Autor Téma: NÁPADY a RIEŠENIA: Podvozky áut, zatáčanie, odpruženie, pohon...  (Prečítané 21935 krát)

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: NÁPADY a RIEŠENIA: Podvozky áut, zatáčanie, odpruženie, pohon...
« Odpoveď #45 : 06. Február 2020, 10:30:07 »
Máš na mysli moj podvozok MAZ a tieto dva diely? ako som pochopil...

Wheel hub:
ila_rendered

protikus CV Joint:
ila_rendered

Ked tam zacvakneš ten gulový dielik, tak tá gulička bude v rovnakej úrovni, ako ten gulový pin nad/pod ním. Prečo by to vyrábali vyosené?

Normálne to zatáča, nič nevytláča.
ila_rendered

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: NÁPADY a RIEŠENIA: Podvozky áut, zatáčanie, odpruženie, pohon...
« Odpoveď #46 : 06. Február 2020, 10:41:32 »
No tak teraz si pripadám jak úplný blbec :D ja som tam vždy do toho wheel hubu vkladal ešte aj druhú stranu toho cv jointu a nikdy som si nevšimol že ssa to tam dá dať na priamo :D. Na tejto fotke to možno bude vidieť.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Re: NÁPADY a RIEŠENIA: Podvozky áut, zatáčanie, odpruženie, pohon...
« Odpoveď #47 : 06. Február 2020, 16:19:21 »
Hej, vídím jak si to tam narval zbytočne!!! :D

Ten prevod na kolesá čo tam máš je spoľahlivý? Nemyslím po rovine, ale cez nejakú prekážku?

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Re: NÁPADY a RIEŠENIA: Podvozky áut, zatáčanie, odpruženie, pohon...
« Odpoveď #48 : 06. Február 2020, 17:01:25 »
To je veľmi dobrá otázka  :D, poviem to takto, táto náprava je z tej 148čky čo som sem ako prvú zavesil, a tá bola celkovo určená , a aj sprevodovaná viac do rýchlosti a pre jazdu cez len také menšie prekážky (aby som si ju mohol trocha pošoférovať po byte keďže s pomalými vecami to moc zábava neni :D) takže na ten účel to bohate stačilo , ale keby chcem postaviť niečo veľké a ťažké s pomalším prevodom do terénu tak to fungovať nebude, alebo respektíve bude to dosť preskakovať. Ale pokiaľ použiješ kolesové redukcie , ideálne tie originál LEGO planétové, tak potom nebude problém.

Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Už dávnejšie ma lákalo zohnať a vyskúšať si nejakú terénnu pneumatiku, určenú na RC-Crawler model.

Ideálny disk v legu na takéto pokusy je 15038 (napr. v Unimogu). Na tento disk by mala sedieť vačšina 1,9 palcových pneumatík.

Preklikal som hlavne zahraničné e-shopy zamerané na RC modely, a tá ponuka je veľká.
Konkrétne som hľadal niečo s vonkajším priemerom okolo Ø100cm. 

Zvolil som AUSTAR 3020 Dick Cepek 1,9" Mud Country
- vnutorný Ø = 48mm (1,9")
- vonkajší Ø = 100mm
- šírka = 40mm
- cena = cca 10eur /4ks v balení

Pre porovnanie originál lego guma z Unimogu má vonkajší Ø94,3mm a traktorky z Claasu Ø107mm.

Pri nasúvaní na lego disk ju ale treba dať tak, aby pätky boli až za drážkou v disku. Nie v nej, lebo potom sú v strede moc vypuklé.

Samotná guma aj penová výplň je dosť mäkká, čo sa dalo čakať, kedže je to určené pre Crawleri. Uvidím, ako to bude stlačené pri hotovom lego modely. Ten efekt podhustených pneumatík sa mi páči, len zas aby to nebolo moc. 

A na fotke porovnaná s Unimog pneumatikou:

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Zaujímavé kolesá , ja sa teraz chystám kúpiť jedny pneu. čo som objavil na youtube na ráfik 43x26 , označenie majú 83x25 Thicon tires ref.50023 a ja som ich našiel len na ich stránke Thicon models , tuším že sú to nemci. Ale vychádzajú drahšie , okolo 12 eur za pár. Myslím že by dokázali docela dobre nahradiť ten mô trojobal z pásov aj keď priemer odpovedá len dvom vrstvám.

Tu je video kde som ich objavil :


Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Nedávno som ten náklaďák pozeral, čo si dal. Tiež ma zaujali tie gumy. Veľmi dobre vyzerajú.  (y)

Ja pre svoj pripravovaný model som našiel úplne ideálne gumy.
RC4WD MIL-​SPEC ZXL 1.9 , úplne ideálne na také trucky vo väčšej mierke. Ø106mm majú vonkajší priemer a široké 35mm.
Lenže sú hovadsky drahé: 25-30Eur za 2 kusy. A to nedám.

ila_rendered

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Tipujem že tým pripravovaným modelom myslíš tú tatru 815-7 ktorá tu už bola spomínaná , lebo podľa mňa tie gumy proporčne aj vzorom veľmi pripomínajú pneu. z 815-7čky . Inak tuším že si ju chcel stavať v konfigurácii 10x10 tak ti sem dám ďalšiu inšpiráciu. Po nosiči kontajnerov pre konkurz do americkej armády asi tak pred desiatimi rokmi (myslím že boli vyrobené tri prototypy) je toto zatiaľ prvá 815-7 10x10.




Odhlásený Paliason

  • Príspevkov: 1307
Ja mám dávno zvolené :) . To už vtedy, 2 roky dozadu, ked som sem dal úplne prvý príspevok v tejto téme, som bol rozhodnutý, čo z toho bude.

Ja nikdy neprezrádzam niečo konkrétne o svojich pripravovaných MOC-och. Takže nebudem toto pravidlo porušovať. A ešte ked ten podvozok bol donedávna velmi neistá vec, čo sa týka realizácie.
A jeden hasičák som už robil, čiže tá téma ma už vôbec neláka.
Ved nechaj sa prekvapiť, nejak v lete by som to mal dorobiť.

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Určite je dobré sa držať svojich zásad  :), budem sa teda tešiť , hlavne som zvedavý na to akú nástavbu si zvolil :).

Inak ako som sľúbil v príspevku o mojej Tatre 813, dávam sem fotky základu podvozku a náprav. Všetko som snažil spraviť čo najjednoduchšie a najefektívnejšie aby som čo najlepšie využil chabý výkon PF motorov , riadenie ešte nemá úplne dobrú geometriu , túto chybu sa mi podarilo odstrániť na mojej poslednej 148čke , riadenie z nej sa pokúsim preniesť aj do mojich budúcich tatroviek.
« Posledná zmena: 05. Marec 2020, 09:56:40 od Tatrovak »

Odhlásený sylmer

  • Príspevkov: 392
Nedávno som ten náklaďák pozeral, čo si dal. Tiež ma zaujali tie gumy. Veľmi dobre vyzerajú.  (y)

Ja pre svoj pripravovaný model som našiel úplne ideálne gumy.
RC4WD MIL-​SPEC ZXL 1.9 , úplne ideálne na také trucky vo väčšej mierke. Ø106mm majú vonkajší priemer a široké 35mm.
Lenže sú hovadsky drahé: 25-30Eur za 2 kusy. A to nedám.

(Odkaz na prílohu)

môžem Ti požičať na pokusy 4 ks Wheel 72 x 34 with Black Tire 94 x 40 Balloon Offset Tread, ak by si chcel vyskúšať, alebo aj s celým autom a ovládaním (funkčné).

Odhlásený Seebo

  • Príspevkov: 74
Po dlhej dobe som sa zase dostal ku legu a napadlo mi tam dať toto. Nebol to velmi šťastný nápad ale dostal som sa vdaka nemu ku niecomu co by som mohol v blizkej dobe zrealizovať.

Prihlásený papluh

  • Príspevkov: 4455
Tu je zaujímavé zadné tlmenie cez pružinky z rozobraných tlmičov nasadené na konštrukciu postavenú z dielov. Možno to bude o niečo flexibilnejšie na zástavbu.

Odhlásený Tatrovak

  • Príspevkov: 245
Seebo, tým nápadom myslíš riadenie cez pneu piest ?

Odhlásený Seebo

  • Príspevkov: 74
Seebo, tým nápadom myslíš riadenie cez pneu piest ?
Nie tým nápadom myslím riadenie cez mechanický piest. pneumatika je veľmi gumená na to.