrel, tak predlohou mi bola tretia časť: Children of the Corn III: Urban Harvest

Ako už muffin spomenul, filmy berú motív z poviedky od Stephena Kinga. Hodnotím ju ako velmi vydarenú. Dá sa zohnať spolu s dalšími Kingovými poviedkami v zbierke s názvom "Nočná zmena" (Night Shift)

Samotný S.King nebol spokojný s prvým filmom a doteraz sa chytá za hlavu z toho, ako z nepochopitelných dôvodov z dosť krátkej poviedky mohla vzniknúť tak dlhá séria. Tých filmov je už asi 10. ::)
Ja som z toho videl len prvých 5 dielov, a z tých piatich mi prídu celkom dobré len dva. A to originál jednotka (1984) a trojka Urban Harvest (1995). Zvyšok je úplný trapas a nestojí ani za jedno pozretie.

v Children of the Corn ´84 je dobre zachytená Kingova predstava, má dobrú atmosféru opusteného zapadákova v dusnom letnom dni, úvodné blúdenie autom po polných cestách, sympatickú ústrednú dvojicu (L. Hamilton, P. Horton) a psycho-deti na čele s hlavným zfanatizovaným detským buranom s mega-držkou. Dokašlaný je akurát záver, priletí akýsi mráčik, spraví bu-bu-bu, ale strach nikomu nenaženie. To nezafungovalo vôbec, a happyend tomu nasadí ešte debilnejšiu korunu. Poviedka v tomto smere jasne vedie.

Pri Urban Harvest som ovplivnený asi nostalgiou, videl som to ako prvú vec z tejto série. Trojka nemá už s prvým filmom nič spoločné, nenadväzuje, a má samostaný dej. Najlepšou postavou je démonický detský kazatel Eli, (herec Daniel Cerny - má československé korene) Super to zahral, na to, kolko mal rokov. Okrem toho sa mi páčil aj presun do mestského prostredia, nápadité mordy, záverečný masaker. A ešte sa tu na pár chvíl objaví, vtedy začinajúca, Charlize Theron. Síce tu nedostala priestor niečo predviesť okrem výkrikov, ale aj to sa počita. Aj originál dvd som si kedysi kúpil.

ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1277
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #16 : 05. Máj 2022, 10:08:05 »
The Thing ? ale neviem či starý alebo nový...Pôvodne som mal pre scénku č. 02 rozrobenú aj snežnú rolbu. V rozpracovanom stave asi na 30% som ju ale potom dlho nechal tak na neurčito. Teraz som ju konečne dokončil, a zkomponoval som moment transportu ľadového bloku s mimozemským tvorom.

ila_rendered  ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

Rolby sú dve. Na prvý pohľad skoro identické, majú ale iné typové označenie. Obe sú od amerického výrobcu. Thiokol Spryte 1200 (ťahá ľadový blok) a doprovodná LMC 1200 ST.

ila_rendered

ila_rendered  ila_rendered  ila_rendered

Prekvapivé zistenie bolo pre mňa, že v tomto odvetví podnikana bol zaangažovaný aj John DeLorean. Keď sa firma Thiokol rozhodla sústrediť svoju činnosť hlavne na výrobu raketových motorov, tak túto ich divíziu snežných vozidiel dali na predaj a odkúpil ich J. DeLorean. Premenoval si to vtedy na svoju značku DMC (DeLorean Manufacturing Company). Po určité krátke obdobie niesli produkované rolby logo DMC. Onedlho sa ale značka potrebovala dištancovať od názvu DeLorean a jeho problémov so zbankrotovanou firmou na autá DMC (DeLorean Motor Company), a zmenili názov na  LMC (Logan Manufacturing Company).

ila_rendered

CAD-model:
Vozidlá sú v podstate krabice na pásoch, nič zložité pri stavaní lego modelu nebolo. Na začiatku som plánoval, že šírka kabiny (karosérie) bude 8-wide. Po postavení pásového podvozoku ale táto šírka nepasovala do proporcíi, a tak som zvýšil na 10-wide. Asi to už nesedí celkom k minifig merítku, ale pásy s kolesami boli u mňa vyššia priorita pre mierku modelu.
Jediná vec, ktorá sa mi tým skomplikovala, bolo čelné sklo. To, ktoré tam mám, nemá správny sklon a chýba orámovanie a predelenie. Rozmýšlal som spraviť z dielov len ako rámik a bez skla...neviem. Ľadový blok je ten istý zo scénky 02, len som mu pridal trochu na výšku.

Podvozok som spravil v dvoch verziách s rozdielnymi pojazdovými kolesami. V jednej sú použité všade pásové ozubené kolesá, v prípade, že by som to niekedy chcel reálne postaviť. V druhej sú kolesá s diskami a pneu, ktoré mi tam pasovali ovela lepšie, ale zas v reále by sa z nich zošmikoval pás.

ila_rendered  ila_rendered

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1277
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #17 : 05. Máj 2022, 10:11:32 »
Novela:
Kto má rád dokonalý Carpenterov film z roku 1982, tomu doporučujem si niekedy prečitať jeho knižnú predlohu Kdo je tam? (Who goes there?). Autor John Wood Campbell to napísal už v roku 1938, a je to z dnešného pohľadu nadčasové dielo. Mám to dávnejšie prečitané, a super dojmy.
Carpenter sa toho dosť pevne pridržiaval, jeho film je celkom presne prenesený.
Nedávno som našiel aj audio verziu, od nejakého amatéra. Úroveň super českých hercov/dabérov to nemá, ale na amatéra dobré. A dal tam aj hudbu z filmu medzi pauzami. Hlavne mu je normálne rozumieť. Viac krát som našiel audioknihy, kde si amatérsky týpkovia mumlajú zahuhleným hlasom čosi pre seba a rozumieť im je každé desiate slovo.

Tento istý príbeh potom existuje ešte aj v druhej dlhšej verzii pod názvom Ledové peklo (Frozen Hell). Bola to pôvodná a za autorovho života nevydaná verzia. Sú v nej pridané nejaké dalšie kapitoly. Túto verziu som zatial ešte nećital, tak neviem ich porovnať.

ila_rendered

The Thing from Another World:
Dávno pred Carpenterovým remakom vznikol pôvodný čierno-biely sci-fi film z roku 1951. Zo zvedavosti som to kedysi  pozrel, a celkom fajn. Vzhľadom na rok vzniku to muselo byť vtedy super. Z velkej časti konverzačný film, pozitívne ladený. Úsmevná bola aj samotnú "Vec", ztelesnil ju chlap v montérkach.

Pc hra The Thing:
V roku 2002 vyšla aj pc-hra The Thing, ktorá priamo nadväzuje na Carpenterov film. Bola vyslaná armádna jednotka, aby zistila, čo sa stalo s výskumným týmom na Antarktickej základni. Parádne spravené, sice som ju kedysi prešiel, ale hneď by som bral nejaký remaster a zopakoval.

A v súvislosti s hrou ma napadla zvlášnosť ohĺadom anglickej verzie Carpenterovho filmu na DVD, čo mám doma. Na prednom obale dali pôvodný filmový motív postavy s vychádzajúcou žiarou a na potlač samotného disku capli vojaka z obal tej hry. Čudné.

ila_rendered

ila_rendered
« Posledná zmena: 05. Máj 2022, 20:53:55 od Paliason »

Odhlásený mesje

  • Príspevkov: 2020
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #18 : 06. Máj 2022, 20:14:15 »
Ani som nevedel, že Vec ma aj novšiu verziu, vygooglil som ze je to konkretne prequel... Carpenterova Vec je jeden z klasickych hororov odkukanych na ORF, je to skvelá vec a atmosféru dotvára skvelá hudba E.Morriconeho, preňho netradičný žáner, ale zmocnil sa toho skvele, proste génius sa nezaprie...Asi si to pozriem večer :)
Pekné lego scénky!

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1496
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #19 : 09. Máj 2022, 17:38:00 »
Rolby sú super !  Čelné sklá sú dobre spravené , tak proste a čisto .
Chlapík na ľadovom bloku , super nápad/detail s tými nohami  (y)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1277
Re: • ZATUCHLÁ KRYPTA - Desivé zákutie pre ostrielaných •
« Odpoveď #20 : 10. Máj 2022, 11:41:58 »
mesje, Buďo: vďaka.

Hlavne som chcel opticky zväčšiť chlapíka, nech lepšie pasuje k už tak velkým rolbám. Na origo minifig nohách bol jak detská postava.

A psov mi Studio ponúka len málo na výber a žiadneho Huskyho. Tak je tam len taká náhrada za neho, potom už len pudlík bol na výber.

ešte filmový záber som zabudol dať:

ila_rendered